Jump to content
Dogomania

CACIB, CAC Lwów 2-3.05.2009 r.


AnkaW

Recommended Posts

  • Replies 417
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Wyjazd na Ukrainę bez zielonej karty jest nielegalny, zresztą na granicy sprawdzają i polscy celnicy i ukraińscy.

[URL]http://abc.onet.pl/2037,1006234,,zielona_karta,kontent[/URL]


Zielona Karta
[IMG]http://abc.onet.pl/0[/IMG]

[COLOR=#993300][/COLOR]
[B]Zielona Karta[/B] to międzynarodowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane przez kierowcę poza granicami kraju. Ubezpieczenie honorowane jest przez blisko czterdzieści państw członkowskich, zrzeszonych w systemie Zielona Karta (nazwa wzięła się stąd, że polisy drukowane są na zielonym papierze).

[B]Od 1 maja 2004 roku Polacy mogą wyjeżdżać samochodem do krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego bez Zielonej Karty[/B]. Wystarczy, że samochód posiada polskie tablice rejestracyjne. Na tej podstawie uznaje się, że posiadacz samochodu ma odpowiednie ubezpieczenie OC.

Zielona Karta [B]nie jest potrzebna [/B]posiadaczom polskiego OC komunikacyjnego od 1 maja w następujących krajach: Austrii, Belgii, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, na Litwie, w Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, na Słowacji, w Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Włoszech. Ponadto bez Zielonej Karty można się poruszać po Wyspach Normandzkich, wyspie Man i Gibraltarze (tam odpowiada Biuro Brytyjskie), w Liechtensteinie (Biuro Szwajcarskie), na Wyspach Owczych (Biuro Duńskie), w Monako (Biuro Francuskie) i San Marino (Biuro Włoskie).

W kwietniu 2004 roku została ponadto opublikowana decyzja Komisji Europejskiej, która zakazuje zatrzymywania np. przez policję samochodów z nowych państw UE, w tym - Polski, w celu kontroli, czy kierowca posiada ważną umowę ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Wynika to z tzw. pierwszej dyrektywy samochodowej, która zapewnia swobodę poruszania się samochodem po krajach UE. W razie potrzeby polscy kierowcy mogą kontaktować się ze specjalnym punktem informacyjnym Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (tel. 022/5515101, faks 5515199, w godz. 8-20, e-mail: [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]).

Obecnie posiadanie Zielonej Karty jest [B]konieczne[/B] na terenie następujących państw: [B]Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina[/B].

[B]Dokument ten nie jest respektowany w Rosji[/B] i wymaga osobnego ubezpieczenia – dostępnego zwykle na granicy. Wyjazd samochodem za granicę bez tego dokumentu jest nielegalny i w praktyce prawie niemożliwy, gdyż służby celne kontrolują jego posiadanie na równi z paszportem.

Cena ZK zależy od pojemności silnika, kursu dolara, czasu planowanej podróży, kierunku wyjazdu. Można otrzymać zniżki, gdy w danej firmie komunikacyjnej zostały wykupione inne ubezpieczenia komunikacyjne. Rozpiętość cen jest znaczna, od 120 do 300 zł przy wyjeździe na miesiąc. Wiele towarzystw oferuje Zieloną Kartę gratis.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Coyote Ugly FCI']Долевой взнос для участия в выставке / Entry fee : Для граждан Украины в национальной валюте по курсу НБУ на день оплаты.
Для иностранных граждан взнос / For foreignes 40 €

na zgloszeniu jest napisane ze OBCOKRAJOWCY 40 EURO W DNIU WYSTAWY I TEGO SIE TRZYMAJMY!

wezme zgloszenie euro i co nie wezma mi kasy jak pies przyjety,[/quote]

Rok temu, również informowali, że na wystawie przyjmować będą opłaty tylko w ichniejszych pieniądzach. Na miejscu okazało się, że przyjmowali w euro, a do tego kolejka do płatności w euro była znacznie krótsza od tej gdzie płacono w hrywnach.

Link to comment
Share on other sites

na chwilę obecną nie, ale czytałam że planują. Mam nadzieję że nie zdążą wprowadzić do wystawy bo dooopa:cool3:

[COLOR=#8d0002][B]Wiza, przepisy wjazdowe[/B][/COLOR] Obywatele RP wjeżdżają na terytorium Ukrainy na podstawie ważnego paszportu, bez konieczności posiadania wizy wjazdowej. Na granicy otrzymują tzw. dokument migracyjny (rejestracyjny), na którego podstawie mogą przebywać na terytorium Ukrainy do 90 dni (uwaga: należy zachować ów dokument aż do wyjazdu z Ukrainy; w razie jego zagubienia służby graniczne mogą żądać zapłacenia kary, nawet powyżej 100 UAH). W przypadku pobytu dłuższego niż 90 dni obywatele RP mogą ubiegać się o wizę pobytową lub pobyt czasowy. Formalności te załatwia się w Oddziale Wiz i Rejestracji odpowiednim do miejsca pobytu na Ukrainie.

