Jump to content
Dogomania

Interpretacja przepisu - wybiegi dla psow


Gwarek

Recommended Posts

Witam .
Niedawno wysłałam prośbę do burmistrza o wyznaczenie "wybiegów" dla psów. Powołałam się na ustawę o ochronie zwierząt i aspekt "humanitarnego traktowania zwierząt". Zgodnie z miejskim "regulaminem utrzymania czystości, porządku i gospodarki odpadami komunalnymi", właściciel ma obowiązek wyprowadzania psa w kagańcu i na smyczy. W regulaminie nie ma podanych przypadków, gdy pies może nie mieć kagańca lub smyczy.
W odpowiedzi na moją prośbę, zastępca burmistrza napisał:
" ble ble ble (powoływanie się na jakieś paragrafy) [b]W MIEJSCACH PERYFERYJNYCH, ODOSOBNIONYCH, W KTÓRYCH WG OCENY WŁAŚCICIELA ZACHOWANE JEST BEZPIECZEŃSTWO OTOCZENIA, REGULAMIN NIE ZABRANIA PUSZCZANIA PSA[/b]"

Mam pytanie do znawców prawa :) Czy te przecinki oznaczają, że mam spełnić wszyskie podane wymagania czy wystarczy jedno z nich? (np. wg oceny właściciela zachowane jest bezpieczeństwo otoczenia).
Czy ktoś mi może zdefiniować pojęcie: miejsce peryferyjne (moje osiedle jest na peryferiach ;) ), odosobnione?
Jakoś nie chce mi się wierzyć, żeby wice burmistrz chciał, by właściele psów wyprowadzali psy w miejscach gdzie łatwo dostać cegłą po głowie :)

Link to comment
Share on other sites

Wszystkie te przesłanki powinny być spełnione, czyli miejsce powinno być: peryferyjne (nie Hipermarket na peryferiach) ORAZ
odosobnione (nie peryferia Londynu, dzielnica robotnicza, domek przy domku) ORAZ bezpiecznych dla otoczenia, zgodnie z oceną właściciela (czyli nie np. rezerwat ptaków) ORAZ gdzie regulamin nie zabrania puszczania psa (vide: jakiś tam Regulamin).
Ale przede wszystkim IMO ważny jest zdrowy rozsądek i umiejętność przekonywania służb porządkowych.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='adam_31']peryferyjne (nie Hipermarket na peryferiach) ORAZ
odosobnione (nie peryferia Londynu, dzielnica robotnicza, domek przy domku) ORAZ bezpiecznych dla otoczenia, zgodnie z oceną właściciela (czyli nie np. rezerwat ptaków) [/quote]

Czyli gdzie? Peryferia to obrzeża miasta. Co mnie obchodzi, że postawiono tam Hipermarket? To dalej peryferia. Zakładając, że w najbliższej znanej mi okolicy nie ma rezerwatu ptaków (lub innego) miejscem bezpiecznym (również dla mnie), jest zaniedbany skwerek na osiedlu.

Link to comment
Share on other sites

No tak, mnie też to nic nie obchodzi :-?
Ale taki skwerek nie jest zapewne ani na peryferiach, ani odosobniony. ktoś może postawić Ci zarzut naruszania przepisów prawa.
Powtarzam: wyprowadzaj piesia gdzie chcesz, miej tylko baczenie na innych, szanuj ich. A 'władzy' się nie bój, przestrzegaj po prostu prawa w granicach rozsądku.

Link to comment
Share on other sites

Gwarku, wg pana burmistrza wszystkie wymienione przesłanki powinny zostać spełnione. Co i tak nie da Ci gwarancji, że nadambitny stróż prawa nie wlepi Ci mandatu za łamanie uchwały rady miasta (jeżeli stanowi ona tak, jak opisujesz). Szkoda, że nie zacytowałaś całości pisma pana burmistrza, a przynajmniej argumentów jakie podnosił.
Twój wniosek został zapewne odrzucony?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='hohufka']Gwarku, wg pana burmistrza wszystkie wymienione przesłanki powinny zostać spełnione. Co i tak nie da Ci gwarancji, że nadambitny stróż prawa nie wlepi Ci mandatu za łamanie uchwały rady miasta (jeżeli stanowi ona tak, jak opisujesz). Szkoda, że nie zacytowałaś całości pisma pana burmistrza, a przynajmniej argumentów jakie podnosił.
Twój wniosek został zapewne odrzucony?[/quote]
Odpowiadając na Pani pismo w sprawie wyznaczenia na terenie Gminy Tarnowskie Góry specjalnych miejsc, gdzie psy mogłyby być zwolnione ze smyczy, uprzejmie informuję, że w najbliższym czasie nie planuje się wyznaczenia takich terenów.
Nadmieniam, iż ustawa o ochronie zwierząt reguluje ogólne zasady postępowania ze zwierzętami, zobowiązując właściciela (opiekuna) zwierząt domowych do sprawowania właściwej opieki nad zwierzętami, a w szczególności niepozostawiania ich bez nadzoru.
Natomiast przywoływane w Pani piśmie zapisy Regulaminy utrzymania czystości, porządku i gospodarki odpadami komunalnym na terenie Gminy Tarnowskie Góry zostały wprowadzone zgodnie z ustawą o czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 1996r nr 132 poz 622 z późn.zm)
Rada Gminy, po zaciągnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego ustaliła w drodze uchwały szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenia gminu zobowiązujące osoby trzymające psy i inne zwierzęta domowe do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także by zwierzęta te były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia
W miejscach peryferyjnych, odosobnionych, odosobnionych, w których wg oceny właściciela zachowane jest bezpieczeństwo otoczenia, Regulamin nie zabrania puszczania psa


Staram się wychodzić z psem poza teren osiedla. Latem to nie stanowi problemu: niedaleko mamy nieużytki i tam sobie wielu psiarzy spaceruje. Teraz jednak wcześnie robi sie ciemno i ja się po prostu boje tam chodzić już od 16. Nie tylko dlatego, że ktoś może tam czatować na mnie i mojego biednego psa, ale również dlatego, że jest tam kilka niezabezpieczonych dołów, w których mogłabym się połamać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gwarek']Nadmieniam, iż ustawa o ochronie zwierząt reguluje ogólne zasady postępowania ze zwierzętami, zobowiązując właściciela (opiekuna) zwierząt domowych do sprawowania właściwej opieki nad zwierzętami, [b]a w szczególności niepozostawiania ich bez nadzoru[/b]. [/quote]

:lol: Ciekawe, czy autor tej odpowiedzi zadał sobie trud przeglądnięcia ustawy. To właśnie brak takich zapisów w dotychczas obowiązującym prawie spowodował powzięcie próby ich wprowadzenia...

Niestety prawdą jest, że gminy nie są zobowiązane do wyznaczania miejsc wybiegów dla psów. Prawdę mówiąc nie miałyby one większego sensu, jeżeli w dużym mieście gmina wyznaczyłaby tylko jedno takie miejsce. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że przekształciłoby się ono dość szybko w ogólnomiejskie WC dla psów :(.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...