Jump to content
Dogomania

ZNT a chore jelita


mimi_91

Recommended Posts

U mojej suczki zdiagnozowano zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki. Obecnie jest leczona Kreonem. Miała robione z surowicy krwi badanie o profilu trzustkowo-jelitowym tj. TLI, oznaczony kwas foliowy i wit B12. Wyszło, że ma niedobory B12 i będziemy jej podawać tę witaminę. Problem jest taki, że w opisie wyników padło stwierdzenie:
wystepuje podejrzenie schorzenia jelita cienkiego połaczone z zaburzeniem wchłaniania. Dodatkowo może występować dysbakterioza.
I teraz zastanawiam się czy te problemy z jelitami są skutkiem chorej trzustki czy też osobnym schorzeniem?
W najbliższym czasie wybieram się do weta i zobaczę co on powie, ale może ktoś z Was spotkał się już z czymś takim?? Czy Wasze psy na samym początku choroby też miały problemy z jelitami??

Link to comment
Share on other sites

Przykro mi to mówić,ale witamy w gronie chorych na znt :(
Możliwe, że problemy z jelitami są wtórnym powikłaniem znt. Bo przecież niewydolność trzustki powoduje duże niedobory, problemy z przyswajaniem składników odżywczych, ale równie dobrze zespół złego wchłaniania może być osobbnym problemem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mimi_91']że ma niedobory B12 i będziemy jej podawać tę witaminę.[/QUOTE]
Mój dziś dostaje 4-ty zastrzyk.

[quote name='mimi_91'] Problem jest taki, że w opisie wyników padło stwierdzenie:
wystepuje podejrzenie schorzenia jelita cienkiego połaczone z zaburzeniem wchłaniania. Dodatkowo może występować dysbakterioza.
Czy Wasze psy na samym początku choroby też miały problemy z jelitami??[/QUOTE]

Może chodzi o to: [URL]http://www.epi4dogs.com/sibo.htm[/URL]
U mojego drania próba odrobaczenia kończy się stanem zapalnym jelit. Ostatnio dostał Advocat, więc tylko dzień był problem.
Podanie "pozytywnych" bakterii to biegunka jednorazowa. Zaczynam się zastanawiać nad przeprowadzeniem kuracji antybiotykowej.

Aktualnie mój pies jest teoretycznie ustabilizowany tzn zapominamy o biegunkach, kupki normalne, samopoczucie psa idealne, ale waga stoi w miejscu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iss']
Aziza a czym karmisz swojego psa?[/QUOTE]

Aktualnie przy wadze 51kg dostaje ok 85 dag karmy Regal Salmon. Dokładnie dostaje 3 razy dziennie po ok. 28dag karmy + Kreon 25tys.. Karma wcześniej jest namoczona i wymieszana z enzymami (500mg pankreatyny 4x), więc ma postać rzadkiego budyniu.
Ostatnie biegunki były gdy podawałam 22 dag karmy + 2 kapsułki Kreonu 25tys.
Od miesiąca pies dostaje podskórnie witaminę B12, efekt: od ok 2 tygodniu kupka ma kolor brązowy.

Link to comment
Share on other sites

Heh no my miałyśmy gdzieś 3 miesiące temu jazdę, kiedy sucz przy swojej znt i nietolerancji pokarmowej dostała łyżkę ryżu z kurczakiem :/ totalnie się rozregulowalo wszystko :( długo walczyliśmy z ustabilizowaniem jej. Skończyło się tym, że zmieniliśmy enzymy, dorzuciłam jej do diety wit b12 w tabletkach i nnkt . Uspokoiło się.
A co do karmy to ona dostaje tylko i wyłącznie pro plana sensitive, to karma na której czuje się najlepiej i nawet przybiera na wadze, był taki moment kiedy ważyła za dużo co mnie totalnie zszokowało.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iss'] tylko i wyłącznie pro plana sensitive, to karma na której czuje się najlepiej i nawet przybiera na wadze, był taki moment kiedy ważyła za dużo co mnie totalnie zszokowało.[/QUOTE]

Mój w pewnym momencie też jadł Pro sensitive (za twoją radą, za którą serdeczne dziękuję), ale zdarzały się biegunki w których widać było kawałki czegoś żółtego (kukurydza?) i postanowiłam spróbować wyeliminować zboża.

Link to comment
Share on other sites

Aha , nie twierdzę że każdy pies z znt będzie się na niej dobrze czuł. Ja nie mam wyboru ,muszę szukać tylko karm rybnych bo Lorena ma jeszcze nietolerancję pokarmową więc mamy podwójnie pod górkę. Na szczęście udało się to opanować .

