Jump to content
Dogomania

Czego York jeść NIE powinien


meja

Recommended Posts

Witam.
Jest mnóstwo informacji na temat żywienia, ale ja chciałabym się dowiedzieć, czego nie powinno się podawać do jedzenia. Nigdy nie miałam Yorka, dlatego pytam. Mój poprzedni piesek (kundelek) jadł wszystko lody, chipsy, praktycznie wszystkie słodycze i inne typowo "ludzkie wytwory". Wiem, że York to nie to samo co kundelkowate bydlątko:razz: choćby wagowo.
Maluch będzie u mnie dopiero gdzieś w połowie marca, ale ja pilnie się uczę, żeby w chwili pojawienia się pieska, wszystkie potrzebne informacje mieć w małym palcu:roll:
Stąd pytanie, co może mu zaszkodzić, co jest nie zdrowe, co może wywoływać komplikacje jelitowo-żołądkowe?
Na pewno są różnice, bo dla jednego pieska "coś" będzie w porządku a inny będzie miał po tym, powiedzmy dolegliwości żołądkowe.
Ale warto wiedzieć na co uważać.
Co prawda postanowiłam na razie karmić suchą karmą, ale chodzi mi o przekąski, takie domowe, z kuchni.

Z góry dziękuję za pomoc,

Link to comment
Share on other sites

Jak by nie patrzeć york to też pies i to zależy od Ciebie co będziesz mu dawał a czego nie..
Według mnie maluch nie powinien jadać kości bo mogą się wbić i jelita ale to pewnie nie tylko u yorka.
Mój dostaję tylko kurczaka, bo trafiłam na strasznego niejadka i tylko to jeszcze je.Dostaje też biały ser z miodem podobno to zdrowe, żółtko z jajka..
Wiem, że nie powinna ale dostaje też czasami troszkę loda czy kawałeczek czekolady (nigdy nie w dużych ilościach)..
Więc od Ciebie zależy co mu dasz a czego nie, tylko uprzedzam że yorki to wierni towarzysze przy stole i ciężko oprzeć się ich urokowi i błagalnemu wzrokowi..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Psiara, co do karmy, to nie wiem jeszcze czym jest karmiona przez hodowcę, więc na początku będę zmuszona mu właśnie podawać to co jadł do tej pory, a później będę mu podawać chyba Royal, bo wyczytałam, że to najlepsza, ale poradzę się jeszcze hodowcy.
Masz rację z tą marketówą, ja to dopiero tu się dowiedziałam, że marketowe żarcie to paskudztwo. Wcześniej tego nie wiedziałam.
Marchewki uwielbiam, więc będziemy razem chrupać:razz:
dzięki za podpowiedź, że można w całości, bo myślałam, że trzeba zetrzeć:o

Skibka, z tym żebraniem, to już też czytałam, że trzeba od początku być twardym, nie wiem czy mi się uda, hmmmm... skoro zdarza Ci się dać mu odrobinę smakołyka, to może ja trochę histeryzuję:nerwy:
ale przezorny zawsze ostrożny

Link to comment
Share on other sites

[quote name='meja']Psiara, co do karmy, to nie wiem jeszcze czym jest karmiona przez hodowcę, więc na początku będę zmuszona mu właśnie podawać to co jadł do tej pory, a później będę mu podawać chyba Royal, bo wyczytałam, że to najlepsza, ale poradzę się jeszcze hodowcy.
Masz rację z tą marketówą, ja to dopiero tu się dowiedziałam, że marketowe żarcie to paskudztwo. Wcześniej tego nie wiedziałam.
Marchewki uwielbiam, więc będziemy razem chrupać:razz:
dzięki za podpowiedź, że można w całości, bo myślałam, że trzeba zetrzeć:o
[/quote]

Royal hmn... nie jest zły ale jest duzo innych o wiele lepszych karm np. Hills ;)
Może i nie mam yorka ( mam cos większego co widać w podpisie xd)
ale kawałek sera , trochę jogurtu , rybka w małych ilościach nie powinny zaszkodzić :cool3:

ja mojemu zawsze urozmaicam suchą karmę czasem zółtko , czasem jakiś jogurt , twaróg , ryz z warzywami na parze wszystko wcina i jest dla niego mniam ;)

a i często dostaniee mięso , bo juz od kilku miesięcy nie jem to psu i kotu daje ( czasem nawet śwince morskiej jak się załapoie xd)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Skibka']Jak by nie patrzeć york to też pies i to zależy od Ciebie co będziesz mu dawał a czego nie..
Według mnie maluch nie powinien jadać kości bo mogą się wbić i jelita ale to pewnie nie tylko u yorka.
Mój dostaję tylko kurczaka, bo trafiłam na strasznego niejadka i tylko to jeszcze je.Dostaje też biały ser z miodem podobno to zdrowe, żółtko z jajka..
Wiem, że nie powinna ale dostaje też czasami troszkę loda czy kawałeczek czekolady (nigdy nie w dużych ilościach)..
Więc od Ciebie zależy co mu dasz a czego nie, tylko uprzedzam że yorki to wierni towarzysze przy stole i ciężko oprzeć się ich urokowi i błagalnemu wzrokowi..:lol:[/quote]

