Jump to content
Dogomania

Aktywność trypsyny


SAWA

Recommended Posts

Esia napisz ,jak zostało przeprowadzone badanie kału ,bo do zbadania trzustki ,kał nie może być starszy jak poł godziny . Jej wcześniejsze biegunki wskazują że trzustka nie pracuje jak trzeba .
Może jest to czasowa niewydolnośc i jak wszystko się wyreguluje to trzustka zacznie normalnie pracować .
Pisz koniecznie co sie dzieje i jakie następne badanie .
Pozdrawiam i trzymaj się . :( :cry:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SAWA']Esia napisz ,jak zostało przeprowadzone badanie kału ,bo do zbadania trzustki ,kał nie może być starszy jak poł godziny . Jej wcześniejsze biegunki wskazują że trzustka nie pracuje jak trzeba .
Może jest to czasowa niewydolnośc i jak wszystko się wyreguluje to trzustka zacznie normalnie pracować .
Pisz koniecznie co sie dzieje i jakie następne badanie .
Pozdrawiam i trzymaj się . :( :cry:[/quote]

Nie słyszałam o badaniach kału w kierunku stwierdzenia choroby trzustki, więc nic w tym względzie nie podpowiem.
Trzustkę sprawdza się przez badanie krwi - lipaza i amylaza.
Niektóre rasy mają dużą skłonność do chorób trzustki, np. ON-y i ponoć Husky także.

Pozdrawiam Hania

Link to comment
Share on other sites

Trochę ponad miesiąc temu wzieliśmy ze schroniska sukę ONkopodobną. Ma 6 miesiecy,w tej chwili waży 12-13 kg. U nas na początku przytyła 3 kg, potem tylko po kilka dkg w ciągu 2 tygodni. Sunia jest wiecznie nie najedzona, zjada wszystko cokolwiek się jej nie da i w każdych ilościach. Dziś byliśmy u innego weterynarza który zalecił badanie kału. Dzwoniłam do pani dr i powiedziała że aktywność trypsyny wynosi 20 %. Rozumiem że to coś z trzustką. Czy mógłby mi ktoś pomóc zinterpretować, czym to grozi, czy muszę zmienić jej dietę, czym grozi nie leczenie czego powinnam unikać.

Link to comment
Share on other sites

tematy o chorych trzustkach juz byla, ale...
moja poprzednia suczka miala 30% aktywnosci trypsyny - powinno byc 100%, wiec u Was trypsyna slabo dziala, wiec slabo trawi :(

[quote]czym to grozi[/quote]

to zalezy jak na to spojrzec - psiak zle trawi niektore produkty, przez co jest chudy nie przybiera na wadze, moze miec luzne stolce - biegunki, rozwolnienia - po prostu zarelko przelatuje przez niego :(

[quote]czy muszę zmienić jej dietę[/quote]

tak - sa rozne szkoly. Ja dla spokoju dawalam sucha karme weterynaryjna Royal Canin Intestinal - to jest karma jelitowa, bo suka miala jeszcze zapalenie jelita grubego. Ale pomogla i na trzustke. Jest tez Royal Canin trzustkowa - nie pamietam nazwy. Mozna dawac to, albo gotowac - beztluszczowe, bezsurowizny, bezkosci - mnie tak uczono, tak robilam...niektorzy karma BARFem - czyli sama surowizna, ale jak mowilam - sa rozne szkoly.

aha - czasem wet przepisuje tez leki - tzw enzymy trzustkowe ktore maja pomagac w trawieniu, u nas sie nie sprawdzily

[quote]czym grozi nie leczenie [/quote]

napewno kiepskim wygladem psiaka, ktory bedzie chudy, bedzie zle trawil, bedzie mizerny...co do stanu trzustki nie odpowiem, ale wydaje mi sie, ze moze sie zmniejszyc aktywnosc trypsyny. Ale czemu patrzysz na to az tak czarno? To nie jest jakas straszna choroba, fakt sa psy ktore musza byc na diecie do konca zycia, sa psy ktore po jakims czasie wychodza na prosta - znajomej suka ON od urodzenia ma niewydolnosc trzustki i niestety od poczatku je RC

Link to comment
Share on other sites

Moja je Proformance LB, to bardzo dobra karma na jagnięcinie, bez mączki drobiowej. Maja nie ma biegunek ani żadkich kupek, jest wesoła, chętnie się bawi a apetyt jej dopisuje. Jedynym objawem jest to że jest chudzinka, choć wygląda i tak lepiej niż jak do nas przyszła. A można dawać jogurty, świeże warzywa... ??

