Jump to content
Dogomania

Jaka jest maxymalna waga suczki chihuahua by dostala prawa hodowlane?


Jelly

Recommended Posts

Witam wszystkich.Mam w domku rodowodową suczke rasy chihuahua, ma juz 7,5 miesiąca.Jest śliczna, ma idealny zgryz, kufe etc, ale niepokoi mnie jej waga, waży już 2,9 kg naczczo i jesli jeszcze trochę urośnie to zastanawiam się czy ma szanse na hodowlankę, a bardzo chciałabym żeby miała małe.Więc czy ktoś może orientuje sie jak to jest z tymi wymogami na hodowlanke i czy warto się z nią zgłaszać na wystawę....BARDZO PROSZĘ O POMOC!!
Przypominam,że poza wagą suczka jest wzorcowa, naprawde ładna. Gorzej z charakterem bo boi się obcych i obszczekuje wszystko dookoła......ale to się jeszcze chyba da odwrócić przy odrobinie cierpliwości...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jelly']Witam wszystkich.Mam w domku rodowodową suczke rasy chihuahua, ma juz 7,5 miesiąca.Jest śliczna, ma idealny zgryz, kufe etc, ale niepokoi mnie jej waga, waży już 2,9 kg naczczo i jesli jeszcze trochę urośnie to zastanawiam się czy ma szanse na hodowlankę, a bardzo chciałabym żeby miała małe.Więc czy ktoś może orientuje sie jak to jest z tymi wymogami na hodowlanke i czy warto się z nią zgłaszać na wystawę....BARDZO PROSZĘ O POMOC!!
Przypominam,że poza wagą suczka jest wzorcowa, naprawde ładna. Gorzej z charakterem bo boi się obcych i obszczekuje wszystko dookoła......ale to się jeszcze chyba da odwrócić przy odrobinie cierpliwości...[/QUOTE]

Lękliwość i agresja, o ile nie są spowodowane całkowitym zaniedbaniem socjalizacji, niestety w dużym stopniu dziedziczą się w kolejnym pokoleniu i moim zdaniem takich psów nie powinno się rozmnażać, choćby były nie wiem jak śliczne. Pies to nie tylko maskotka na półkę; to ma być towarzysz w domu, w mieście, w podrózy, w parku, przy dzieciach, gościach, na wakacjach - a pies bojaźliwy czy agresywny to udręka, a nie przyjemność.
Hodowla zwierząt rasowych, rodowodowych powinna reprezentować jakiś poziom i gwarancję zadowolenia nabywcy z wyglądu ale i charakteru sprzedawanego (za okrągła sumkę zresztą) szczeniaka - a nie zapewnia tego rozmnażanie psów z wadliwym charakterem, które moim zdaniem powinno być bardziej "tępione" niż rozmnażanie psów zrównoważonych psychicznie z niewielkimi odstępstwami od wzorca w kwestii eksterieru.

Link to comment
Share on other sites

Jako,że nie znam się na tej rasie zerknęłam do wzorca:

Idealna waga : między 1.5 a 3 kg.
Jednak psy między 500 gr a 1,5 kg są akceptowane. Okazy ważące
ponad 3 kg powinny być dyskwalifikowane.

link: [url]http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/218.pdf[/url] miłej lektury....

Małe rasy są z reguły szczekliwe ,a fakt ,że chihuahua jest nie ufna w stosunku do obcych nie oznacza ,że jest bojaźliwa.

Link to comment
Share on other sites

To już oceni najlepiej chyba osoba która z nią na codzień przebywa ;) Bo co innego pies, który nie szuka kontaktu z obcymi, a co innego taki, które ucieka i jazgocze przerażony albo sika przy próbie dotknięcia. Jeśli jej zachowanie różni się wyraźnie od innych chiłek (jeśli takie w domu są) czy miotowego rodzeństwa, to już może być problem.

Co do samej wagi wzorzec wzorcem, pytanie na ile sędziowie chi (i którzy) przywiązują wagę do zegarmistrzowskiej precyzji i te psy ważą przy ocenie? Bo różnicy między psem 2,9 kg a 3,2 kg za bardzo chyba nie da sie stwierdzić na oko.

Link to comment
Share on other sites

cóż......a wiecie może ile kosztuje jakieś szkolenie dla małych psów i czy to coś pomoże.Jestem niemal pewna że ta bojazliwosc u mojej suni wynika z braku socjalizacji. Wziełam ją z dobrej hodowli, ale było tam chyba z 5 suczek i to jeszcze niektóre z małymi i chyba je musieli oddzielać jakoś (w domu stały jakieś klatki).Oprócz tego pani miala 4 synów, najmłodszy chyba 7 lat i robili niezły rumor jak sama mówiła(na początku suczka bała się podniesionego głosu).Pieski urodziły się w zimie więc nie wychodziły na zewnątrz.Oprócz tego to była działka na przedmieściach. Wzieliśmy ją w wieku 4,5 miesiaca więc była już duża....
Sama czasem myslę,że nie wytrzymam z tym psem.Skowycze gdy przychodzą goście i chowa się pod kanapę, poczym wychodzi i omija ich szerokim łukiem.Na spacerze jest lepiej ale zdarza jej się cofac na widok człowieka lub szczeknąć. Najlepiej czuje sie na otwartej przestrzeni puszczona bez smyczy i może wtedy sama omijać ludzi i ich obszczekiwać od czasu do czasu....
Dla domowników natomiast jest aż naddto miła i zrównoważona.
Szkoda mi jej teraz sprzedawać poniewaz przyzwycziłam sie do niej, a u innych ludzi chyba by zawału ze strachu dostała, a poza tym kto chciałby takiego psa?Nawet za darmo nikt by nie wziął gdyby został obszczekany na progu :/

