Jump to content
Dogomania

UWAGA! COŚ DRGNĘŁO??!!! VELO NA STAŁE w PFSZPRP?


ewaka

Recommended Posts

Pewnie te pogłoski niektórych z Was zainteresują. Coś już takiego słyszałam podczas zawodów, ale jak widzę się chyba nie przesłyszałam. Darek uaktualniając swoją stronę napisaŁ też:

"NAJNOWSZE INFO - nie koniecznie potwierdzone:

- biekejooring (velo) zostało zatwierdzone jako dyscyplina i nareszcie w PFSZPRP będzie traktowane jako dyscyplina sportowa, dodatkowo bikejooring będzie klasyfikowany do Pucharu Polski

- zawody sprinteskie w Myślęcinku (31.01-01.02-2004) będą zawodami punktowanymi do Pucharu Polski PFSZPRP (oczywiście dla chętnych będzie klasa velo)

- zmiany w regulaminie PFSZPRP - Klasa C liczy od 3 do 4 psów. Klasa D zostaje podzielona na D1, D2 , D3"

to pierwsze jak się potwierdzi, to będzie radość wśród nieiktórych dogomaniaków, co???!! A więc Pay i Antu, macie bojowe zadanie. Jak tylko coś na stałe już w Waszej Federacji zostanie postanowione, to dajcie znać.

Bardzo mi się też miło na sercu zrobiło, jak w dziale nowości Darek napisał, że od tego sezonu nie będzie u niego w serwisie tylko wiadomości z jednej organizacji, tylko wszystkie imprezy zaprzęgowe.

To nie pierwszy taki miły ruch w kierunku pojednania wszystkich maszerów, bez względu na przynależność klubową, organizacyjną czy żadną. Mnie się wydaje, że nareszcie wszystko dąży do jakiejś normalności. HURRRRRAA. I już jest fajnie, i miło na sercu......

Link to comment
Share on other sites

ELO!!!

to moze odrazu zrobic Velo z 4 psami.... bo nie kazdy ma wozek a rower napewno ma

Ale nie każdy ma cztery psy, a jednego można pożyczyć.

trzy też mozna pożyczyć

ELO!!!

to moze odrazu zrobic Velo z 4 psami.... bo nie kazdy ma wozek a rower napewno ma

Ale nie każdy ma cztery psy, a jednego można pożyczyć.

trzy też mozna pożyczyć

:roll:

Link to comment
Share on other sites

w kwestii velo mam następujące zdanie.

kwestia łańcuchów:

Prawda jest taka, że najsprawiedliwiej było by bez łańcuchów. Wtedy szansa jest tych w psach i ew. w nogach maszera. Jasne, że z łańcuchem jest wygodniej, ale jak Jacek pojedziesz na zawody gdzie velo już się odbywa od dłuższego czasu i nie daj boze przyjeżdżają tam obcokrajowcy, to nasza nawet czółówka - nie ma żadnych szans. Wygląda to tak, że zawodowcy zasuwają ile sią w nogach, włócząc za sobą psa. I naprawdę niewiele z tego jest psiego w velo. ;-)

Dlatego rozumiem po części tych, którzy obawiają się velo i to w dodatku rozdrobnionego na klasy. Generalnie jestem jak najbardziej za wprowadzeniem velo, ale chyba lepiej było najpierw wprowadzić velo z 1 psem, a za rok jak się zobaczy jakie są potrzeby maszerów skorygować regulamin. Przecież tak było do niedawna z całkiem nową z klasą D. Teraz jak się okazało, że chętnych jest tak wielu, to D zostało podzielone dodatkowo na klasy, a z klasy C wypadły dwupsie zaprzęgi to bardzo dobrze i jest ok.

Jeżeli to się przyjmie i będą chętni to niech velo będzie będzie z podziałem, ale nie dlatego Jacek, że twoja argumentacja o dzieciach, młodzieży etc. etc. miałaby do kogokolwiek trafić (dotyka to tematu, o którym rozmawiać nie chcieliśmy, bo to temat rzeka ;-) ), ale choćby dlatego, że jest ogromna różnica, pomiędzy startem z jednym psem, a dwoma.Wiem, bo startowaliśmy na zwaodach, gdzie był taki podział. Poza tym velo z dwoma psami, zwłaszcza szybkimi, może być naprawdę niebezpiecznie na rowerze. A to już pewne ryzyko dla orgniazatorów. Jak ktoś ma dwa psy, nie ma wózka i chce żeby każdy pies brał udział na zawodach, to może raz pobiec, a raz pojechać na rowerze. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ja np. dlatego chciałabym, żeby była velo z 2 kategoriami, bo Bona i Zuzia są nierozłączne i jedna bez drugiej nie pobiegnie. Dlatego mam wybór: albo razem z mamą startujemy z nimi i tracimy te kilka min. na starcie, albo nie startujemy z nimi wogóle. A na wózek też nie mam kasy narazie. Ale zgadzam sie, że jest ogromna różnica na rowerze z 2 a z 1 psem i dlatego jakby już mogły startować 2 psy to w osobnych kategoriach.

