Jump to content
Dogomania

Koniec komendy...


madalenka

Recommended Posts

Nie wiem za bardzo jak to nazwac... :oops: Chodzi mi o to, ze jak wydajemy jakas komende to kiedy juz chcemy psu ,,dac wolne" to dajemy jeszcze inna komende? Czy to sie sprawdza w praktyce? Czy jest potrzebne? Na jaka komende wy tego uczyliscie?

Dla uscisnienia: wydajemy komende ,, siad". Pies siada. Chwalimy go, jestesmy happy i w ogole. Jednak teraz chcemy zwolnic psa z tej komendy. Chcemy mu powiedziec, ze juz ,,ma wolne"....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madalenka']Nie wiem za bardzo jak to nazwac... :oops: Chodzi mi o to, ze jak wydajemy jakas komende to kiedy juz chcemy psu ,,dac wolne" to dajemy jeszcze inna komende? Czy to sie sprawdza w praktyce? Czy jest potrzebne? [/quote]
Oczywiście, że potrzebne i bardzo pożyteczne. Pies zmienia pozycję dopiero, jak mu pozwolisz. Możesz tego uczyć na dowolne hasło - OK, biegaj, wolne, pasztet ;) . Co sobie wymyslisz, to będzie działało. :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madalenka']Jak tego nauczyc? I jakiej wy uzywacie komendy? Bo brak mi weny... :cool3:[/quote]

To akurat chyba najlatwiejsza komenda do opanowania...:cool3:

Zwyczajnie, sadzasz psa a kiedy chcesz zeby pies skonczyl siedziec, mowisz mu "cokolwiek" i dajesz smakolyk lub zaczynasz sie bawic czy rzucasz pileczke....

Ta komenda jest bardzo potrzebna, bez niej pies z pozycji siad wstaje w zasadzie kiedy uzna, ze juz mu sie siedziec nie chce. W zasadzie to, ze wogole siada jest jego dobra wola, bo moglby wcale tego nie robic....:cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madalenka']Nie wiem za bardzo jak to nazwac... :oops: Chodzi mi o to, ze jak wydajemy jakas komende to kiedy juz chcemy psu ,,dac wolne" to dajemy jeszcze inna komende? Czy to sie sprawdza w praktyce? Czy jest potrzebne? Na jaka komende wy tego uczyliscie?

Dla uscisnienia: wydajemy komende ,, siad". Pies siada. Chwalimy go, jestesmy happy i w ogole. Jednak teraz chcemy zwolnic psa z tej komendy. Chcemy mu powiedziec, ze juz ,,ma wolne"....[/quote] Wydaje mi się, ze to bardzo ważne, żeby to nie pies decydował kiedy ma przestać wykonywać to co mu kazałaś. Jakimś słowem trzeba go zwolnić i dopiero wtedy może robić co chce - nie wcześniej. Ja mówię "wolny". Każdy mówi coś innego ale to naprawdę potrzebne.

Link to comment
Share on other sites

Dodam jeszcze, że kiedy chcę zakończyć trening/zabawę z psem, mówię zdecydowanym tonem "koniec" i przestaję zwracać na niego uwagę. Szybko się zorientował, że to hasło oznacza zakończenie i teraz każdy ma zająć się sobą. Wtedy w domu idzie się położyć, a jak jesteśmy na dworze - zajmuje się swoimi sprawami: węszeniem, siusianiem itp.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madalenka']Jak tego nauczyc? I jakiej wy uzywacie komendy? Bo brak mi weny... :cool3:[/quote]
Ja mówię "biegaj" i czasem idzie od razu, czasem upewnia się jeszcze patrząc na mnie, czy może i wtedy potwiedzam, albo macham ręką, generalnie rozumie, twój też od razu pojmie, czasem wydaje mi się, że psy uczą sie szybciej niz ludzie

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asher']Dla moich psów końcem komendy jest po prostu pochwała za jej wykonanie.[/quote]