Skibka - bardzo trafnie ujęłaś to, że York to też pies :cool3:.
Więc powinien jeść wszystko to, co jedzą PSY i nie jeść tego, czego Psy jeść nie powinny.
Ja jestem zwolenniczką dobrej, weterynaryjnej i w pełni zbilansowanej suchej karmy. Można przetestować, którą psiak lubi, a której nie chce jeść. Żadnych Chappi i Pedeegree.

W każdym razie do ukończenia 10-12- stu miesięcy powinna być to karma [U]dla szczeniaków[/U]. Młodziutki organizm rośnie i potrzebuje innych składników, witamin i minerałów (innych proporcji) niż pies dorosły.
Wysokiej jakości sucha karma odciąża Cię od podawania dodatkowych suplementów: wapnia, żelaza itd.
Jadłospis, tak jak pisałyście powyżej można urozmaicać twarożkiem, rozbełtanym żółtkiem, marchewką, jabłkiem bez skórki...
I choć serce się kraje, jak siedzą pod lub obok stołu, wpatrzone w każdy kęs obiadu włąściciela... I głośno przełykają ślinę - jakby były notorycznie głodzone - to lepiej je tego oduczyć... ;)

Jeśli chcesz, żeby Twój piesek był zdrowy - nie karm go swoim obiadem.
Żółtym serem. Kiełbasą. Kaszą. Ziemniakami. Słodyczami. I nie dawaj kości.
Żadnych.

I sorry Skibka - [B][U]CZEKOLADA (NAWET W NIEWIELKICH ILOŚCIACH) JEST DLA PSÓW TRU-JĄ-CA![/U][/B]
Byłam świadkiem, kiedy właściciele przywieźli do lecznicy suczkę spanielka, która została poczęstowana czekoladą. Nie udało się jej uratować.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Abrakadabra']

I sorry Skibka - [B][U]CZEKOLADA (NAWET W NIEWIELKICH ILOŚCIACH) JEST DLA PSÓW TRU-JĄ-CA![/U][/B]
Byłam świadkiem, kiedy właściciele przywieźli do lecznicy suczkę spanielka, która została poczęstowana czekoladą. Nie udało się jej uratować.[/QUOTE]

Dla sprostowania, wiem, że czekolada jest trująca ale moja mama tego nie pojmuje i mówi ( bo VIki często nie chce obiadu) że coś zjeść musi i daje jej czekoladę..Ja próbuję coś w tym kierunku zdziałać, to mama daje jej ją po kryjomu a ja i tak czuję z pyszczka że dostała.:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Skibka']Dla sprostowania, wiem, że czekolada jest trująca ale moja mama tego nie pojmuje i mówi ( bo VIki często nie chce obiadu) że coś zjeść musi i daje jej czekoladę..Ja próbuję coś w tym kierunku zdziałać, to mama daje jej ją po kryjomu a ja i tak czuję z pyszczka że dostała.:shake:[/quote]
Skibka proponuję przekonać mamę w następujący sposób:
Wydrukuj z internetu artykuł dot zatruć czekoladą u psów [url=http://pies.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=5&Itemid=11]Pies - Zatrucie czekolad

Link to comment
Share on other sites

Skibka nie wiem co się dzieje ale urywa mi połowę postu.Zmieniaław w edycji i dalej urywa
Daj mamie do przeczytania artykuł o zatruciach czekoladą i zapytaj czy dalej zamierza już teraz świadomie podtruwać waszą sunię. Tylko delikatnie i bez nerwów.Jeżeli nie pomoże to zapytaj lekarz weter przy najbliższej wizycie ,oczywiście w obecności mamy, co masz zrobić jak ktoś z Twojej rodziny podaje psu czekoladę, zapytaj o skutki takiego podkarmiania za kilka lat zapytaj o serce i wątrobe. Pozdrawiam A.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Witam
W kwestii czego York nie powinien jeść:-)
Yorki niestety często są alergikami pokarmowymi i uczulają się na jedzenie. Mój np. jest uczulony na marchewkę, kurczaka i wiele innych smakołyków, które bardzo zawężają możliwości żywieniowe. Lekarz poradził mi taką dietę, która jest dość łatwa w realizacji:-) a jednocześnie zawiera wszystkie potrzebne składniki. Tak więc raz w tygodniu gotuję wywar na kościach cielęcych i kawałkach wołowiny, a następnie w tym wywarze gotuje ryż. Potem kawałeczki wołowiny i ryż mieszam dodając natkę pietruszki lub pietruszkę. Charlik to wcina z zadowoleniem. Natomiast ugotowaną gicz cielęcą dostaje do gryzienia i wtedy jest wniebowzięty. Kości cielęce są b. dobre dla psów gdyż są grube i nie rozszczepiają się podczas gryzienia, a psiaki uwielbiają wygryzać z nich szpik no i pierwszorzędnie czyszczą zęby.
Czasami daję mu też suchą karmę Royala.
Życzę bezproblemowego żywienia:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

