Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
Shiroku

tropienie

Recommended Posts

Ja mam pytanko związane z tropieniem.Jak wygląda podstawowy egzamin na psa tropiącego, chodzi mi o coś rangi PT1.Odkryłam talent do tropienia u mojego psa i mam zamiar to wykorzystać:cool3: .Tylko co do tego egzaminu nie jestem pewna czy iść czy też nie.

[B]Shiroku [/B]- a o jaki rodzaj tropienia, pracy węchowej Ci chodzi ? I czy dla zabawy, czy do egzaminów, czy może do realnej pracy, np. ratownictwo, poszukiwanie ładunków wybuchowych itd. ?

[B]Bogna [/B]- przeczytaj pierw regulamin, który znajdziesz na stronie ZKWP:
[URL="http://www.zkwp.pl/index_pl.htm"]http://www.zkwp.pl/index_pl.htm[/URL] (Informator / Komunkaty Głównej Komisji Szkolenia Psów / Regulaminy PT). Do egzaminu trzeba się przygotować i trzeba wiedzieć czego od nas będą wymagali sędziowie.

[quote name='MonikaSz'][B]Shiroku [/B]- a o jaki rodzaj tropienia, pracy węchowej Ci chodzi ? I czy dla zabawy, czy do egzaminów, czy może do realnej pracy, np. ratownictwo, poszukiwanie ładunków wybuchowych itd. ?
[/quote]

MonikaSz, chodzi o rozwijanie zdolności, które u mojej Muki zauważyłam. Od szczeniaka sunia uwielbiała "węszyć". w porównaniu do innych psów, które wychodzą czasem z nami do lasu Muka jest najbardziej "zawzięta", jeżeli chodzi o zapachy, często łapie jakiś trop w lesie... wiesz, trudno mi to opisac, bo przecież te cechy występują u wszystkich psów, ale mam wrażenie, że u niej bardziej, że ją to niesamowicie "kręci". Chciałabym coś na ten temat poczytać i wykorzystać jej potencjał raczej w formie zabawy... Ksiązkę p. Gornego zamówiłam kilka dni temu przez internet i teraz czekam na przesyłkę.

shiroku-bo psy uwielbiaja prace na sladzie,wechowa:loveu: .no i jest to super sposob na spedzanie czasu z psem,zlapanie z nim kontaktu na zupelnie innej plaszczyznie,moim prywatnym zdanie ten rodzaj pracy z psem uczy pokory jak zaden inny.pies chodzacy na sladzie niektore rzeczy zwyczajnie WIE lepiej z racji wlasciwosci swego powonienia:p .

[quote name='ayshe']psy uwielbiaja prace na sladzie,wechowa:loveu: .no i jest to super sposob na spedzanie czasu z psem,zlapanie z nim kontaktu na zupelnie innej plaszczyznie[/quote]

i właśnie dlatego poszukuję info na ten temat ;)

Bardzo dużo można się dowiedzieć z forum [URL="http://www.owczarek.pl/forum"]www.owczarek.pl/forum[/URL] - szczególnie z archiwalnych topików (uczestnikiem forum jest m.in. Bogusław Górny /jako "Bogdan"/ i wiele razy odpowiadał na pytania dot. swojej książki). Niestety, aby dotrzeć do tych tematów, trzeba zapłacić składkę (10zł/rok) - ale opłaca się na pewno!