Jump to content
Dogomania

Bardzo chcę borderka!!!


elza

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Witaj!

W taj chwili w Polsce mamy sporo hodowli border collie. Jednak zanim pojedzie się obejrzeć szczenięta, ba zanim coś się postanowi trzeba przemyśleć czy ma się czas, miejsce dla psa tej rasy.

Bordery collie to typowe "psy wieśniaki", są bardzo żywiołowe, kochają sport i przede wszystkim wolność, swobodę dlatego najlepiej będzie im na wsi. W mieście również mogą mieszkać ale jeśli poświęci się dla nich cały swój wolny czas. Jeśli się tego nie zrobi border będzie złośliwy i straci całkowity kontakt z domownikami.

Jeśli jesteś w stanie całkowicie poświęcić się tej rasie, wychodzić na długie spacery, biegać z nią, jeżdzić na prace pasterskie to nie widzę powodu żebyś miała nie kupować psa tej rasy.

Co do hodowli to dzielą się na te dobre i złe. Do złych należą takie gdzie psy są sprowadzane z Czech. Czasi mają paskudne borderki, chude i czasem bardzo nie wzorcowe.

Do hodowli których szczenięta najczęsciej są poczeskich rodzicach należy Energizer, Excellens Vivarium.

Do dobrych hodowli zaliczamy Super Pracuś pana Kuliberda, miał szczenięta po psach z Niemiec, dobra jest też hodowla Sary Olechowskiej QCeltic, ojcem jest cudny pies ze Szkocji a matką sunia z Finlandii.

Jeśli chcesz mieć ładnego ordera polecam sprowadzenie go z za granicy. Np. z Niemiec, psy stamtąd nie są bardzo tanie ale cena jest umiarkowana.

W razie pytań zapraszam na

www.psy.pl/forum

Na temat BORDER COLLIE

Pozdrawiam

Mami i Baca( Border Collie Krótkowłosy)

Link to comment
Share on other sites

Zaba 14,

Właśnie o tej hodowli pisałam.

Ale rzeczywiście, psy tej rasy wymagają bardzo dużo czasu i wybiegu. Uwielbiają pracować. Radzę przeczytać wszystko co dostępne o tej rasie zanim się na nią świadomie zdecydujesz.

Namiary na hodowlę mam, właściciela znam, więc jeśli się zdecydujesz służę pomocą.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ja nie polecam tej hodowli.

Maja psy w typach czeskich, często chude, o drobnej budowie. Maści tych psów również są bardzo, bardzo dziwne. W dodatku moim zdaniem to nie jest zwykła hodowla, a kennel. Mają kilkanaście psów - według mnie stanowczo za dużo. Chwale pana Tomka za prace z psami, bo mało który hodowca się tak poświęca ale w dziedzinie hodowlanej trudno tutaj coś powiedzieć.

To wszystko zależy od tego, czy chcesz psa wystawowego, czy raczej pracujacego.

W hodowli p. Pecolda zdarzały się miot szczeniąt bez rodowodu być może to plotka, ale ja nie wnikam głębiej.

To wszystkie psy z jego hodowli:

1659.jpg

A oto cudowny pies niemieckiej hodowczyni

image006.jpg

Czyż nie jest piekny?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Ja nie polecam tej hodowli.

Maja psy w typach czeskich, często chude, o drobnej budowie. Maści tych psów również są bardzo, bardzo dziwne. [ciach]

Co to są psy w typach czeskich??? :o

Z tego co się orientuje bordery dzieli się na 2 podgrupy:

1. work line - to są te właśnie chude, krótkowłose "brzydactwa" jak np mój:

http://www.psiafotka.com/?dz=przegladaj&id=315

2. show line - to są psy grubsze, mają krótsze łąpy i dłuższą sierść.

Jak wskazują nazwy psy pierwszej lini wywodzą się od psów pracujących, które nie muszą "wyglądać" ale muszą "działać". Są więc zwinniejsze, bardziej wytrzymałe, no i mają silniejszy instynkt pasienia.

I co to znaczy bardzo dziwne maści?

Z tego co wiem u borderów dopuszczalne są różne kolory - ważne aby biały nie był kolorem dominującym.

Pozdrawiam

--

"IF IT'S NOT A BORDER COLLIE IT'S JUST A DOG"

Link to comment
Share on other sites

Soplica:

Post wysylalalm bardzo dawno temu.

I moge otwarcie powiedziec, ze pomylilam sie do Energizera.

Na pytanie "typ czeski" sam sobie odpowiedziales :wink:

Kiedys u Czechow dominowal typ pracujacy

W tej chwili to sie zmienilo.

Co do dziwnych umaszczen, to mialam na mysli niesymetryczne maski, rozlozenie kolorow itp.

Poza tym masz cudowne psisko :) Napisz o nim cos wiecej. Imie Dali mi sie obilo o uszy, czy on jest z porzadnej rodziny?

A wracajac jeszcze do niespotykanych umaszczen, to moje "przyszle" cudo wlasnie takie bedzie :) I tez siersc medium. :)

Pozdrawiam...

p.s. Witam na forum :)

Link to comment
Share on other sites

Witam również

Zgadza się, Dali jest z Porządnej Rodziny ;)

Coś więcej? Hm - niedługo skończy 4 lata, to jest mój pierwszy pies - może trochę źle zrobiliśmy że zdecydowaliśmy się na borderka jako pierwszego pieska - mając zerową wiedzę na temat tej rasy i psów wogle - ale teraz nie zamieniłbym go na żadnego innego :lol:

Co prawda pies byłwzięty przez nas dosyć późno - miał już 6 miesięcy, był wychowywany w lesie, i gdy trafił do miasta bał sie wszystkiego.

Pierwszy spacer do miasta skończył się 10 m od auta - po prostu siadł i nie dał się ruszyć.

Teraz jest znacznie lepiej - ludzie którzy go znali wtedy i teraz twierdzążę to inny pies ;P A są to ludzie znający sie na psach - np moja koleżanka ze Związku która prowadzi szkolenia PT.

Od 3 lat trenujemy agility - ale jakoś nie udało nam się nigdy dotrzeć na zawody :(

Zamierzamy wystartować w Poznaniu zobaczymy jak nam pójdzie.

Czy tyle wystarczy? ;)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Zanim sie zdecydujesz gdzie kupic, to pomysl, czy chcesz miec psa szalonego (jak sie nie ma bordera to dosc trudno sobie wyobrazic co to znaczy), czy raczej spokojnego... Ja do tej pory mialam zywilowe belgi, ale tego co wyrabia moj border nie da sie opowiedziec....

No i od tego zalezy, czy wziac psa z hodowli uzytkowej czy wystawowej.

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...