Jump to content
Dogomania

Owczarek Niemiecki i agility?


kredka

Recommended Posts

Ostatnio przeczytałam w gazecie że owczarki niemieckie mogą uprawiać sporty...a najbardziej z psich sportów nadają się do agility...czy to prawda?Mam owczarka 20miesięcznego...i chciałabym zacząć trenować agility tak dla przyjemności:cool3:Czy ktoś ma ON i trenuje z nim ten psi sport?? ;)no i jak wogóle onki sprawdzają się w tej dziedzinie?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kredka']Ostatnio przeczytałam w gazecie że owczarki niemieckie mogą uprawiać sporty[/quote]
No byc nie moze :evil_lol:

Przepraszam, ale to jakos tak zabawnie zabrzmialo....

Owsze, te psy sa stworzone do wszelkiego rodzaju sportu, aczkolwiek mysle, ze lepiej beda sobie radzily w IPO czy tropieniu niz w agility czy frisbee, ale owszem, mozna z nimi te dyscypline uprawiac jaknajbardziej.

Ja biegalam z ONkopodobna sucza i calkiem fajnie sobie radzila.
Biega jeszcze kilka psow tej rasy i w typie i tez dobrze im idzie.

Link to comment
Share on other sites

Co nie przeszkadza, zeby oprocz tego cwiczyc agility. ONki nie sa stworzone do agility. Nie zostaniesz mistrzem swiata z ONkiem ;) Ale biegac dla wlasnej i psiej frajdy, startowac na mniejszych zawodach, czemu nie ;) ONek jest stworzony do pracy z czlowiekiem, wiec co mu zaproponujesz, bedzie go bawilo, byleby mogl robic to z Toba i trening byl prowadzony z rozsadkiem.

PS. Moj ONek juz na emeryturze, ale nadal chodzi na treningi dla psow poczatkujacych, aby sobie troche pobiegac.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='saJo']Co nie przeszkadza, zeby oprocz tego cwiczyc agility. ONki nie sa stworzone do agility. Nie zostaniesz mistrzem swiata z ONkiem ;) Ale biegac dla wlasnej i psiej frajdy, startowac na mniejszych zawodach, czemu nie ;) ONek jest stworzony do pracy z czlowiekiem, wiec co mu zaproponujesz, bedzie go bawilo, byleby mogl robic to z Toba i trening byl prowadzony z rozsadkiem.

PS. Moj ONek juz na emeryturze, ale nadal chodzi na treningi dla psow poczatkujacych, aby sobie troche pobiegac.[/quote]

Ja wogóle nawet nie wiem czy będziemy na jakiś zawodach startować;)Tylko chciałabym z nią coś trenować...bo ciągłe spacerki i rzucanie patyków się znudziło:lol: Więc szukamy czegoś nowego...

a jak zrobić tunel własny?gdzie można kupić materiał?

Link to comment
Share on other sites

Heh...my nie będziemy rozkładały wiader i mioteł:eviltong: slalom zrobimy z leszczynowych kiji(obleke je śliskim białym materiałem) i obwiąże czerwoną taśmą żeby był widoczny xd Tunel ma nam zrobić tata,stacjonaty zrobię sama z kumplem:loveu: I jeszcze wymyśliłam taką przeszkodę z hula hopa:evil_lol: tylko muszę ją na czymś umocować...zaczniemy od trenowania skoków na zwykłej barierce na padokach bo Abra już chyba zapomniała jak się skacze:eviltong: Ale musimy to odłożyć...bo Abra rozwaliła sobie łapkę na szkle w parku:placz:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Witam, ja mam owczarka niemieckiego, i trenujemy Agility juz od lipca 08. Nie ukrywam ze jest tak nakrecony na tor i na bieganie, ze nie wybrazam sobie zebym z nim nie trenowal. Jak kazda rasa ma swoje predyspozycje tak i owczarki. Moj jest bardzo wysportowany i wybiegany, wiec skacze wysoko, nie zwala tyczek i jest b. szybki. Napewno to nie border ale dla niego i dla mnie to niesamowita zabawa. Nawet bylismy juz na zawaodach i naprawde bylo super. Niezapomniane wrazenia. Goraco polecam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Heh :lol:
niespodziewanie spadł u nas śnieg:placz: a miałyśmy zaczynać z agility...ale poczekamy jeszcze troszkę.Kupiłam sobie nawet książkę o trenowaniu psów:cool3: Jak zrobi sie cieplej to zrobię te nieszczęsne przeszkody:lol:

i mam do was pytanie...bo wyczytałam że najlepiej jest zaczynać agility z psem na smyczy bo wtedy pies bardziej czuje kontakt z przewodnikiem.Ale jakiej smyczy użyć?Linki?czy normalnej smyczki??:razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kredka']
i mam do was pytanie...bo wyczytałam że najlepiej jest zaczynać agility z psem na smyczy bo wtedy pies bardziej czuje kontakt z przewodnikiem.[/quote]

