Jump to content
Dogomania

Agresja - inne rasy niż zwykle


eagle

Recommended Posts

Jesli już porusza sie temat agresji, to chyba warto odróżnić agresję psa w stosunku do ludzi od agresji psa w stosunku do innych psów, szczególnie że w temacie wątku jest mowa o "innych rasach niż zwykle".
Dlaczego warto? A dlatego, że o ile pogryzienia ludzi są odnotowywane w statystykach, to pogryzienia psów przez inne psy już nie. Jeśli się mylę, to proszę mi pokazać jakieś statystyki pogryzień psów przez inne psy. Oczywiście statystyki pogryzień ludzi, które miałem okazję przeglądać są jak dla mnie dość mało wiarygodne, a przede wszystkim nie odpowiadają na podstawowe pytanie, jak doszło do pogryzienia. Podobnie, nikt nie zadaje sobie trudu dokonywania obliczeń ilości pogryzień w stosunku do ilości przedstawicieli danej rasy. Ale te statystyki są i to w zasadzie jest ich jedyna zaleta. Obraz tematu dają zamglony, ale coś widać...

W każdym razie, jeśli chodzi o pogryzienia/agresję w stosunku do ludzi, to na przykładzie zdarzeń w mojej najbliższej rodzinie mogę wymienić następujące rasy : bokser, PON, pinczer, owczarek belgijski, rotek, mastif, bolończyk, kundelek. Efekty tych ataków były różne, począwszy od serii bolesnych zastrzyków w brzuch, a skończywszy na rozerwanej nogawce. Psy stanowiły własność członków mojej rodziny (rotek, mastif) lub osób trzecich. Moim skromnym zdaniem, ten "zestaw" piesków ciut odbiega od tego co możemy zobaczyć w ww. statystykach.

Jeśli natomiast chodzi o agresję psów w stosunku do innych psów, to w zasadzie katalog ras jest otwarty i każdy może dopisać sobie taką rasę jaką chce, a w zasadzie taka rasę jaką widzi na co dzień, bo przeciez mówimy tu tylko o naszych własnych doświadczeniach i spostrzeżeniach. 15 lat temu wpisałbym np. dobermany i ON-ki. Dziś na moim sporym warszawskim osiedlu na Mokotowie nie spotykam ani jednego, dobermana zaś dwa ON-ki staruszki nie stanowią już zagrożenia dla innych psów. Jest za to od groma yorków, amstafów i labków, z których część jest agresywna do innych psów. 15 lat temu na osiedlu był 1 (słownie: jeden) amstaff. Labki i yorki pewnie też jakieś były, ale sobie ich nie przypominam. Innymi słowy 15 lat temu wpisałbym inne rasy niż dziś.

Link to comment
Share on other sites

A tutaj jeszcze taka ciekawostka :
[I]Klientami Andrzeja Kłosińkiego są najczęściej właśnie właściciele jamników. - Psy tej rasy sprawiają bardzo dużo problemów. Atakują nie tylko obcych ludzi, ale i swych właścicieli[/I]

i dalej

[I]Z badania amerykańskich naukowców wynika, że ludzi rzadko gryzą [B]labradory[/B], pudle, whippety, siberian husky, [B]golden retrievery[/B].[/I]
Źródło : (GW) J. Bosakowska "Zza oceanu - psia agresja"

A tutaj taki kwiatek :
[I]W statystykach pogryzień królują w Holandii - rottweilery,[B] golden retrievery[/B] [B]i labradory.[/B][/I]
Źródło : forum [URL="http://www.owczarek.pl"]www.owczarek.pl[/URL]

Mozna by rzec...dla każdego coś miłego...

