Jump to content
Dogomania

Podatki do urzędu skarbowego


marlenisz_mm

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Nie, natomiast jeśli masz sukę hodowlaną lub psa reproduktora wypełniasz do końca listopada PIT7, potem dostajesz od nich PIT8 (albo na odwrót) i płacisz podatek z działów specjalnych produkcji rolnej. Mnie to od 3 sztuk z uprawnieniami ustalili szacunkowy dochód 99 zł rocznie i od tego 19 % podatku.[/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]W rocznym rozliczeniu uwzględniasz ten dochód i zaliczkę w odpowiednim punkcie PIT36.[/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Robię od 7 czy 8 lat, bo kiedyś znajomi ostrzegli mnie, że co pewien czas skarbówki sprawdzają ze związkiem wykazy psów hodowlanych i wtedy się czepiają.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue][B]Cockermanka,[/B] ja wiem który, bo zawsze mam zapas druczków w domu, ale z pamięci mylę. Przepraszam. A czy ktoś wie, bo słyszałam, ale nie pomnę gdzie i kiedy, że powyżej 10 suk hodowlanych to już działalność i wtedy wchodzi się na normalny podatek. Ale może to plota tylko:cool1:[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sirion'][FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue] natomiast jeśli masz sukę hodowlaną lub psa reproduktora wypełniasz do końca listopada...[/COLOR][/SIZE][/FONT][/quote]
Bez względu na to, czy miało się krycie reproduktorem, albo miot?
Jeśli ma się te psy hodowlane i ich nie rozmnaża to też się płaci?:crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

To jest tak zwany PODATEK ZRYCZAŁTOWANY OD KAŻDEJ SZTUKI HODOWLANEJ ..............
Ich nie obchodzi czy toto się rozmnażało.......... tylko czy jest hodowlane i od ilości posiadanych sztuk hodowlanych to naliczają (obojga płci) .
Wtedy już więcej nie trzeba nic im płacić.
Umowy spisuję tak,że dotyczą wszystkiego tylko nie forsy:evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: więc mine mogą......:mad:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

witam

jest na forum wiele sprzecznych info na temat hodowli i jej rejestracji w urzędzie skarbowym.
raz jest mowa o tym że hodowla traktowana jest jak działalnosć gosp.
innym razem że należy do działów specjalnych produkcji rolnej
a jeszcze innym- ze do takiego działu juz nie należy.

jak to w końcu jest?- może mi ktoś bliżej to wyjaśnić?

bo to że amatorska to nie mam wątpliwości.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam 1 sukę hodowlaną i Pani w Urzędzie skarbowym powiedziała że jestem zwolniona z płacenia podatku. Nie wiem czy tak samo jest we wszystkich urzędach skarbowych ale moja znajoma nie płaci za psa reproduktora a inni płacą.
Wiem tez że niektórzy wcale nie płacą nic w urzędzie skarbowym bo uważają że jest to niepotrzebne.

Link to comment
Share on other sites

ja co roku dostaje informator z zkwp bydgoszcz i jest tam to opisane:
napisane jest, ze za każda sukę hodowlaną (która ma ta adnotacje wpisana w rodowodzie), a jej właściciel ma zarejestrowana hodowle, trzeba zapłacić co roku w urzędzie skarbowym kwotę ok 5,40 zł, niezależnie czy suka ma miot czy nie. Za reproduktora się nie połaci.

Link to comment
Share on other sites

znalazlam informator pisze dokladnie tak:
"Wlascicieli suk hodowlanych informujemy, ze fakt prowadzenia hodowli winni zglosic w swoim urzedzie skarbowym w celu naliczenia podatku dochodowego (...) Podatek dochodowy do prowadzenia hodowli psow jest zryczaltowany i wynosi ok. 5,40 zł od każdej suki rocznie"

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Pit 6 to jest to, co składasz do Urzędu Skarbowego. W odpowiedzi na to otrzymujesz z US Pit 7.

Szczegółowo jest to opisane na [URL="http://www.mastifland.pl/"]http://www.mastifland.pl[/URL] , gdzie w lewym nawigatorze jest przejście na DOKUMENTY DO POBRANIA. Można z tego korzystać do woli, rozpowszechniać, kopiować i rozsyłać (jedynie z zastrzeżeniem jakie pojawia się na początku).

