Jump to content
Dogomania

Sedziowie - ktorzy dobrzy,a ktorych unikac


nefesza

Recommended Posts

Mam ogromna prosbe do doswiadczonych wystawcow - czy moglibyscie podzilic sie swoja wiedza o sedziach, ktorych mozna spotkac na ringach?
Moze to troszke powtorzenie topicu o skanadalach, ale dosc trudno przebrnac przez -dziesiat postow wylapujac tylko nazwiska. Tam temat jest rozszerzony i pojawia sie kilka watkow, mi natomiast chodzi o imie, nazwisko, grupa, ktora glownei sedziuje i krotkie dlaczego "tak" lub "nie" (jesli wymienianie nazwisk nie jest tutaj wbrew regilaminowi dogo).
Mysle, ze takie "resume" przydaloby sie nie jednemu mlodemu - lub potencjalnemu, jak ja - wystawcy.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

[b]Nefesza[/b] nie ma takiej niestety prostej recepty, zeby kwalifikowac sedziow dobry / zly. Nawet w obrebie jedej grupy sedzia na jednych rasach moze znac sie lepiej, na innych gorzej, w jednej preferowac jeden typ, w innej -zupelnie przeciwny. Moze zwracac najwieksza uwage na handling, moze do handlingu nie przywiazywac zadnej wagi i sam sobie psa ustawiac do oceny (doswiadczylam tego u jednej angielskiej sedziny - specjalistki od rasy).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nefesza']dosc trudno przebrnac przez -dziesiat postow wylapujac tylko nazwiska[/quote]Proponuję w tym celu wyszukiwarkę. Wstawiasz konkretne nazwisko, kilkasz jeszcze, że chodzi o posty, a nie topiki, a potem "Szukaj". Dostaniesz listę wszystkich postów, w których ta osoba jest wymieniona. Jeśzcze żeby się upewnić, że rzeczywiście wszystkie, to możesz końcówkę nazwiska zastąpić gwiazdką, żeby Ci się odmiany tego nazwiska pokazały, na przykład, "Zakrzewsk*" czy "Chwalib*".

Link to comment
Share on other sites

Dzieki Flaire, z wyszukiwarki korzystac na szczescie umiem. Z tym, ze znow jest to iles tam postow do przeczytania, gdzie moze nie byc nic z opisem sedziego, tylko nazwisko rzucone "mimochodem". Ja mialam na mysli jeden topic, gdzie wszystko by bylo wyraznie podane.
Do Zeliika i Morrisonka - coz, widac nie czytalyscie zbyt dokladnie topicu "skandale sedziowskie" - tam wyraznie sa wymienieni sedziowie z nazwisk i imion - z nagana lub pochwala - przez roznych uzytkownikow. Cyzli nie wszystko jest subiektywne.... bo jesli takie same odczucia ma wiecej osob, staje sie to norma.

No coz, pomysl nie wypalil. Pozostaje sie uczyc na wlasnych bledach. I chyba na tym zakoncze, zeby nie powiedziec zbyt duzo.....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nefesza']Z tym, ze znow jest to iles tam postow do przeczytania, gdzie moze nie byc nic z opisem sedziego, tylko nazwisko rzucone "mimochodem". Ja mialam na mysli jeden topic, gdzie wszystko by bylo wyraznie podane.

[...]

No coz, pomysl nie wypalil. Pozostaje sie uczyc na wlasnych bledach. I chyba na tym zakoncze, zeby nie powiedziec zbyt duzo.....[/quote]nefesza, mnie się wydaje, że pomysł po prostu troszkę nierealny. No bo pomyśl sama - osób z uprawnieniami sędziowskimi w samej Polsce jest dobrze ponad 100 (słyszałam, że nawet kilkaset), do tego dochodzą sędziowie zgraniczni. Czyli temat - i topik - ogromny. Wiele osób może mieć opinię na temat danego sędziego, opinie mogą się ze sobą niezgadzać, wtedy rozpoczyna się dyskusja. Ale nawet bez takiej dyskusji, teraz ktoś może napisać w tym topiku na temat Pani X, potem ileśtam osób napisze na temat innych sędziów, powstanie 20 stron. W tym momencie ja miałam okazję wystawic się u Pani X i chcę dodać moją opinię, może różną od tej pierwszej, 20 stron później - i masz tę samą sytuację, co w innych tego typu topikach, czyli rozsiane informacje. Nie mówiąc już o tym, że wiele osób pisze swoje opinie gdzie indziej, na przykład w działach ras, i niekoniecznie będą się chcieli tu powtarzać. Czyli znów pozostaje Ci wyszukiwarka.

