Jump to content
Dogomania

Pies bez P1?


Ula

Recommended Posts

Czy znane sa przypadki kiedy pies bez 3 lub 4 P1 otrzymal na wystawie ocene doskonala?Czy mozliwe jest aby taki bezzebny pies odnosil sukcesy na wystawach?

Prosze o przyklady psow i czy takie cos wogole jest mozliwe?

Prosze o odpowiedzx i z gory dziekuje

:)

Link to comment
Share on other sites

Witaj Ulo :-) Jedyny przypadek jaki znam to sunia mojej znajomej. Była bodajże 2 razy wystawiana, ale ze względu na brak 2 zębów okazało się, że nie może dalej (szczegółów nie znam, to stara historia i nie wypytywałam się dokładnie o co chodziło).

Aby dowiedzieć się więcej zajrzyj do działu "wystawy" na forum dogomanii, lub po prostu zadzwoń do związku kynologicznego - podaję link: http://zkwzg.dogomania.pl/oddzialy.php

Serdecznie pozdrawiam :hand:

Link to comment
Share on other sites

Czy te zeby to na pewno byly P1?

Skoro przez te zeby nie mogla byc wystawiana to chyba nie.Anuk nie ma 3 P1 i na wystawie otrzymal bez zadnej laski bdb.A suka do hodowlanki musi miec tylko bdb,wiec te zeby nie mogly zadecydowac o ty czy sunia moze byc wystawiana czy nie.

Mi chodzi przede wszystkim o to czy zdarzaja sie sedziowie,ktorzy pomimo takich brakow przyznaja doskonale,bo nie wiem czy warto anuka wystawiac skoro nie ma 3.

Piszcie prosze bo musze to wiedziec.Bywalcy wystaw basia,sh,aga odezwijcie sie.prosze.

Dzikuje za odpowiedz anie.:)

wysciskaj swojego haszczaka.

Link to comment
Share on other sites

Czy znane sa przypadki kiedy pies bez 3 lub 4 P1 otrzymal na wystawie ocene doskonala?Prosze o przyklady psow i czy takie cos wogole jest mozliwe?

Prosze o odpowiedzx i z gory dziekuje

:)

No cóż ... poruszyłaś bardzo delikatny temat :) Ja też już trochę wystaw zaliczyłam i niejedno widziałam ... A znam Chempiony które nie mają po kilka P1!! Niestety na forum nikt raczej na głos nie powie o jakiego psa czy psy chodzi :) Jeżeli sędzia nie jest układowy to wybierze psa z pełnym uzębieniem ale jeżeli szczerbaty pies ma znaną mu właścicielkę to wszystko jest mozliwe!

Link to comment
Share on other sites

ELO!!!

a P1 to jest zab w zaniku czy jakos tak ??

Dokładnie tak!! Tlko ze co niektórzy sędziowie np. Pan Boryczko bardzo przywiązują wagę do posiadania tychże ząbków... pomimo że wzorzec nic nie wspomina o tym aby była to jakaś dyskwalifikująca psa wada ;)

Link to comment
Share on other sites

Brak P 1 nie przeszkadza w uzyskiwaniu ocen doskonałych na wystawach. Wszystko zależy od indywidualnego podejścia sędziego. Są sędziowie ( np. p. Musiał ) dla których brak P 1 jest na tyle istotny, że nie przyznają takiemu psu oceny doskonałej. Na wystawie klubowej w Łodzi mile zaskoczył mnie sędzia niemiecki dając psom z brakami P 1 oceny doskonałe. A wracając do p. Boryczki to nie bardzo rozumiem jego poglądy na temat P 1 gdyż temu samemu psu z brakiem P 1 przyznaje ocenę doskonałą i wysoką lokatę, a miesiąc później za brak P 1 ocenę bdb.

Link to comment
Share on other sites

Dziekuje wszystkim za odpowiedzi.Jestescie wspaniali!