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że jazda bez łańcucha na rowerze jest bardzo niebezpieczna... Ja robię kilka(3-4) tys km rocznie na rowerku i nie wyobrażam sobie jazdy z luźną korbą...

Polska ma oglnie tendencje do elitarnych sportów - ciężko jest "uprawiać" sport nie będąc zawodowcem (nie chodzi mi tu o piłkę nożną,koszykówkę, narty) ale tam gdzie jest istotny dobry sprzęt.

Dlatego powinien byc jasny podział na zawody dla zawodowców (nawet bez velo) ale powinno być też więcej freestlowych zawodów np dla velo z 1 i 2 psami...

Link to comment
Share on other sites

Ja też mam rower, dwa psy... :wink:

Ale do rzeczy.

Podzielam zdanie Jacka, że powinna być możliwość startu w velo z dwójką psów (nawet dwa razy tak startowałem). Mam dwa psy i chciałbym, żeby i jeden i drugi biegał na zawodach.

Jasne, że mógłbym z jednym jechać, a z drugim biec, ale po pierwsze nie jestem Romanem Balazsem :wink: (dla niewtajemniczonych gość startował w Wysokiej w tych obu klasach i wygrałby obie z wielką przewagą, ale biegnąc pomylił trasę), a po drugie wymaga to od organizatora pewnych przesunięć wśród startujących, aby zawodnik zdążył dotrzeć do mety i miał chwilę przerwy przed kolejnym startem - a nie zawsze to jest możliwe.

W regulaminie wydrukowanym w książce Pań Szmurło jest napisane, że w klasie velo (bikejouring) można startować z jednym lub z dwójką psów.

Pewnie, że może to być niebezpieczne, ale czy nie jest równie niebezpiecze startowanie np. szóstką, siódemką psów podpiętych do trójkołowego wózka? Przecież prędkości tu będą na pewno większe.

Ktoś mi kiedyś powiedział, że po co dopinać dwa psy do roweru, jak to jest tylko utrudnienie dla startującego (chyba Czukcze jak pytałem o możliwość startu z dwoma). I z tym się zdecydowanie zgodzę. Na treningach jadąc tylko z Natanem osiągam dużo lepsze czasy niż jadąc z Lukasem (nie ma się co dziwić - Lukas jest mocnym, ale wolniejszym psem). Natomiast jadąc z dwoma osiągam czasy gdzieś po środku między tamtymi wynikami.

A co do łańcucha?

Na tym forum, ktoś (ta moja skleroza) pisał, że najlepsi polscy maszerzy psy mają podobnie biegające, a wygrywa ten (czytaj Surówka), który ma więcej w pary w nogach.

A skoro zaprzęg to psy i maszer, to w velo powinna być możliwość pedałowania.

Link to comment
Share on other sites

Podałem mój punkt widzenia, wydaje mi się, że w miarę logicznie napisałem czemu takie mam zdanie - nie wiem natomiast czemu obawiasz się rozdrobnionego velo?

Po pierwsze dlatego, że na federacyjnych zawodach jest to dyscyplina nie zawsze stosowana (w przeciwieństwie do związku pań Szmurłowych, gdzie velo jest od wielu lat uznawane i prężnie się rozwija) - co nie oznacza, że nie stanie się równie popularne i że się nie okaże, iż jak się staną pucharowe, to będzie w niej za chwilę grupa 40 zawodników - bo tak by może. Ale może też się za chwilę okazać, że zrobią velo 1 i velo 2 i np. na jakichś zawodach w każdej klasie będzie 2 zawodników. Wtedy generalnie klasa nie powinna się odbyć. Lub że np. w velo 1 będzie 3 zawodników a w velo 2- dwóch i że wtedy będziesz zmuszony startować w klasie velo 1. Będziesz się wtedy wkurzał - i za wszelką ceną dążył do zmiany regulaminu ;-) Wyślesz wtedy post na dogomanię, "dlaczego nie mogę wystartować w zawodach, jak nie uzbierała się moja klasa" ;-) Piszę tak, żeby cię zdenerować, bo znając twoją drobiazgować, również zaczynam się rozkładać na części pierwsze. Uprzedzając kolejne posty. Nie jestem za rozdzieleniem velo na dwa psy i jednego, ale żebyśmy nie doszli za chwilę do takiej paranoi, że do tego podziału dojdzie jeszcze podział na malamuta, mieszańca i husky. Bo przecież, nie można mierzyć tych psów tą samą miarą.

