Jump to content
Dogomania

ciaza (niechciana?) u suki


Agnes

Recommended Posts

Witam! Pisze w imieniu kolezanki...jej dziadek ma ok 8-letnia suke owczarkowata ktora w 10 dniu cieczki uciekla z domu - prawdopodobnie jest w ciazy. To bylo kilka dni temu...wiem, ze mozna podac jakis zastrzyk - czy cos takiego - co "zabije" plod. Czy jest to niebezpieczne dla jej zdrowia? taki zastrzyk? ciaza dla juz troche wiekowej suki chyba tez nie jest najlepszym wyjsciem...to nie moj pies, nie moje przyszle sczeniaki, wiec nie naskakujcie na mnie - chce, zeby nie bylo kolejnych kundelkowatych sierot, a jednoczesnie, zeby nie ucierpiala na tym sunia

Link to comment
Share on other sites

Zazwyczaj po skutecznym pokryciu tzn. kiedy doszło do zapłodnienia, cieczka dość szybko się kończy, zanikają wydzieliny i srom się zmniejsza, zamyka. Jednak zawsze możliwe są odstepstwa od tej reguły :roll:
Oczywiscie zaplodnienie nastepuje pod sam koniec cieczki (bo dopiero wtedy wypuszczane sa jajka), tak ze czy doszlo do zaplodnienia, czy nie, cieczka dosc szybko sie potem konczy :wink: . Tak wiec ja osobiscie nie zauwazylam zadnych roznic w przebiegu cieczki, z ktorych moznaby z jakimkolwiek znaczacym prawdopodobienstwem wywnioskowac, czy suka zostala zaplodniona, czy nie. A szkoda, bo fajnie byloby od razu wiedziec, czy suka jest w ciazy, raczej niz czekac te 4 tygodnie :wink: .
Link to comment
Share on other sites

A ja właśnie mam takie obserwacje :roll:

Mam dwie dorosłe suczki husky ( 8 i 6 lat) i za sobą już conajmniej 20 cieczek. Przy tym 5 zakończonych skutecznym kryciem.

Kiedy cieczka jest "pusta" tzn. nie kryję suczki to wydzielina ze sromu i jego rozpulchnienie utrzymuje się do 18-20 dnia "cieczki". Natomiast po udanym kryciu srom "zamyka się" w ciągu 2-3 dni.

Może to specyfika rasy lub moich suczek :roll:

Link to comment
Share on other sites

Może to specyfika rasy lub moich suczek :roll:
Ja bym raczej przypisywala przypadkom i dopasowywaniu obserwacji do oczekiwan... :wink: To bardzo malutka pula danych, zeby moc wyciagac jakiekolwiek ogolne wnioski.

Nie zaprzeczam, ze ktos, kto zna dana suke czy rase moze z jakims tam (pewnie nieznacznym) wiekszym prawdopodobienstwem zgadnac, czy suka zostala zaplodnoina, czy nie. Natomiast jestem pewna, ze proby ogolniania takich obserwacji to nieznanej sobie suki nie beda mialy znaczacych wynikow, co zreszta wynika ze skrajnie roznych obserwacji Twoich i moich.

Link to comment
Share on other sites

I jeszcze jedna sprawa - ktorego dnia kryjesz? Bo powiedzmy na przyklad, ze 14. Piszesz, ze po tym ciczka konczy sie, po udanym kryciu, "w przeciagu 2-3 dni", czyli z grubsza dnia 17. A bez krycia, piszesz, ze po 18-21 dniach, czyli jesli po 18, to roznica jest jednego dnia!!! Tak mala roznica to juz na pewno nie jest statystycznie znaczaca, szczegolnie przy tak malusienkiej puli danych, jaka podalas...

Link to comment
Share on other sites

ktorego dnia kryjesz?

Zwykle jest to 9-10 i 11-12 dzień od początku krwawienia.

Ale absolutnie nie upieram się przy swoim :)

Być może mam po prostu nietypowe sunie, albo widzę coś czego tak naprawdę nie ma :-?

Po prostu opisałm swoje spostrzeżenia, ot i tyle :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...