Link to comment
Share on other sites

kilka pytan technicznych

jesli mam przeciwciała z zeszłego roku z maja a pies ma utrzymaną ciągłość szczepien to jest ok ??

czy w paszporcie musi byc opinia lekarza prowadzacego ze pies jest zdrowy ??

kiedy mam iść do powiatowego na dwa dni przed wyjazdem czy moge isc w ten piatek ??

czy na granicy sprawdzaja czipy i szukaja tatuazy psów ??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Musiałek']kilka pytan technicznych

jesli mam przeciwciała z zeszłego roku z maja a pies ma utrzymaną ciągłość szczepien to jest ok ??

[COLOR=red]ok[/COLOR]

czy w paszporcie musi byc opinia lekarza prowadzacego ze pies jest zdrowy ??

[COLOR=red]do weta po wpis w paszporcie ide jak najpóźniej, najlepiej data wyjazdu[/COLOR]

kiedy mam iść do powiatowego na dwa dni przed wyjazdem czy moge isc w ten piatek ??

[COLOR=red]w ogóle nie ide[/COLOR] :shake:

czy na granicy sprawdzaja czipy i szukaja tatuazy psów ??
[COLOR=#ff0000]nie wiem, jak wracaliśmy to trzeba było iść do ich i naszego weta z paszportami, ale psów nie oglądali[/COLOR]

[/quote]


Tyle z mojego doświadczenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='vanessa']Wyjazd na Ukrainę bez zielonej karty jest nielegalny, zresztą na granicy sprawdzają i polscy celnicy i ukraińscy.

[URL]http://abc.onet.pl/2037,1006234,,zielona_karta,kontent[/URL]


Zielona Karta
[IMG]http://abc.onet.pl/0[/IMG]


[B]Zielona Karta[/B] to międzynarodowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane przez kierowcę poza granicami kraju. Ubezpieczenie honorowane jest przez blisko czterdzieści państw członkowskich, zrzeszonych w systemie Zielona Karta (nazwa wzięła się stąd, że polisy drukowane są na zielonym papierze).

[B]Od 1 maja 2004 roku Polacy mogą wyjeżdżać samochodem do krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego bez Zielonej Karty[/B]. Wystarczy, że samochód posiada polskie tablice rejestracyjne. Na tej podstawie uznaje się, że posiadacz samochodu ma odpowiednie ubezpieczenie OC.

Zielona Karta [B]nie jest potrzebna [/B]posiadaczom polskiego OC komunikacyjnego od 1 maja w następujących krajach: Austrii, Belgii, Chorwacji, na Cyprze, w Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, na Litwie, w Luksemburgu, Łotwie, na Malcie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, na Słowacji, w Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii, Włoszech. Ponadto bez Zielonej Karty można się poruszać po Wyspach Normandzkich, wyspie Man i Gibraltarze (tam odpowiada Biuro Brytyjskie), w Liechtensteinie (Biuro Szwajcarskie), na Wyspach Owczych (Biuro Duńskie), w Monako (Biuro Francuskie) i San Marino (Biuro Włoskie).

W kwietniu 2004 roku została ponadto opublikowana decyzja Komisji Europejskiej, która zakazuje zatrzymywania np. przez policję samochodów z nowych państw UE, w tym - Polski, w celu kontroli, czy kierowca posiada ważną umowę ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Wynika to z tzw. pierwszej dyrektywy samochodowej, która zapewnia swobodę poruszania się samochodem po krajach UE. W razie potrzeby polscy kierowcy mogą kontaktować się ze specjalnym punktem informacyjnym Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (tel. 022/5515101, faks 5515199, w godz. 8-20, e-mail: [EMAIL="[email protected]"][email protected][/EMAIL]).

Obecnie posiadanie Zielonej Karty jest [B]konieczne[/B] na terenie następujących państw: [B]Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rumunia, Serbia i Czarnogóra, Tunezja, Turcja, Ukraina[/B].

[B]Dokument ten nie jest respektowany w Rosji[/B] i wymaga osobnego ubezpieczenia – dostępnego zwykle na granicy. Wyjazd samochodem za granicę bez tego dokumentu jest nielegalny i w praktyce prawie niemożliwy, gdyż służby celne kontrolują jego posiadanie na równi z paszportem.

