Jump to content
Dogomania

Skandale sędziowskie


nice_girl

Recommended Posts

[quote name='warg2003warg']Jechałam na wystawę z niufkami vizabajki bardzo daleko.Nic w samochodzie nie śmierdziało.na wystawie widziałam i wąchałam inne niufki. W naszym oddziale też jest dużo niufek i poproszę je wykreślić z grupy śmierdzących molosów. :evilbat:[/quote]
Ok, polecenie wykonano:))
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.9k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Widziałam takie zdjęcia farbowanych pudli i były to pokazy na najlepszą fryzurę , jeden miał zad ufarbowany na flagę Stanów Zjednoczonych !! Na własne oczy fotkę widziałam i to już ze 10 lat temu aż mi gały wylazły... :o

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ursus']Są wystawy w USA gdzie farbowane na róż i zieleń pudle się pokazują... :o .... czemu by i nie u nas?? :D Co my to gorsi od Amerykańców??? :lol: :lol:[/quote]
Ale to chyba z okazji jakichs festynów, karnawału, czy coś takiego, prawda?
U nas może to nie przejść, bo Greenpeace, Klubu Gaya itp.
Ale byłoby kolorowo!
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

[b]Sonya-Nero[/b] i [b]Asiaczku[/b] moje drogie koleżanki. Ja wcale tej części topiku nie odebrałam aż tak poważnie i się bynajmniej nie denerwuję :wink: . Chciałam tylko Wam unaocznić, do jakiej powiedzmy "paranoi" mogą doprowadzić co niektóre "wymogi" lub "interpretacja wzorca". No ale niestety "jak to w przyrodzie bywa" COŚ za COŚ :wink: . Aczkolwiek przyznać w tym miejscu muszę , że i w obrębie rasy Samoyed mamy różne gatunki włosa. Mój Samiec ma ostry włos w starszym już typie fińskim o kolorze nie tak śnieżnobiałym z natury a do tego ulegającym przebarwieniom ze względu na spędzanie większości czasu na dworze :wink: . Natomiast jedna z moich suczek ma włos wloski, który bez względu na pogodę nie wymaga dodatkowych zabiegów "pudrowych". Poprostu jest "w bielszym odcieniu bieli" :o :wink: :lol: .

Natomiast jako ciekawostke dodam, że sędzia z Jarosławia jednej suni zarzucił poważny błąd, polegający na przebarwieniach biszkoptowych przy uszach :o .

Intryguje mnie zatem niesamowicie, jak zareagowałaby p.sędzia w Jarosławiu, gdyby na ring wszedł ten Multichampion :wink: :lol:

[img]http://www.severnaya-samoyed.hu/img/Joey/joey05.jpg[/img]
[img]http://www.severnaya-samoyed.hu/img/Joey/joey02.jpg[/img]

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ursus']Widziałam takie zdjęcia farbowanych pudli i były to pokazy na najlepszą fryzurę , jeden miał zad ufarbowany na flagę Stanów Zjednoczonych !! Na własne oczy fotkę widziałam i to już ze 10 lat temu aż mi gały wylazły... :o[/quote]

Właśnie były to [b]konkursy GROOMINGU a nie wystawa pudli/psów[/b], taka mała nic nieznacząca rożnica :-?
Ja mam całą kolekcję takich fotek... ale nie popieram takich fantazji.
pudle na swoje szczęście i nieszczęście mają sierść która jest bardzo dobrym materiałem "rzeźbiarskim", stąd są ofiarami różnych eksperymentów fryzjerskich.
Musiałam tak zareagować, bo nie chcę, żebyście sądzili , że są to fryzury i kolory pudli w których mogą występować na "normalnych" wystawach, a w rewelacji podanej przez Ursusa tak by to wygladało.
Fryzury i kolory pudla są ściśle określone we jego wzorcach.

Link to comment
Share on other sites

No cóż ........ ludzie psom zgotowali ten los...... :-?
A swoją drogą to widziałam też na wystawie w Opolu, w klatce koło ringu pudla w czarne łaty(arlekina) i czarnego podpalanego......choć we wzorcu ich niema i tym razem powiem ,że szkoda, ze ich nie ma we wzorcu bo te mi się podobały........ :(

