Jump to content
Dogomania

Gruczoł odbytniczy....


basia

Recommended Posts

Jak często czyścicie gruczoły odbytnicze swoich psów i czy w ogóle to robicie??
Pytam, bo jeden wet mówi, że nie ma sensu tego robić, że pies sam o to dba, drugi wet każe przychodzić raz w miesiącu na czyszczenie. Dla psów nie jest to przyjemny zabieg i zastanawiam się czy jest konieczny. Przeciez dzikim psowatym nikt tego nie robi i jakoś dają sobie z tym rade.
Wie ktoś jak to na prawde z tym jest? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Nigdy nieczyscilam gruczolow,i psiaki byly zdrowe.

W tej chwili mam Jamniczke,ktora ma problemy z gruczolami,smrodek niesamowity:shake: staram sie czyscic gruczoly 3 razy w roku,aby niedopuscic do stanu zapalnego.
Zauwazylam ze dolegliwosc ta ma zawsze jesienia,gdy jest mokro,i wilgotno.

Link to comment
Share on other sites

Wszystko zależy od konkretnego psa i jego gruczołów
-swojemu osobistemu przez 14 lat nie czyściłam ani razu, tzn nawet jak sprawdzałam, nie było takiej potrzeby, gruczoły w normie
-yorki siostry trzeba kontrolować systematycznie(np 1*w miesiącu, wydzieliny jest dużo, a jak pies zaczyna jeździć tyłkiem po dywanie i "opróżniać" to jest to wątpliwa przyjemność i dla niego i dla właścicieli)
-inne psy (lecznica) często przychodzą jak już wytworzy się przetoka, a ta ciężko się goi, jest to bardzo bolesne
tak samo często ludzie chcą coś na robaki, jak pies zaczyna saneczkować, a wystarczy opróżnić gruczoły
Samo czyszczenie nie jest rzeczą trudną, ale na początku dobrze jest zobaczyć/zrobić pod kontrolą weta. A w domu trzeba pamiętać, żeby robić to w pomieszczeniach łatwozmywalnych i żeby nie "strzelić" sobie w twarz:eviltong:
Jedno jest pewne - jeżeli juz zdarzy się zatkanie gruczołów, trzeba je sprawdzać co 3-4 tyg, aby nie dopuścić do przeładowania i wytworzenia przetoki. Są też psy dla których jedynym rozwiązaniem jest usunięcie gruczołów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='basia']bluerat, ale czy gołym okiem widać czy gruszoły są do czyszczenia czy tego nie widać? Nie chcę być nadgorliwa i nie chcę robić czegoś co nie jest konieczne.[/quote]

Widać, to może nie za bardzo, ale czuć...
Po pierwsze, gruczoły są troche nabrzmiałe, czuć, że zbiera się tam wydzielina.
Po drugie - zapach... Muszę tutaj coś więcej mówić? :cool3:


A co do dzikich psowatych, przynajmniej to co wiem od mojego weta - dzikie psy musiały zaznaczać mocnym zapachem teren. A naszym po co to? Wystarczy nasikać :lol: U wielu psów zdolność oprużniania gruczołów zanikła i stąd problemy.

Link to comment
Share on other sites

najlepiej się przekonać czy wypełnione podnosząc ogon, a potem dotykając palcami np w rękawiczce lateksowej- gdyby odbyt miał być tarczą zegara, to gruczoły są na 16 i 20. najlepiej jak palcami dotykasz po obu stronach odbytu - od 12 do 6 ;) i czy na w/w godzinach coś czuć
ale najlepiej i tak to pokazać/zobaczyć za 1 razem

Link to comment
Share on other sites

Mojej suni robie to ok.2 razy w miesiącu smród jest okropny wiele razy musiałam prać koce,przescieradła i kołdry żeby się tego smordu pozbyć fujjjj
Kwestia wydzielania smrodka jest indywidualna dla każdego psa jednym trzeba to robić czesto innym rzadziej a innym szczęśliwcom wcale ;)
Naprawdę wiadomo kiedy pies ma przeładowane gruczoły poprostu pstryknie tym smrodkiem i już wiesz ,że musisz go po domu gonic ,zeby mu te gruczoły oczyścić....Moja na widok papieru toaletowego ucieka hyhy ;)
Aha i moja sunia nie saneczkuje....hmmmm

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Siostra']Labradorka mojej mamy stale ma czyszczone, wet powiedział, że jeśli raz jest potrzeba ingerencji i opróżnienia, to już trzeba robić to systematycznie.[/quote]Też mi tak weci mówili ;) A mój Bugajski, który młodym psem będąc miał gruczoły oczyszczane średnio raz na miesiąc od mniej więcej 5 lat radzi sobie z nimi sam ;) Czasem przy okazji proszę weterynarza, żeby na wszelki wypadek zajrzał mu w doopsko, ale wszystko jest ok :multi:

Acha, oprócz saneczkowania zwracajcie też uwagę, czy psy nie wylizują sobie intesywnie odbytu, bo to też może wskazywać na przytkane gruczoły.

