Jump to content
Dogomania

Jakie proporcje w zywieniu gotowanym?


dzurga

Recommended Posts

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='kinia_w']Ale to było mówione dla Muszkietera - psa rasy malutkiej. Zapomnałam o tym dodać, przepraszam:)[/quote]
Przeliczyłam kolejny raz ;) Wychodzi mi z tego, że mój Mały, ważący 5kg powinien dostawać tyle mięsa ile dostaje Kreska ważąca 25kg :hmmmm:

Jakby nie liczyć, 5% mc to wyjdzie za dużo mięsa ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Mieszkam w Szwecji, tu w sklepach mozna kupic gotowe (mrozone) jedzenie dla psow.
Sklada sie z:
surowe wolowe mieso (40%)
gotowane na parze owies-pszenica-jeczmien
otreby pszenne
krew, melasa, wapno, witaminy i mineraly.
Dzienna dawka w zaleznosci od wagi psa:
1-5 kg 50-200g
6-10kg 200-300g
11-20kg 300-550g
20-30kg 550-800g
31-40kg 800-1000g
41-50kg 1000-1200g
51-60kg 1200-1400g
61-70kg 1400-1600g
71-80kg 1600-1800g

Dodatek wapna jest bardzo wazny, bo w miesie jest nadmiar fosforu, trzeba go zneutralizowac wapnem i magnezem.
Ja sama "komponuje" jedzenie z miesa i dodatkow, oprocz tego daje psom preparat witaminowy na bazie maczki kostnej, bogaty w wapno.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

no, dobrze, a taki sznaucerek miniaturka to ile powinien gotowanego jedzonka dostać dziennie?
bo jak daję suche to na ogół miarka w/g przepisu wystarcza na cały dzień. A jak jest mięsko z ryżykiem i jarzynkami to się 2 michy 0,4 l wtrząchnie i oczywiście jak ktoś coś je to też by się chętnie skosztowało.
a ile można dać jajka i twarogu?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

W okresie wzrostu ( szczenie) pies je dziennie : 2 dag mięsa, 1 dag warzyw i 1 dag ryżu na kilogram masy ciała


2 dag to 200 gram wiec na 11,5 kg Yoghiego wyszlo mi dziennie 2300 g na dzien podzielone na 4 posilki (bo tyle je) i wychodzi wiec 575 g miesa i 290 g warzyw na 1 posilek ..dobrze licze?

aha miesko wazy sie przed ugotowaniem,warzywa tez...
ryz PO ugotowaniu

Link to comment
Share on other sites

mi te proporcje podala uzytkowniczka labkowego forum ale chodzi tu o psy rosnace...wiec potem odnosnie wagi mozna sobie wyliczyc..
wazne zeby ryz zwazyc jak sie juz ugotuje wiec suchego wyzu to wyjdzie jakas polowa mniej bo potem pecznieje..
to nic ..ide gotowac :)

Link to comment
Share on other sites

A jak dla mnie tutaj jest też potrzebne wyczucie - nie tylko tabelki.

Ja zaczęłam od dłuższego czasu dwać psu różne mięsko surowe (ogony, kości, samo mięso, ozory...) i daje mu "poprostu" przy czym stale pilnuje tego jak pies wygląda itp (jest to pies który ma juz zakonczoną faze wzrostu). Raz na śniadanie dostanie kostke, twarogu, na obiad ogony wołowe, a na kolacje żółtko, jogurt naturalny i dwie marchewki. Raz dostanie suchą karmę. Raz jeszcze coś innego ;)

Poprostu trzeba nauczyć sie patrzeć, na to jak pies sie zachowuje - jak wygląda sierść, skóra, czy przytył, czy schudł.

Prawda jest taka, że nawet w miocie, jeden szczeniak ma dużo szybszą przemiane materri i jedwa razy więcej od brata - a jest chudszy (mówie o zdrowych szczeniakach).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gazuś']A jak dla mnie tutaj jest też potrzebne wyczucie - nie tylko tabelki.

Ja zaczęłam od dłuższego czasu dwać psu różne mięsko surowe (ogony, kości, samo mięso, ozory...) i daje mu "poprostu" przy czym stale pilnuje tego jak pies wygląda itp (jest to pies który ma juz zakonczoną faze wzrostu). Raz na śniadanie dostanie kostke, twarogu, na obiad ogony wołowe, a na kolacje żółtko, jogurt naturalny i dwie marchewki. Raz dostanie suchą karmę. Raz jeszcze coś innego ;)

Poprostu trzeba nauczyć sie patrzeć, na to jak pies sie zachowuje - jak wygląda sierść, skóra, czy przytył, czy schudł.

Prawda jest taka, że nawet w miocie, jeden szczeniak ma dużo szybszą przemiane materri i jedwa razy więcej od brata - a jest chudszy (mówie o zdrowych szczeniakach).[/quote]


Otóż to. Ja karmię psy w ten sam sposób, od 15 lat. Jedzą wszystko, są obserwowane, mam "dzienniczek" w którym zapisuje wyniki warzenia, mierzenia ( przy szczeniakach), choroby, zarcie.. Obecnie mam 5 psów, i wszystkie jedzą i jadły dokładnie tak jak napisała Gazus. Jedzą i suche, i gotowane, i BARF, i to co ja jem czasem tez ( ostatni hit, młode ziemniaki, jajeczko i jogurt/kefir :evil_lol: ). Nie chorują, nie sa za grube / za chude. Maja siłę, pieknie biegaja, szaleją na wystawach. Proporcje to jedno, a zdroy rozsadek i obserwacja to drugie...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cuciola']mi te proporcje podala uzytkowniczka labkowego forum ale chodzi tu o psy rosnace...wiec potem odnosnie wagi mozna sobie wyliczyc..
wazne zeby ryz zwazyc jak sie juz ugotuje wiec suchego wyzu to wyjdzie jakas polowa mniej bo potem pecznieje..
to nic ..ide gotowac :)[/QUOTE]

Ryz sie wazy przed gotowaniem, nawet na opakowaniu masz np. 4 *100g , i te 100g jest przed gotowaniem, dla pieska tez sie odmierza ryz przed gotowaniem.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='coztego']Ja dotychczas dodawałam suce CanVit, konsultowałam z wetami i kazali dawać. Więc dawałam, na opakowaniu jest napisane 1 łyżeczka na 20 kg m.c., Kreska waży ok. 25 kg i dostawała jedną łyżeczkę (żeby nie było za dużo).

Dziś przestaję dawać, ale to także po konsultacji z panią wet, po ostatnich badaniach krwi. W poniedziałek dostaniemy inny preparat. 8)[/quote] coztego dawałaś Kresce niebieski czy zielony? W ogóle to wie ktoś czym one się od siebie różnią?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='cuciola']czy jesli ja daje gotowane raz na tydzien i jest to tylko jeden posilek (2 pozostale to karma) to czy musze dodawac witaminy do gotowanego?
[/QUOTE]
Nie musisz :cool1:
[QUOTE]coztego dawałaś Kresce niebieski czy zielony? W ogóle to wie ktoś czym one się od siebie różnią?[/QUOTE]
Jak była młodziutka to dawałam jej zielony (Ca:P=3:1), potem po badaniach krwi na poziom Ca i P, zaczęła dostawać niebieski (Ca:P=2:1). Teraz cały czas jedzie na niebieskim, dostaje ok. pół łyżeczki dziennie (czyli połowę dawki zalecanej na opakowaniu).
Swoją drogą, jak się skończy opakowanie to zmienię witaminki, wkółko te same dostaje, czas coś zmienić :cool1:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...