Link to comment
Share on other sites

Diete trzeba zmienic jak pisze Agnes polecam Digestive Low Fat RC na poczatek.Digestive jest lekkostrawna,niskotluszczowa stabilizuje flore bakteryjna jelit. Psiaka przetrzymac na tej diecie jakis czas zeby odciazyc jelita ,watrobe i trzustke przede wszystkim.Heh.. nalezy liczyc sie z kosztami diety zarowno suchej jak i gotowanej,bo na chude miecho troche pieniazkow trzeba wydac no i badania kontrolne co 1.5, 2 miesiace.Ostatnio weszla nowa linia diet RC ,ktora uwzglednia rowniez zywienie mlodych psow a nie jak dotychczas dostepny byl jeden rodzaj karmy.
Przy niewydolnosci trzustki podawanie enzymow wspomagajacych trawienie czesto jest koniecznoscia ale odpowiednie dawki ustala wet.
Nie wolno dopuszczac do tego,zeby psiak konsumowal smakolyki znalezione na spacerach.Niezmiernie wazna jest rowniez profilaktyka odrobaczania.
Jezeli sie Eisa przylozysz do leczenia,diety, i bedziesz obserwowac sunke to z pewnoscia odbije sie to pozytywnie na wygladzie siersci i budowie ciala.Jak masz jakies pytania to pisz :wink:

Link to comment
Share on other sites

Esia ,jak nie wystąpiła biegunka po tej karmie ,to raczej jest dobrze tolerowana przez organizm . Myślę ,że weterynarz zobaczy skład karmy i nie powinien zabronic podawania . Enzymy koniecznie trzeba podawać do jedzenia ,bo one przynajmniej w obecnym stanie trzustki pomogą w trawieniu .
Napisz co weterynarz zastosował.
Pozdrawiam .

Link to comment
Share on other sites

no ja bym taka pewna nie byla...psiak jest chudy a to o czyms swiadczy - pewnie zle trawi przyswaja obecne jedzonko :( po mojej suce w ogole nie mozna sie bylo poznac ze ma cos nie tak - a miala 30% aktywnosci tryspyny - miala co jakis czas rozwolnienia, nie biegunki! i nie byla chuda, wrecz odwrotnie...wynik jest wynikiem...wg mnie bezpieczniej przejsc na karme wet.

Link to comment
Share on other sites

Na razie zostajemy przy obecnej karmie, gdyby było pogorszenie będziemy zmieniać. Maja dostałą Kreon 10000, trilac przez 2 tygodnie, rexorubię i hepeel. Za miesiąc robimy krwe, a za pół roku znów kupki.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo rozsądne działanie ,a mogę ciebie pocieszyć ,że parę psów jest na tej karmie i to właśnie z niewydolnością trzustki .
Pisz cały czas jak ona się czuje i jak się załatwia ,oraz kontroluj jej wagę .
Pozdrawiam .

Link to comment
Share on other sites

Karma jest rzeczywiście bardzo dobra, Maja od samego początku nie miała sensacji, dlatego szkoda by mi było gdybym miała ją odstawić.
Maja czuje się bardzo dobrze, ma apetyt i dobry humor. A pigułki bardzo jej smakują :) Nie muszę się nawet wysilać by jej je pakować do pyska

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Moli w wrześniu miała aktywność trypsyny 0,01% Moli jest labradorem (z rodowodem co jest istotne do określenia wzorca) Trypsyna jest odpowiedzialna z aspalanie białaka i trzustki ..
Była niższa i chuda ;-(

Zaczęlismy podawać KREON 2 X dziennie (i tak pewnie przez 2 lata) i zmienilismy dietę z karm przemysłowych na Barf.