A ja po pochwaleniu wymagam, aby psy nadal wytrzymały.
Zresztą, jak ćwiczymy chodzenie przy nodze, gdyby pochwała była hasłem do zakończenia pracy, nie mogłabym chwalić za prawidłowe chodzenie, bo za każdą pochwałę miałabym psa odleconego w przestworza. U nas hasło do zakończenia powoduje że albo pies startuje gdzieś przed siebie, jakby miał motorek w zadku, albo entuzjastycznie próbuje na mnie skoczyć. Zastanawiam się, czy to nie przemieniło się w hasło do robienia totalnego zamieszania. Psy po prostu eksplodują. :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Ja używam z powodzeniem metody p Zofii Mrzewińskiej. Tzn w szkoleniu uzywam w zasadzie trzech słów. Pierwsze słowo to komenda ( waruj, siad cokolwiek), w czasie nauki czy też ćwiczenia wymagającego podtrzymania uzywam słowa "dobrze" ( albo troszkę innego "ślicznie", "pieknie", ton zawsze ten sam i pies rozumie ) które psa upewnia że robi dobrze i że to zachowanie jest przepustką do nagrody, po czym kończące "super" po którym pies zwykle dostaje nagrodę ( "super" kończy albo jednostkowe ćwiczenie albo zestaw, ponieważ u mnie komenda następująca po innej zwalnia z poprzedniej ). U nas jest to rozwiązanie najlepsze i się sprawdza.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mokka']A ja po pochwaleniu wymagam, aby psy nadal wytrzymały.
Zresztą, jak ćwiczymy chodzenie przy nodze, gdyby pochwała była hasłem do zakończenia pracy, nie mogłabym chwalić za prawidłowe chodzenie, bo za każdą pochwałę miałabym psa odleconego w przestworza. U nas hasło do zakończenia powoduje że albo pies startuje gdzieś przed siebie, jakby miał motorek w zadku, albo entuzjastycznie próbuje na mnie skoczyć. Zastanawiam się, czy to nie przemieniło się w hasło do robienia totalnego zamieszania. Psy po prostu eksplodują. :evil_lol:[/quote]
Moje staruchy nie są tak energiczne ;)

Ja właściwie mam dwa "hasła pochwalne".
Jedno - "taaak", "taaak jest" - mówię jak chcę zakomunikować, że psy robią własciwie i zarazem chcę zachęcić je do dalszej pracy (ale używam jej rzadko, bo komendy rozciągnięte w czasie, takie jak własnie chodzenie przy nodze, czy pozostawanie w siadzie zaczynam od króciutkich sesji i wydłużam bardzo stopniowo, a na przykład podczas dłuższego chodzenia przy nodze ćwierkam do psa jak nawiedzona, żeby się na mnie skupiał :lol: ).

Drugiego - "dobrze", "ślicznie" - używam trochę na zasadzie kliknięcia klikerem, czyli jest zarazem pochwałą, ale i zaznaczeniem zachowania, o jakie mi chodziło. No i tym samym zwolnieniem z komendy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='souris']Ja używam z powodzeniem metody p Zofii Mrzewińskiej. Tzn w szkoleniu uzywam w zasadzie trzech słów. Pierwsze słowo to komenda ( waruj, siad cokolwiek), w czasie nauki czy też ćwiczenia wymagającego podtrzymania uzywam słowa "dobrze" ( albo troszkę innego "ślicznie", "pieknie", ton zawsze ten sam i pies rozumie ) które psa upewnia że robi dobrze i że to zachowanie jest przepustką do nagrody, po czym kończące "super" po którym pies zwykle dostaje nagrodę ( "super" kończy albo jednostkowe ćwiczenie albo zestaw, ponieważ u mnie komenda następująca po innej zwalnia z poprzedniej ). U nas jest to rozwiązanie najlepsze i się sprawdza.[/quote]No to ja robię prawie identycznie, tylko słów innych uzywam.
[SIZE=1]Ha! I jestem dumna z siebie, bo sama tak sobie wymyśliłam[/SIZE] :multi: ;)

Link to comment
Share on other sites

u nas na jest komenda "biegaj" i wskazuje rękę gdzieś do przodu pies bardzo szybko zrozumial o co chodzi, lub w domu gdy po spacerze wycieram łapy i skonczę też mówię "biegaj" i wtedy pies odchodzi.Natomiast gdy zwalniam go z chodzenia przy nodze ale nadal jest na smyczy i moze odejsć na tyle na ile smycz pozwala mówię "idź" wtedy pies odchodzi te kilka kroków np na trawę, także przydatna komenda :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...