Jump to content
Dogomania

I wystawa


maw

Recommended Posts

[quote name='maw']Chciałabym poznać zasady i przygotować swoją suczkę 17 miesięczną (w tej chwili) labradorkę do I wystawy. Gdzie mogę znaleźć informacje?

Pozdrawiam
M[/quote]
Najpierw musisz pokonać procedurę teoretyczną, tzn.:
1/ zarejestrować psiaka w oddziale ZKwPL,
2/ wypełnić zgłoszenie (formularz dostępny w oddziale, na stronie internetowej lub mozna go wydrukowac samemu),
3/ opłacić wystawę w oddziale (na poczcie lub przez internet).
Punkty 2/ i 3/ powinny być wykonane z odpowiednim wyprzedzeniem (mniej więcej 2 miesiące). W każdym oddziale wisi ogłoszenie, do kiedy można zgłaszać psa na konkretną wystawę.

A teraz czas na psa:
1/ nauczyć go "pokazywania zębów", tzn. zgryzu i uzębienia.
2/ przyzwyczaić go do "macania" po bokach, głowie, ogonie itp.,
3/ zorientować się, jak prawidłowo zaprezentować psa na ringu; różne rasy w różny sposób się prezentuje,
4/ nauczyc psa chodzenie/biegania przy lewej nodze,
5/ nabyć tzw. ringówkę, tzn. specjalną smycz, służącą tylko do prezentowania psa na ringu, zbliżoną kolorem do umaszczenia psiaka,
6/ przygotować psa pod względem wyglądu (np. wykąpać, wyczesać itp.).

To z grubsza tyle. Ale wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach, lecz trudno tutaj wywlekać detale. Może skontaktuj się z hodowcą, który powinien powiedzieć Ci więcej szczegółów na ten temat. Lub z innym hodowca tej rasy.
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek'][quote name='maw']Chciałabym poznać zasady i przygotować swoją suczkę 17 miesięczną (w tej chwili) labradorkę do I wystawy. Gdzie mogę znaleźć informacje?

Pozdrawiam
M[/quote]
Najpierw musisz pokonać procedurę teoretyczną, tzn.:
1/ zarejestrować psiaka w oddziale ZKwPL,
2/ wypełnić zgłoszenie (formularz dostępny w oddziale, na stronie internetowej lub mozna go wydrukowac samemu),
3/ opłacić wystawę w oddziale (na poczcie lub przez internet).
Punkty 2/ i 3/ powinny być wykonane z odpowiednim wyprzedzeniem (mniej więcej 2 miesiące). W każdym oddziale wisi ogłoszenie, do kiedy można zgłaszać psa na konkretną wystawę.

A teraz czas na psa:
1/ nauczyć go "pokazywania zębów", tzn. zgryzu i uzębienia.
2/ przyzwyczaić go do "macania" po bokach, głowie, ogonie itp.,
3/ zorientować się, jak prawidłowo zaprezentować psa na ringu; różne rasy w różny sposób się prezentuje,
4/ nauczyc psa chodzenie/biegania przy lewej nodze,
5/ nabyć tzw. ringówkę, tzn. specjalną smycz, służącą tylko do prezentowania psa na ringu, zbliżoną kolorem do umaszczenia psiaka,
6/ przygotować psa pod względem wyglądu (np. wykąpać, wyczesać itp.).

To z grubsza tyle. Ale wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach, lecz trudno tutaj wywlekać detale. Może skontaktuj się z hodowcą, który powinien powiedzieć Ci więcej szczegółów na ten temat. Lub z innym hodowca tej rasy.
Pzdr.[/quote]


A potem już tylko ja napisał adda:
Idziesz, wystawiasz, wygrywasz , zabierasz medal, schodzisz, cieszysz się
czekasz jeszcze na konkurencje finałowe, zbierasz BOG a potem już tylko BIS i można wracać do domu

Albo ewntualnie Twój pies przegrywa z dużo gorszym od siebie i Ty nie wygrywasz i nie cieszysz sie, al eni musisz czekac na finaly i jedziesz do domu zaciskajac zeby ze zlosci:) zapraszam do tematu skndale sedziowskie;)

Faktycznie dobrze jeśli skontaktujesz sie z hodowca, albo kims z dogo moze kto wystawia labki.Czasem tez dobrze pojechać na jakąś wystawe bez psa i popatrzec jak to wygląda.

no i nie pozostaje mi juz nic jak zyczyc powodzenia na ringach!