W lutym pies dorósł do wzorca waży zgodnie z wzorcem i ma rewelacyjna morfologię (we wrześniu na granicy anemii) a aktywność trypsyny na poziomie 20%..

ach..ważne jest też zeby wykluczyć lambie. - czasem lambie są przyczyną "zle" działajacej trzustki

Link to comment
Share on other sites

Czy nie myślisz że sama zmiana diety nic by nie zrobiła gdyby nie leczenie ,które cały czas jest kontynuowane?
Dość sporo czytałam o BARF i nie wszystkie opinie są dobre ,czyli nie dla wszystkich psów BARF jest dobry .
Twoja suczka ma szczęście że szybko została leczona ,ale czy sam BARF ( 80 % kości ,a reszta papki z owoców i warzyw ,sama surowizna) jest w stanie wyleczyć chorą trzustkę? mam co do tego wielkie wątpliwości.
Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Masz racje Sawo. Aby skutecznie leczyc trzustke nalezy rownoczesnie rozpoczac diete i leczenie farmakologiczne. Z doswiadczenia wynika ze trzustka odciazona przez podanie enzymow (kreon, panzytrat, neopankreatyna) szczegolnie u mlodych psow, ma szanse na rozpoczecie samodzielnego ich produkowania. Aczkolwiek pies do konca zycia pozostaje na lekkostrawnej diecie. Jesli chodzi o BARF, opinie sa podzielone-czyli normalnie....Ja jestem zwolenniczka diety beztluszczowej, gotowanej, ewentualnie diety weterynaryjnej na poczatek. Natomiast badanie aktywnosci enzymow trzustkowych jest jak najbardziej mozliwe z kalu-wykonuje sie test kliszowy. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Mam dokładnie takie same zdanie i kiedyś można powiedzieć że owczarki niemieckie były skłonne do tej choroby ,a teraz nawet kundelki i inne rasy są podatne ,czy na to nie ma wpływu nasze środowisko ? ja sądzę że tak .
Pozdrawiam .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Moja psica ma najprowdopodobniej niewydolnosc trzustki. (pisze ze najprawdopodobniej bo badania krwi jeszcze przed nami-beda po swietach)
Wet jak narazie zlecil diete (moja Kes i tak je to od urodzenia), czyli kleik z ryzu i troche miesa z kurczaka badz indyka, poza tym leki: (nie podam wszystkich nazw bo nie pamietam): Nospa 40, enzymy trzustkowe, Nifuroksazyt (jesli mialaby lambie) i żwacze w tabletkach.
Kesi jest strasznie chuda i co pare dni miala rozwolnienie (nie biegunki!)
Poza tymi dolegliwosciami jest strasznie zywotna (jak zawsze) i poza tym ze jest wychudzona nikt by nie powiedzial ze jest na cos chora...
Pierwszy raz spotykam sie z takim problemem u psa, wyczytalam ze nie jest to tak straszna choroba-ze trzeba podawac leki i podawac dobre jedzenie itd
Piszecie ze dajecie RC dla psow wrazliwych-ja wole gotowac i przy tym chyba zostane...
Mam nadzieje ze jej to sie unormuje bo napewno bedzie tesknila do roznych smakolykow ktore dostawala a teraz jesc nei moze... :-(:roll:
I oby wkoncu przytyla!

Link to comment
Share on other sites

Moja psica ma najprowdopodobniej niewydolnosc trzustki. (pisze ze najprawdopodobniej bo badania krwi jeszcze przed nami-beda po swietach)
Wet jak narazie zlecil diete (moja Kes i tak je to od urodzenia), czyli kleik z ryzu i troche miesa z kurczaka badz indyka, poza tym leki: (nie podam wszystkich nazw bo nie pamietam): Nospa 40, enzymy trzustkowe, Nifuroksazyt (jesli mialaby lambie) i żwacze w tabletkach.
Kesi jest strasznie chuda i co pare dni miala rozwolnienie (nie biegunki!)
Poza tymi dolegliwosciami jest strasznie zywotna (jak zawsze) i poza tym ze jest wychudzona nikt by nie powiedzial ze jest na cos chora...
Pierwszy raz spotykam sie z takim problemem u psa, wyczytalam ze nie jest to tak straszna choroba-ze trzeba podawac leki i podawac dobre jedzenie itd
Piszecie ze dajecie RC dla psow wrazliwych-ja wole gotowac i przy tym chyba zostane...
Mam nadzieje ze jej to sie unormuje bo napewno bedzie tesknila do roznych smakolykow ktore dostawala a teraz jesc nei moze... :-(:roll:
I oby wkoncu przytyla!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...