Jump to content
Dogomania

Budowa masy na barf'ie


Ender

Recommended Posts

Witam!
Z moim półtorarocznym Bouvierem barf'uję już dobry rok. Wszystko zgodnie z zasadami, wszystko super, pies to uwielbia itd. Jest tylko jeden problem, mimo że je dosyć dużo, nie udaje nam się zrobić odpowiedniej masy, cały czas jest za chudy, za mały. Ostatnio był strzyżony i po prostu nie mogę na niego patrzeć.
Rozmawiałem z jego hodowczynią, która zresztą go strzyże i powiedziała, że zna barf'a, sama stosuje, ale rzeczywiście bywa problem z budową masy. Poleciła mi żebym dodawał do żarcia otręby pszenne zalane wcześniej wrzątkiem. Jej zdaniem jest to swego rodzaju wypełniacz, który spowalnia trawienie i pozwala na lepszą budowę masy.
Czy ktoś z Was ma podobne problemy z barf'em,jak sobie z tym radzicie, no i co sądzicie nt. dodawania otrąb do surowizny?

Link to comment
Share on other sites

Ja szczerze mówiąc nie widzę tego wypychania psa otrębami :shake: Nijak to się ma do założeń Barfu. Nie karmiłabym psa w ten sposób. Otręby zresztą upośledzają wchłanianie wielu składników pokarmowych, działanie leków, etc.

Nie znam się konkretnie na Bouvierach - ale półtora roku u dużych ras to naprawdę młody pies... "Masa" typowa dla dorosłych samców u większości psów takich ras wykształca się dopiero ok. 2-3 roku życia. Jest to zresztą korzystniejsze dla stawów, które wtedy kończą pełny rozwój, chrząstki nasadowe kostnieją tam gdzie trzeba.

No ale niestety wiele psów, szczególnie żywionych karmami suchymi, jest niejako "sztucznie pędzonych", zmuszanych do osiągnięcia masy za wcześnie, co może i fajnie wygląda na wystawie, ale i zdrowiu służy niekoniecznie. No i w porównaniu z nimi rosnący w naturalnym, powolnym tempie pies może wyglądać nędznie.

Na Twoim miejscu sprawdziłabym u weta czy pies jest zdrowy - krew, mocz, etc. i jeśli tak to po prostu poczekała jeszcze rok-dwa. Wtedy można zacząć się martwić. Jest też możliwość, że pies ma takie a nie inne geny - tego nie przeskoczysz, co najwyżej psa utuczysz jak świniaka.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Martens!
Brzmi logicznie. W końcu dlatego podoba mi się barf, bo jest naturalny a psy nie jadły w naturze otrąb, ale kurcze on naprawdę jest chudy, w kłębie ok ale chudy niemiłosiernie, myślę jeszcze nad większą ilością mięsa. Co Ty na to?
A propos weta, to badam go raz na pół roku i wszystko jest ok.

Link to comment
Share on other sites

Popieram to co napisała Martens. Moja Saga skończy niedługo 2 lata i dopiero teraz zaczyna nabierać masy mięśniowej. Też były czasy, że zaczynałam się martwić czy przypadkiem nie zostanie takim "bezmięśniowcem" ale teraz zaczyna wyglądać na prawdę dobrze. Jeśli pies jest bardzo szczupły to zwiększenie całościowej dawki pokarmowej może być dobrym pomysłem.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam problem z bokserką - stosujemy BARF'a. Psiak jest ogólnie niejadkiem, co ma i dobre strony, bo kupona ludzkiego, ani żadnego obrzydlistwa nie ruszy :-). Ale za to jest straszny szczuplaczek i nawet dodatkowe dodawanie olejów na nic sie zdaje.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Zresztą zdrowy pies to pies szczupły, a masę mięśniową buduje się ćwiczeniami takowej, no i moja suka też nabrała masy dopiero w wieku prawie dwóch lat, mimo że od szczenięctwa trenuje różne dyscypliny. Teraz na barfi bardzo ładnie utrzymuje się jej muskulatura (ale ma regularne treningi stosunkowo lekkie i raz/dwa razy w tygodniu bikejoring) i wszystkie żeberka są idealnie wyczuwalne.
Wiem, że na wystawach w ogromnej przewadze psy w kondycji sportowej są oceniane z krzywym spojrzeniem, i przeważają włochate tłuścioszki (choć dla mnie tłuścioszek to pies przeciętny).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...