Jump to content
Dogomania

Populacja Basenji w Polsce


Basenji

Ile może być basków w Polsce?  

912 members have voted

  1. 1. Ile może być basków w Polsce?



Recommended Posts

Chciałbym, żebyście mi pomogli oszacować populację basków w Polsce wg następujących kryteriów:

1. Ilość hodowli ( jakie)?

2. Ilość suk i reproduktorów?

3. Ilość linii genetycznych?

4. Całkowite pogłowie ( wraz z importami )

Ciekawe, czy ktoś mi pomoże.

Zdrówko

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Hodowle basenji w PL:
1/ ASIACZEK, stan basków 6 (3 samce, 3 suczki). Istnieje od 1989 r., baski są w hodowli od 1997 r.; pierwsza w PL hodowla posiadająca trikolory (importowany pies i trikolory urodzone w hodowli) oraz pierwszego w PL psa o umaszczeniu rudo-białe pręgowane;
2/ YPSYLON, jedna z najdłużej działających hodowli basenji w PL i jedna z pierwszych, do której zawitał basek, stan basków 3-4 (?);
3/ LIWANG, prawie w tym samym czasie, co YPSYLON, sprowadziła do PL basenji. Stan obecny 3 baski(?),
4/ STRAŻNIK LASU, 4 baski, ostatnio nic nie słychac o tej hodowli.
5/ EKADO, świeża hodowla, w baskach od 2001 r., 1 suka.
6/ STELLA NOVA, w baskach od niedawna, 2 baski (?),
7/ Loango, najświeższa hodowla basenji, 6 basków.
O pozostałych nie mam wiedzy.
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Asiaczek']Dodatek:
- YPSYLON - 8 miotów,
- LIWANG - 14 miotów.
Dane tej ostatniej hodowli pochodzą z 2000 r. i zupełnie nie mam info. o dalszych miotach. Będę pisała do PP. Oparów w tej sprawie.
Pzdr.[/quote]

Jak masz kontakt z tymi hodowcami to moze zachęcisz ich do pisania na forum. Zwiększy to siłę przebicia Basenji na forum a także wpłynie na propagowanie rasy.
Zdrówko

Link to comment
Share on other sites

Witam Baskomaniaków!!
Widzę ze na dobre zagościliście na dogomanii, to na prawdę świetnie.
Dzięki Waszym rozmowom więcej wiadomo na temat tej rasy. :D
Przy okazji tego tematu mam pytanie, Pani Asia bedzie chyba wiedziała lepiej. Czy hodowla Ekado to ta sama która hoduje pinczery średnie??

Link to comment
Share on other sites

Ludziom którym bliskie są pinczery podobają się basenji, może nie wszystkim ale istnieje tu jakiś związek.
Nie można powiedzieć że to podobne psy a jednak mają to coś co chyba troszeczke je łączy. Może elegancki wygląd, a może ta iskierka w oku i rogata dusza. Mnie się marzy basenji, najbardziej trikolorek.
Trochę obawiam się ich charakteru, a najbardziej tego ze nie mogłabym spuścic takiego psa ze smyczy z obawy że wiecej go nie zobaczę.
Z drugiej strony gdyby wychował się z moimi psicami, może nie byłoby tak żle. Gorzej jeżeli basenji wychowałby sobie moje psice :o Właściciele basków piszcie jak sobie radzicie ze swoimi pupilkami.

Link to comment
Share on other sites

Jak radzimy sobie?
Hm, przekładając to z teorii na praktykę stosuje się tu politykę kija i marchewki.
Marchewką są pieszczotki, przysmaki i przede wszystkim ogrom serca okazywane pieskowi ( zresztą z wzajemnością), A kijem - częsta konieczność ostrego reagowania na samodzielność piesiaka. Na spacerach linka i wzmożona uwaga, gdy zbliżają się inne psy. Pies jest niezależny, ale można go wyuczyć szerego zachowań, więc tak naprawdę nie jest źle.
Pies jest "Walentynkowy" - ogromnie kocha ludzi z którymi jest zwiazany i nie można go też nie kochać.
Zdrówko

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chcemy, aby basek sobie pobiegał, to na spacery bierzemy przede wszystkim sznaucerkę olbrzymkę. Ona (tak jak i baski) jest ogromnym łakomczuchem i przyleci na każde zawołanie, aby dostać smakoszka. Baski ja naśladują i jest OK. Ale na taki spacer nie bierzemy - ma się rozumieć - całej sfory. Sznaucerka i 2 baski, to góra. A gdy samce - baski, to tylko jeden + suka. Niestety, taka ich kocio-psia natura. Na jednym z topików ktoś napisał o baskach: już nie szczekają, na drzewa jeszcze nie wchodzą.

A dodatkowo przy samcach-baskach trzeba uważać, bo to Rudolf Valentino, macho i Antonio Banderas w jednej osobie! Broni wszystkich, wszystko i każdy napotkany samiec, to wróg. Przynajmniej dla naszych samczyków. Suczki są zdecydowanie łagodniejsze i bardziej opanowane: najpierw obwąchają się i ewentualnie potem najeżą i warkną. Ale i nad psami , jak i sukami można zapanować. Bo kto by hodował takie psy, na które nic nie działa? Prawda?
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Fakt, o ile pobliski pies nie pokazuje pokory piechu od razu jeży sierść i jest gotowy do walki. Wówczasbiorę go bardzo na krótko, aż prawie wisi na smyczy. Lubi nagle, bez ostrzeżenia kłapnąć zębami, także atakuje przez moje nogi, o ile mu zasłaniają adwersarza.
W walce jest bardzo szybki i nawet zaatakowany robi unik i natychmiast siada na przeciwniku. Kiedyś tak zaatakował dzika.
Ale oczywiście jest to wszystko do opanowania, jeżeli postępuje się z psem zdecydowanie i konsekwentnie.
Zdrówko :lol:

Link to comment
Share on other sites

Poza tym obserwacja własnego psiaka i wyciąganie wniosków. Nie można przecież na siłę zaprzyjaźniać ze sobą psów, jak ani jeden, ani drugi tego nie chcą. Obaj są dominantami i nic na to nie poradzisz. Wtedy trzeba obchodzić wroga z daleka lub unikać spotkania z nim np. poprzez skręcenie w inną alejkę lub przejście na drugą stronę ulicy.
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Witam,

Permanentnie przesiaduje na pozostałych terierach z racji posiadania foksa, ale zajrzałam tutaj, zeby się z Wami podzielić wydarzeniami dzisiejszego wieczornego spaceru 8) . Otoż pod moim blokiem spotkałam młodziutkiego basenji. Od tygodnia wychodzi na dwór dopiero i jest fajowskim maluchem, a ja jestem w szoku, że tak rzadka rasa zwitała na moje osiedle :D .
Psiaki bawiły się super a z tego co wiem maja podobne temperamenty i poziom odwagi :evilbat: :wink:
Zatem mam nadzieje, że mój Gringulec nabył dziś nowego kumpla do harców :wink:
Pozdro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...