Wydaje mi się, że lepiej jest jednak od razu ćwiczyć agility [B]bez[/B] smyczy. Jest to bezpieczniejsze ( smycz zawsze może się przypadkiem przyczepić do jakiejś przeszkody i pociągnąć psa, a po co ma nabrać urazu do agility od razu na początku ), no i trzeba pamiętać, że agility oparte jest na kontakcie psa i przewodnika, ale na kontakcie głosowym i wzrokowym, a nie "siłowym". Właściciel nie może dotykać psa. No i jak rozwijać prędkość z psem, który jest na smyczy? Jeśli pies za szybko pobiegnie i właściciel nie nadąży, to pies zostanie pociągnięty i zrazi się do szybkiego biegania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kredka']

i mam do was pytanie...bo wyczytałam że najlepiej jest zaczynać agility z psem na smyczy bo wtedy pies bardziej czuje kontakt z przewodnikiem.Ale jakiej smyczy użyć?Linki?czy normalnej smyczki??:razz:[/QUOTE]
Krótkiej.
Takiej zeby było za co złapac asekurujac psa na kładce czy hustawce ale zeby sie nie platała psu pod nogami.
Wystarczy 20 cm.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kasia & Nemo']Wydaje mi się, że lepiej jest jednak od razu ćwiczyć agility [B]bez[/B] smyczy. Jest to bezpieczniejsze ( smycz zawsze może się przypadkiem przyczepić do jakiejś przeszkody i pociągnąć psa, a po co ma nabrać urazu do agility od razu na początku ), no i trzeba pamiętać, że agility oparte jest na kontakcie psa i przewodnika, ale na kontakcie głosowym i wzrokowym, a nie "siłowym". Właściciel nie może dotykać psa. No i jak rozwijać prędkość z psem, który jest na smyczy? Jeśli pies za szybko pobiegnie i właściciel nie nadąży, to pies zostanie pociągnięty i zrazi się do szybkiego biegania.[/quote]

eeeej :) my tu się chyba nie zrozumiałyśmy.Ja dopiero zacznę trenować agility z moją sunią.Więc kto tu mówi o rozwijaniu prędkości?Najpierw to my musimy pojedyńcze przeszkody trenować.I się przyzwyczajać;) Daleko nam do rozwinięcia skrzydeł ;) Dlatego pytam jaka smycz byłaby dobra do ćwiczeń.

PULI - 20cm??:crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kredka']eeeej :) my tu się chyba nie zrozumiałyśmy.Ja dopiero zacznę trenować agility z moją sunią.Więc kto tu mówi o rozwijaniu prędkości?Najpierw to my musimy pojedyńcze przeszkody trenować.[/quote]

Wedlug mnie nad prędkością trzeba pracować od razu, już na etapie ćwiczenia pojedyńczych tuneli, hopek itd.

Link to comment
Share on other sites

IMHO tu sie mieszaja 2 kwestie ;)

Jedna to trenowanie z psem, a drugie to zapoznawanie psa z przeszkodami, rozpoczynanie wspolpracy, szczegolnie samemu, na wlasnych przeszkodach [bo zakladam, ze w klubie na takie pytania odpowie instruktor ;)].

Jasne, predkosc od razu, ale takze i posluszenstwo. A jezeli pies jest posluszny, to po co mu smycz lub linka?

Do podtrzymania/przytrzymania podczas zapoznawania przeszkod to ja jestem sceptyczna do smyczy - nie wiem, co ona moze pomoc, jak np. duzy pies bedzie spadal z kladki... Ani sie psa nie utrzyma, jedynie mozna go podwiesic... No nie wiem, ja smyczy nie widze, ale tez i nie znam sie ;) moze i sie przydaje. IMHO juz szelki bardziej przydatne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='dog_master']

Do podtrzymania/przytrzymania podczas zapoznawania przeszkod to ja jestem sceptyczna do smyczy - nie wiem, co ona moze pomoc, jak np. duzy pies bedzie spadal z kladki... Ani sie psa nie utrzyma, jedynie mozna go podwiesic... [/QUOTE]
Nam instruktor tłumaczył ze ta króciutka smycz słuzy do prowadzenia psa, pomagania mu i czesto dodaje psu pewnosci siebie.
Normalnym odruchem dla psa jest chec zeskoczenia z hustawki gdy ta zacznie mu sie kiwac - trzymajac za tę 20-cm " smyczke" mozemy psa powstrzymac, wyhamowac, pomóc/podciagnac pod wierzchołkiem palisady itd.
Jedna z moich suk biegała jak samobójca i gdyby nie była asekurowana spadałaby z kładki i hustawki (bez "smyczki" asekurowały ja dwie osoby i nie dały rady - zleciała jak worek kartofli)

Chyba wolałabym psa podwiesic i troche zamortyzowac w ten sposób upadek niz pozwolic zeby zleciał "samodzielnie"...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...