Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
MM.

Singing Dog (śpiewający pies z nowej gwinei)

Recommended Posts

[URL="http://i.wp.pl/a/f/jpeg/23794/spiewajacy_ucumari_atsa.jpeg"]Śpiewający pies z Nowej Gwineii[/URL]

Widać spore podobieństwo do [URL="http://pl.wikipedia.org/wiki/Wilk_workowaty"]wilka workowatego[/URL], nie? :hmmmm:[URL="http://e.deviantart.net/emoticons/l/lonely2.gif"][/URL]

Share this post


Link to post
Share on other sites
...i do tego wilki workowate mają to samo pochodzenie, co singing dog.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najbardziej dziki z domowych.Nie uznawany jest już za domowego.
[B]Śpiewający pies z Nowej Gwinei[/B] ([U]łac[/U] [I]Canis lupus hallstromi[/I], ang. New Guinea Singing Dog - w skrócie NGSD) – jedna z ras psów należąca do grupy psów w typie pierwotnym. Pochodzi z Nowej Gwinei i jest blisko spokrewniony z dingo. Jest dzikim psem, który nie został zmieniony przez człowieka i zachowuje do dzisiaj wiele cech pierwotnych odróżniających go od psa domowego. Z natury jest nieufny, nieobliczalny i nie lubi częstego dotykania.
[B] Historia [/B]

Rasa została odkryta przez Ellisa Troughtona w 1957 r. i nazwana przez niego [I]canis hallstromi[/I] na cześć Edwarda Hallstroma, australijskiego filantropa i dyrektora ogrodu zoologicznego Taronga w Sydney. Ów ogród zoologiczny był pierwszym, w którym znalazła się para psów tej rasy, przysłana tam przez samego Troughtona. Wszystkie [I]śpiewające psy[/I] rozmnożone w niewoli pochodzą od tej pary, zaś doniesienia o napotkaniu dziko żyjących psów NGSD są od czasu odkrycia niezwykle rzadkie. Wkrótce po odkryciu i opisaniu przez Troughtona, NGSD uznawano za odrębny gatunek - stąd początkowo duże zainteresowanie ogrodów zoologicznych posiadaniem i rozmnażaniem tych zwierząt. Obecnie nie uważa się ich za osobny gatunek, lecz jedynie rasę, która istniała i rozwijała się w izolacji od innych ras psów przez około 6000 lat. Stwierdzenie pokrewieństwa z psami przyczyniło się do spadku zainteresowania zoologów i ogrodów zoologicznych, zaś naturalnej populacji grozi wyginięcie, z powodu rozpowszechnienia się na zajmowanych przez nią terenach krzyżówek tej unikalnej rasy z psem domowym. Populacja utrzymywana w hodowlach jest jeszcze bardzo nieliczna i nie może być szybko rozwijana ze względu na konieczność zachowania odrębnych linii genetycznych. Pod koniec XX wieku w hodowlach znajdowało się zaledwie około 100 psów tej rasy.
[B] Ciekawostki [/B]

Swoją nazwę psy zawdzięczają wydawaniu charakterystycznego przeciągłego dźwięku, podobnego do wycia, lecz o wyższym i modulowanym tonie.
Są to psy bardzo zwinne, poruszające się z dużą gracją, w sposób nieco podobny do kotów. Lubią zajmować miejsce na pewnej wysokości. Chętnie wspinają się na różne przeszkody. Posiadają też umiejętność chodzenia po drzewach, którą zawdzięczają szczególnej budowie stawów wszystkich łap, pozwalającej na zginanie palców o wiele bardziej niż inne psy. Wchodzą na pochyłe drzewa o grubych konarach i szorstkiej korze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kocham je i wiem o nich dużo :) I pisze się ,,Śpiewający pies z nowej Gwinei'' Jeśli chcecie się coś o nich dowiedzieć pytajcie się śmiało :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

Announcements

×
×
  • Create New...