Jump to content
Dogomania

Kiedy wysterylizować?


MAŁGOCHA

Recommended Posts

[quote name='beria']Ja uzyskałam od weta takie informacje:
Ponieważ suczy zbliża się cieczka (aktualnie jest w trakcie), jeśli nie istnieją wskazania medyczne, powinnam poczekać ze sterylizacją do zakończenia cieczki, a ze względu na ciążę urojoną, (Gerda ma zawsze), poczekać jeszcze do jej zakończenia i sterylizować, gdy się ustabilizuje poziom hormonów.
To prawda?[/quote]Prawda ;) Nie powinno się sterylizowac ani bezpośrednio przed, ani bezpośrednio po cieczce, jeśli nie ma wskazań medycznych, bo wzrasta wtedy ryzyko krwotoku. Ciążę urojoną tez powinno się przeczekać, ale tu już nie znam medycznego uzasadnienia ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 295
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='beria']Ja uzyskałam od weta takie informacje:
Ponieważ suczy zbliża się cieczka (aktualnie jest w trakcie), jeśli nie istnieją wskazania medyczne, powinnam poczekać ze sterylizacją do zakończenia cieczki, a ze względu na ciążę urojoną, (Gerda ma zawsze), poczekać jeszcze do jej zakończenia i sterylizować, gdy się ustabilizuje poziom hormonów.
To prawda?[/quote]Wszystko prawda! :-) I jeszcze: u suni w średnim wieku, jak Gercia, ja zdecydowanie zrobiłabym przed zabiegiem badania krwi i EKG. (Tak naprawdę, poczynając od wieku "średniego" ja profilaktycznie badam krew u moich psów co roku, ale to już inny temat).

Link to comment
Share on other sites

a czy sa przeciwwskazania co do sterylizacji suczki w mlodszym wieku, moja sunka ma 9 miesiecy, wet kazal czekac az bedzie po pierwszej, ale tez nie wiem bo mam w domu psa i troche obawiam sie coby chlopaka nie nie znarazac na niebezpieczne emocje :lol: jego wykastrowac, napewno by sie przydalo, ale to nie rozwiaze problemu. Poza tym chodzi mi raczej w tej chwili o kluske dla ktorej szukam domku - CO ZROBIC wczoraj wet stwierdzil ze ma nie wiecej niz 7-tygodni, zdaje sie ze takiego maluszka nie wolno sterylizowac, ani zaszczepic :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mila_2']nie szczepi się i odrobaczywia jednocześnie...[/quote]Ale również nie czeka sie trzech tygodni z 7-tygodnowym szczeniakiem! Bo wtedy to juz czas na kolejne odrobaczenie...

Majorka_2005, ja proponuję zapytać Panią Doktor, dlaczego kazała czekać te trzy tygodnie. Jestem pewna, że mój wet by tak długo ze zdrowym szczeniakiem nie czekał.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Majorka_2005']to znaczy co powinnam zrobic pojsc za ttydzien i poprosic o zaszczepienie Kluski ?[/quote]Nie - pójść za tydzień i zapytać, dlaczego Pani Doktor chce z tym szczepieniem czekać. Może jej chodzi o to, żeby udało się załatwić cykl szczepień dwoma szczepieniami zamiast trzema. Natomiast trzeba sobie zdawać sprawę, że takie postępowanie naraża szczeniaka bardzo.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego']W naszym przypadku oznacza to, że sunia popuszcza przez sen. Od czasu do czasu, raz więcej, raz mniej... po prostu budzi się i zastaje na posłaniu mokrą plamę lub plamkę... Częstotliwość wyprowadzania nie ma tu znaczenia, potrafi wytrzymać i 10 godzin bez spaceru, i potrafi popuścić w godzinę po spacerze... Próbowałam doszukać się w tym jakiejś prawidłowości, ale mi się nie udało... :shake:
Ale z tego co słyszałam, to nie zawsze wygląda to tak samo.[/QUOTE]

