Jump to content
Dogomania

Dwa psy ze schronicka - starch u jedngo z nich


MRNS

Recommended Posts

Witam. Dokładnie 30 grudnia 2018 r. adoptowaliśmy dwa psy ze schroniska (suczka (S) i piesek (P)- rodzeństwo). Psy z opisu były bardzo zżyte ze sobą, tzn. bardziej sunia (S), nie odstępowała P na krok. P nie miał problemów z innymi ludźmi, jest otwarty, nie ma lęku, nie boi się. S natomiast jest strachliwa, przestraszona. Póki co jedyną osobą, która S akceptuje jestem ja. Przez kilka pierwszych dni w domu S jak cień chodziła za P. Teraz po ponad pół roku już sama chodzi wszędzie, nie jest tak przywiązana do P. Najgorszym problemem jest jednak jest strach wobec innych (prócz mnie). Mojego taty się panicznie boi, mimo, że nigdy nic złego jej nie zrobił. Dziwna sytuacja jest też, gdy moja mama czasami przyjedzie je wyprowadzić, to zejdzie, da się zapiąć itd. ale gdy ja wejdę z moją mamą to od razu ucieka i się wtedy boi mamy. Mojego partnera też nie do końca akceptuje, raczej omija go łukiem, nie podchodzi do niego - ale gdy jest z nimi sam, to może ją pogłaskać, da się zapiąć na smycz i normalnie z nimi idzie na spacer. I to mnie dziwi, że S gdy jest beze mnie to dopuszcza innych do siebie, a gdy jestem ja to jakby się bała innych. Mój partner często głaszcze, bawi się z P żeby S to widziała, że krzywdy nie robi i wtedy widać, że chciałabym podejść ale się boi. Czasami się go boi a ostatnio np. gdy szliśmy razem na spacer to zamykał drzwi a ja powoli szłam - S się wtedy zatrzymała i czekała na partnera i jak się do nas zbliżał to machała zadowolona ogonem i dała się pogłaskać. Nie wiem jak mamy się zachowywać, nie wiemy co robić by nie pogorszyć jej strachu.
Ponadto S i P to przekochane psy, bardzo grzeczne, nie są w ogóle agresywne. Widać, że S na pewno była bita, bo na początku przy zapinania szelek od razu się kuliła, albo kładła odsłaniając brzuch. S ma w sobie lęk, strach i niepewność, jakby ciągle się spodziewała, że zostanie uderzona albo coś złego ją spotka. P jest kompletnie inny, nie boi się, szybko się zadomowił i poczuł jak u siebie. Proszę o pomoc i jakieś rady - może my coś źle robimy i tylko pogarszamy sytuacje, a chcemy dla nich jak najlepiej.
Link to comment
Share on other sites

Psy mają około 6 lat. Były na jakimś ogrodzonym placu - matka, ojciec i ich potomstwo w tym S i P. Właścicielka pozniej sprzedała teren, a psy zostawiła. Nowy właściciel nie chciał psów więc je wypuścił i później te psy wylapali i rok były w schronisku, tam je wysterylizowano/wykastrowano i później kolejny rok w innym schronisku, gdzie miały tylko raz w tygodniu wyjście z kojca. Wszystkie psy zostały adoptowane, zostały tylko S i P, które były do adopcji razem, gdyż S by sobie sama nie poradziła, bo tak jest przywiązania do P. I tak ta dwójka siedziała w kojcu, bo dwóch psów nikt nie chciał. Podobno S mogła mieć młode, bo jak to pani przy adopcji mówiła - wręcz niemożliwe by nie miała młodych będąc z samcami przez cały czas a sterylizację miała dopiero w schronisku. 

Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, MRNS napisał:

Dokładnie 30 grudnia 2018 r. adoptowaliśmy dwa psy ze schroniska

Znajomi półtora roku temu adoptowali schroniskową sunię. Dopiero kilkanaście dni temu pierwszy raz zamerdała ogonkiem, przestała dygotać ze strachu gdy na nią popatrzyli. Więc Twoje zwierzaki i tak są bardzo dzielne.  Być może Ty sama wchodząc z kimś z rodziny obawiasz się jej reakcji, jesteś pełna obaw,  że ona będzie się bać - co nie byłoby niczym dziwnym, bo chcesz dla niej jak najlepiej -  ale pies wyczuwa nosem każdą zmianę naszego nastroju. Starczy lekki niepokój właściciela, aby i pies stawał się niespokojny. Byłoby dobrze, jakby członkowie Twojej rodziny jak najczęściej karmili ją z ręki - ale w pozycji siedzącej, głowa odwrócona, nie patrząc na psa i ręka ze smakołykiem wyciągnięta w bok od ciała. I na pewno doskonale pomaga to, że sunia widzi jak pies bawi się z Twoimi. Na pewno ją to ośmiela, będzie lepiej.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...