Jump to content
Dogomania

mniam mniam mięsko


Falkor

Recommended Posts

Ravk - możesz powiedzieć dlaczego nie surowe? :o

No tak. Z braku czasu skróciłem wypowiedź do minimu i trochę dziwnie wyszło. Druga część wypowiedzi jest ok.

A pierwsza powinna brzmieć: nigdy nie karmię mojego psa surowym mięsem. Dostaje gotową karmę i cieszy się dobrym zdrowiem i kondycją mimo swoich 13 lat.

Fragmenty z publikacji nt. żywienia psów: Mięso surowe jest w zasadzie lepsze dla psów niż gotowane, gdyż zawiera pełny zestaw witamin i substancji smakowych. Jednak przy karmieniu psów surowym mięsem wydzielają one nieprzyjemną woń, co szczególnie niemiłe jest u psów pokojowych. ...

Mięso powinno być pewne, sprawdzone weterynaryjnie. W każdym innym przypadku mięso należy sparzyć lub obgotować. Szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt jest salmonella....

Generalnie chcę, zeby mój pies był zdrowy, a samo mięso nie dostarcza psu wszystkich potrzebnych składników.

Poza tym mój Jerry nie chce jeść surowego mięsa - a gotowane bardzo lubi.

Link to comment
Share on other sites

Ravk - może Cię to zaskoczy :wink: ale istnieje cos takiego, jak dieta BARF. Nie będę nic o niej pisać, bo wystarczy, że wpiszesz w "szukaj" BARF i wszytko Ci się wyświetli.

Karmię tak moją sunię bolończyka (a więc pieska typowo pokojowo-kanapowego; przynajmniej z teorii :wink: ). Jest już prawie 2 miesiące na surowiźnie. Wygląda super, wcina surowe (!!!) kurczaki i każdy rodzaj surowego mięsa i jest zadowolona. Ja również - po żadnej suchej karmie, ani po gotowanym nie widziałam u niej tak szybko poprawy - sierść wreszcie się lśni, biała jest wulkanem energii, biega, szaleje na spacerach. Polecam :lol:

I radzę poczytać o BARFie, staje sie on coraz popularniejszy, a głupio wśród barfiarzy wyskoczyć z tekstem "surowe kości zabijają, a po surowym mięsie psy śmierdzą" :wink:

ps.nie twierdzę, że takie żywienie służy każdemu psu, ale warto wiedzieć, że są "szaleńcy" karmiący psy kośćmi i surowym mięsem każdego rodzaju (byle było jak najbardziej urozmaicone) i zadowoleni z tego :o :wink:

Link to comment
Share on other sites

Fragmenty z publikacji nt. żywienia psów: Mięso surowe jest w zasadzie lepsze dla psów niż gotowane, gdyż zawiera pełny zestaw witamin i substancji smakowych.
No właśnie...
Jednak przy karmieniu psów surowym mięsem wydzielają one nieprzyjemną woń, co szczególnie niemiłe jest u psów pokojowych.
:hmmmm: U mnie nie wydzielają nieprzyjemnej woni...
Mięso powinno być pewne, sprawdzone weterynaryjnie.
To chyba logiczne.
Generalnie chcę, zeby mój pies był zdrowy, a samo mięso nie dostarcza psu wszystkich potrzebnych składników.
Nikt nie mówi, że karmi psa samą surowizną (choć tacy też może się znajdą :wink: ).

Moje psy dostają surowe mięso jako dodatek. Plus surowe kości jako smakołyk.

Surowizną karmię psy od przeszło 17 lat. Wszystkie miały / mają się dobrze.

No... ale każdy karmi swoją metodą... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Heheheh...ja karmie TYLKO I WYŁĄCZNIE SUROWIZNĄ :lol: no ale na jednym z forum usłyszałam, że ja mam bullterriera więc mogę sobie na to pozwolić, bo one mają stalowe zołądki 8)

Podaję głownie kości drobiowe a mój pies ..o dziwo :o nie zdycha w meczarniach :wink:

Dla przykładu , przy polecaniu diety BARF, powołuję się właśnie na twoją LUKĘ ( bolończyka ) Gosiu :lol: no chyba , że to mała wersja terminatora jest :evilbat:

Coraz więcej osób z małymi pieskami typu grzywacze czy cziłałay interesuję się ta dietą, więc może w końcy da sie praktycznie obalić ten mit morderczych kurczęcych kości :D

Link to comment
Share on other sites

Złośnica :oops: Ale my dopiero początkujące jesteśmy... :wink: Wiesz, te męczarnie, smród itp. - wszystko przed nami :lol: :wink:

A terminator to ona jest z pewnością - szczególnie, jak trafi w mój palec, zamiast w kurze skrzydło 8)

A'propos - przed chwilą zrobiłam zakupy - skrzydełka, korpusiki, szyjki (same smakołyki :lol: ) - właśnie gotuję galaretkę z kurzych stópek :lol:

ps. Własnie! A te dzieci, które Luger pożera na spacerze, to liczysz jako RMB, czy podroby?? :lol: 8) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ravk - może Cię to zaskoczy :wink: ale istnieje cos takiego, jak dieta BARF.