Link to comment
Share on other sites

Tu bardziej pomogłyby indywidualne konsultacje ze szkoleniowcem u Was w domu - ale pies, który zachowuje się tak strasznie, nawet mimo pracy raczej nie będzie w 100% normalny i wątpię by byla to tylko kwestia zawalonego socjalu - bądź co bądź odebraliście sunię w piątym miesiącu życia - a są psy, które pierwszy rok życia spędziły w kojcu i nie jest z nimi aż tak źle. Zastanawiałabym się nawet, czy zdołacie zrobić w ogóle suni hodowlankę, bo jeśli ona zaprezentuje takie zachowanie na ringu, mniej liberalny sędzia najprawdopodobniej ją po prostu zdyskwalifikuje.
Ja naprawdę darowałabym sobie rozmnażanie suczki, która nie dość, że ma zadatki by przerosnąć wzorzec, to ma jeszcze takie problemy z zachowaniem. Jeśli marzycie o hodowli, pomyślcie o drugiej suni, ale już z lepszego źródła, bo miejsca, z którego psy wychodzą w takim stanie jak Wasza, gdzie wyraźnie nikt nie ma czasu należycie zająć się psami, trzyma się je w klatkach, na pewno nie nazwałabym dobrą hodowlą :roll: chyba że chodzi o sukcesy wystawowe, ale te nie przesądzają o tym, czy ktoś jest dobrym hodowcą, czy niekoniecznie. Co w ogóle hodowca na takie zachowanie suczki? Ona miała tak od początku, zareagowała tak na Was, kiedy byliście ją kupić?

Link to comment
Share on other sites

Proszę, poczytaj tu: [URL]http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/218.pdf[/URL]
WADY ELIMINUJĄCE między innymi:
• Psy agresywne lub przesadnie lękliwe
• Waga ponad 3 kg

Na Twoim miejscu bym jeszcze poczekała, sunia się jeszcze rozwija, jej budowa ciała będzie się zmieniać. Jeżeli za jakiś czas będzie wyglądać dobrze, mimo swojej wagi (tzn. wizualnie nie będzie "odstawać" od wzorcowych piesków) spróbowałabym sił na wystawie, dlaczego nie. Nad hodowlanką jednak się zastanów, popieram [B]Martens[/B], że psów z wadliwą psychiką nie należy rozmnażać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Delph']Proszę, poczytaj tu: [URL]http://www.zkwp.pl/zg/wzorce/218.pdf[/URL]
WADY ELIMINUJĄCE między innymi:
• Psy agresywne lub przesadnie lękliwe
• Waga ponad 3 kg

Na Twoim miejscu bym jeszcze poczekała, sunia się jeszcze rozwija, jej budowa ciała będzie się zmieniać. Jeżeli za jakiś czas będzie wyglądać dobrze, mimo swojej wagi (tzn. wizualnie nie będzie "odstawać" od wzorcowych piesków) spróbowałabym sił na wystawie, dlaczego nie. Nad hodowlanką jednak się zastanów, popieram [B]Martens[/B], że psów z wadliwą psychiką nie należy rozmnażać.[/QUOTE]

to co na piśmie to nie zawsze w życiu. w Polsce mamy wiele pięknych psów, zresztą na świecie też, championów chihuahua, o wadze powyżej 3 kg...chi jest rasą która powinna być mocna, nabita, a nie chuda jak ratlerek. dlatego pies ważący nawet i 3,5kg nie będzie wyglądał na dużego, o ile ta waga nie wynika z wielkości, tylko z masywności.

