Jump to content
Dogomania

Co robic gdy pies ma alergie?


ewcia82

Recommended Posts

Bylismy z psem u dwoch weterynarzy mowia ze pies ma alergie na trawe dostalismy plyn ktorym psikac mielismy jego lapy . Nic jednak to nie pomoglo. Chcemy teraz isc do innego weterynarza ale znalazlam ta strone i pomyslalam ze moze tutaj ktos moze mi cos powiedziec na ten temat . Zanim pojde z psem do nastepnego lekarza.

Link to comment
Share on other sites

lub moze chodzi po terenie pryskanym nawozami lub nie jest to alergia lecz zupełnie inne schorzenie (moze byc takze na tle nerwowym). Jest tez cos takiego, jak syndrom suchej łapy (nie mylic z suchym nosem :wink: )- mam to w jednym poradniku weterynaryjnym, ale najlepiej udaj sie do weta i najpierw zrób badania na alergię, chociaz w tedy to pies raczej ma jeszcze wysypkę na udach, a z Twojego postu raczej to nie wynika.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo czesto alergii (skórnej, bo jest jeszzce pokarmowa) towarzyszy wysypka. Ale tez bardzo czesto jest to alergia na....pchły lu raczej ich ukąszenia. Wystarczy jedna pchła, aby pies drapał się jak nawiedzony. I pchły także wywołują często wysypkę. Ale ja nie jestem wetem, więc kierują Was do najbliższej lecznicy :)

Link to comment
Share on other sites

Royf gryzie sobie same opuszki i pomiedzy . Wlosy pomiedzy opuszkami sa czerwonawe ,wiec mysle , ze czasem gryzie je az do krwi. pchel nie ma , zestresowany tez nie jest. Ja mieszkam w Usa i najbardziej chore jest to ze za wizyty i lekarstwa place kupe kasy a nic to nie pomag. Jak psikalam psu lapy plynem ktroy przepisal lekarz to Royf sie strasznie rzucal i piszczal. Z tego wszystkiego mysle ze zdecyduje sie na badania. Ale gdyby jeszcze ktos cos wiedzial to prosze o wszystkie opinie.

Link to comment
Share on other sites

ewcia82, alergia jest bardzo trudna w leczeniu. Diagnoza również jest trudna - można przeprowadzać badania skórne, które wskazują konkretne alergeny, na które pies jest uczulony, ale większość psów-alergików jest uczulona na bardzo wiele rzeczy, więc takie badania niewiele pomagają. Są weci, którzy twierdzą, że te badania to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Jeśli chodzi o leczenie, to tez jest trudne. Najlepiej usunąć alergen, ale to może nie byc możliwe, jeśli np. on jest uczulony na trawę... albo, jak większość alergików, na wiele rzeczy. Sterydy mogą mu pomóc, ale najczęściej pomogą tylko na krótko, potem problem wróci i trzeba by znów podawać sterydy, a na dłuższą metę nie jest to wskazane (chyba że objawy naprawdę ciężkie i nie ma innego wyjścia). Leki antyhystaminowe niektórym psom pomagają. Jeśli zidentyfikujesz konkretny alregen to można spróbować odczulić, ale to trwa bardzo długo, kosztuje majątek i średnio się sprawdza, szczególnie u psów. A innego lekarstwa na alergię nie ma. :(

Takie wygryzanie paluszków często prowadzi do grzybicy... Pomimo że u podłoża tej grzybicy leży alergia, czasem warto spróbować leczyć tę grzybicę, bo to może troszkę pomóc - ale oczywiście jeśli nadal będą objawy alergii, to pies nadal będzie wygryzał i grzybica powróci - takie błędne koło.

Niezbyt to dobre wiadomości, ale tak to jest z alergiami. Alergia to organizm mylnie walczący przeciwko rzeczom, które nie stanowią dla niego zagrożenia (np. pyłkom), a medycyna nie potrafi wybiórczo tego wyłączyć (tak, żeby organizma nadal zwalczał zarazki, ale nie te pyłki). Tygodnik "Science" niedawno opublikował listę 25 najważniejszych nierozwiązanych problemów naukowych - ten był jednym z nich. :(

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze jedna, trochę weselsza, sprawa - może się okazać, że to problem, który się pojawia na krótko o określonej porze roku, a potem sam znika - bo trawa, na którą pies jest uczulony przekwitła. Ja tak kiedyś miałam z jedną suką - co roku o tej samej porze dostawała na jakiś miesiąć rany na pysku, która potem sama znikała. Oby u Ciebie tez tak się stało.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...