Chyba jednak anuka wystawie. :)

4 lata temu anuka ocenial wlasnie sedzia boryczko i on powiedzial mojej mamie wprost ze pies jest bardzo ladny,ale przez brak tych P1 nie moze mu dac doskonalej. I choc mial lokate 1 to nie bylo doskonalej(1 mial bo byl sam w swojej klasie):D :wink:

AnTu,ale Pixa dostala doskonala,prawda.A ja to bym chyba sie z radosci poplakala gdyby anuk zajal 2 miejsce i dostal doska.

Pozdrawiam Was wszystkich i Wasze piekne piesy.

Ula&Anuk&Gaja

Link to comment
Share on other sites

Wiosna,P1 to takie male gowienka za klami.Sa takie malutkie ze moze ich nie zauwazylas.:)

Wzorzec nie wymaga zeby husky musial je miec,no ale czepliwi sedziowie uwazaja ze te zabki musza byc.Np.gdyby pan boryczko dal anukowi doskonala to anunio dzis byl by juz reproduktorem.:)

:D

Zartuje.

A tak to moi rodzice uznali ze po co go wystawiac skoro i tak doska nie bedzie i po co wydawc kase.A ja sie uparlam i i tka go wystawie.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Kajka napisała

Jeżeli sędzia nie jest układowy to wybierze psa z pełnym uzębieniem ale jeżeli szczerbaty pies ma znaną mu właścicielkę to wszystko jest mozliwe!

To nie do końca tak :-? Jeśli sędzia jest "układowy" to w ogóle nie ocenia psów tylko właścicieli a wtedy ilość P1 jest zupełnie bez znaczenia :P

Jeżeli jest dobrym sędzią to będzie oceniał psa, ale nie przez pryzmat uzębienia :) Jedynie w sytuacji kiedy na ringu staną dwa psy identycznej klasy, wybierze tego z pełnym uzębieniem :D

Tajraga napisała

no ja tez pierwszy raz slysze o tych P1
a wiosna
co za P1 ?? jaki w zaniku ??

a podobno bardzo interesujecie się psiarstwem :o ???

Marzena napisała

Są sędziowie ( np. p. Musiał ) dla których brak P 1 jest na tyle istotny, że nie przyznają takiemu psu oceny doskonałej.
a to prawda tylko w zakresie "niektórzy sędziowie". Owszem, Pani Musiał ma swój specyficzny styl sędziowania, ale najistotniejszy dla niej jest dynamiczny ruch i związana z tym idealna anatomia a nie pełne uzębienie :)
Link to comment
Share on other sites

Kajka napisała
Jeżeli sędzia nie jest układowy to wybierze psa z pełnym uzębieniem ale jeżeli szczerbaty pies ma znaną mu właścicielkę to wszystko jest mozliwe!

To nie do końca tak :-? Jeśli sędzia jest "układowy" to w ogóle nie ocenia psów tylko właścicieli a wtedy ilość P1 jest zupełnie bez znaczenia

SH! A o czym ja mówię jak własnie nie o tym ! Przecież to co napisałas wychodzi na to samo o czym napisałam ja :D

Pani Musiał ma swój specyficzny styl sędziowania, ale najistotniejszy dla niej jest dynamiczny ruch i związana z tym idealna anatomia a nie pełne uzębienie :)

No i tu mogłabym się z Tobą zgodzić że Pani Musiałowa jest cała "specyficzna" a nie tylko sposób w jaki sędziuje. Ale to nie jest rozmowa na forum :D jedno wiem napewno że do tej pani ze swoim psem nie pojadę pomimo ze ma pełny garnitur zębów i w ruchu też mu niczego nie brakuje. poprostu u niej nigdy nie wiadomo z jakim chumorem wstała , jak spała, i jaki typ dzisiaj preferuje :-?

Link to comment
Share on other sites

Metros,to ze chce zeby anuk byl reproduktorem nie oznacza ze chce kryc nim suki.Ja chce miec stysfakcje i udowodnic sobie i innym ze anuk jest na tyle dobry zeby dostac te doskonale.