Link to comment
Share on other sites

Francuski wzorzec pudla dopuszcza tylko pięć kolorów (biały, czarny, brązowy, srebrny, aprikot) i tylko tak umaszczone pudle mogą być prezentowane na wystawach organizowanych pod patronatem FCI.
Przemycane są jeszcze dwa kolory kremowy (rozjaśniany szamponami wybielającymi) i najbardziej atrakcyjny czerwony jako... aprikot :wink: .
Natomiast pudle w kolorach arlekin (biało-czarny) i black&tan (czarny podpalany) nie mogą być pokazywane na wystawach FCI, ale są hodowane (posiadają rodowody) i pokazywane na wystawach klubowych pudli (np. w Niemczech, Czechach) lub na wystawach krajowych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sonya-Nero']Francuski wzorzec pudla dopuszcza tylko pięć kolorów (biały, czarny, brązowy, srebrny, aprikot) i tylko tak umaszczone pudle mogą być prezentowane na wystawach organizowanych pod patronatem FCI.
Przemycane są jeszcze dwa kolory kremowy (rozjaśniany szamponami wybielającymi) i najbardziej atrakcyjny czerwony jako... aprikot :wink: .
Natomiast pudle w kolorach arlekin (biało-czarny) i black&tan (czarny podpalany) nie mogą być pokazywane na wystawach FCI, ale są hodowane (posiadają rodowody) i pokazywane na wystawach klubowych pudli (np. w Niemczech, Czechach) lub na wystawach krajowych.[/quote]
Podejrzewam, że za kilka/kilkanaście lat i te kolory znajdą się we wzorcu pudla. Szkoda, że nie widziałam arlekina i trikolora pudla w Opolu. A może ktoś ma zdjęcia tak umaszczonych pudli? Bardzo bym prosiła o ich zamieszczenie na forum.

Problemy z kolorami nieuznanymi były i w rasie basenji. Uznane (do 2001 r.) kolory to rudo-biały, trikolor, czarno-biały. Ale w USA i np. Francji pojawił się kolor rudo-biały pręgowany i tam był dopuszczony do wystaw. Nie wiem, ile lat trwała walka o uznanie tego koloru, ale w 2001 r. Wlk. Brytania (patronat nad rasą) oficjalnie uznała kolor pręgowany. W baskach na pewno już niedługo pojawi się nowy kolor, np. kremowy, trikolor pręgowany czy trikolor bez charakterystycznych znaczen dla tego ubarwienia. Ciekawa jestem, który z tych kolorów będzie na tyle ekspansywny, że zostanie uznany jako pierwszy? A w momencie pojawienia się i prezentowania na wystawach tego nowego koloru cała walka o jego uznanie zacznie się na nowo. Na razie uczestnicy bitwy o uznanie pręgusów odpoczywaja i nabierają sił do dalszej walki.
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

[b]Kadziumia [/b]- ależ ten Multich. jest piekny! A te dodatkowe "biszkopty" to cały jego urok. I na pewno niektórych sędziów te "biszkopty" kłują w oczy. A że nie wiedzą, jak się zachowac, to reaguja b.różnie, prawda?
Ale dla bezpieczeństwa i unikniecia takich sytuacji, we wzorcu powinien znaleźć się aneks określający kolor samków. I wtedy byłoby po sprawie. Ale i tak w pierwszych tygodniach/miesiącach funkcjonowania tego aneksu trzeby by było nosić go przy sobie i pokazywac sędziom, bo na pewno nie wszyscy będą o tych zmianach wiedzieć. Szczególnie "allrounderzy" nie zawsze mają czas na czytanie aneksów do wzorców:))
Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Asiaczku, wlasnie takowy "aneks" we wzorcu jest :roll:

"Umaszczenie - czysto białe, kremowe lub białe z biskwitem, przy czym podstawową barwą musi być biel z niewielkimi tylko znamionami biskwitowymi. W żadnym wypadku włos nie może być beżowy..."

Link to comment
Share on other sites

[quote name='"kadziumia']
Natomiast jako ciekawostke dodam, że sędzia z Jarosławia jednej suni zarzucił poważny błąd, polegający na przebarwieniach biszkoptowych przy uszach :o .

Intryguje mnie zatem niesamowicie, jak zareagowałaby p.sędzia w Jarosławiu, gdyby na ring wszedł ten Multichampion :wink: :lol:

[img]http://www.severnaya-samoyed.hu/img/Joey/joey05.jpg[/img]
[img]http://www.severnaya-samoyed.hu/img/Joey/joey02.jpg[/img]

pozdrawiam[/quote]

witam
Jestem głęboko przekonana, a nawet pewna że sędzia z Jarosławia p M Zasada potrafi docenić wartość psa i nie uważa ażeby biszkoptowe przebarwienia były jakimkolwiek błędem.
dlaczego tak uważam? oto opis samoyeda który u tejże sedziny dnia 23 maja 2004 na wystawie w Radomiu dostał [size=6]Zwycięstwo Rasy[/size]:

" umaszczenie białe z biskwitowymi znaczeniami na uszach,prawidłowe proporcje, prosta linia grzbietu,dostatecznie głęboka klatka piersiowa..."

wzmianka o biszkoptowych uszach jest zwykłą częścią opisu,nie ma jakiejkolwiek informacji od sędziny jakoby według niej byla to wada,a z resztą mysle ze gdyby uważała to za wade nie przyznałaby temu psu Zw Rasy.Może nie rozsiewajmy nieprawdziwych plotek o tak nielicznych rzetelnych sędziach którzy nam jeszcze pozostali :wink:

pozdrawiam iwona

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek']
Podejrzewam, że za kilka/kilkanaście lat i te kolory znajdą się we wzorcu pudla. Szkoda, że nie widziałam arlekina i trikolora pudla w Opolu. A może ktoś ma zdjęcia tak umaszczonych pudli? Bardzo bym prosiła o ich zamieszczenie na forum.
[/quote]

