Jump to content
Dogomania

Łajka zachodniosyberyjska


Ewelina

Recommended Posts

Niestety, nie wniosę niczego nazbyt mądrego do tej dyskusji, mam molosa. Szpice podziwiam tylko z daleka lub na spacerach. Ale to podziw jest niekłamany dla piekna tych psów.

I oto, co mnie dwa dni temu spotkało:

Pojachałam z mężem pod Poznan kupować samochód od lesniczego. No i w momencie,kiedy zawitałam do domostwa wyżej wymienionego wsiąkłam....ściślej mowiąc samochód przestał mnie zupełnie interesować, bo zobaczyłam co następuje:

dwa karelskie psy na niedźwiedzie

dwie cudnej urody akity ( w tym jedna biała z długim włosem)

i właśnie (jak zostałam poinstruowana przez gospodarzy, bo nie znałam wcześniej tej rasy) ŁAJKĘ ZACHODNIOSYBERYJSKĄ, psa, najstarszego z psów tam mieszkających.

Nie muszę dodawać,że wszystkie psy były wprost przepiękne, leniwe w upale leżaly na werandzie, totalnie nas olewały. Pan Łajka był największym pieszczochem, pięknie umaszczony, przyjechał z jakiejś czeskiej hodowli.I te oczy...miodowe,zakochałam sie po prostu. chociaz nie jestem fanem polowań dowiedziałam się,że baaaardzo się na polowaniach sprawdza.

Do pana Akity bałam sie podejść i to prawda, co tu pisza o akitach, samą postawą budzi szacunek. Nie wykazywał żadnych oznak zainteresowania moją osobą,absolutnie żadnych oznak agresji, po prostu był tak dostojny,że nie chciałam zakłócać mu spokoju.

Za to Piękna Długowłosa Biała Pani Akita, poczatkowo schowana przed nami z powodu swojej szczekliwości, po wstępnej nieufoności polizała mnie po twarzy na koniec wizyty.

Wybaczcie mi,bo ten post niczego nie zmieni w dyskusji. Po powrocie do domu rzuciłam się na kompa,żeby sprawdzić czy cokolwiek znajdę o łajkach, niestety głównie strony fińskie a tego języka ni w ząb nie znam.

Post ten jest jedynie wyrazem mojego podziwu dla piękna tych psów, dla mnie są jak góry: surowe, piękne i dostojne. Kiedy się na nie patrzy słychać wiatr.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

dawno mnie tu nie było...o karelkach powiadasz...zatem proszę bardzo - opowieść leśniczego:

pewnego zimowego wieczora nastoletni syn ww. spryskawszy się "parfumą" matki,siostry,ojca i pewnie jeszcze dziadka przyoblekł swe ciało w podejrzane ubrania i wymknął się przez okno łazienki do ogrodu. Zapewne miał to być test czujności piesków. W celach obrony domu rzuciły się wszystkie pieski....z wyjątkiem karelków. Ciekawe, prawda? Sam właściciel był zaskoczony, bo to pieski bardzo czujne.

Podobno jeden z nich z upodobaniem fika koziłki na podwórku, drugi ustawicznie chowa się za drzewem.

Przepraszam,że wczesniej nic o nich nie napisałam, byłam pod wrażeniem tej podróży i spotkania, bo wcześniej nigdy nie widziałam tylu szczęśliwych psów na raz.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

[quote name='Ewelina']tak, to jest bardzo dobra rasa mysliwska, ale niestety, u nas, w Polsce niedoceniana. Jest tzw pies myslacy. Szkoda, ze niedoceniana...[/quote]
Tak w ogle to szybko na to odpowiadam co :lol: :oops:
No ale do rzeczy
Ja mam mieszanke (podkreslam mieszanke zeby nie bylo nie porozumien 8) ) lajki zachodznio syberyjskiej Mimo iz to mieszanka jest cudownym psem! Ma poniekad charakter lajki (troche o nich czytalam 8) ) i widac to najbardziej w lesie/polu Umie sama wytropic np sarne i podejsc do niej tak zeby ja nie zauwazyla (wiem bo widzialm-wspaniale uczucie) Lajki to niezwykle psy Takie inteligentne Byla by dobra w tropieniu jednak ja sama za bardzo nie umiem robic sladu a tu nie ma kompetentnej osoby ktora by mi pomogla :( Co do popularnosci Najwiecej lajek maja mysliwi i nie chetnie e sprzedaja osobom kotre nie sa zainteresowane myslistwem No i dobrze! Rasa zostanie taka jaka zostala stworzona No to tyle :wink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...