Cena ZK zależy od pojemności silnika, kursu dolara, czasu planowanej podróży, kierunku wyjazdu. Można otrzymać zniżki, gdy w danej firmie komunikacyjnej zostały wykupione inne ubezpieczenia komunikacyjne. Rozpiętość cen jest znaczna, od 120 do 300 zł przy wyjeździe na miesiąc. Wiele towarzystw oferuje Zieloną Kartę gratis.[/quote]

[COLOR=red]ZIELONA KARTA NIE JEST POTRZEBNA tak mi powiedział ubezpieczyciel i kolezanka teraz była na swieta i nic sie nie dopytywal;i i zielona karte ale nalezy kupić ubezpieczenie zdrowotne. Można kupic na granicy. [/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='quadrupedium']Rok temu, również informowali, że na wystawie przyjmować będą opłaty tylko w ichniejszych pieniądzach. Na miejscu okazało się, że przyjmowali w euro, a do tego kolejka do płatności w euro była znacznie krótsza od tej gdzie płacono w hrywnach.[/quote]
[COLOR=red] POwtarzam ponownie, że dzwoniłam do nich i opłaty beda przyjmowane w euro.[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Musiałek']kilka pytan technicznych

jesli mam przeciwciała z zeszłego roku z maja a pies ma utrzymaną ciągłość szczepien to jest ok ??

czy w paszporcie musi byc opinia lekarza prowadzacego ze pies jest zdrowy ??

kiedy mam iść do powiatowego na dwa dni przed wyjazdem czy moge isc w ten piatek ??

czy na granicy sprawdzaja czipy i szukaja tatuazy psów ??[/quote]

Iwona, na przejściu granicznym w Lubczy Królewskiej w drodze powrotnej (po naszej stronie) wprowadzają psy do "REJESTRU" i wtedy sprawdzają chip lub tatuaż.

W piątek (dzień wjazdu na Ukrainę) wystarczyło poświadczenie lekarza w psim paszporcie, ale już w niedzielę było potrzebne poświadczenie powiatowego na formacie A4 i pieczęć w paszporcie (to po stronie ukraińskiej).
Możesz mieć poświadczenie z piątku.
Inaczej ichniejszy wet-graniczny wystawi takowy dokument za 5 euro/1 szt.
Jeżeli zachowujesz terminy szczepień to badania na przeciwciała są aktualne.
Parkuj samochód tylko na parkingach strzeżonych.

To co jest potrzebne do przekraczania granicy(w danej chwili) zależy od celnika i jego humoru - gwarantuję :diabloti:.
Mile widziany rosyjski.
Moim zdaniem lepiej mieć komplet niż później problemy. U nich czas zatrzymał się kilka dziesięcioleci temu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Benita'][COLOR=red]ZIELONA KARTA NIE JEST POTRZEBNA tak mi powiedział ubezpieczyciel i kolezanka teraz była na swieta i nic sie nie dopytywal;i i zielona karte ale nalezy kupić ubezpieczenie zdrowotne. Można kupic na granicy. [/COLOR][/quote]

Dziwne - od nas żądali zielonej karty.
Co zmiana to inne zasady?!

Link to comment
Share on other sites

Oplatami - a właściwie ich walutą nie ma się co przejmować. We Lwowie jest więcej kantorów (obmin walut) niż spożywczych. Praktycznie na każdej ulicy po kilka jest a w centrum prawie jeden koło drugiego więc jakby przyszło do placenia w hrywnach - problem wlaściwie nie istnieje. W tych "obminach" które wyglądają jak skup zlomu można też bez problemu wymieniać, to są początki gospodarki wolnorynkowej, tak jak u nas jakiś czas temu. Uliczni cinkciarze chyba już tam nie istnieją - jeśli się taki trafi, lepiej omijać. Ale pewnie na wystawie będą chcieli €.

Jeśli ktoś ma blisko do konsulatu Ukrainy - niech się przespaceruje i zapyta najlepiej tu w Polsce o interesujące sprawy. W Lublinie jest konsulat na ul. Kunickiego przed wiaduktem, po lewej stronie. Wczoraj skonczyły się wschodnie święta, więc jutro już powinni normalnie pracować :cool3:.

a z rosyjskim lepiej uważajcie, znam Ukrainę i Ukraincow od lat, studiowalam tam nawet trochę i znam ich podejście do rosyjskiego, zwlaszcza na Zachodniej Ukrainie. Bez problemu rozumieją polski! Nawet jak udają, że nie. Polski jest bardziej podobny z ukraińskim niż z rosyjskim.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Benita'][COLOR=red] POwtarzam ponownie, że dzwoniłam do nich i opłaty beda przyjmowane w euro.[/COLOR][/quote]

I bądź tu człowieku mądry :cool3:.
Napisałam do nich czy w końcu można zapłacić również w euro, i w odpowiedzi dostałam:
"Во Львове в любом канторе можно поменять евро на гривны.К сожалению оплата только в гривнах."
"We Lwowie w każdym kantorze można wymienić euro, żałuję ale opłata tylko w hrywnach."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...