Nie sądzę :roll: , Francuzi są w tym względzie bardzo konserwatywni i w zasadzie przestrzega się kryć w obrębie jednego koloru z pewnymi tylko wyjątkami.
Moim marzeniem jest uznanie czerwonego (cynamonowego) koloru u pudla.
Zdjęcia różnie umaszczonych pudli są na naszym temacie o pudlu w IX grupie, ale to dłuuuugie szukanie :roll: :wink:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ofcca'] oto opis samoyeda który u tejże sedziny dnia 23 maja 2004 na wystawie w Radomiu dostał [size=6]Zwycięstwo Rasy[/size]:

" umaszczenie białe z biskwitowymi znaczeniami na uszach,prawidłowe proporcje, prosta linia grzbietu,dostatecznie głęboka klatka piersiowa..."

wzmianka o biszkoptowych uszach jest zwykłą częścią opisu,nie ma jakiejkolwiek informacji od sędziny jakoby według niej byla to wada,a z resztą mysle ze gdyby uważała to za wade nie przyznałaby temu psu Zw Rasy.Może nie rozsiewajmy nieprawdziwych plotek o tak nielicznych rzetelnych sędziach którzy nam jeszcze pozostali :wink:

pozdrawiam iwona[/quote]

Czyżbyś pisała o swoim psie? wiec dlaczego się nie dziwie :wink:

Link to comment
Share on other sites

Dajcie tutaj zdjęcie tych "innych" kolorów pudli, please!! Zupełnie nie orientuję się w psach ozdobnych a tu jest szansa dowiedzieć się czegoś interesującego :)

Co do białych psów to jest to poprostu koszmar. Żaden pies nie jest naturalnie tak biały jak często wymagają tego sędziowie. Ja mam podhalankę, która bardzo nie lubi pudrów a niestety muszę ją pudrować, ponieważ inni to robią. Kiedyś w ostatniej chwili zdążyliśmy dojechać i wejść na ring. Luna nie była "wypudrowana" i w porównaniu z drugą suką na ringu wyglądała na brudną i zażółconą :( :evil: Dla sędziny nie były ważne proporcje, budowa, rodzaj włosa tylko to, że tamta była lepiej przygotowana, pomimo że miała rażące wady :-? Smutne to.. :(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bonia'][quote name='ofcca'] oto opis samoyeda który u tejże sedziny dnia 23 maja 2004 na wystawie w Radomiu dostał [size=6]Zwycięstwo Rasy[/size]:

" umaszczenie białe z biskwitowymi znaczeniami na uszach,prawidłowe proporcje, prosta linia grzbietu,dostatecznie głęboka klatka piersiowa..."

wzmianka o biszkoptowych uszach jest zwykłą częścią opisu,nie ma jakiejkolwiek informacji od sędziny jakoby według niej byla to wada,a z resztą mysle ze gdyby uważała to za wade nie przyznałaby temu psu Zw Rasy.Może nie rozsiewajmy nieprawdziwych plotek o tak nielicznych rzetelnych sędziach którzy nam jeszcze pozostali :wink:

pozdrawiam iwona[/quote]

Czyżbyś pisała o swoim psie? wiec dlaczego się nie dziwie :wink:[/quote]

Napisałam po prostu o zistniałym fakcie,myslę ze nieistotne jest jaki to był pies.Opis był jaki był pies dostał zw rasy i mówienie że ta sędzina traktuje biszkoptowe przebarwienia jako wadę jest po prostu pomówieniem i fałszywym podważaniem jej kompetencji.

pozdrawiam iwona

Link to comment
Share on other sites

Inne nie uznane kolory:

BLACK AND TAN
[img]http://www.album.com.pl/s45632KoLa/122200.jpg[/img]

HARLEKIN
[img]http://www.album.com.pl/s45632KoLa/122201.jpg[/img]

[img]http://www.album.com.pl/s45632KoLa/122202.jpg[/img]


RED
[img]http://www.album.com.pl/s45632KoLa/122205.jpg[/img]

[img]http://www.album.com.pl/s45632KoLa/122206.jpg[/img]

Jeszcze są kremowe i niebieskie ale nie udało mi się znaleźć zdjęć,żeby Wam pokazać. Może później coś znajdę.

______________________
Pozdrawiam Violonczela
[url]www.lindeza.webpark.pl[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='JustynaJK']no i czy nie ładniutkie? szkoda,że nie uznane przez FCI[/quote]

No właśnie, a czy istnieją szanse, aby kiedykolwiek zostaly uznane?
Kiedyś oglądalam jakiś film o Dogach Niemieckich, w którym pokazano jakieś takie czarno-biale umaszczenie Doga, wówczas niedopuszczalne. Ale podobno czyniono starania w celu uwzględnienia jego we wzorcu.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...