A mam pytanie wiem że ciagle o cos pytam ale pierwszy raz mam Yorka i chciałabym zeby bylo wsystko wpozadku. Czy 8 tygodniowy szczeniaczek moze juz jesc jabłka marchewke?? Czy narazie powinna jesc tylko sucha karme... ?? I tego kurczaka tez moge mu dawac? (mowie o samamym miesie nie o kosciach wiem ze z kurczaka nie mozna podawac)

Link to comment
Share on other sites

a my w kwestii żywienia chwalimy się że od ponad tygodnia jesteśmy na BARFie i jest cudownie :)
tak BARFuje yorkowa panienka:

[URL=http://www.fotosik.pl][IMG]http://images45.fotosik.pl/85/651d5da11723a355med.jpg[/IMG][/URL]

[URL=http://www.fotosik.pl][IMG]http://images36.fotosik.pl/81/1c5781e7ea26e376med.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aga-Sisi:)']A mam pytanie wiem że ciagle o cos pytam ale pierwszy raz mam Yorka i chciałabym zeby bylo wsystko wpozadku. Czy 8 tygodniowy szczeniaczek moze juz jesc jabłka marchewke?? Czy narazie powinna jesc tylko sucha karme... ?? I tego kurczaka tez moge mu dawac? (mowie o samamym miesie nie o kosciach wiem ze z kurczaka nie mozna podawac)[/quote]


Rozumiem, że szczeniaczek jest przyzwyczajony przez hodowcę do suchej karmy odpowiedniej jakości, przeznaczonej dla szczeniaczków?
Tak naprawdę to on powinnien udzielić Ci potrzebnych informacji.
Myślę, że takiemu maleństwu można podawać malutkie porcyjki i jabłka i marchewki. Mięsko z kurczaka również. Tylko uważaj - spora ilość psów jest uczulona na ten rodzaj pożywienia.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Abrakadabra']Rozumiem, że szczeniaczek jest przyzwyczajony przez hodowcę do suchej karmy odpowiedniej jakości, przeznaczonej dla szczeniaczków?
Tak naprawdę to on powinnien udzielić Ci potrzebnych informacji.
Myślę, że takiemu maleństwu można podawać malutkie porcyjki i jabłka i marchewki. Mięsko z kurczaka również. Tylko uważaj - spora ilość psów jest uczulona na ten rodzaj pożywienia.[/quote]
Tak, tak z takim szczeniaczkiem to niemal jak z noworodkiem :lol:
Na litość boską! Ludzie!
Toż to normalny terier jest!
Oczywiście, że powinien zostać nauczony już przez hodowcę, w domq - co ma jeść ale 8 tygodni, odejście od matki to pora na normalne życie i normalne jedzenie, wyłączając z tego czekoladę.
Reszta, w umiarkowanych dawkach ale to przecież jest pies. Nie przesadzajmy ze szczęściem, bo za chwilę piesek zostanie rozpuszczony tak, że tylko mieloną polędwicę wołową będzie jadał. Wyjdzie z czasem na dwór, złapie jakieś pasqdztwo i wtedy zacznie się polka - galopka i radość dla wetów.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 1 year later...
  • 1 month later...

Mój york właśnie uwielbia winogrona, ale obrane ze skórki i bez pestek. W ogóle uwielbia owoce i wszelkie warzywa. Przysmakiem dla niego są gotowane brokuły! Muszę dodać, że ma już 7 lat i cieszy się doskonałym zdrowiem.Raz dziennie jada gotowane mięsko z kurczaka z dodatkiem warzyw, a poza tym suchą karmę(różną). za Royalem szczególnie nie przepada.Słodycze uwielbia- w bardzo rozsądnych ilościach.

Link to comment
Share on other sites

Jota-niestety słodycze i winogrona nie sa odpowiednim pożywieniem dla psa.Tak jak poprzedniczki pisały-winogron nie wolno dawać i koniec kropka.Teraz nic sie nie stało-ale za 31 razem przedawkujesz i coś się stanie. Tak samo słodycze...Chyba każdy wie,że pies ich jeść nie powinien.Były już historie kiedy pies tafiał do lecznicy w stanie agonalnym bo własciciel poczęstował pieska czekoladkom.Tym bardziej ,ze york jest małym pieskiem i łatwo mu przedawkować...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...