Jump to content
Dogomania

pierwszy spacer, pielęgnacja


ferzan

Recommended Posts

Witam,

mój szczeniak skończył 3 miesiące i jest po 3 szczepieniach i 2 odrobaczeniach - mija tydzień kwarantanny po ostatnim szczepieniu - weterynarz zalecił 14 dni odczekać. Przed nami za miesiąc jeszcze szczepienie przeciw wściekliźnie. Za tydzień planuje wyjść z nim na zewnątrz ;), zastanawiam się nad obrożą/szelkami? czy rzeczywiście szelki niszczą włos?? obawiam się, że obroża też zrobi swoje. Czy po spacerze myjecie wasze psiaki ? tzn łapy i "podwozie" ? Czy konieczna jest dwutygodniowa kwarantanna? Do tej pory wyprowadzałem pieska na zewnątrz tylko na rękach. Czy do codziennego czesania używacie odżywek>? Piesek przybiera na wadze 100g na tydzień to dużo, mało??- wg mnie bardzo ciężko jest odmierzyć 30-40g dziennie i podzielić to na 3 posiłki :). Jak często czyścicie uszy, będę wdzięczny za rady doświadczonych hodowców odnośnie pielęgnacji.

Link to comment
Share on other sites

1) Gratuluję wytrwałości w przestrzeganiu kwarantanny, ja bym zwariowała. Z moim wychodziłam na spacery na bezpieczniejsze trawniki po drugim szczepieniu, niektórzy w ogóle kwarantanny nie stosują.

2) Jeśli jeszcze w ogóle nie zakładałeś psu obroży/szelek to najwyższy czas, bo przyzwyczajenie psa do noszenia czegoś na sobie, a potem chodzenia na smyczy, może trochę potrwać.

3) Ja preferuję obroże, szelek używam do samochodu i na intensywniejsze spacery, gdzie pies wie, że może ciągnąć. Ale dobrze dobrane szele (byle nie step-in) też są ok.

4) Po co myć psa codziennie? Jeśli masz ochotę to szoruj, ale im rzadziej kąpany pies, tym zdrowsza skóra.

5) Szczeniakom nie trzeba tak dokładnie odmierzać karmy, każdy ma swoje tempo wzrostu, nabierania masy i inny metabolizm, jeżeli nie tyje w wariackim tempie i nie jest okrągły jak baryła to wszystko w normie.

 

Ale ja nie jestem doświadczonym hodowcą, więc wiesz...

Link to comment
Share on other sites

Ja odczekałam cały okres kwarantanny i szczepienie przeciwko wściekliźnie zrobiłam z tego co pamiętam dopiero 2 miesiące po wszystkich szczepieniach , a to dlatego że jestem za bardzo przewrażliwiona . Od samego początku mój pies miał zakładane szelki  nie zauważyłam żeby włos się niszczył , wiadomo kołtunki mogą się robić w miejscach szelek , ale tak samo będą się robić od obroży . Co do mycia po spacerze to najczęściej go podmywam tym bardziej jak jest mokro na dworze , lecz jak nie jest mocno zabrudzony to tylko samą wodą , chyba że Ty masz suczkę to ona się podsikiwać nie będzie . Do codziennej pielęgnacji nie używam odżywek , lecz kąpiel bez niej się nie obejdzie . Co o do uszu to ja po prostu wyrywam z nich włoski ( to pieska nie boli ) będziesz widziała czy ma w nich włoski i wtedy się wyrywa . Niech Cię nie podkusi kupować jakiś płynów do czyszczenia , możesz więcej problemów zrobić niż pomóc . Najważniejsze u maltańczyków jest pielęgnowanie oczek bo bardzo często majką brązowe zacieki , w moim przypadku problem minął po wymianie zębów . 

Też nie jestem hodowcą , lecz właścicielką drugiego maltańczyka i piszę z własnego doświadczenia .

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Przede wszystkim - czy musisz koniecznie kąpać? Wyfajdał się w smrodzie i konieczna jest pełna kąpiel?

Jeśli nie to najczęściej wystarcza przetarcie ręcznikiem, albo umycie samych łap/tyłka.

Nie ma się co roztkliwiać do przesady, takiego szczeniaka już spokojnie można wykąpać, tylko nie można mokrego wypuścić na dwór - koniecznie porządne suszenie! Ale jeżeli można kąpieli uniknąć, to lepiej sobie odpuścić.

Inna sprawa - przyzwyczajaj malucha do przebywania w wannie/pod prysznicem, do idei oblewania wodą w wannie, suszenia suszarką, żeby Ci było łatwiej na przyszłość.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...