Jump to content
Dogomania

Amstaff, a wyjazd za granicę.


Recommended Posts

Ja też słyszałam, że chodzi tu o pity.

Co do sterylizacji czy kastracji to mając w domu 4 wysterylizowane psy nie mam żadnych kłopotów. Po tym zabiegu mam wrażenie jak by niektóre wręcz odmłodniały. Muszę tylko pilnować towarzystwa aby się nie obżerały za bardzo bo jak mi wiadomo to po sterylizacji psiaki przybierają na wadze a nie dostają grzyba :roll:

.

Link to comment
Share on other sites

ASTANIA, to co napisałam dotyczy zwykłych ludzi, posiadaczy psów tej rasy.

Niewykluczone, że hodowle wywalczyły jakieś paragrafy

pozwalające im na istnienie.

Evelina, sprawdź Ty to jeszcze, bo w/g mojego małego móżdżku, zeby istniała hodowla to muszą byc chetni, żeby kupić szczeniaka z takiej hodowli, :roll: a z reguły takiego nabywaja "zwykli ludzie". Przecież hodowcy miedzy sobą psiaków nie sprzedają. :roll:

A o tym grzybie po sterylce/kastracji to ja tez słysze pierwszy raz :o

Link to comment
Share on other sites

ASTANIA, Buldog, PIKA,

Zwróćcie uwagę, że pierwsza kategoria mówi o psach posiadających cechy wymienionych ras, a nie o rasach !!! W zwiazku z tym logicznym jest, ze takie psy nie beda mialy rodowodu.

Dopiero druga zawiera osobniki należące do rasy.

Oto treść ustawy, do tego istnieją oczywiście uzupełnienia, wyjaśnienia itd.

Psy zaliczane do kat. 1

Art. 1er. - Relèvent de la 1re catégorie de chiens telle que définie à l'article 211-1 du code rural :

- les chiens assimilables par leurs caractéristiques morphologiques aux chiens de race Staffordshire terrier, sans être inscrits à un livre généalogique reconnu par le ministre de l'agriculture et de la pêche ;

- les chiens assimilables par leurs caractéristiques morphologiques aux chiens de race American Staffordshire terrier, sans être inscrits à un livre généalogique reconnu par le ministre de l'agriculture et de la pêche.

Ces deux types de chiens peuvent être communément appelés « pit-bulls » ;

(Dwa typy psow, wymienione wyzej, moga byc popularnie nazywane "pitbulami")

- les chiens assimilables par leurs caractéristiques morphologiques aux chiens de race Mastiff, sans être inscrits à un livre généalogique reconnu par le ministre de l'agriculture et de la pêche.

Ces chiens peuvent être communément appelés « boerbulls » ;

(Typ psow, wymieniony wyzej, moze byc popularnie nazywany "boerbullami")

- les chiens assimilables par leurs caractéristiques morphologiques aux chiens de race Tosa, sans être inscrits à un livre généalogique reconnu par le ministre de l'agriculture et de la pêche.

Tak drastyczne przepisy (obowiazkowa sterylizacja, zakaz wstępu do środków komunikacji miejskiej itd) dotycza psów Kat.1.

W sumie, według definicji są to psy bez rodowodu, mieszańce, można powiedzieć psy nieznanego pochodzenia.

Psy zaliczane do kat. 2

Art. 2. - Relèvent de la 2e catégorie (kat.2) des chiens telle que définie à l'article 211-1 du code rural :

Tutaj ustawa mówi o rasie (krotko mowiac o psach z rodowodem, uznawanym przez odpowiednie urzedy. Wyjatek stanowia Rottweilery, ktore niezaleznie od posiadania lub nie rodowodu zaliczaja sie do tej grupy)

- les chiens de race Staffordshire terrier ;

- les chiens de race American Staffordshire terrier ;

- les chiens de race Rottweiler ;

- les chiens de race Tosa ;

- les chiens assimilables par leurs caractéristiques morphologiques aux chiens de race Rottweiler, sans être inscrits à un livre généalogique reconnu par le ministre de l'agriculture et de la pêche.

Obie kategorie obejmuja psy niebezpieczne, ale te z drugiej są lepiej traktowane. To jest w pewnym sensie elita pod ścisłą kontrolą. Tylko psy rodowodowe mają do niej wstęp. Być może właśnie tutaj jest miejsce na hodowle o których wspomina ASTANIA.

Jesli nadal cos jest niejasne bede szukac dalej :roll:

Link to comment
Share on other sites

A o tym grzybie po sterylce/kastracji to ja tez słysze pierwszy raz :o

Ja również :o

Myslę, że prawda jest taka, że 10-letniemu psu łatwiej jest złapać choróbsko niż młodziakowi, a testosteron nie ma tu nic do rzeczy.

Poza tym grzybica jest chorobą zakaźną, która można się zarazić od innego, chorego osobnika, niezależnie od wieku.

Nie bardzo chce mi się wierzyć, że to wina kastracji.

Link to comment
Share on other sites

Buldog,

Komentarze jakie zdołałam znaleźć, o tym co decyduje,

że pies ma cechy danej rasy mówią o rozmiarach klatki piersiowej, wadze, wysokości psa. Że są to psy dobrze umięśnione z krótką sierścią,

silnymi szczękami , mocno zaznaczonymi mięśniami policzkowymi itd, itp.

Przypuszczam, że oceny w przypadku wątpliwości dokonuje jednak specjalista.

Nie mnie oceniać, czy przepis jest dostatecznie czytelny czy nie.

Co do rasy. Nie znam się na tym, skopiowałam tak jak widniała w tekście uważając że jest ona jednak zrozumiała.

Może być tak (ale zastrzegam, że jest to tylko moje przypuszczenie :roll: ), że Francuzi w swym samouwielbieniu chcieli sie uwolnic od amerykańskiego przymiotnika i zmajstrowali sobie rase europejską. :lol:

No ale skoro mam szukać dalej to poszukam, choć przyznam szczerze, że są to ostatnie rasy na jakie bym się skusiła. :oops: .

Link to comment
Share on other sites

czyli "na oko" :lol:

a rasa nie jest "zrozumiala", bo czegos takiego, jak "staffordshire terrier" nie ma.

tak sie amstaff nazywal bodajze do roku 1974, potem dodano do tego "american".

podobnie nie ma rasy "mastiff", bo jest ich troche roznych. m.in. "mastiff francuski", jak jest czasem nazywany dog de bordeaux.

ale dobrze wiedziec, ze kynologiczne matoly ukladaja przepisy nie tylko w Polsce i w Niemczech.

Link to comment
Share on other sites

Prawda jest ze "na oko", co nie przeszkadza, ze szkoli sie i doksztalca cale tabuny weterynarzy, zeby od pierwszego rzutu okiem wiedzieli z czym maja doczynienia. Do pierwszej kategorii naleza glownie : mniej lub bardziej udane 'krzyzowki' i pewnie kundle gdy natura poskapi im urody :lol:

Milosnikow ras o ktorych mowa prosze o wybaczenie :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...