Jump to content
Dogomania

Wystawy - o co w tym wszystkim chodzi ;)


Guest L'or

Recommended Posts

Hej.
Nie wiem czy to jest dobry dział, nie widziałam również, aby taki temat już był. Czytałam o tym wszystkim na innych stronach, ale tam jest napisane w niezrozumiałym dla mnie języku. Jestem kompletnym laikiem co do wystaw, tzn. byłam na międzynarodowej w Białymstoku jako 'widz' więc wiem jak to przebiega, co trzeba robić itp. Nie wiem tylko spraw czysto formalnych typu do jakiej 'grupy' mam zapisać Wadera, w tym momencie 7,5 miesięcznego, czy można 'pójść' z nim w kilku kategoriach. Np. jeśli chcę wystąpić w Młodym Prezenterze i wystąpię tam z Waderem to on nie może występować już w innych kategoriach? Czy ktoś np. z forum mógłby mi wystawić psa? Za jakąś opłatą, więc ile to by wynosiło, zależnie od tego jak byśmy zadecydowali? W związku z tym, że przydałoby się już zgłaszać na wystawy, to jakie polecacie? Krajowe, czy również zagraniczne? Proszę o taką instrukcję obsługi dotyczącą wystaw ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tematów oczywiście było sporo i najwięcej informacji znajdziesz na stronie [URL="http://www.zkwp.pl"]Związek Kynologiczny w Polsce[/URL]
Ale jak wiadomo dla laików jest to kompletnie niezrozumiałe i wcale sie nie dziwie ;) Bo jak ja zaczynałam przygode z wystawami to mimo przeczytania regulaminu i przegladania tematów na forach to mialam ogrooomne trudnosci.

Jeżeli twój pies ma 7,5 miesiaca to obecnie moze brac udzial tylko w klasie szczeniąt. Ale jak wiadomo wystawa na która zgłosisz bedzie sie odbywala pozniej ;)

Wg regulaminu
[quote]6. Psy mogą być zgłaszane na wystawę wyłącznie do jednej z następujących klas:
a) klasy szczeniąt - wiek od 6 do 9 miesięcy,
b) klasy młodzieży - wiek od 9 do 18 miesięcy,
c) klasy pośredniej - wiek od 15 do 24 miesięcy,
d) klasy otwartej - wiek powyżej 15 miesięcy,
e) klasy użytkowej - wiek powyżej 15 miesięcy, z certyfikatem użytkowości.
f) klasy championów - dla psów posiadających tytuły championa międzynarodowego lub krajowego polskiej
lub zagranicznej organizacji kynologicznej uznanej przez FCI.
g) klasy weteranów - dla psów i suk, które ukończyły 8 lat.[/quote]

Wiec jeżeli chcesz zgłosić psa do klasy młodzieży, to najpóźniej dzień przed wystawą musi skończyć 9 miesięcy. Oznacza to również, ze 9 miesięcznego psa możesz zgłosić TYLKO do klasy młodzieży. Za to psa 15 miesięcznego możesz zgłosić do klasy pośredniej,otwartej i teoretycznie użytkowej i championów (jeżeli posiadasz odpowiednie dyplomy)

Konkurs "Młody Prezenter" nie ma nic wspólnego z oceną hodowlaną psa i ocenia TYLKO (tez teoretycznie) prezentera i jego znajomość figur itp, bla bla. Eksterier psa nie jest brany w tym konkursie pod uwage.

Wystawy polecam ogólnie wszystkie ;) Krajowe, międzynarodowe, a jeżeli będziesz mieć większe obycie wystawowe to również zagraniczne (tylko dlatego, ze szkoda jechac tysiąc km, żeby pies uciekł z ringu i dostać dysk. :diabloti:)

Na ringu psiak otrzymuje opis i ocene

[quote]11. Przy indywidualnej ocenie psów sędzia bierze pod uwagę ich wady wrodzone i nabyte, fizyczne i psychiczne.
Przy tej ocenie pies może otrzymać jedną z poniższych ocen:
a) DOSKONAŁA,
b) BARDZO DOBRA,
c) DOBRA,
d) DOSTATECZNA,
e) DYSKWALIFIKUJĄCA,
f) NIE DO OCENY.[/quote]

