Jump to content
Dogomania

Koty vs Szczeniak, kiedy reagować


Jak0b

Recommended Posts

Witam, 

Mamy w domu dwa koty (1.5roku, 1rok), które od 2tyg maja przyjaciółkę, 10tyg suczke ON. Nie ma jeszcze wielkiej miłości, ale kociaki czują się już pewnie, chodzą obok niej, nawet się bawią i tutaj pojawia się problem. 

Czasami kiedy jedno z nich po prostu idzie obok, a szczeniak akurat nie jest wymęczony, to będzie starał się bawić, ruszy za kotem, postara się podgryźć po szczeniakowemu. To samo kiedy koty wpadają w szał zabawy i przebiegają po mieszkaniu w kilka sekund, to psiak ruszy za nimi, ale bez szczekania itp. Kotka jeszcze jest na etapie fuczenia, gdy psiak jest naprawde blisko i nie ma za bardzo dokąd zwiać. 

Nie wiem czy reagować na takie małe próby zabaw psiaka. Każdy poradnik mówił aby odwracać jego uwage, ale kiedy ruszy za kotem, to nie reaguje za bardzo, dopiero na wrzask, czego nie chce robić. Starałem się tez wystawiać ją z pokoju na mały time-out, ale nie skutkuje zawsze. 

Czy jestem przewrażliwiony i dać się sprawom rozwijac swoim tempem czy wciąż się starać ? 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

To po prostu zależy od zwierząt. Moja kotka jest raczej spokojna i łatwo zaakceptowała szczeniaczka, ale były momenty gdy szczeniaczek dawał jej popalic po czym się kot denerwował. Warto czasami zwrócic uwagę na to co robią, kot może niechcący drapnąc czy coś i po co to komu. Raczej i tak ostatecznie się przyzwyczają do siebie ;). Nie wierze w walki pies vs kot. U mnie zawsze były psy i koty i zawsze się dogadywały. 

Link to comment
Share on other sites

Stosunkowo niedawno byłam w podobnej sytuacji kot 9lat + szczeniak. Ja reagowałam za każdym razem, jak pies chciał pogonić kota i teraz mam idealną sytuacje, pies z kotem bawią się razem, ale tylko wtedy kiedy kot tego chce. Pies nie zwraca uwagi jak kot sobie biega gdzieś, czy sam sobie podskakuje, szaleje.

Właściwie to robiłam to o czym mówisz, odwracałam uwagę suki jak miała ochotę pogonić kota, czymś o wiele bardziej atrakcyjnym dla niej. Bardzo szybko nauczyłam psa perfekcyjnej komendy "do mnie", która sprawdzała się zawsze i do tej pory tak jest. U mnie wyglądało to na początku mniej więcej tak 1. pies chciał gonić kota, lub już się za nim puścił 2. wołam psa 3. chwalę za to że przyszedł 4. komenda na przykład siad 5. super zabawa w nagrodę, u mnie to było przeciąganie, bo suka najbardziej to lubi. Wprowadziłam dodatkową komendę pomiędzy gonienie kota, a zabawą, ponieważ mój pies znając go, chciałby wymusić zabawę i goniłby kota, żeby dostać nagrodę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...