Jump to content
Dogomania

Guz na szyi


groseille
 Share

Recommended Posts

Witajcie, 

dwa tygodnie temu podczas pieszczot wyczuliśmy u naszego psiaka opuchliznę na gardle. W panice, w nocy od razu pojechaliśmy do weterynarza i ten stwierdził zapalenie ślinianki oraz zaordynował antybiotyk. Przez dwa tygodnie brał antybiotyk, opuchlizna zeszła, ale została twarda gula o wielkości ok 3,5x2cm. W międzyczasie konsultowaliśmy temat z kilkoma weterynarzami i każdy z nich sugerował nam biopsję (jeśli antybiotyk nie pomoże). Wczoraj byliśmy na wizycie kontrolnej, na której też zlecono nam USG oraz wspomnianą biopsję. Podczas USG lekarz radiolog odradził nam jednak pobieranie biopsji wyjaśniając, że może być to niebezpieczne i lepiej od razu wyciąć guza operacyjnie. Jesteśmy skołowani i nie wiemy co robić. Operacja brzmi poważnie, a większość weterynarzy jednak skłaniała się ku pobraniu biopsji. Dodam, że pies jest młody (6 miesięcy), jest to mix w typie husky, poza guzkiem nie ma żadnych innych objawów. Ma ogromny apetyt, masę energii, jest radosny.

Poniżej opis z USG

"Deformacja lewej strony szyi powyżej puszki krtaniowej. Zmiana dość dobrze odgraniczona ze słabo zarysowaną torebką owalną. Wielkość ok 36,2/19,94 mm. Nieco powyżej podobna zmiana o wielkości ok 14/18 mm. W obu przypadkach wnętrze wypełnione płynną, silnie echogenną zawartością. Podejrzenie torbieli lewego płata tarczycy ??????"

Wiem, że decyzję musimy podjąć sami, ale chciałabym usłyszeć Wasze opinie i sugestie. Czy mniej inwazyjna będzie biopsja, czy jednak faktycznie operacja będzie bezpieczniejsza? Co byście doradzili? Czy ktoś miał podobny przypadek? 

 

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli guzki są dwa,to jednak sklanialabym sie ku biopsji,poza tym - BEZWZGLĘDNIE zrobic przed jakimkolwiek dzialaniem -  usg tarczycy.Po tym badaniu mozna ustalać sposób dzialania.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, bou said:

Jeżeli guzki są dwa,to jednak sklanialabym sie ku biopsji,poza tym - BEZWZGLĘDNIE zrobic przed jakimkolwiek dzialaniem -  usg tarczycy.Po tym badaniu mozna ustalać sposób dzialania.

Dziękuję za odpowiedź. Wydaje mi się, że lekarz badał również tarczycę. W opisie pojawia się zresztą sugestia, że to jest torbiel lewego płata tarczycy. Dodam, że to było już jego drugie USG. Pierwsze USG kontrolne (bez opisu) wykonywał lekarz internista i wówczas nie stwierdził nic niepokojącego, ze wskazaniem, że to wygląda na zapalenie ślinianki. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...