Ja już kilkakrotnie używałam wyszukiwarki do sprawdzania sędziów i moim zdaniem działa to świetnie - na temat żadnego dotąd przeze mnie sprawdzonego nie było tak dużo, żebym nie mogła sobie z tym dać rady. Polecam.

Link to comment
Share on other sites

chyba trzeba samemu pojezdzic i sie przekonac bo jakie mozesz dostac podpowiedzi? jasli ktos u danego sedziego wygral to powie ze jest ok a jesli przegral powie ze jest zly :D
Dobrze sie jezdzi do sędziow OBIEKTYWNYCH a nie fajnych lub nie fajnych - u obiektywnego nawet jesli sie przegra jest ok :wink: ja wystawiam rase gdzie o jakis przekretach nie ma mowy - wszytsko wyglada tak jak powinno - no moze poza tym ze nie zawsze sedziowe znaja dobrze wzorzec softa :D czesto oceniają nasze psy poprostu jak teriera :D

Link to comment
Share on other sites

A ja sie wypowiem jednak-dla mnie wzorem sędziego jest pan Andrzej Szutkiewicz-i to wcale nie dlatego że u niego wygrywamy.Pies nawet dostał u niego swoją jedyną bdb,ale mam do tego pana ogromny szacunek przez to,że dostrzegł i to co mogłoby być lepsze i to co jest dobre.Pełna kultura i sympatyczny,aż sie chce do takich jeżdzić

Link to comment
Share on other sites

Poza oczywiście obiektywizmem, ja lubię, jeśli sędzia jest konsekwentny, to znaczy, ocenia w taki sposób, że ja po ocenie psów na ringu rozumiem, o co mu chodzi, jak w jego mniemaniu wybitny przedstawiciel danej rasy ma wyglądać. Bo wtedy, nawet jeśli pies, którego u niego akurat teraz wystawiłam, temu sędziemu się nie spodobał, to przynajmniej wiem, jakiego psa mogłabym z sukcesem wystawić u niego w przyszłości, a z jakim trzymać się z daleka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nefesza']Ech.... a na wspominanym juz wczesniej topicu sa ZUPELNIE inne wypowiedzi.....[/quote]No właśnie - widzisz? :wink:

[quote name='nefesza']Acha, Flaire - zeby szukac, trzeba wiedziec kogo......[/quote]nefesza, ale przecież każda wystawa publikaje obsadę sędziowską!

U mnie działa to tak: gdy zastanawiam się, czy wybrać się na daną wystawę, czy nie, sprawdzam kto tam sędziuje. Jeśli nie mam osobistego doświadczenia z tym sędzią (a tak jest zazwyczaj, bo w Polsce mało jak dotąd wystawiałam), to zaczynam się dowiadywać. Pytam znajomych, sprawdzam na dogo, patrzę na wyniki innych wystaw, sędziowanych przez tę osobę. I na tej podstawie decyduję, czy jechać czy nie. Ale niemal zawsze, jeśli nie mam z tym sędzia osobistego doświadczenia, daję mu szansę, czyli jadę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire']Bo wtedy, nawet jeśli pies, którego u niego akurat teraz wystawiłam, temu sędziemu się nie spodobał, to przynajmniej wiem, jakiego psa mogłabym z sukcesem wystawić u niego w przyszłości, a z jakim trzymać się z daleka.[/quote]