Z moją sunią było tak samo. Tylko to był dog niemiecki i niestety te kałuże potrafiły być spore. Czasami miałam wrażenie, że ona nie czuje, że siusia np. siedzi czeka na jedzonko a tu pod nią rośnie plama. Posikiwać zaczeła jakieś 2-3 lata po operacji i im była starsza tym przytrafiało się to częściej. Oczywiście da się z tym żyć, choć nie było wesoło bo Simba była psem kanapowym ;) a zasikana przez doga kanapa to już mało fajna sprawa. Jednak moja obecna sunia Opka właśnie też szykuje się na zabieg i nie zastanawiałam się nad tym długo. A i Simba była sterylizowana po pierwszej cieczce, więc wątpie czy zabieg przed, czy po pierwszej cieczce jakoś wpływa na to schorzenie - po prostu trzeba mieć moje szczęście ;) .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='simbik']Tylko to był dog niemiecki i niestety te kałuże potrafiły być spore. [/QUOTE]
No, Kreska też do ratlerków nie należy :diabloti:
[QUOTE]Czasami miałam wrażenie, że ona nie czuje, że siusia[/QUOTE]
Też mi się tak wydaje. Czasem się zorientuje, że ma mokro między nogami i zaczyna się wylizywać intensywnie, a wtedy już wiem, że jest plama i trzeba iść na dwór odsikać resztę ;)
[QUOTE] siedzi czeka na jedzonko a tu pod nią rośnie plama.[/QUOTE]
I tu się różni od mojej, moja sika tylko przez sen. :cool1:
[QUOTE] nie było wesoło bo Simba była psem kanapowym[/QUOTE]
Witaj w klubie miłośników zasikanych kanap :evil_lol:
[QUOTE] po prostu trzeba mieć moje szczęście ;) .[/QUOTE]
Albo moje :multi:
;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']Wszystko prawda! :-) I jeszcze: u suni w średnim wieku, jak Gercia, ja zdecydowanie zrobiłabym przed zabiegiem badania krwi i EKG. (Tak naprawdę, poczynając od wieku "średniego" ja profilaktycznie badam krew u moich psów co roku, ale to już inny temat).[/QUOTE]

Dziękuję, o EKG nie pomyślałam (a ostatnie profilaktyczne badanie krwi było w grudniu ;) )

[quote name='coztego']Moją sucz cięłam w Gliwicach- jakieś 4 cm cięcie. :cool1:[/QUOTE]

[B]coztego[/B] możesz mi podać na pw namiary na tego weta w Gliwicach?

Link to comment
Share on other sites

Witajcie
A ja w końcu po długich rozważaniach też zdecydowałąm się na sterylizację Samanty. Samanta w maju skończy 3 lata i myślę że i tak długo czekałam. Boję się strasznie ale chyba to jest najlepsze rozwiązanie. Badania krwi zrobię ale co do EKG nie ma raczej szans na to badanie, ponieważ moja samanta jest bardzo energiczna i raczej nie uleży przez chwilę spokojnie, a uspakajanie farmakologiczne przed EKG nie ma przecież sensu bo będzie nieprawidłowe.Wstępnie umowiłam się na początek marca, planowana cieczka w maju wiec myślę ze termin wybrałąm odpowiedni.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Pokażę Wam opis wrażen znajomej:

" Swoją suczkę, jamniczkę bezpapierowa planowałam wysterylizować od pierwszych chwil w naszym domu a nawet wczesniej. Sunia operację przeszła w wieku wg vetserwisu idealnym (5,5 miesiąca ) wszystko poszło sprawnie, chociaż nie udało sie znaleśc lecznicy żeby zrobiono operację takim sposobem jak na vetserwisie. Mimo to jestem zadowolona, suka jest normalna zdrowa psychicznie suką, w tej chwili ma prawie rok. Nie widze w niej infantylności, a taki argument pojawiał się przeciw sterylizowaniu przed pirwsza cieczka. Widzę same korzyści i dziwię się czemu ludzie z tym czekają. Naprawdę nie ma na co. Sunia nie ma problemów z popuszczaniem."

Link to comment
Share on other sites

Byłam wczoraj u weta (Elwet) i skonsultowałam się z panią doktor w sprawie sterylki. Poradziła, żeby jednak poczekać do pierwszej cieczki, dać Soni szansę na pełen rozwój.
No więc będziemy czekać do pierwszej cieczki... Tylko kiedy to może nastąpić? Sonia ma niecałe pół roku, waży 16 kilo. Wiem, że im większa sunia, tym dłużej się rozwija.
Jak wyczuć moment zbliżającej się pierwszej cieczki? Często oblizywanie sobie cipci, powiększenie sromu, coś jeszcze? Zupełnie nie mam doświadczenia w tej materii, to moja pierwsza sunia.
Dowiedziałam się też, że będę musiała Sonię zostawić w lecznicy na cały dzień. Oddadzą mi ją dopiero wieczorem, kiedy calkowicie się wybudzi, a lekarze będą mieli pewność, że jest w dobrej formie. Nie wiedziałam, że będę musiała rozstać się z nią na tak długo :-( Już zaczynam się martwić :-(

Link to comment
Share on other sites

Behemot, zaraz napiszę Ci priwa. Jednym z właścicieli Elwetu jest dr Grzegorz Kurski, u którego ja leczę swoje psy. On jest zdecydowanym zwolennikiem sterylizacji przed pierwszą cieczką. Niedawno rozmawiałam z nim na ten temat, bo pytałam, czy można do nich posyłać osoby, które szukają miejsca, gdzie możnaby wysterylizować przed pierwszą cieczką - powiedział, że jak najbardziej.

Resztę na priw...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...