Jump to content
Dogomania

schody


Recommended Posts

Witam. Jestem właścicielem psa rasy parson russell terrier. Obecnie ma 4 miesiące. Mam pytanie dot chodzenia psa po schodach. Mieszkam na 4 pietrze i zastanawiam się czy kilkukrotne schodznie i wychodzenie psa po schodach w ciagu dnia, dla tak mlodego psa może mieś wpływ na jego kości, stawy. Wiem że sa rasy dal ktorych chodzenie po chodach jest szkodliwe.
Prosze o opinie na ten temat.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak pisałeś dla niektórych ras jest to szkodliwe . Są to rasy psów dużych jak golden retriver czy owczarek . Jeśli jednak twój psiak się dobrze rozwija to ja pozwoliłabym mu aby sam chodził po schodach .Piesek nie jest ciężki bo to mała rasa więc ciężar nie obciąża stawów . Ta rasa nie jest tez obciążona dysplazią ani chorobami stawowymi więc myślę że w wieku 4 miesięcy może być już tak samodzielny i schodzić sam . Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nie tylko dotyczy to dużych ras ;)- schody nie są wskazane także dla małych np. jamniki mają generalnie szlaban ( ze względu na zbytnie obciążenie kręgosłupa juz i tak narażonego nieproporcjonalną budową)
IV pietro to jednak sporo - jeśli dasz radę to radziłabym przynajmniej z części schodów znosić ( to schodzenie jest najgorsze dla stawów a nie wychodzenie) i przynajmniej do czasu aż w pełni wykształci się gorset mięśniowy psiaka i kręgosłup i barki będą dobrze zabezpieczone przed przeciążeniem

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Poniewż nie chcę zakładać nowego tematu piszę tu. Mam psa - owczarka niemieckiego, który niestey mieszka na dworze (proszę mnie tu nie objerzdżać, bo nie odemnie to zależy). Głównym argumentem moich rodziców na "nie" jest to, że psu wysiądą stawy. W domu mam w sumie 30 stopni. Nie da rady, żeby pies był tylko na wejściowym poziomie, bo tam jest przedpokój, garaż, kotłownia itp pomieszczenia. Część mieszkalna zaczyna się dopiero po pierwszych 15 stopniach. Czy jemu naprawdę mogłoby coś stać się od chodzenia po tych schodach? Wiadomo, że chodziłby pewnie po nich dość często, ale z drugiej strony przecież są ludzie, którzy maja psa w domu ze schodami i te psy chyba nie są kalekami po 5 latach. Mam nadzieję, że ktoś odpowie, bo to dla mnie bardzo ważne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='marcin_k']Dziękuje za odpowiedzi. Pies nie jest jeszcze bardzo cięzki więc troszeczke ja jeszcze poznosze, a droga do domu juz sama.[/QUOTE] noś jak długo możesz wchodzić po schodach moze sam ale znoś go jak najdłużej tym bardziej że to niewielki piesek i problemy ze stawami i kręgosłupem dotyczą każdej rasy a jak piesek w młodości będzie prowadzony zaprocentuje w podeszłym wieku.

Sator czy to dorosły pies czy ma badania w kierunku dysplazji? ja myslę, że 15 schodków 3 razy dziennie mu nie zaszkodzi zawsze mozesz podać dla spokoju suplementy typu join teraphy - owczarkowi sie tak czy owak przyda :)

Link to comment
Share on other sites

Ja myślę że trochę za dużo tu paniki . Przeciesz ludzie od lat mieszkają w blokach i budynkach ze schodami i nie widziałam żeby ktoś zdrowego psiaka w typie ras dużych znosił i wnosił po schodach. Chodzi tu bardziej o szczeniaki których stawy trzeba mieć pod kontrolą (nie należy ich zbytnio obciążac).

Link to comment
Share on other sites

Ot co, Sator - wiek psiaka podaj. Koniecznie jeśli to owczarek należy zrobić zdjęcie rtg bioderek, jeśli nie było robione. Koszt to ok 20 zł. Jeśli pies nie ma dysplazji i ma zdrowiutkie stawy, a do tego jest już dorosłym psem, to z tymi schodami to po prostu bzdura. Prawda jest taka że zwichnąć staw może pies nawet podskakując po frisbie czy piłeczkę.
Temat znam bo mam Donka 9 miesięcznego, sam zapycha od czasu do czasu po schodach na 2 i z 2 piętra. Czasem jedziemy windą, ale bez przesady ;) Wetka nie widziała przeciwwskazań, byle nie zasuwać codziennie na 4-20 piętro ;)
Dodam że stan stawów jest monitorowany od 3 miesiąca życia.

Marcin - noś ile możesz. Nie zaszkodzi. A 4 miesięczny psiak to jednak jeszcze pierdoła :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Targać :) najlepiej do 15 miesiąca, albo przynajmniej w okresie intensywnego wzrostu tak do 7-8 miesiąca, chociaż nawet to przy sznaucerze olbrzymim możne być dla Ciebie problemem. Więc jak już nie będziesz wstanie go nosić to po schodach poruszajcie się powoli na krótkiej smyczy żeby zminimalizować prawdopodobieństwo kontuzji. Tak w ogóle najniebezpieczniejsze jest schodzenie, samo wchodzenie jest jednym z ćwiczeń rehabilitacyjnych. Chociaż z własnego doświadczenia wiem, że noszenie po schodach, nie forsowanie szczeniaka, zapobieganie kontuzjom, preparaty na stawy, nie przekarmianie, zdrowi rodzice itp nie dają gwarancji na zdrowe biodra ale za to na pewno ograniczają skutki dysplazji. Od noszenia po schodach ważniejsze jest nie przekarmianie lepiej, żeby szczeniak był chudy wzrost i tak ma zapisany w genach co najwyżej wolniej go osiągnie(co jest zdrowsze).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...