Jump to content
Dogomania

Siusia w domu!!


Retriever_Fun

Recommended Posts

Cześć
od 3 miesięcy jestem szczęśliwym posiadaczem 5 miesięcznej suczki Labradora, mam poważny problem z nauczeniem jej załatwiania się na dworze, a mianowicie siusiania. Kupę już ładnie robi na dworze, w domu zdarzy jej sie tylko czasamiw nocy ale sika prawie ciągle w domu i nie daje znaków zabardzo że chce jej sie siusiu.
prubowałem już sposób na nagrody ale to nic nie dało, nie wiem co mam już robić... Proszę o pomoc!

Link to comment
Share on other sites

To znaczy ile razy i co ile mniej więcej godzin?
Jak się nie wysiusia to chodzić do skutku. Jak zacznie sikać to nie leć od razu z nagrodą tylko daj sikać w spokoju, bo może nie wysikuje się do końca? No i nie zaszkodzi zrobić badanie moczu, bo może problemem jest jakiś stan zapalny.

Link to comment
Share on other sites

Piszesz ze jak sie zalatwi w domu to nie otzrymuje kary... podejrzewam ze nagrody tez nie, albo przynajmniej ci sie wydaje ze jej nie nagradzasz, jesli zaczynasz z nia zabawe, wolasz ja i glaszczesz, albo przytrzymujesz i zajmujesz ją swoją osobą, moze ona pomyslec ze dobrze zrobila i robic tak czesciej, np. gdy nie bedziesz sie chcial z nią bawic...

Przykro mi ale powinienes zaczac stosowac metode kar, moze nie jest ona zbyt przyjemna ale za to skuteczna...
Spróbuj ją np. ignorować, lub zamykac sama w jakims pomieszczeniu na jakis czas, lub poprostu wkladaj jej pysk w to co zrobi.
Tak jak mowie nie jest to przyjemne, ale ja tak nauczylam mojego labradorka i calyczas jestesmy swietnymi kumplami.

Raczej to nie jest choroba pęcherza...
Piesek jest mlody i jeszcze sie uczy, troche cierpliwosci i wlasciwych metod wychowawczych i bedzie w porzadku.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Retriver']Przykro mi ale powinienes zaczac stosowac metode kar, moze nie jest ona zbyt przyjemna ale za to skuteczna...
Spróbuj ją np. ignorować, lub zamykac sama w jakims pomieszczeniu na jakis czas, lub poprostu wkladaj jej pysk w to co zrobi.
Tak jak mowie nie jest to przyjemne, ale ja tak nauczylam mojego labradorka i calyczas jestesmy swietnymi kumplami.
[/QUOTE]
A później wycałuj radośnie psią mordę - smacznego :roll:. Mi szczeniucha lała na łóżko i szukałam przyczyn tego a nie myślałam jakie kary zastosować, nawet mi do głowy nie przyszlo żeby karać za coś czemu mogłam być winna ja i moje błędy (nie błędy psa, bo to przecież ja psa uczę co wolno a co nie). Byłam wściekła niesamowicie, ale zaciskałam zęby i prałam łóżko, a młoda w tym czasie radośnie biegała wokół.
Ignorowanie młodego psa? To nie jest metoda, bo pies nie zrozumie dlaczego nagle ukochany właściciel strzela focha i zamyka samego w pomieszczeniu. Pies nie kojarzy, że nasikał pół godziny temu i za to jest kara. I nie zrozumie też dlaczego jego pysk jest wkładany w odchody czy siuśki :shake:.

[QUOTE]Raczej to nie jest choroba pęcherza...
Piesek jest mlody i jeszcze sie uczy, troche cierpliwosci i wlasciwych metod wychowawczych i bedzie w porzadku.
[/QUOTE]
A może jest jednak choroba pęcherza jak psiak sika bardzo często? Badanie moczu nie zaszkodzi, a wykluczy lub potwierdzi ten problem.
No właśnie - cierpliwość. A wkładanie pyska w to co psiak narobi nie jest metodą wychowawczą i nie świadczy wcale o cierpliwości.

Link to comment
Share on other sites

Cóż... ja tak swojego psa wychowalam, mialam z nim takie same problemy....

Jeśli jednak uważacie że są chore to dajcie mu takie żeby byly dobre...
Ja już swojego psa nie musze wychować... :D

Osobiście bardzo kocham psy ale trzeba pamiętać, że nie można psu na wszystko pozwalac, nie można za nim biegać wszędzie i o kazdej porze, pies musi wiedziec kto rzadzi w domu, ale nie moze pomyslec ze rządzi on sam. Nie znaczy to jednak zeby wogole nie interesowac sie psem, ja poswiecam mojemu Fufikowi kazda wolną chwilę.

Link to comment
Share on other sites

Pies karany za sikanie może się zniechęcić do załatwiania swoich potrzeb przy właścicielu i będzie siusiał po kątach, w ukryciu. Fajnie?

Inna sprawa, że psiak na spacerze nie załatwi wszystkiego jednym siknięciem - moja przykładowo robi 3 razy, tak więc spacer musi "chwilę" potrwać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='karjo2']Czyms innym jest wachanie dobrowolne, na spacerze, a zupelnie czyms innym sila wepchniecie mordki szczeniecia we wlasna kaluze, w domu, przez opiekuna, przy ktorym szczenie ma sie czuc dobrze, bezpiecznie.[/QUOTE]
Zapewne.
Ale pomijając już nawet kwestie etyczne - zgodzimy się, że ta metoda (obojętnie czy przez szczeniaka traktowana jako kara, czy nagroda) jest nieskuteczna.
Swego czasu (już dawno temu) krążyła taka anegdotka o pewnej pani - właścicielki suczki pudelka, którą to suczkę pani chciała oduczyć siusiania w domu. Ilekroć wróciła z pracy, a zastała na podłodze kałużę, robiła właśnie to, co zalecała powyżej koleżanka - zanurzała pudliczce w niej pyszczek.
Pudliczka należąca do rasy jak wiadomo bardzo inteligentnej, bardzo szybko zorientowała się, czego pani od niej oczekuje; i od tej pory za każdym razem, gdy pani wróciła z pracy do domu, ta nie czekając na nią, biegła sama do zrobionej przez siebie kałuży... i zanurzała w niej pyszczek. :lol:
Myślałam w związku z tym, że ta metoda daaawno już się zdezaktualizowała, a tu tymczasem, jak widać, gdzieniegdzie ma się całkiem "dobrze". ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Retriver']oprucz tego mozna jeszcze czesto wyhodzic na spacery i i za zalatwienie sie dać psu nagrodę, a za załatwienie się wdomu zamknac na 10 min.
tak terz uczyłam mojego psa żeby nie sikał w domu. [/QUOTE]
:-o:crazyeye: Napisz że żartujesz :mdleje:

Link to comment
Share on other sites

Witam, ja również jestem na etapie nauki siusiania w odpowiednie miejsce. Parę dni temu trafiłam na fajną metodę szkolenia klikerem , polecam u mnie na razie się sprawdza. Wpisz w googlach : kliker Barbara Waldoch, mnie się spodobał ten sposób nauki psa i szczerze Ci go polecam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...