Mogę powiedzieć jeszcze, ża zauważyłam sporą poprawę w samopoczuciu Loreny kiedy dostawała wit b12 w tabletkach z nnkt ( ja dawałam olej z wiesiołka:) )

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iss']Przykro mi to mówić,ale witamy w gronie chorych na znt :(
Możliwe, że problemy z jelitami są wtórnym powikłaniem znt. Bo przecież niewydolność trzustki powoduje duże niedobory, problemy z przyswajaniem składników odżywczych, ale równie dobrze zespół złego wchłaniania może być osobbnym problemem.[/QUOTE]
W sumie to chyba bym wolała aby bylo to powikłanie, a nie dodatkowa choroba.
[quote name='Aziza']Mój dziś dostaje 4-ty zastrzyk. [/QUOTE]
a z jaką częstotliwością dostaje te zastrzyki??


[quote name='Aziza']
Aktualnie mój pies jest teoretycznie ustabilizowany tzn zapominamy o biegunkach, kupki normalne, samopoczucie psa idealne, ale waga stoi w miejscu.[/QUOTE]
U Gaji odkąd dostaje silniejszą dawkę enzymów też biegunki nie ma tzn. może nie załatwia się idealnie, ale kał jest uformowany i łatwy do sprzątnięcia;) No i skończyły się wymioty po każdym posiłku:multi: Tyle, że jak ważyła 15 kg tak waży i w ogóle nie chce przytyć, a je całkiem sporo ostatnio.


[quote name='Iss']Heh no my miałyśmy gdzieś 3 miesiące temu jazdę, kiedy sucz przy swojej znt i nietolerancji pokarmowej dostała łyżkę ryżu z kurczakiem :/ totalnie się rozregulowalo wszystko :( długo walczyliśmy z ustabilizowaniem jej. Skończyło się tym, że zmieniliśmy enzymy, dorzuciłam jej do diety wit b12 w tabletkach i nnkt . Uspokoiło się.
A co do karmy to ona dostaje tylko i wyłącznie pro plana sensitive, to karma na której czuje się najlepiej i nawet przybiera na wadze, był taki moment kiedy ważyła za dużo co mnie totalnie zszokowało.[/QUOTE]
Gaja dostaje Purinę Pro Plan Light z jagnięciną i ryżem. Karmy rybnej nawet nie chce powąchać, a po RC weterynaryjnym bardzo często się załatwiała:shake:
Paradoksalne wydaje mi się to, że chcę psa utuczyć a daję jej karmę light. Jednak po niej wszystko jest ok.
Czy podawanie karmy light może powodować to, że Gajka nie tyje??

Co do jelit to mam nadzieję, że jest jakieś badanie, które pozwoli stwierdzić co tak właściwie z tymi jelitami jest nie tak:roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mimi_91']
a z jaką częstotliwością dostaje te zastrzyki??
[/QUOTE]
Planuję podawać tak jak opisane jest na stronie: [url]http://www.epi4dogs.com/b12.htm[/url] : przez 6 tygodni co tydzień, później 3 razy co 2 tygodnie, a później 1 raz w miesiącu.
Aktualnie dziś dostanie 4 zastrzyk z serii tygodniowej, w naszym przypadku jest to 30cm3 leku Catosal. Psa zastrzyki nie bolą, co jest o tyle istotne, że ludzka wit b12 w zastrzykach boli.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mimi_91']Czy Wasze psy na samym początku choroby też miały problemy z jelitami??[/QUOTE]

U nas waśnie zaczęło się od jelit i złego wchłaniania pokarmu, które ówczesna wet mojego psa zrzuciła na alergię pokarmową. Gdy pies zupelnie przestał wchłaniać pokarm, wpadliśmy w lekką histerię i zaczęliśmy diagnostykę, oczywiście u innego weta. No i wyszła trzustka... PO roku okazało się, że R. ma również wrzody i refluks. Wiem, że każdy pies jest inny ale u nas znt jest ściśle powiązana z układem pokarmowym. W jelitach brak jest prawidłowej flory bakteryjnej i stąd biegunki i brak wchłaniania. Ustabilizowanie mojego przystojniaka zajęło nam dużo czasu ale obecnie Reks je wyłącznie suchą karmę, nie dostaje nawet kreona. Jest póki co pięknie, nie ma biegunek ani wymiotów. Oczywiście zdarzają się problemy i wtedy musimy podać antybiotyk bo niestety tylko on daje szansę na szybką poprawę. Dodatkowo dostaje witaminy i rumen tabs. Trzeba pilnować diety psa i podawać pokarm który pies trawi. My jemy obecnie Eukanubę Intestinal bo RC Low Fat dostępny u weta poraża ceną.... Jeszcze rok temu każda ilosc pokarmu innego niż sucha karma powodowała biegunkę, obecnie R. nawet jak coś ukradnie i zje, jest OK. Nawet jego ulubione maliny nie powoduja rewolucji (oprócz małego bulgotnia:-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...