Nie zaskoczyło mnie :) Znam - nie stosuję. Mój pies po zjedzeniu kości ma "sensacje" żoładkowe.

W innej publikacji znalazłem jeszcze informację o ryzyku zakażenia salmonellą (ale to raczej dotyczy szczęniąt) i chorobą Aujeszky (Aujeszky disease) od surowego mięsa wieprzowego.

Jak widac z postów każdy karmi psa wg. swojego uznania - i dobrze, pod warunkiem, że psu tez to też odpowiada.

Link to comment
Share on other sites

Ravk, z całym szacunkiem, ale jeśli znasz i wiesz, że niektórzy latami karmią swoje psy surowymi kośćmi zdrobiu, to dlaczego od razu wysnuwasz wniosek:

"Nigdy surowe.

A już przenigdy kości z drobiu. Chyba, że chcesz wykończyć psa w męczarniach"

:roll:

Jeśli znasz, to wiesz też zapewne, dlaczego barfiarze nie obawiają się salmonelli :wink:

Jeśli Twojemu psiakowi nie odpowiada barf, nie karm go nim 8) Każdemu psu służy coś innego, ponadto Twój pies jest już dość wiekowy (13 lat, tak?) - widocznie ciut "rozdelikacony" tym, czym go karmisz (suche, gotowane?? Nie wiem...) Może też trudno mu się gryzie kości (w takich sytuacjach poleca się ich mielenie).

Link to comment
Share on other sites

Jeśli Twojemu psiakowi nie odpowiada barf, nie karm go nim 8) Każdemu psu służy coś innego, ponadto Twój pies jest już dość wiekowy (13 lat, tak?) - widocznie ciut "rozdelikacony" tym, czym go karmisz (suche, gotowane?? Nie wiem...) Może też trudno mu się gryzie kości (w takich sytuacjach poleca się ich mielenie).

Co do zwrotu "nigdy surowe" wytłumaczyłem już poprzednio.

A co do kości z drobiu to nie miałem okazji w ten sposób wykończyć psa (i nie zamierzam) ale powtórzyłem to co mówią weterynarze i autorzy paru książek o psach: kości drobiowe i wieprzowe kruszą się w drzazgi które mogą uszkodzić przełyk. Nie będe sprawdzał na moim psie, czy się mylą, czy nie.

Mój Jerry je głównie gotowe karmy suche i naprawde nie wygląda na swój wiek (trochę posiwiał na pysku - to jego fotka obok) ma też wszystkie zęby. Jest bardzo sprawny, niejednego kota jeszcze pogoni ;)

Pozdrawiam

PS Zwrot "z całym szacunkiem" jest jego zaprzeczeniem, więc darujmy sobie takie figury retoryczne.

Link to comment
Share on other sites

Ja mojego ostatniego psa (sunia ON-ka) karmiłam i surowym i gotowanym, szczególnie lubiła ryż ugotowany z warzywkami i mięskiem wołowym albo drobiowymi serduszkami. Oprócz tego dostawała kawał surowego mięcha i co parę dni kość. Teraz mam 4 letniego husky, który trafił do mnie 2,5 tyg. temu. Do tej pory jadał tylko Frolic i w zasadzie nic innego. Powioli go nauczyłam ze istnieją inne pyszności i teraz wsuwa gotowany ryż z mięskiem, i kostką niepogardzi, za to kompletnie nieinteresuje go surowizna. Może jeszcze się nuczy, ale zmuszać go nie będę. Myślę, że dobra jest dieta urozmaicona, i surowe i gotowane jest o.k. byle by piesek był szczęsliwy i zdrowy :)

Link to comment
Share on other sites

ale powtórzyłem to co mówią weterynarze i autorzy paru książek o psach: kości drobiowe i wieprzowe kruszą się w drzazgi które mogą uszkodzić przełyk.

wszyscy to powtarzaja, ludzie wierza i nie daja psom kosci:( kosci drobiowe daje sie SUROWE nie gotowane - z gotowanymi dzieje sie tak jak napisales (as?) co do wieprzowych to w ogole nie slyszlalam o takiej wersji - moja suka je surowe wszystkie, gotowane lapki kurze (tam tez sa kosci), bo gotujac jedzonko dodaje je

Nie powinnam porownywac wilkow do psow - choc przedow pokarmowy pewnie maja ten sam - ale im nikt nie gotuje kosci!:) a zapewne je jedza, to dlaczego mamy nie dawac naszym psiakom? Moja uwielbia kosci i dopoki bedzie je normalnie trawila bedzie je dostawac

Link to comment
Share on other sites

Co do kości z kurczaka: na igły, po rozgryzieniu przez psa rozwarstwiają się jedynie kości długie (np. udowa) i to w przypadku gotowania, tak jak pisały poprzedniczki. Z koścmi płaskimi nic się nie dzieje nawet po gotowaniu. .

OK. :) Czyli znałem "prawdę" tylko niecałą ;)

Człowiek się całe życie uczy...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...