[quote]W klasie szczeniąt pies może otrzymać oceny:
WYBITNIE OBIECUJĄCY (WO)
OBIECUJĄCY (OB)
MAŁO OBIECUJĄCY (MO)[/quote]

Dodatkowo sędzia może (nie musi!) przyznać psu z oceną doskonałą i pierwszą lokatą tytuł (zwyciezca młodzieży, CWC)

No i lektura OBOWIĄZKOWA ;)

[url=http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regulamin_wystaw_psow_rasowych_ZKwP.pdf]Regulamin Wystaw Psów Rasowych ZKwP[/url]

Link to comment
Share on other sites

Już czytałam te regulaminy i oczywiście nic nie zrozumiałam :)
Dzięki za wytłumaczenie na czym to polega :cool3:
My zastanawiamy się nad wystawami, jak skończymy szkolenie, a to będzie za jakieś 4 miesiące (może mniej) więc wybieramy wystawy po tym terminie. Najgorzej, że trzeba się już zdecydować na które wystawy itp. Popytam się na odpowiednich działach, może ktoś mi wystawi psa (sama trochę się boję, wiadomo - pierwszy raz bym wystawiała psa itp.). Tak czy inaczej bardzo dziękuję za odpowiedź, bo dla mnie te wszystkie regulaminy, jak je czytam, to wyglądają jakby były po chińsku napisane ;)

Link to comment
Share on other sites

Możesz na poczatek wybrac te wystawy,które nie są bardzo daleko od Twojego domu,a późnije się rozkręcić.
Jeśli chodzi o wystawianie,nie martw sie,ja cały czas mam stresa,ale ciesze się ze sama wystawiam swojego psa,bo moge sama tępić stres. Talagia np.na poczatku to Persen brała,żeby się uspokoic.Tak przynajmnije gdzies czytałam na Dogo.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Myśle, ze zawsze znajdziesz kogoś kto chetnie Ci pomoze :)

Z tym persenem to oczywiscie prawda, osobiscie OGROM nerwów musialam znosic przed wystawami ;) Teraz tez jest adrenalina :evil_lol: Ale to chyba najbardziej nakręca do tej zabawy w wystawianie :diabloti:. Moge powiedzieć z pełną odpowiedzialnością - UZALEŻNIA!:loveu::loveu:

To czy wystawa ma być blisko czy nie zalezy tylko i wyłącznie od twojego upodobania do podróży ;) Jak zaczynałam wystawiać psa to do klasy szczeniąt jeździłam po 300km, a w klasie młodzieży byłam na wszystkich CACIBach w Polsce ;)(prawie-bez Szczecina:lol:) Im więcej wystaw tym lepsze przygotowanie i psa i właściciela do następnych. Więc ja wyznaje zasade, ze im wiecej tym lepiej :evil_lol::evil_lol:

A domyślam się, ze obsada sędziowska dużo ci jeszcze nie bedzie mowić. Więc o tym dopiero później, warto samemu sprawdzić wielu sędziów.

No i pytaj jak najwiecej :) Warto!

Link to comment
Share on other sites

To wstępnie może wybierzemy się do Nowego Dworu Mazowieckiego (4,5.04), bo blisko :lol:, do Lublina (20.04), bo jest tam 2giej grupy, Dobre miasto (1.05), albo do Łodzi na międzynarodową (2,3.05), Szczecin (20,21.06) - nie wiemy jak wypadną wczasy ;), lub Kraków (27,28.06), Sopot (8,9.07), również nie wiemy, bo może pojedziemy na obóz i 20.09 na wystawę dogów w Łodzi ;), potem może jeszcze na jakąś międzynarodówkę albo krajówkę, ale nie wiadomo jak będzie z lekcjami w szkole :)

