Jump to content
Dogomania

Właściciele shar-pei zapraszam do dyskusji


Agama

Recommended Posts

  • Replies 696
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Draczyn- z tym wiekiem u sh to jest niestety prawda :( .Mam sporo znajomych którzy stracili swoje psy w wieku od 3 do 6 lat :( Zresztą- czy widziałaś na ringu sh w weteranach- pomijając już brak popularności wystawiania w tej klasie. Przymierzając sie do kupna Kali czytałam co mi wpadło w ręce o sh- podawali średnio 10-12 lat.Jednak psiaki w tym wieku spotyka się naprawdę rzadko :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iwona']Draczyn- z tym wiekiem u sh to jest niestety prawda :( .Mam sporo znajomych którzy stracili swoje psy w wieku od 3 do 6 lat :( Zresztą- czy widziałaś na ringu sh w weteranach- pomijając już brak popularności wystawiania w tej klasie. Przymierzając sie do kupna Kali czytałam co mi wpadło w ręce o sh- podawali średnio 10-12 lat.Jednak psiaki w tym wieku spotyka się naprawdę rzadko :([/quote]Myśmy nawet myśleli o wystawieniu jej w weteranach, ale ona tak nie lubi wystaw, że nie chcemy jej robić na starośc takich przykrości. Na ringu wyglądała zawsze jak sierota, bo to nie było jej hobby, zdecydowanie

Link to comment
Share on other sites

[b]Draczyn[/b] -Twoja sunia nie wygląda na 11 lat.To jest komplement.
A co do wieku SP,to powiem tyle ,że te ,których nie trapią choroby(mam tu na myśli FSF i Amyloid.) dożywają pięknego wieku.W krajach ,gdzie jest nadzór nad hodowlą ,reproduktorami i sukami hodowlanymi -nieco inny niż u nas psy dożywają 11-13 lat.To prawda [b]Iwono[/b] ,że nasze
rodzime sharpki żyją tak krótko ale myslę ,że może wkrótce się to zmienić.Dobrze ,że jest coraz więcej publikacji na ten temat ,większa świadomość i bardziej dostępny materiał genetyczny.Dlatego mam nadzieję ,że hodowla SP w naszym kraju będzie z roku na rok lepsza.Już w tej chwili nie mamy się czego wstydzić wyjeżdżając za granicę(w różnych kierunkach).Myślę ,żę niedługo także SP będą widywane w klasach weteranów.Czego sobie i Wam serdecznie życzę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='króliczek'][b]Draczyn[/b] -Twoja sunia nie wygląda na 11 lat.To jest komplement.
A co do wieku SP,to powiem tyle ,że te ,których nie trapią choroby(mam tu na myśli FSF i Amyloid.) dożywają pięknego wieku.W krajach ,gdzie jest nadzór nad hodowlą ,reproduktorami i sukami hodowlanymi -nieco inny niż u nas psy dożywają 11-13 lat.To prawda [b]Iwono[/b] ,że nasze
rodzime sharpki żyją tak krótko ale myslę ,że może wkrótce się to zmienić.Dobrze ,że jest coraz więcej publikacji na ten temat ,większa świadomość i bardziej dostępny materiał genetyczny.Dlatego mam nadzieję ,że hodowla SP w naszym kraju będzie z roku na rok lepsza.Już w tej chwili nie mamy się czego wstydzić wyjeżdżając za granicę(w różnych kierunkach).Myślę ,żę niedługo także SP będą widywane w klasach weteranów.Czego sobie i Wam serdecznie życzę.[/quote]Tylko niestety u nas jest mało hodowców, kierujących się ambicjami hodowlanymi, raczej wszędzie przeważa chęć zysku. Odsunięcie reproduktora od hodowli, ze względu na choroby genetyczne, które niesie, to wielka rzadkość. To samo u szczeniąt, którym sztucznie otwiera się oczy. Nabywca nigdy nie wie, czy szczenię, które kupuje przechodziło ten zabieg, czy nie. Rzadko który hodowca o tym informuje itd itd

Link to comment
Share on other sites

[/quote] Draczyn:Tylko niestety u nas jest mało hodowców, kierujących się ambicjami hodowlanymi, raczej wszędzie przeważa chęć zysku. Odsunięcie reproduktora od hodowli, ze względu na choroby genetyczne, które niesie, to wielka rzadkość. To samo u szczeniąt, którym sztucznie otwiera się oczy. Nabywca nigdy nie wie, czy szczenię, które kupuje przechodziło ten zabieg, czy nie. Rzadko który hodowca o tym informuje itd itd[/quote]