A poza tym mysle ze kazdemu psu,a zwlaszcza w klasie mlodziezy zdarzylo sie dostac bdb,pomimo ze na innych wystawach w innych sedziow dostawal doskonale.

Wiec to ze moj pies raz dostal bdb nie oznacza ze nie moze dostac doskonalej.Bo akurat kiedy byla ta wystawa to sredzia Boryczko stawial na podium z doskonala psy-szczurki,a nam hodowca anuka powiedzial ze anuk raczej nie ma szans,bo teraz jest moda na chude wyscigowki.A anuk jest mocnym psem do srednich dystansow a nie psem do sprintow-to husky a nie chart. :D

Pozdrawiam Ula &Anuk&Gaja

Link to comment
Share on other sites

Metros,ty chyba nie rozumiesz o czyma ja pisze.Anuk dostal tylko bardzo dobra,bo nie mial zebow i byl wedlug sedziego za masywny i puchaty.No coz,nie wiem co dobrego jest w psach,ktore nie sa zgodne ze wzorcem.Wszedzie napisane jest za husky to pies sredni-taki mniej wiecej.A u szczurkow najbardziej wyrozniajaca sie cech jest wlasnie chudosc.

A to ze robie sobie i psu przyjemnosc(bo on lubi sie wystawiac) nie jest zadnym grzechem.A to,ze niektorych psow nie powinno sie rozmnazac powiedz wlascicielom niektorych championow,ktore przenosza wady i sa po prostu slabe.Anuk nie musi byc ojcem,ale tytul moze miec.

W takim razie dziwne,czemu juz 2 hodowcow pytalo mnie o numer i chcieli sie na krycie umowic,a ja odmowilam bo powiedzialam ze nie jest reproduktorem,a oni byli mocno zdziwieni i mowieli :taki piekny pies..

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

dodam i ja swoje 5 groszy. Majlepszym przykładem psa ktory nie ma P1 a jest od niedawna interchamionem jest BAJKA Mirki ( dla nie wtajemniczonych Snowy Grove's BLISFULL BROWNIE )

We wzorcu nie ma nic o P1 powiedziane , czy moga byc czy nie ogolnie uwaza sie ze husky jako psy pierwotne niby powinny miec pełne uzebienie. To czy sedzie to uznaje czy nie to neistety juz tylko sprawa indywidualna kazdego sedziego. Jak ktos chce sie naprawde prawdziwych rzeczy dowiedziec oo swoim psie - polecam pana JAKUBOWSKIEGO - miedzynarodowy sedzia , ktory naprawde swietnie ocenia i prawdziwie, jest on zreszta przewodniczacym klubu szpica :)

A co do Pani MUSIAŁ - widzialam 3 razy jej ocenianie, sama bylam tez oceniana ( dostałam złoto, ale bez CWC) wiec smamo to mowi juz za siebei jak ocenia. Najwazniejsze dla niej jest to by husky wygladał jak husky ( jak pies wyglada jak malamut to na 100 % dostanie bdb ) - czyli w głownej mierze umaszczenie - wierzcie albo nie a pozniej reszta :)czyli ruch.Wiekszosc psow dostaje u niej doskonałe, choc zdarzaja sie bdb, ale by dostac CWC trzeba miec dobrego psa, z byle czym nie ma szans nawet jesli zajmie sie pierwsza lokate :)

Dla ciekawostki dodam, ze Pan Opara np lubi wysokie i chude husky wiec jesli ktos ma takie szczeniaki i młodziez zapraszamy do Zielonej Gory w 2004 gdzie ten pan bedzie oceniał :), pozostałe klasy ocenia ktos inny.

w osobnym temacie podam wstepny kalendarz wystaw na 2004 rok

Link to comment
Share on other sites

dodam jeszcze, ze jesli ANUK jest typem husky długowłosego to niestety ma małe szanse u prawie 90 % sedziow. Długi włos jest wada u husky, choc niektorzy sedziowie przymykaja na to oczy, mielismy przyklad tego w Łodzi w maju gdzie 4 lokate u psow w klasie otwartej zajął LAKI Tamajeko ktory jest własnie typem długowłosego husky.