Link to comment
Share on other sites

Mimo ze tematow jest kupe na temat calej tej papierowej strony, to niestety- mimo ze sukalam czegos takiego zaczynajac przed naszym debiutem :cool3:- zadnego tematu a propos typowo praktycznych wskazowek, albo ja nie potrafie go znalezc :evil_lol: tak wiec jadac na pierwsza wystawe nawet nie wiedzialam w ktora strone sie z psem biega, w jakim tempie, kiedy ustawic itd :evil_lol: wiec moze ktos bardziej doswiadczony pokusilby sie o napisanie czegos takiego :cool3:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jogurt']Mimo ze tematow jest kupe na temat calej tej papierowej strony, to niestety- mimo ze sukalam czegos takiego zaczynajac przed naszym debiutem :cool3:- zadnego tematu a propos typowo praktycznych wskazowek, albo ja nie potrafie go znalezc :evil_lol: tak wiec jadac na pierwsza wystawe nawet nie wiedzialam w ktora strone sie z psem biega, w jakim tempie, kiedy ustawic itd :evil_lol: wiec moze ktos bardziej doswiadczony pokusilby sie o napisanie czegos takiego :cool3:[/quote]

Kilka wystaw mam za sobą a przed każdą wystawą wiem tylko, że każdemu sprawdzają zgryz, pieskom sprawdzają jądra, biega się przeciwnie do ruchów wskazówek zegara i na pewno psa należy ustawić w trakcie opisu - cała reszta zależy od sędziego.
To sędzia decyduje od czego zaczyna ocenę; od porównania całej stawki w postawie czy od jej porównania w ruchu. Są sędziowie którzy zaczynają ocenę od opisu każdego psa pojedynczo (bez lokat) po czym proszą o wspólny bieg i po jego zakończeniu podają lokaty.
Tempo biegania zależy od rasy: np inaczej biega się z kaukazem inaczej z jużakiem - mimo iż dla "większości" są to psy podobnej budowy.

Chyba nikt nie jest w stanie podać "przepisu" na idelane pokazanie każdego psa... Każdą rasę pokazuje się po prostu inaczej.

Po wystawie we Wrocławiu przestałam być pewna nawet kolejności: sędzia po psach w klasie młodzieży poprosił suki w klasie młodzieży, wybrał najlepszego juniora i wrócił do oceny psów w klasie pośredniej. Z innych ciekawostek - kart ocen nie podpisał tylko przybił pieczątkę i nie wydał dopóki nie ocenił całej rasy.

Link to comment
Share on other sites

No tak, nie da sie przewidziec/okreslic wszystkiego ;) chodzi mi tylko o to zeby okreslic czego mniejwiecej mozna sie spodziewac, ze tak powiem elementy stale, kiedy i jak zglasza sie psa (bylam swiadkiem i to nie jeden raz, kiedy debiutanci chcieli zglosic psa w dzien wystawy:cool3:) itp. Nie czuje sie wystarczajaca doswiadczona i kompetentna zeby nauczac szersze grono, stad moja propozyjca skierowana do bardziej obytych ;)

Link to comment
Share on other sites

Jak nabyłam swojego psiaka (mial 4 miesiace) to 3 dni przed wystawa w Zabrzu (zwykla krajówka) dzwonilam i chciałam zgłaszać telefonicznie do klasy baby :diabloti::diabloti:

Ja myśle, ze można tu na biezaco odpowiadac na wszystkie pytania i pozniej na pierwszej stronie zrobic cos w rodzaju faq ;)

Link to comment
Share on other sites

Słyszałam o czymś takim, że trzeba robić ostępy miedzy kolejnymi wystawami min. półroczne . To prawda?
Kurcze, póki co ( brak prawa jazdy ) jestem skazana na te bliższe wystawy i to też pod warunkiem,z e rodzice będą łaskawi. Stąd, jak wiadomo, nie da się tak dopasować terminów, żebym mogła wziąć udział w więcej niż 1 tylko wystawie, o ile miałabym jeździć na nie co pół roku:shake:

Link to comment
Share on other sites

Patisa jest to oczywiscie bzdura ;) Na wystawe możesz jezdzic co tydzień, a nawet z dnia na dzień (np w sobote do Szczecina a w Niedziele do Rzeszowa :diabloti:) zgłaszasz gdzie ci sie podoba i na ile wystaw chcesz. No i na ile finansowo jestes w stanie.

