Jump to content
Dogomania

Problem z watroba, nerki, jelita, enteropatia?


Kochana2017

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Zwracam się z wielka, ale to wielką prosbą, może ktoś miał podobny przypadek do mojego i pomoże  naprowadzić 

mnie z jaka choroba walcze u mojego psiaka. Mam suczke Yorka 7 lat. Do początku lipca wszystko było ok. 

Cała historia rozpoczęła się na początku lipca  od  brzydkiej, wielkiej, bardzo śmierdzącej kupy o ciemno brązowym kolorze. Na drugi dzień zauważyłam powiększony brzuch. Pojechałam do weterynarza. Po zrobionym Usg okazało  się  ze ma płyn w jamie brzusznej. Wyniki biochemiczne, gdzie
ALT - 1117,  ASPAT - 815,  MOCZNIK- 176
Cała  morfologia w normie.
Padło podejrzenie zatrucia toksycznego, lecz po dziś dzień tak naprawdę  nie wiemy co się wydarzyło. 
Po czterech dniach kroplówek  i leczenia antybiotykiem  wyniki spadły do:  ALT - 96,   ASPAT-  46,  MOCZNIK- 106
W dalszym ciągu dostawała antybiotyki, kroplówki  oraz miała robione punkcje brzucha w celu usuwania gromadzącego się płynu. ( płyn czysty, przezroczysty)
Lekarze bali się podać jakiegoś diurektyku na pozbycie się płynu z brzucha,   gdyż  obawiali się wzrostu mocznika.
Przez kolejne 4 tygodnie sunia była na karmie niskopbiałkowej ( ze względu na skakajacy mocznik) , antybiotykach , HEPATIALE na watrobe i kroplówkach w momentach gdy mocznik szedł w góre. ( do 100)
Reszta parametrów biochemicznych i morfologia  była w normie. Raz badanie moczu wykazało obecność białka.  W obrazie USG watroba nieco zmniejszona i jasniejsza.
Sunia chudła, mizerniała i brak apetytu głównie na karmy dla nerkowców.
                   Po 6 tygodniach weteryniarze z pierwszej lecznicy , nie wiedzieli co robić dalej. Padło podejrzenie marskości. 
Skonsultowałam to z inną lecznica.
Tam akurat trafiliśmy z w miare niskim mocznikiem , wiec Pan Doktor stwierdził że psiunia jest  niedożywiona, miała niski poziom białka -  3,32,  ALBUMIN - 1,66.  Kazał przejść na dietę z białkiem , żeby ja odżywić. Okazało się że ma anemię, gdzie jeszcze dwa dni  wcześniej , u poprzedniego weteryniarza nie miała. Stwierdził po dokładnym USG,  iż wątroba wcale nie jest w takim złym stanie, a na pewno nie można mówić  o jej  marskości. 
PODAM KONKRETNE WYNIKI ( 13 sierpień )
MCH 24,3  ( 19-24)
MCHC 33,6 ( 32-36)
ERTROCYTY  4,48   T/l ( 5,5-8,5)
HEMATOKRYT  32,4  %  ( 37-55)
HEMOGLOBINA  10,9  g/dl  (  12- 17,99)
LEUKOCYTY 12,4  ( 6-16,5)
TROBOCYTY 725 ( 200-500)
LIMFOCYTY 2,2 ( 1-4,8)
MONOCYTY 0,8 ( 0,2 1,4)
 
BIAŁKO CAŁKOWITE 3,32 g/dl   (  5,5-7,5)
ALT 20 U/L  ( 30-60)
AP 16 U/L  ( 20-155)
cholesterol  147 mg/dl  ( 127-360)
MOCZNIK 53,4 mg/dl  (  23- 57 )  -  tu jeden  raz  był w normie
KREATYNINA  0,49 mg/dl  (  0,9 1,7)
TRÓJGLICERYDY  83 mg/dl  ( 17,7- 115)
ALBUMINY 1,66 g/dl  ( 3,3- 5,6)
POTAS  5,72 mmol/l  ( 4,09- 5,37)
SÓD 148,3  mmol/l  ( 139- 156)
FOSFOR  4,88 mg/dl  (2,5-6,3 )
WAPŃ 7,26  mg/dl  ( 8,4-11,52)
AST  28 U/l  ( 1-45)
Gamma GT gAMMA-GLUTAMYLOTRANSFERAZA 5 ( 5-25)
 
 
Dodatkowo w badaniach kardiologicznych -  powiększenie prawego przedsionka i prawej komory serca oraz lewego przedsionka, przeciążenie objętościowe. Łagodna niedomykalność zastawki mitralnej i trójdzielnej. Poszerzenie aorty. Kurczliowość lewej komory zachowana, funkcja rozkurczowa w normie.
Zalecono leki :
 
LIBEO ( Furosemid)-   na  wodobrzusze
CARDISURE - na serce
HEPATIALE, HEPAXAN, - na wątrobę
TRIDGEST,
METRONIDAZOL.
TRIDGEST
AMODIP  na cisnienie
 
 
Kolejne badania 31 sierpnia ( ok, 2 tygodnie póxzniej) wykazały wzrost MOCZNIKA do 239. Parametry wątrobowe Ok,  , białka albuminy delikatnie  w dół, słabsza morfologia.  Miedzy czasie problem z ropiejącymy oczkami.
 