Poza tym nie staraj się zniechęcać władz Federacji ;-) Ja uważam już za wielki postęp, że od września tak diametralnie zmieniło się zdanie szefostwa federacji, że skłonni są dopuścić velo, choć jeszcze miesiące temu uważali to za dyscyplinę kolarską ;-)

przecież wszystkie klasy są już bardzo rozdrobnione - Twój przykład w C i D jest tego przykładem, IMHO każdy podział zmierza do bardziej sprawiedliwej oceny wyniku.

Tak, ale nia zawsze tak było. Klasa D pojawiła się o ile mi wiadomo w ubiegłym sezonie. A zawody odbywają się w Polsce od 14 lat. Po prostu okazało się, że jest na to zapotrzebowanie. NIkt wtedy nie zdążył nawet zareagować i zauważyc, że klasa D i C się dublowały. Na koniec sezonu doszło do tego, że w D startowało już kilkanaście osób, i to z różnymi psami. Stąd tegoroczna decyzja o podziale w D na poszczególne klasy.

Myślę po prostu, że należy spokojnie,powoli i skutecznie walczyć o swoje, a nie atakować z grubej rury, żeby władz federacji nie zniechęcać tylko zachęcać.

Czy argumenty o młodzieży są bez znaczenia? nie wiem czemu tak sądzisz, czy ma to być sport zamknięty? elitarny? Czy jak już ludzie mają Husky, to nie lepiej jak coś z nimi robią?

Przeczytaj dokładnie, bo tu nie chodzi o mnie. I nie wiem jak w ogóle mogłeś tak sądzić. Starałam ci się ogródkami wyjaśnić w czym rzecz nawiązując do naszych rozmów. Ale jak trzeba dużymi literami, to wyjaśnię po raz setny. Ponieważ tak samo bliska i daleka jest mi jedna federacja jak i druga, mogą to powtarzać w nieskończoność. Jedną z przyczyn dwanej kłótni i podziału klubów na dwa związki, był właśnie stosunek do upowszechniania sportu psich zaprzegów (znajdź sobie w necie oświadczenie z Skwirtnego z 1998 roku). Upraszczając - federacja wolała dążyć do pewnego rodzaju zawodostwa, lub może profesjonalizacji sportu, uznania tego jako sportu, i tylko poprzez psy zaprzegowe uznane przez FCI. Z kolei Szmurłowe, dopusczały wsyzsttkie psy, mieszane zaprzęgi i dzieciaki biegające ze wszystkimi psami. ZauwaŻ, że klub BIały KIeł, to klub złożony z kilkudziesięciu osób, ale baaardzo młodych, które trenują głównie skandynawkę i velo z wszelkie maści psami. Generalnie POSSPZ bardzo poważnie traktuje tzw. młodzieżówkę i na ich wyścigach w danej klasie potrafi wystartować 50 osób. PFSZPRP wybrała nieco inną drogę, słuszną we własnym rozumieniu, i to należy też uszanować. Ty byś od razu chcial wszystko u nich zmienić. Ja doceniam to, że już i tak wiele się zmieniło. Jest klasa C3, i B3, Jest D, a teraz jest szansa na velo. I tego nie wolna nam zaprzepaścić ;-)

Ale pompatyczne, co?

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem za rozdzieleniem velo na dwa psy i jednego, ale żebyśmy nie doszli za chwilę do takiej paranoi, że do tego podziału dojdzie jeszcze podział na malamuta, mieszańca i husky.
to proponuje podzielic na rasy tak jak na V1 V2 i V3 :wink:

... :roll: ... :confused: ... :hmmmm: ...

Link to comment
Share on other sites

Patrze sobie w TV przed wyjazdem i co? ano myślałem, że skoro Sieradz to eliminacje do pucharu, to znaczy że pierwsze w tym sezonie - tak mi wyszło - patrze więc ja w TV i co widzę? relacje z pierwszych w tym sezonie zawodów, co jeszcze widzę? velo of course. Czy mnie to się śniło?

Nie rozumiem, co piszesz.... była realcja z Sieradza i podali, że było velo? :o

Ja też jestem za tym, żeby było Velo z jednym lub z dwoma psami. Oczywiście pobudki egoistyczne... :roll:

Ewa: ja bym sie nie martwił tym , że bedzie za mało chetnych, bałbym się raczej zdominowania zawodów przez ta klasę :lol:

To po prostu pewien etap pośredni pomiedzy skandynawką a wózkiem. Bardzo potrzebny.

Do tego chyba nikt nie zgłasza wątpliwości....

Dobrze, jeżeli juz to wiemy, to zastanówmy sie, czy velo jest bliżej wózka, czy skandynawki. Człowiem i tak nie jest w stanie biec szybciej od psa, jechać owszem. Czyli tutaj juz znaczna role odgrywa szybkość psa.

A wiecie jak biegaja malamuty, husky i alaskan husky? Różnica chyba jest... :lol:

Natomiast racja, poczekamy jak klasa sie rozwinie i zobaczymy ilu bedzie chetnych......

Wrózka nie jestem, ale wróże tej klasie ogromną popularność.... 8)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...