Jeżeli chodzi o półroczną przerwa to jest taka w zdobyciu championatu. Tzn, że od otrzymania PIERWSZEGO CWC do otrzymania TRZECIEGO musi minąć dokładnie 6 miesięcy i 1 dzień. Ale to nie oznacza, ze nie mozesz brać udziału w wystawach, wrecz przeciwnie... W tym okresie musisz zdobyć 3 CWC, od 3 różnych sędziów i przynajmniej jeden z wystawy międzynarodowej. Ale czy zdobędziesz tylko 3 CWC czy zdobedziesz ich 50 to tylko twoja sprawa ;)
Dorosły championat mozesz zrobić w 6 miesiecy i 1 dzień, a równie dobrze możesz go zrobić w 5 lat ;) Co kto lubi.

Duzo osób jezdzac na wystawy ma wolne miejsca w samochodzie, albo organizuja busy. Poczytaj watki o konkretnych wystawach i popytaj :) Ja tez kilka razy bralam ludzi z dogomanii na wystawy ;)

Link to comment
Share on other sites

Zamierzam wybrać się z sunią do Rzeszowa (7-8.02), będzie to nasza pierwsza wystawa i bardziej chodzi o zobaczenie jak "to" wszystko wygląda.
Luśka 25.12 skończyła 8 miesięcy.
Jutro idziemy do związku zarejestrować się - oddam metrykę, a czy nie jest potrzebna na wystawie jak pies jest w trakcie wyrabiania rodowodu?
Potem wypełnię zgłoszenie przez internet, tam jest pole :nr rodowodu, czy mam je zostawić puste?
Potem zrobię przelew
I co dalej...?

Wcześniej przeglądając wątki znalazłam miejsce gdzie wszystko było po kolei opisane co i jak, ale teraz nie mogę drugi raz tego odnaleźć. Proszę podzielcie się doświadczeniem .

Link to comment
Share on other sites

Suczka w klasie młodzieży w polu rodowód moze miec adnotacje "w przygotowaniu" Zrób ksero metryczki, bo bedzie potrzebna przy zgłaszaniu psa na wystawy, do czasu otrzymania rodowodu. Jutro oddział powinien ci podac numer rejestracyjny (czasami warto im przypomniec :diabloti:) i na podstawie danych w metryce i numeru mozesz śmiało zgłaszać na wystawe :)

[quote name='slawi']
Potem zrobię przelew
I co dalej...?
[/QUOTE]

nic ;) czekasz spokojnie na potwierdzenie twojego zgłoszenia (otrzymasz je dwukrotnie na mail) i kilka dni przed wystawa otrzymasz tradycyjne "zaproszenie" na wystawe przez poczte ;)

Link to comment
Share on other sites

Warto kopię metryki zeskanować, bo jest potrzebna w tej formie do zgłoszenia.

Pamiętaj, że zgłoszenia do Rzeszowa przyjmowane są do jutra 05.01 - więc jutro musisz to wszystko załatwić...

Pamiętaj, by wpłacić pieniążki jak najszybciej - wieczorny przelew internetowy jest najczęściej księgowany dopiero na drugi dzień, a to już jest po terminie (termin płatności oznacza dzień wpływu na rachunek bankowy oddziału) i trzeba będzie dopłacić 50zł.

Po przyjęciu zgłoszenia dostaniesz e-mail potwierdzający, jakiego pieska do jakiej klasy zgłosiłeś.

Około tydzień przed wystawą do domu przyjdzie listownie tradycyjne potwierdzenie zgłoszenia z informacją jakiego pieska zgłosiłaś i w jakiej klasie, a także od której godziny przyjmowane są pieski, i jakie niezbędne dokumenty musisz mieć przy sobie. Zazwyczaj wymagane jest potwierdzenie zgłoszenia, zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie i niekiedy dowód wpłaty.
Najczęściej w potwierdzeniach na wystawy międzynarodowe jest również podany przybliżony czas początku oceny Twojej rasy, nr ringu i ilość psów w klasie.

Warto przed wystawą śledzić stronę oddziału, który ją organizuje tam często umieszczony jest wcześniej: spis zgłoszonych psów, plan sędziowania i plan ringów.

Powodzenia w trakcie debitu!

Link to comment
Share on other sites

Normalne ;) przed pierwsza wystawa nie spałam cała noc a przed eropejska nie mogłam zjeść nic od wieczora ja poprzedzającego :evil_lol: wogóle rano jestem tak roztrzepana ze zapominam połowy rzeczy, ostatnio prawie pojechałam bez książeczki zdrowia i numerka :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...