Link to comment
Share on other sites

Łaciata jest agresywna wyłącznie w stosunku do zwierząt. Na co dzień spotyka się głównie z psami więc jest agresywna głównie w stosunku do innych psów. Przez swoje 6-ścio letnie życie u nas udało jej się zaprzyjaźnić z dwoma psami (dalmatynka i kundelek). Jeżeli chodzi o ludzi to kocha wszystkich, małych i dużych. Dzieci mogą z nią robić co im się podoba a ona co najwyżej ucieknie. Odkąd ją mamy nie zdarzyło jej się nawet warknąć na człowieka.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam po sąsiedzku goldena, który ugryzł już 3-4 osoby (w tyłek). Na 10000% jest to kwestia wychowania - od szczeniaka był prowadzany z dala od ludzi, bez kontaktu z obcymi i w końcu uznał ich za zagrożenie. Pies boi się wszystkiego, na spacer idzie na brzuchu, najstarszą panią rzuca po ścianach bloków na zakrętach i tak dalej... Masakra... Pies od małego nie był niczego uczony, żadnych komend, nawet na smyczy nie umie chodzić. Jego pani usiłowała go czegokolwiek nauczyć (fajna, wrażliwa kobitka, pomaga przy bezdomniakach, jak potrafi), ale mąż - prawdziwy mężczyzna - zabrał się za wychowanie psiaka i doprowadził go do stanu nerwicy. Pies ma jakieś 5-6 lat i jest jednym z nielicznych, których faktycznie się boję...

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem jak u was, ale u mnie w policach najgrozniejsze sa psy glupich wlascicieli. Idac z moja sunia nie raz spotykam wlascicieli pit bulli ktorzy wrecz szczuja je na inne psy cieszac sie chyba z faktu one z podkulonym ogonem uciekaja. Ja akurat az takiego problemu z pit bullami nie mam gdyz moja sunia to tez ostra zadziora i wbrew pozora nie jest mala ;). Jednak chyba bardziej od pitbulli wkurzaja mnie male, jazgoczace, tchorzliwe psy takie jak york ... podbiega to do wiekszego psa na smyczy i jazgocze, ani takiego odpedziec, ani spuscic swojego - bo zagryzie taka piszczalke :/ ...
W Policach teraz faktycznie sie zrobila moda na labradory, jak rozmawiam z wlascicielami takich psow to mi sie wlos na glowie jezy. Twierdzenie ze pies 'sam sie nauczy', albo ze 'musi dorosnac wiec poczekamy az rok skonczy' jest dla mnie absurdem wyssanym z palca! Ja swoja sunie uczylam zachowan od 1 dnia jak do nas przyszla, a miala wtedy 6 tygodni. Mimo tego popelnilam pare bledow ktore musialam pozniej 'wyplemiac'. Rowniez zgroza mnie bierze jak widze psa golden retriviera (mieszanca) ktory biega za sukami i je gwalci, a wlasciciele sie z tego albo smieja, albo udaja ze nie widza ... Tacy ludzie nie powinni posiadac nawet rybki w akwarium!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Sama mam dorastającego goldena i powiem wam, że jak patrzę dookoła to na co drugiej posesji widzę labka lub goldena. Patrze na psie nieszczęścia ograniczone płotem i zastanawiam się co ci ludzie mają w głowach. Labek czy golden bez znaczenia - one potrzebują przede wszystkim ruchu i codziennej pracy. Mało to - ONE UWIELBIAJĄ SIĘ UCZYĆ. Nie potrafię zrozumieć jaki sens ma kupowanie sobie tych ras tylko w celu poprawienia wyglądu ogródka ;( I do białej gorączki doprawadzają mnie komentarze półmózgich ludzi mijających nas w trakcie uczenia się (mamy lekki problem ze zbytnią ufnością i miłością do ludzi ;) ), że to "przecież golden a one są takie inteligentne i nie trzeba ich niczego uczyć" albo ludzie, którzy wyciągają łapy lub zaczynają ze mną na ten temat dyskusję choć widzą lub są przeze mnie informowani, że ćwiczę z psem i żeby przejść obok niego obojętnie, kiedy on jest przywołany do "siadu" i ma odczekać aż człowiek przejdzie i nie zareagować. czasami ma się ochotę chwycić takiego i potrząsnąć ostro ;) A wracając do agresji wśród labków i goldenów - jest to niestety coraz częstsze zjawisko ale wynika tylko i wyłacznie z ludzkiej głupoty. Tak jak ktoś już tu powiedział - z najłagodniejszego psa można zrobić mordercę.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tak. Wciąż istnieje pojęcie jak rasa predysponowa do... ale ponieważ hodowcy mocno zaczęli rozmnażać psy tylko ze względu na eksterier, to cechy osobowości i temperamentu również się z każdym pokoleniem zmieniają. Do tego jeszcze najbardziej cierpią popularne rasy, jak goldeny czy labradory. Niedługo żniwa będą zbierać inne, obecnie chyba najbardziej popularne - bordery.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym nie myliła też pojęcia "ugryźć" a "pogyźć". Pierwsze to moim zdaniem jednorazowe, czesto umotywowane lękiem albo innymi zaburzeniami ugryzienie, natomiast pogryzienie to dla mnie atak argesji u psa. Tak bym to umownie podzielila bo rzadko pies przełamuje bariere i zaatakuje jawnie i otwarcie człowieka. Ugryźć może wg mnie [U][B]każdy [/B][/U]pies w sytuacji kryzysowej.