Obecnie najnowsze wyniki w sumie bez zmian. Jedynie Albuminy w dół , 
Zbadana jeszcze została Lipaza 265  przy  normie do  120
 
Pojechałam jeszcze na konsultacje do Pani Doktor która zajmuje się chorobami wątroby u zwierzat.  Zrobione miała jeszcze USG:
OPIS  USG:
Pecherz moczowy prawidłowy, Nerki prawidłowej wielkości o zachowanej strukturze korowo-rdzennej z drobnymi mineralizacjami. Watroba prawidłowej wielkości, układ naczyniowy bz,  drogi żołciowe bz, ,  pęcherzyk zółciowy prawidłowy cienkościenny wypełniony klarowną zółcią. Zoładek bz.  Sledziona prawidłowej wielkości, normoechogenna. Petle jelit cienkich o zatartej strukturze, widoczne prążkowanie w błonie śluzowej jelit. Jama otrzewnej oraz przestrzeń zaotrzewna bez zmian.
 
Tu padło podejrzenie enteropatii białkogubnej  .
Zalecone leczenie Encortonem + zastrzyki z witaminy B12. Leki na serce i moczopędne mam zostawić. Odłożyc Metronidazol i leki na wątrobę na ta chwilę.
 
Diagnozuje moja sunię już ponad 2,5 miesiąca. Walczę z czymś , ale nie wiem z czym. Jestem bezsilna i mocno zmeczona psychicznie i fizycznie. Chciałabym w końcu wiedzieć co jej dolega.  Było już tyle przypuszczeń ze głowa mi pęka. 
Być może ta ostatnia diagnoza będzie trafiona.
 
 
 
Dla każdego z lekarzy jest zagadką ciągle podwyższony mocznik.
Takie kluczowe zagadnienia i objawy u mojej suczki w całej tej mojej historii to:
 
1. Kosmiczne parametry wątrobowe  na samym początku choroby, które po 4 dniach spadły do normy
2. Szalejacy mocznik przez całe 2,5 miesiąca (  od wątroby, nerek, serca?  czy może od czegos innego?)
3. Utrata białka  i albumin z organizmu
4.Pogłebiajaca się anemia
5. Wyniszczenie zewnętrzne psiaka , wygląda jak anorektyczka, wlosy z okolic pyszczka powychodziły
6. Jest jej ciagle zimno, szuka słońca i się trzesie
7. Brak apetytu w szczegónosci na karmy niskobiałkowe, To co my jemy chciałaby skubnąć.
8. Ostatnie Usg wskazujące na stan zapalny w jelitach
9. Rózne opinie na temat obrazu wątroby ( w ocenie większości,  watroba  w porzadku, może nie idealna ale nie jest zle)
 
 
KOCHANI, może ktoś z Was miał podobny przypadek, jest obeznany w takim temacie, ma podejrzenie co może być odpowiedzialne za taki stan zdrowia mojego pieska. Może chciałby się wypowiedzieć odnośnie powyższych wyników i opisów,   będę bardzo wdzięczna. Każda opinia i wniosek się dla mnie liczy. 
 
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Dnia 20.09.2018 o 13:27, Kochana2017 napisał:

Witam wszystkich!

Zwracam się z wielka, ale to wielką prosbą, może ktoś miał podobny przypadek do mojego i pomoże  naprowadzić mnie z jaka choroba walcze u mojego psiaka.

Cześć.Wątek przenieś do działu WETERYNARIA,moze wypowie się ktoś jeszcze. Bardzo trudno wirtualnie określić,co moze być pieskowi,na co choruje,Przedstawiłaś mnóstwo wynikow badan,widać,że wet stara sie dotrzeć do sedna.Nie wiem gdzie mieszkasz,ale moze dobrze byłoby dotrzeć do dobrej kliniki,gdzie mozliwa bylaby konsultacja kilku wetów.

Ja zrobiłabym jeszcze pełen profil tarczycowy,chora tarczyca generuje mnóstwo pozornie odległych powikłań.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...