Mowisz o tej samej razie? Nasuwa mi sie w takim razie wniosek, ze nie jest wazne, jaki jest pies - i jak bardzo pasuje do wzorca - tylko jakie jest w danym momencie widzimisie sedziego (ew. jego uklady) i jego spojrzenie. A jak sie juz naczytalam, bywa z tym roooznie......
Ech, przykre to troche...... :cry:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Flaire'][quote name='nefesza']Ech.... a na wspominanym juz wczesniej topicu sa ZUPELNIE inne wypowiedzi.....[/quote]No właśnie - widzisz? :wink: [/quote]

Mialam na mysli - tam wypowiedzi sa jednoznaczne - z nazwiskami i zarzutami / pochwalami.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nefesza']Mowisz o tej samej razie? Nasuwa mi sie w takim razie wniosek, ze nie jest wazne, jaki jest pies - i jak bardzo pasuje do wzorca - tylko jakie jest w danym momencie widzimisie sedziego [/quote]Nie, tu nie chodzi o widzimisię ani o układy. Chodzi o to, że wzorzec jest przez każdą czytającą go osobę poddany interpretacji - i tak musi być, bo wzorzec nie jest kompletny ani perfekcyjny. (Jeśli dałabyś wzorzec artyście, który nigdy nie widział psa rasy, którą ten wzorzec opisuje, i poprosiłabyś, żeby na podstawie tego wzorca narysowałby pieska tej rasy, to, co byś otrzymała niekoniecznie przypominałoby jej przedstawiciela.) Tak więc dla każdej osoby czytającej wzorzec, trooszkę inne rzeczy sa w danej rasie ważne. I ja chcę wiedzieć, na podstawie wyników sędziowania, co dla tego sędziego jest ważne, jak w jego mniemaniu ten wzorzec jest interpretowany. Każdy sędzia widzi to inaczej - sędziowanie to rzecz bardzo subiektywna i dlatego u różnych sędziów wyniki są różne. I całe szczęście, bo gdyby były zawsze takie same, to wystawy nie miałyby sensu. :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nefesza']Ech.... a tak wlasnie byc powinno...... Bo to Polska wlasnie.....[/quote]

oj jeszcze nie byłaś na wystawie a juz marudzisz i spodziewasz się złego ;)

żeby się dowiedzieć czy sędzia jest dobry czy zły musisz do niego pojechać ;)) poza tym nie ma ludzi nieomylnych, a jak boisz sie układów pojedź do zagranicznego sędziego

Link to comment
Share on other sites

Poczytalam, posluchalam roznych ludzi (takze spoza dogo). I nie brzmi to dobrze.... Ale jesli sie pewnie w koncu wybiore na wystawe (a pewnie sie wybiore), to zeby zobaczyc, jak to jest.... bo nie wiem, czy starczyloby mi zapalu na rajdy po Polsce i okolicach.

Link to comment
Share on other sites

A zagraniczni sedziowie.... znaja naszych i sedziow, i wystawcow. Pewnego razu, na gr.III sedzia byl z zagranicy, ale przez czas wystawy zatrzymal sie u polskiego sedziego w domu. Tak sie zlozylo, ze ow Polak wystawial rase oceniana przez zagraniczniaka. Zgadnij, czyj pies zdobyl BOB?
A tak prywatnie, to nic nie wkurza mnie bardziej niz ignorancja oraz.... bezsilnosc w takich sytuacjach.

Link to comment
Share on other sites

serio przykro mi kiedy czytam takie maile... nie wystawiałaś a już masz taka opinie, najpierw SPRÓBUJ!!!! np pojedż do sędziego Adama Ostrowskiego gwarantuje Ci rzetelną ocene wygrasz to znaczy, że masz dobra suke (a w to nie wątpie) przegrasz to dowiesz się dlaczego

Link to comment
Share on other sites

Fakt, opinia nie wynika z wlasnych doswiadczen..... co wyraznie zaznaczam. A sprobowac - sprobuje, i byc moze sie spotamy kiedys :D
Oby wiecej takich sedziow! Uczciwych i rzetelnych. Rzecz nie w tym, by wygrac (chociaz na pewno to jest mile) - tylko zostac uczciwie ocenionym.
A moj pies i tak dla mnie bedzie najpiekniejszy na swiecie :) Jak pewnie wasze dla Was :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...