Są tam również umowy sprzedaży szczeniąt normalne i na warunkach hodowlanych, umowa krycia... Wszystko do dyspozycji.

Jeżeli będzie coś niejasnego, coś co potrzebuje szczegółowego wyjaśnienia - proszę o zadanie mi pytania poprzez formularz ze strony. Jeżeli ktoś ma jakiś pomysł na podobne opracowanie ogólne, na styku hodowla - prawo, podatki... - również proszę o zgłoszenia. Jeżeli temat będzie wystarczająco ogólny i ciekawy - obiecuję jego ciąg dalszy.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Kiedys Alex wrzucila piekne opracowanie tematu, ktore nadal jest jak najbardziej aktualne... A poniewaz niedlugo mija kolejny termin (PIT6 oddajemy do 30 listopada), wiec ponownie daje je na siec...

==========================================

Poniewaz dalo sie zauwazyc spoleczne zapotrzebowanie na rozwiazanie zagadnienia, zaprzeglam bieglego rewidenta do napisania paru slow. A oto co dostalam.

[B]Hodowla psów rasowych[/B]

Zgodnie z art. 3 ust.3 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 (Dz.U. z 2000 r Nr 14 poz 176) jak również załącznikiem nr 2 do powyższej ustawy (tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej....) w pozycji 15 puknt k) hodowla psów rasowych STANOWI dział specjalny produkcji rolnej.
W związku z tym jest takoż opodatkowana. Obowiązuje stawka ryczałtowa - szacowany jest DOCHÓD roczny z utrzymywania jednej sztuki stada podstawowego (zgodnie z cytowanym załącznikiem do ustawy) w wysokości 27 zł (dwadzieścia siedem złotych - dane za rok 2001).
Przez jedną sztukę stada podstawowego w hodowli psów rasowych należy rozumieć psa wpisanego w ZKwP jako reproduktor lub sukę z uprawnieniami hodowlanymi będące własnością danej osoby fizycznej.
Tak więc jeśli mamy 2 suki hodowlane i jednego psa reproduktora, to szacunkowy dochód z tego prowadzonego przez nas działu produkcji rolnej wynosi według organów skarbowych 3*27=81 zł i tę kwotę powinniśmy wpisać w poz 64 (lub ewentualnie 106 przy zeznaniu wspólnym obojga małżonków) zeznania PIT 36.

I tu niespodzianka - prowadząc hodowlę psów rasowych (nawet, jeśli nie mamy żadnej suki, mamy tylko reproduktora) jesteśmy traktowani jak osoby prowadzące działalnośc gospodarczą i [U]MUSIMY[/U] składać zeznanie na formularzu PIT 36 a nie PIT 37.

[B]Jeszcze trochę biurokracji na dokładkę.[/B]

W związku z tym, że hodowla jest traktowana jako prowadzenie działalności gospodarczej w dziale specjalnym produkcji rolnej, to niestety mamy kilka obowiązków z tym związanych.

[U]Pierwszy dotyczy ZGŁOSZENIA działalności.
[/U]Robimy to na formularzu PIT6 w terminie do 7 dni od rozpoczęcia działalności (czyli nabycia psa/suki z uprawnieniami, wpisania suki do rejestru suk hodowlanych, uzyskania tytułu reproduktora przez naszego psa).
Urząd po otrzymaniu pierwszego formularza PIT6 wydaje nam decyzję o ustaleniu wysokości dochodu (patrz przykład powyżej). I tyle. Na koniec roku wpisujemy tę kwotę w nasze zeznanie roczne na PIT36.

[U]Drugi dotyczy przedłużenia działalności.[/U]
Ponieważ podatki są obliczane w skali rocznej, to nasze pierwsze zgłoszenie zostało potraktowane, jakbyśmy chcieli prowadzić hodowlę TYLKO w danym roku.W związku z tym w terminie do 30 listopada trzeba wypełnić ponownie formularz PIT6 na kolejny rok (czyli do 30 listopada 2002 informujemy o rozmiarach zamierzonej hodowli w roku 2003) i wysłać go do swojego urzędu.
Urząd tym razem nie wydaje żadnej decyzji - decyzję wydaje tylko raz przy rozpoczęciu działalności. Natomiast sprawdza nasze zeznanie z zadeklarowaną wielkością hodowli (ilością reproduktorów/suk hodowlanych).