pozdr iwona

Link to comment
Share on other sites

Jak juz będziesz na wystawie, to warto poobserwować, jaki styl pracy przyjął sędzia. To ważne, bo jeden jedyny raz w życiu zostałam srugana przez sędziego (p. P. Król), który nie życzył sobie, aby opuścić ring bez Jego przyzwolenia. A ja to zrobiłam wbrew Jego woli, bo chciałam przygotowac następnego psa do oceny. Ot, miły akcent na wystawie...
Ale generalnie zdecydowana większość sędziów jest OK pod tym względem.
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Jak już wysłałam posta, to złapałam się na tym, że możesz nie bardzo rozumieć, co mam na myśli pisząc, "poobserwować styl pracy sędziego". A więc, są sędziowie, którzy wola najpierw obejrzeć psa w ruchu, a niektórzy wola statykę (czyli tzw. postawę). Zgryz i jądra u samców z zasady sprawdzają na początku sędziowania. Małe psiaki lepiej się prezentuja na specjalnym stoliku, pod warunkiem, że ten stolik mocno stoi na ziemi, nie chyboce się i łapki mają dobra przyczepność. Duże i średnie rasy zdecydowanie lepiej prezentują się na ziemi.

Pamiętaj, obserwuj sedziego nie tylko przed wejściem na ring, ale równiez w czasie oceny. Od Twojej szybkiej reakcji będzie zależało, czy pies dobrze stoi, czy łapki poszły mu nie w tę stronę, co trzeba. Gdy sędzia zachodzi Twojego psa z boku lub od tyły, przesuń się tak, aby mógł spokojnie i porządnie go obejrzec z tych stron. Chyba, że masz coś w psiaku do ukrycia:)). Przypatrz się, jak to robią wystawcy z większym doświadczeniem niz Twoje. Na pewno Ci się to przyda, choć na początku może być troche problemowo.
Ale nie zrażaj się; wszystkie początki są trudne.
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

ja na swojej pierwszejw ystawie dokładnie tak robiłam - najpierw czytałam,czytałam , pytałam ,pytałam co i jak jakie kosmetyki w czym kąpac kiedy czy w dniu wystawy itd
złoszenie psa-wiadomo trzeba w odpowiednim czasie :)

no i juz na samej wystawie oglądałam wszystkich jak to robią ,jak pokazują swoje psy itd

no i sie udało :) a teraz juz wiem :wink:
no i tez mam swój debiut ale z nowym psem i to w szczeniakach więc stres mam trozke bo pies będzie pierwszy raz na wystawie itd...
no ale mam nadzieje,że będe sie dobrze bawić :D

zycze powodzenia :D

Link to comment
Share on other sites

A ja dodam jeszcze,ze proponuje zabrac jeszcze kogos w roli tragarza 8)
U mnie to podstawa bo inaczej bym z auta sie nie pozbierala :wink:
I co wazne....Wszelkie nerwy,emocje itp.zostaw przed wystawa w domu.Po powrocie mozesz je zabrac spowrotem i sie odstresowac,bo na wystawie mozesz znerwicowac tylko psa co sie odbije na ocenie i sampoczuciu.Zarowno Twoim jak i psa.
Polecam ponadto ksiazke "Tajemnice wystaw psow".Na poczatek da jakies pojecie o "regulach gry"i tym co pies oraz wlasciciel powinnien umiec.
pozdrawiam i zycze milej zabawy,bo wszak tak to winno byc traktowane.
PS.A jesli idzie o odstresowanie....Po wystawie proponuje sprosic wyrozumialych przyjaciol-psiarzy z,ktorymi bedzie mozna albo swietowac albo obgadac sedziego :wink:

Link to comment
Share on other sites

Jakie popuszczasz?! To małe psiaki i dzieci "popuszczają"... A my, dorośli ludzie juz raczej tego nie robimy:)))

Co do I wystawy, to - jeżeli wystawa ma miejsce na otwartym terenie - warto zabrac ze soba kocyk, miskę, wodę i cos do jedzenia dla pisaka. Dla siebie też. Jasnym jest, że na wystawie zawsze możesz kupic coś do jedzenia (na ciepło - grill; lub jakieś kanapki, słodycze), ale to trochę drogo wychodzi.