Nie wiem jak wygląda sprawa w zagranicznych hodowlach- myślę jednak, że nie można generalizować jakoby było tam lepiej. Wszedzie są hodowcy przez duże H i hodoffffcy- nie wszędzie za miłościa do rasy i psów idzie świadomość i wiedza. Podobnie jest i u nas. Z tego co zauważyłam popularność sh u nas spadła- więc być może stanie się rasą elitarną i tylko dla miłośników sh - co może przyczyni się do polepszenia zdrowotności rasy.
Co to oczu- śmiem twierdzić ,że ok 70 % szczeniąt ma problemy z oczami w wieku szczenięcym i ze względu na dobro stanu oczu wymagana jest pomoc w otwarciu lub zapobieżęniu ponownemu zamknięciu szczelin ocznych.Czy uważasz,że te 70 % powinno być wyeliminowne z hodowli?
Oglądając strony hodowli zagranicznych nagminnie spotykam szczenięta z korektami oczu. Ten problem nie dotyczy tylko nas- wg mnie jest to "przypisane " do rasy i wyeliminowanie tej przypadłości nie potrwa krótko- to sprawa dobrych kilkunastu lat. Popularność mają mocno pomarszczone szczenięta i nikt mi nie wmówi,że u mocno pofałdowanego szczeniaka nie ma problemu z oczami. Mało kto wie też o problemach z ciasnym przdsionkiem żuchwy powodującym wady dolnych siekaczy, mało kto wie o ciasnych motylkach nosów, o przewężonych przewodach słuchowych itd...Niestety musimy stwierdzić,że wady te zawdzięczamy w większości eksperymentom hodowlanym w USA skąd większość shar-pei czerpie swoje korzenie. Nasz dzisiejszy sharpek tylko w niewielkim stopniu przypomina tego z przełomu lat 60/70. Dodatkowo dalej dąży się do wielkich, mocnych, przesadnie umarszczonych egzemplarzy- a to nie spowoduje zdrowszych i dłużej żyjących psiaków.

Sorki- coś mi nie wyszło z cytowaniem :oops:

Link to comment
Share on other sites

A mnie się wydaje ,ze dąży się do niezbyt mocno pomarszczonych SP.Owszem mocnych,krępych,zwartych ,krótkich -wkońcu należą do II gr MOLOSÓW.Na wystawach faworyzowane są SP o w/w budowie ,ale bez zbędnych zmarszczek.Nawet powiem więcej -tylko z pomarszczoną głową i troszkę lużniejszą skórą na tułowiu.Nie ma mowy o" skarpetach" czy "kaloryferku"-tak wyglądający SP jest dyskwalfikowany ,albo obniża mu się ocenę o 1 w dół.

Link to comment
Share on other sites

CZY widzialyscie szarpeje z Honkongu prezes tamtejszego klubu wyraznie okresla Ich wzorzec rasy oczywiscie dziekuje Amerykanom za pomoc ale ich szarpeje bardzo roznia sie od europejskich i amerykanskich ...Chinczycy uwazaja ze skoro od nich pochodzi rasa to wzorzec powinien byc taki jak u nich

Link to comment
Share on other sites

Wzorzec FCI ,który nas obowiązuje jest opracowania chińskiego. Orginalnego wzorca chińskiego nie znam bo nie znam chińskiego :lol: . A ich psy sa bardziej zblizone do pierwotnego shar-pei, bez takich domieszek jakich dokonali Amerykanie.Zwłaszcza włos, który powinien byc szorstki- Amerykanom nie odpowiadał szorstki shar-pei w łóżku :lol: i dolali chow-chow dla zmiękczenia włosa- dzięki temu zdażają nam się niedźwiadki w shar-pei :lol: oraz sztuki o włosie dłuższym niz przepisowe 2 cm :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agama']Mam wywiad z Prezesem Klubu szarpeja w Honkongu ,pan prezes rozmawia w j. angielskim a dodatkowo zostal przetlumaczony na j. polski publikacja w Asko[/quote]ASCO nie było poważnym casopismem kynologicznym. Wiadomości tam podawane, nie musiały być koniecznie prawdziwe - a w dodtku kilkakrotne tłumaczenie.....................

Link to comment
Share on other sites

[size=6]Iwona[/size][size=3]Trudno mi jest dyskutować, bo moja sunie maiała tylko dwa mioty. U moich szczeniąt otwieranie oczu nie miało nic wspólnego z ilością zmarszczek. Wtedy jeszcze byłam laikiem w tej rasie. Oczy otwierane były nie u wszystkich szczeniąt t. zn. nie otwierane, a tylko wycinana była skóra nad oczami i tam zakładany był szew. Nabywców informowałam , al chyba robiłam błąd, że nie wpisywałam adnotacji do metryczki. Ale to i tak, by nic nie dało, bo np Toyota nie miała nic robionego z oczami, ale jej szczeniaki i tak miały problemy, bo prawdopodobnie reproduktor je miał, a ponadto ona ma ogromne problemy zdrowotne, co też nie jest napewno po mamusi. A tatuś też był pierwszym psem Agamy i ona nie wiedziała nic o tym, że on będzie mógł przekazywać takie , czy inne przypadłości bo hodowca ją o tym nie poinformował. Dlatego też całkowicie zrezygnowałam z hodowli tej rasy, bo nie chcę produkować kalek [/size]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Gratulacje Agama :D :lol: :D
Niech małe sharpki chowają się zdrowo :baby:
Moja sunia już grubiutka.Karczewski potwierdził ciążę.Była napewno wynikiem II tury krycia(o której wspominałam Ci Agamo na wystawie w NDM).Stwierdził liczny miot.Ja raczej spodziewm się przewagi czarnych szczeniąt -ponieważ moja suczka jest po błękitach ,a wiadomo ,że błękit to rozjaśniana czerń .Kryta była moim ciemnym psem ,więc raczej przewaga ciemniaków 8) 8) :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agama']Iwona dzieki za gratulacje z wrazenia zapomnialam poprosic o foty ale zadzwonie. Kroliczku ciesze sie z zaciazenia Suni , a z kolorami to nic nie wiadomo :o z tego moskiewskiego miotu tez mogly urodzic sie czarnuszki .Pozdrawiam. :D[/quote]Jeśli si zna dobrze zasady genetyki, to z kolorami powinno być wiadomo. Ja również Agama gratuluję miotu. Poproś ich konieczni o zdjęcia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...