Poza tym przygladaja sie wzorcowi sibierianow trudno powiedziec jakie to sa psy bo rozbierznosci we wzorcu sa tak duze ze suka majaca 50 cm i wazaca 16 kg, ma zupełnie inna budow niz ta ktora jest w gornej granicy i wazaca ok 23 kg - to sa prawie ze rozne psy a dodac do tego typ zaprzegowy i typ wystawowy i mamy praktycznie dwie rozne "rasy" :) Takze ja w tej chwili juz nie potrafie powiedziec jak powinien wygladac prawdziwy husky, raczej trzeba sie skupic na proporcjach u danego osobnika, by wzorst, masa i cała reszta szła ze soba w zgodzie.

A jesli jeszcze przypatrzec sie huskym ze Skandynawi to nasze Polskie juz sa zbyt masywne i niczym nei przypominaja tamtych, a przeciez tam sa warunki typowe dla tych psow i to raczej tamte sa trzymane i hodowane w sposob w jaki powinny byc trzymane husky.

Link to comment
Share on other sites

Ja bede bronic Metros,

jesli mamy rodzicow ktorzy sa niezbyt ciekawi eksterirerowo a w jakims miocie urodzi sie wybitny okaz, wcale to nie oznacza ze on bedzie dawał dobre potomstwo, wrecz przeciwnie nalezy raczej oczekiwac ze dzieci po nim nie beda sie wyrozniac niczym szczegolnym. Złota zasada tez jest to by - jesli komus zalezy na dobrym psie , trzeba przestudiowac potomstwo po danych rodzicach i jesli wyniki nas zadowalaja po nich brac młode a nie po ich dzieciach.

Odsyłam do ksiazki PORADNIK dla hodowcow psow , w ktorej pieknie jest to opisane :)

poza tym nie nalezy szukac daleko przykładow, wystarczy wziąsc pod lupe nasze reproduktory i popatrzec jakie one szczeniaki daja. Jak roznorodne sa młode psy po tych samych rodzicach, a wiekszosc nie oszukujmy sie niczego wartosciowego nie przedstawiaja, co oznacza ze w Polsce nie ma dobrych reproduktorow, no chyba ze ktorych z importow okaze sie wyjatkowy, ale na to musimy poczekac z niecałe 6 miesiecy, czyli do nastepnego sezonu wystawowego.Jak do tej pory ja znam na chwile obecna dwa psy zagraniczne ktore sa niczego sobie i daja calkiem dobre szczenieta, oczywiscie nie w 100 %.

Link to comment
Share on other sites

Jolu,dziekuje za przyklad.Anuk wogole nie jest typem dlugowlosego husky,ma siersc tworzaca kryze,ale bron boze dlugo.Zreszta jego fotki sa w topicu nowe twzrze,tylko patrzcie na aktualne foty,bo na zdjeciach z wystaw anuk tak stoi,ze wydaje sie jakby mial zupelnie strome tylnie nogi,a takich nie ma.

Metros,nie denerwuj sie,i nie mow mi o genetyce,bo ja przegladam anuka rodowod od kilku miesiecy,ogladam zdjecia i osiagniecia jego przodkow i nie pchalabym sie na wystawe gdyby mial tragicznych przodkow.jak juz pisalam sedzia opisal go tak:dobrej postury,o dobrym kosccu,glowa typowa,w ruchu bardzo dobry,zgryz nozycowy,brak 2 P1 w szczece i B1 w zuchwie.A po ocenie powiedzial mamie ze to dobry pies ale musial mu obnizyc przez te zeby.

A genetyke bardzo lubie i cos tam o tym dziedziczeniu wiem.:)

Matros,ty sie strasznie zawsze zloscisz,jak ja cos pisze-niepotrzebnie,ja nie lubie awantur.

dziekuje za odpowiedzi.