Tak czy siak, kocyk lub jakies legowisko dla psiaka warto zabrac. Chyba, że jest to rasa "naręczno-poręczna", to kocyk możesz sobie odpuścić.
Ale racja, że z czasem zaczynasz obrastac w "rzeczy wystawowe". Ja, w 1989 r., jak zaczynałam jeździć z suczka sznaucerką, to miałam tylko malutki plecak i sunię. A teraz - samochód, a w nim... lepiej nie mówić. Po prostu WSZYSTKO SIĘ PRZYDAJE lub może sie przydać. Tak to jest.
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

A ja mam takie pytanko skoro taki temat sie pojawił:
Moja suk ma 18 miesięcy i troche z nia juz cwiczyłam postawę wystawową no ale powiedzmyże nie bardzo umie sie prezętować(szczególnie jeśli chodzimy po kole- to skacze troch :lol: ) nie miała nigdy ringówki na szyi i nie wiem czy warto jechać z nią do rzeszowa??? Czy może z własnego doświadczenia wiecie że postawa psa jest barrrrdzo ważna i pies musi sie dobrze prezętować. dodam jeszcze ze stan futra ma średni poniewrz przez ten okres ciepła wypadł jej podsierstek i wyglada marnie a to syberian huski więc furto to podstawa chyba...Wiec nie moga nawet nadrobić piękna prezetacją psa..... :roll: i nie wiem czy warto tracić czas pieniadze na ta wystawę czy radzicie jeszcze poćwiczyć i zaczekać aż piesek obrośnie w nowe futerko (czyli na przyszłą zimę dopiero!!!!!) :niewiem: co robic???

Link to comment
Share on other sites

[b]Billa[/b] moim zdaniem warto jeździć na wystawy ( nie tylko z myślą o wygranej :wink: ) by przede wszystkim nabierać doświadczenia na następne i jak będziesz pewna później,że Twój psiak ma szanse to już nie będziesz sie tak stresować razem z nim i masz jeszcze większe szanse niż totalny amator w tych sprawach. więc wydaje mi się,że im więcej wystaw zaliczonych tym lepiej bo i Ty robisz sie mądrezjsza o te wcześniejsze wystawy,masz jkaieś doświadczenie i podstawy do dalszych sukcesów.. a tak przede wszystkim to POWODZENIA :wink:

Link to comment
Share on other sites

Jedź. To oczywiste, że "Repetitio mater dtudiorum est", tzn. ćwiczenie czyni mistrza! Warto uczyć sie psa na wystawie. A może coś podpatrzysz u innych prezentujących? Nawet jeżeli nie zdobędziesz I miejsca, to na pewno zdobędziesz trochę doświadczenia. Zobaczysz, jak Twoja sunia reaguje na inne psy, na ring, sędziego itp. To tez cenne obserwacje. Bo, aby byc pewnym swojego psiaka, to musisz nauczyc się go obserwować. Czasami potrzeba więcej niż jedna wystawa. Ale warto. Jeżeli lubisz (lub polubisz wystawy), zaangażuj się w prezentowanie psiaka, może z czyjąś pomocą?
Trzymam kciuki za debiut w Rzeszowie. Ja miałam tam być, ale wybrałam 2xCACIb w Budapeszcie :cry:
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

No już się zdecydowałam...Pojade chodź wiem jak mój piesek reaguje na inne psiaki - :multi: skacze jak zając ...ale zawsze chciałam móc zaprezetować swojego psa.Nie martwie się że zajmę drugie miejsce ale obawiam sie kompromitacji!! i wyproszenia z ringu :lol:
Diękuje wszystkim za przekonanie mnie do wzięcia udziału w tej wystawie!!!!

Link to comment
Share on other sites

wypełniam właśnie formularz zgłoszeniowy i nie wiem co wpisac w wierszu tytuł: ??? oraz nr rejestracyjny-czy tu chodzi o rejestracje oddziałową???
A no na na końcu jest pytanie o prezętera i nie wiem czy mam tam wpisać siebie (ja bedę prezęrować psa)czy tam przypadkiem nie chodzi o prezentera w konkutsie młody prezenter :niewiem: :niewiem: :niewiem: :niewiem: :niewiem: :niewiem: :niewiem: :niewiem: :niewiem: :niewiem: :niewiem: :niewiem: (wystawa rzeszów)
Czy ktos może mi powiedziec co tam wpisać .Skończyłam studia a formularz anie umiem wypełnić :oops: :oops: :oops:

Link to comment
Share on other sites

Hey! :D
ja także zamierzam wystawić pierwszy raz swoją psinkę, mam pewne obawy, że wykręci mi jakis numer, ale co tam :D
Zastanawiam się tylko na ile przed wystawą wet musi wystawić to świadectwo o zdrowiu. Idę teraz do szczepienia i może udało by sie załatwic to za jednym razem?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...