Mam u siebie agresywnego sznaucerka miniaturke, który agresywny musiał sie już urodzić bo nigdy nie wahał sie dziabnąć człowieka i inne zwierze.
Aktualnie problem sie pogłębił bo psiak oślepł. Teraz potrafi rzucić sie tak po prostu na przechodzace obok zwierze w ataku agresji, który jest trudno stłumić.

Co do agresywnych psów - dla mnie histeryczne sie zrobily owczarki niemieckie. Znam agresywnego husky, dalmatyńczyka, goldena i labradora. Mój pies stracił kawał ucha własnie przez husky, który zaatakowal go na spacerze.
Rasy sie wypaczyły przez durnych wlascicieli...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='andrewa88']a ja się nie zgodzę ze stwierdzenie że większośc osob posiadających goldeny kupują je jako maskotki dla dzieci i nie szkolą ich...zaglądnijcie na forum goldenowe i poczytajcie...3/4 goldków jest szkolonych a ludzię posiadający te psy doskonale zdjaą sobie sprawę jaką siłe mają te psy i jakie potrafią byc uparte...nie mówię , że nie spotykam osób które kupują goldena z podejściem, żę to zabawka i od szczeniaka jest ułożony JEDNAK większośc posiadczay tych psów zdjae sobie z tego sprawę...byłam dogoteraputką więc troche o nich wiem...przyznam wam racje jeśli chodzi o labki...faktycznie bardzo często spotykam te pieski i widzę jak agresywnie się zachowują...wydaje mi się że jest to wynik powstających pseudohodowli gdzie nie zwraca się uwagi na charakter psa a ważny jest zysk[/QUOTE]

a ja mam wrażenie, że większość właścicieli tych przemiłych piesków nie zagląda na te fora
gdyby na nie zaglądali, nie byłoby takiego tematu
niestety większość ludzi kupując sobie te pieski myśli, że one są mądre same z siebie, po prostu rodzą się z tą mądrością i już, nie trzeba z nimi pracować i niczego ich uczyć....
to takie moje trzy grosze
a w ogóle czytając Wasze posty przyjemnie się robi, bo doceniana jest praca nas hodowców, którzy staramy się dbać o wizerunek TTB, o to, żeby psy od nas były zrównoważone, a życie z nimi było samą przyjemnością :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Karilka']fair bądź co bądź znam kilka TTB agresywnych od urodzenia ale to nie jest taki odsetek jak w wypadku agresywnych ON czy jamników!
Dobermana z metryką nie znam ani jednego agresywnego...[/QUOTE]

nie kwestionuję tego, że zdarzają się agresywne TTB, tak jak wśród ludzi zdarzają się złodzieje, mordercy itp, choć wśród psów z metrykami z pewnością jest ich mniej
a do dobermanów nic nie mam, bardzo mi się podobają i nie uważam ich za "rasę agresywną"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...