jeśli Twoja suczka jest ładna, ma ładną głowę, zgryz, jest prosta, ładnie chodzi, ma dobre proporcje, to popracuj nad charakterem i jak najbardziej zachęcam do wystaw!!! wystawy są dla każdego rodowodowego psa, przecież nie tylko dla tych najlepszych, to że będziesz z nią na wystawy chodzić to nie od razu oznacza że musisz ją rozmnażać. to fajna zabawa, można się uzależnić:) polecam jeszcze raz:), tylko popracuj nad jej charakterem, bo to jest równie ważne jak wygląd.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za rady, zobaczymy co się da zrobić.Ile kosztuje taka konsultacja ze szkoleniowcem?Gdy odbieralismy sunię bardzo się bała, właścicielka powiedziala że to normalka i minie po 3 dniach.....mineło, ale tylko nas przestała sie bać :/....w sumie jest coraz lepiej w porównaniu do tego co było na początku....ciekawe jak będzie za rok......
Myślę też że powinnam ją oswoić do róznych miejsc i sytuacji.....zobaczymy.....może nie ma co ...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']to co na piśmie to nie zawsze w życiu. w Polsce mamy wiele pięknych psów, zresztą na świecie też, championów chihuahua, o wadze powyżej 3 kg...chi jest rasą która powinna być mocna, nabita, a nie chuda jak ratlerek. dlatego pies ważący nawet i 3,5kg nie będzie wyglądał na dużego, o ile ta waga nie wynika z wielkości, tylko z masywności.

jeśli Twoja suczka jest ładna, ma ładną głowę, zgryz, jest prosta, ładnie chodzi, ma dobre proporcje, to popracuj nad charakterem i jak najbardziej zachęcam do wystaw!!! wystawy są dla każdego rodowodowego psa, przecież nie tylko dla tych najlepszych, to że będziesz z nią na wystawy chodzić to nie od razu oznacza że musisz ją rozmnażać. to fajna zabawa, można się uzależnić:) polecam jeszcze raz:), tylko popracuj nad jej charakterem, bo to jest równie ważne jak wygląd.[/QUOTE]
Dzięki! Pocieszyłaś mnie! Ale z charakterem bedzie ciężko....

Link to comment
Share on other sites

charakter przesądza o wszystkim. super pies ale bojaźliwy, nie zostanie dobrze oceniony. i na odwrót-czasem wygra ten brzydszy, ale za to odważny, pełen gracji i uroku:) popracuj nad sunią, zabieraj ją w zaludnione miejca, dawaj jej tam jakieś smakołyki, odwracaj jej uwagę od ludzi. zapraszam znajomych, żeby ją "przekupywali", zaglądali w zęby. puszczaj jej z tv np różne odgłosy. niech ma jak najwięcej kontaktów z ludźmi. spróbuj też może tego behawiorysty. jak nic nie pomoże, to trudno....ale próbowaniem nic nie tracisz.

Link to comment
Share on other sites

Jelly a jak ze smakołykami i zabawkami ?? Lubi coś szczególnie?? jeśli sie wystraszy odwracaj jej uwagę ulubioną zabawką, zapraszaj znajomych do domu wręczaj im smakołyk niech siadają na podłodze i powoli bez siły namawiać ją do podejścia i zabierać, że sobą wszędzie tylko na początku nie za długo. Domownicy też powinni zachowywać sie nietypowo np walnąc garnkiem pobiegać jak szalony po domu pies musi zobaczyć że dziwne zachowania nie stanowią zagrożenia. Poza tym socjalizować z innymi psami. Suczka jest młoda można nadrobić błędy. Powodzenia nie poddawaj się!

Link to comment
Share on other sites

Oswajać suczkę powinnaś bez względu na plany hodowlane/wystawowe - tylko po prostu żeby Tobie łatwiej się żyło, a i suczka nie chodziła znerwicowana.
Musisz ocenić, na ile jej zachowanie to genetyka, a na ile zaniedbanie. W przypadku genetyki rozmnażając swoją sunię możesz powielić jej charakter, a sama napisałaś, że takiego psa nikt nie chciałby nawet za darmo. Odnośnie wystaw, nie jestem pewna(psa nie widziałam), czy zachowanie Twojej suczki będzie tolerowane przez sędziów.
Jeszcze te spuszczanie suki samopas, podczas kiedy ona skupia się na omijaniu i oszczekiwaniu przechodniów, nie jest zbyt wychowawcze. Skoro tolerujesz te zachowanie to już coraz mniejszy kroczek do tego, żeby pies wisiał na nogawkach. Ktoś, kto idzie spokojnie i zostanie zaatakowany może nie mieć oporów sprzedać kopa psu. Jak to się może skończyć i czyja w takiej sytuacji jest wina sama sobie dopowiedz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Patka']Jelly a jak ze smakołykami i zabawkami ?? Lubi coś szczególnie?? jeśli sie wystraszy odwracaj jej uwagę ulubioną zabawką, zapraszaj znajomych do domu wręczaj im smakołyk niech siadają na podłodze i powoli bez siły namawiać ją do podejścia i zabierać, że sobą wszędzie tylko na początku nie za długo. Domownicy też powinni zachowywać sie nietypowo np walnąc garnkiem pobiegać jak szalony po domu pies musi zobaczyć że dziwne zachowania nie stanowią zagrożenia. Poza tym socjalizować z innymi psami. Suczka jest młoda można nadrobić błędy. Powodzenia nie poddawaj się![/QUOTE]

Dzięki.próbujemy z smakołykami, ale na dworze to ona cos nie jest nimi zainteresowana.Za to zrobiła duży postep bo przyjmuje już smakołyki od znajomych i w ogóle jest coraz lepiej...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...