[U]Trzeci dotyczy zmian w wielkości stada.
[/U]Jeśli nasze stadko powiększyło się (czytaj - nasza suka została wpisana do rejestru suk hodowlanych w ZKwP, pies otrzymał uprawnienia reproduktora), lub zmniejszyło (sprzedaż psa, zejście, wykreślenie z rejestru, przejście na psią emeryturę itp) to również powinniśmy na znanym już formularzu PIT6 zawiadomić urząd skarbowy w terminie do 7 dni od zdarzenia. Ten przypadek obejmuje również zakończenie działalności hodowlanej - procedura jest identyczna.

Z mojej praktyki wynika, że "ze względu na niewielką szkodliwość społeczną" oraz najczęściej niewielkie kwoty podatku związane z tym zagadnieniem urzędy skarbowe z przymrużeniem oka traktują opóźnienia w składaniu deklaracji PIT6, mogą natomiast być surowe przy całkowitym braku zgłoszenia czy niewykazaniu tej kwoty w zeznaniu rocznym.
Nic mi na razie nie wiadomo na temat współpracy organów skarbowych ze ZKwP w sprawie np. otrzymywania wykazu osób - właścicieli reproduktorów i suk hodowlanych, ale w przyszłości - kto wie....

Link to comment
Share on other sites

O PIT 6 ostrzegła mnie znajoma juz 9 lat temu, gdy nasz pies dostał reproduktora. I mówiła, że poszczególne US czasami wpadają na szatański pomysł i sprawdzają wykazy w ZK lokalnym. I wtedy łupią kary. Zreszta raz posłałam PIT 6 za późno i kara była dość dotkliwa.

Ciekwa jestem tylko jak to jest z psami zarejestrowanymi np w PKPR czy hodofflach, które mówią o sobie, że płaca podatki - słynny przykład POMPEO.

Link to comment
Share on other sites

Ustawa nie odnosi się do ZKwP, do PKPR czy jakiejś innej organizacji. Ona dotyczy PSÓW REPRODUKTORÓW i SUK HODOWLANYCH uznanych za takie przez inne przepisy (właśnie statut ZKwP czy regulamin PKPR).

Jeżeli powstanie jakaś inna organizacja prowadząca u nas księgi hodowlane (a może powstać w każdej chwili, nie ma tu limitów czy ograniczeń - trudność jest jedynie w uznaniu takich ksiąg za obowiązujące) to psy i suki tej organizacji też będą podlegały takiemu podatkowi.

Póki nie spełniają kryteriów SUKA HODOWLANA lub PIES REPRODUKTOR nie ma takiego obowiązku.

Dlatego, jeżeli w hodoffli jest suka z uprawnieniami hodowlaności potwierdzonymi przez ZKwP lub PKPR to musi płacić. Jeżeli nie ma nawet i takich uprawnień albo wogóle nie jest rasowa - nie musi płacić.

Link to comment
Share on other sites

Witam wszystkich.Jestem świeżo po "zabiegu"opodatkowania psów.Wszystko poszło nad wyraz sprawnie.Mam 1 suczkę i 1 psa.Składając pit 6 zgłosiłam 2 pieski ale pani stwierdziła,że za sztuki hodowlane uznają tylko samice więc z 2 zrobiła mi się jedna psina.Troszkę mnie to zdziwiło,więc wróciłam do domu i do komputera.Już zaczęłam pisać do Wandko(pozdrawiam serdecznie skarbnico wiedzy) a tu telefon.Dzwoni miła pani z US i mówi,że sprawdziła dokładnie i w przepisach stoi,że za stado podstawowe uznaje się przynajmniej 1 reproduktora i samice.I takim to sposobem całe 2 kg mojego dumnego psa zostały docenione.:pPo tygodniu dostałam pisemko,że mój dochód wynosi 65 zł a podatek 0zł.Teraz tylko wpisać to do pita rocznego i gotowe.Życzę wszystkim tak sprawnego załatwienia sprawy.Pozdrawiam.Marlena

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...