Link to comment
Share on other sites

Z tymi gruczołami to nie ma żartów, mój pies też nie miał opróżnianych do póki nie zaczoł saneczkowac to opróżniałam, zdarzylo sie to moze raz w jego życiu gdzieś około 2 roku.
Po 8 latach od tego zdarzenia oprózniane miał może jeszcze 2 razy z okazji wizyty u weta przy szczepieniach co rocznych.
Aż pewnego letniego dnia zauważyłam że jeden z jego gruczołów zrobił sie czerwony po paru dniach narosła na nim gula po wizycie u weta okazało sie że to gruczolak (nowotwór gruczołu przyodbytowego). Pies męczy się z nim pare miesiecy bo próbowano go usówać w przeróżne sposoby od farmakologicznych przez kriochirurgie, mało jest wetów którzy podejmują sie usównia skalpelem bo jest to newralgczne miejsce. Mój wet okazał sie super specjalista i usunął go w całośći a pies biega zdrowy i nawet nie widać że kiedy kolwiek mial jakiegoś guza. Dodatkowo zostal wykastrowany (bo jest duze prawdopodobieństwo że te gruczolaki powstają pod wpływem hormonów).
Dlatego obserwujecie swoje psy i nie "olewajcie " dziwnych symptomów.
A wet mi powiedział że najczęściej to oczyszcza się co 3 miechy.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

mojej suczy 7 lat rok temu zaczęły się probkemy z gruczołami właśnie walczę z zapaleniem jednostronnym :shake: antybityk do gruczołu i domiesniow (o przełużonym działaniu) i czekamy ... czy ktoś wie jak długo utrzymuje sie obrzęk i dyskomfort psa po takiej przypadłosci??

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam już w swoim życiu 4 psy i w tym jedna sunia która w listopadzie odeszła też musiała mieć czyszczone gruczoły aż do końca i mam teraz jedną sunie która ma 5 lat i jakoś tak na początku tego lata zaczeła mi bardzo często saneczkować również po odrobaczeniu i okazało się że ona też musi mieć czyszczone gruczołki. Tak się zastanawiam czym to jest spowodowane że moje dwa psy na 4 mają problemy z gruczołami dodam jeszcze że sunia jest po sterylce poprzednie nie były. A do weta na czyszczenie chodzę jak zobacze że saneczkuje.

Link to comment
Share on other sites

U nas ten sam problem. Po trzecim już chyba zapaleniu gruczołów i podawaniu antybiotyków, obecnie opróżniam psiakowi co 2 tyg. i na razie mamy spokój.
Patka, u nas obrzęk i dyskomfort zaczął znikać chyba w 4-5 dniu podawania antybiotyku. Wet proponował nam usunięcie gruczołów poprzez wypalenie jodyną. Czy słyszeliście coś o takim zabiegu i czy są jakieś jego skutki uboczne?

Link to comment
Share on other sites

[I][B]Mój AST Ozzy też ma problemy z gruczołami , trzeba mu oczyszczać ....sama nie potrafię ,więc wet niezbędny .Robimy to co jakieś 2 miesiące /?/Niestety zimą nam przytrafiło się zapalenie ,przy tym jeszcze zapalenie skóry i podawany był antybiotyk ,najpierw zastrzyki , potem tabletki .Pies nie saneczkuje ale zaczyna się interesować ogonkiem:razz:.
Poprzednie moje psy nie mialy z tym problemów. spanielka żyła 14lat i boxio 4 lata/
[/B][/I]

Link to comment
Share on other sites

Mojemu psu rowniez trzeba czyscic, ale nie robie tego jakos regularnie. Kiedy zaczyna od niego smierdziec takim specyficznych smrodkiem, odrazu do weta. Zawsze tylko smierdzi, pies nigdy nie saneczkuje.

Problemy zaczeły sie kilka miesiecy po kastracji. Mozna to ma jakis wpływ na to?

Link to comment
Share on other sites

U nas zaczęło sie z wiekiem pierwssze czyszczenie suka miaął 6 lat, drugie spóźnione :shake: Lilith ma 7 lat. Wet kazał czyscić co 3 miesiace. dzis jest dużo lepiej obrzęk minimalny tylko pękniecie słabo sie goi .. jutro dzwonimy do weta, jak sie nie zamknie ...

Link to comment
Share on other sites

U mojej suni zaczal czyscic wet, poniewaz podczas kontroli okazalo sie, ze za duzo sie tego nazbieralo - jego zdaniem.
Pozniej oczyszczalam sama, przy kapieli zazwyczaj, jakos raz na miesiac... tylko teraz zastanawiam sie, czy potrzebnie, czy nie za czesto i czy prawidlowo.. po prostu sciskam za odbyt naciagajac troszke skore dookola (od zewnatrz) i pstryk - wyskakuje.
Tylko co to znaczy "duzo"?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...