Usciskajcie swoje piekne piesy.

no

:)))

Link to comment
Share on other sites

nie pchalabym sie na wystawe gdyby mial tragicznych przodkow.

:)))

A gdyby ich miał a sam był super to co ????????????

Zawsze mi się wydawało, że wystawa to konkurs piękności a nie ocena rodziców.

Ja bede bronic Metros,

jesli mamy rodzicow ktorzy sa niezbyt ciekawi eksterirerowo a w jakims miocie urodzi sie wybitny okaz, wcale to nie oznacza ze on bedzie dawał dobre potomstwo, wrecz przeciwnie nalezy raczej oczekiwac ze dzieci po nim nie beda sie wyrozniac niczym szczegolnym.............wystarczy wziąsc pod lupe nasze reproduktory i popatrzec jakie one szczeniaki daja. Jak roznorodne sa młode psy po tych samych rodzicach, a wiekszosc nie oszukujmy sie niczego wartosciowego nie przedstawiaja, .

Myślę, że nie trzeba bronić Metro.

Tylko na początku stwierdzić co to jest pies/suka wybitny/a potem się zastanowić co chcemy osiągnąć i pamiętać, że wygląd to fenotyp + genotyp czyli środowisko + geny a geny dzielą się przy powstawaniu gamet losowo i już zaczyna się toto-lotek.

Jeszcze pozwole sobie napisac, że wartość hodowlaną psa niekoniecznie da się ocenić na 3 wystawach. Po prostu nie ma sensu rozmnażać kolejnego psa, który ledwo zaliczył 3 x doskonałe.. jego wkład w rasę nic nie przyniesie pozytywnego..

Ja też mogę zacząć rozmnażac Alaskę i Indiane, ale co mi z tego, skoro po 1) ciezko znalezc ODPOWIEDNICH nabywców na psy 2) obie mają tak obstukany rodowód i wiadomo, że nie rewelacyjny

Zgadzam się całkowicie, że wartość hodowlaną nie da się stwierdzić po 3 wystawach ale też nie można przekreślać psa po tych 3 wystawach. Gdyby stosować twoją metodę to mielibyśmy po rasie i to w ciągu kilku pokoleń.

Z punktu widzenia hodowcy ( broń boże żeby tak nie postępowali) należało by sukę skrzyżować z możliwie największą ilością psów, ocenić potomstwo a jeszcze lepiej 2 pokolenie, wybrać najkorzystniejszą krzyżówkę i dzieci klonować!!!!! i już byłyby wzorcowe psy (a raczej odmiana w danej rasie), chyba żeby się zmieniła moda i wtedy byłaby zabawa od początku.

TOMEK

ps Basia tego nie czytała przed opublikowaniem :wink:

Link to comment
Share on other sites

pamiętać, że wygląd to fenotyp + genotyp czyli środowisko + geny

małe sprostowanie - fenotyp to ekspresja genotypu a nie środowisko!

Innymi słowy fenotyp to zespół cech widocznych, warunkowanych bądź genami dominującymi, bądź parami genów recesywnych w układzie homozygotycznym.

Środowisko natomiast może modyfikować stopień ekspresji genotypu.

:o :o :o

Qrcze, chyba można prościej.

Sorki, nie mam teraz czasu, bo korzystam z uprzejmości przyjaciół. Zaciekawionych tematem odsyłam do "Wybranych zagadnień z genetyki i zachowania sie psów" T.Kalety i K.Fiszdon albo "Genetyki w praktyce dla hodowców psów" Willisa. :)

Link to comment
Share on other sites

Metros napisała

Dopiero 3 lata temu w Polsce zaczęły się pojawiać Husky bliższe wzorcu, masywniejsze, bo do tamtego czasu królował typ czeski..

a to nie do końca prawda :(

Poza wieloma mniej znanymi były i rozmnażały się w Polsce od wielu lat min. BLAQUJAC'S ERYK FORTUNATUS, EDEN Cień Wilka czy AKRON Samcanka. To psy, które mają ponad 8 lat !

A masywniejsze wcale nie znaczy lepsze!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...