Jump to content
Dogomania

Cieczka


Saint

Recommended Posts

espeso, może idź do weta...
zobacz co wynalazłam:
Ropomacicze
To jedna z najczęstszych chorób suczek. Wywołują ją zaburzenia hormonalne. Wskutek zbyt długiego działania progesteronu błona śluzowa macicy ulega wyraźnemu zgrubieniu, zaczyna się proces zapalny, któremu często towarzyszą zakażenia bakteryjne. W efekcie wewnątrz macicy zbiera się ropa. Dochodzi do samozatruwania się organizmu, co może doprowadzić do upośledzenia czynności wątroby, śledziony a nawet uszkodzenia nerek.
Objawy
wysoka temperatura ciała (dochodzącą do 40 -41 st. C.),
wzmożone pragnienie,
zwiększone wydalanie moczu,
wymioty, czasami nawet uporczywe,
biegunka,
przyspieszone krótkie oddechy (mogą przypominać zianie),
apatia,
brak apetytu,
w badaniach morfologii krwi znaczny wzrost leukocytów, przyspieszone OB.
Obraz kliniczny ropomacicza może przybierać dwie formy. Pierwsza to tzw. "otwarte ropomacicze", gdy z warg sromowych suki wypływa ropa. W takim przypadku postawienie trafnej diagnozy nie nastręcza żadnych trudności. Druga forma to tzw. "ropomacicze zamknięte", macica bardzo się powiększa, ale na skutek zamkniętej szyjki macicy brak jest zewnętrznych objawów choroby. Badający zwierzę lekarz badaniem palpacyjnym (poprzez omacywanie) może jednek wyczuć znacznie powiększoną macicę. Badania krwi potwierdzają diagnozę, a całkowitą pewność uzyskuje sie po wykonaniu badania RTG i USG.
Leczenie
Jedyną skuteczną metodą leczenia i ratowania zwierzęcia jest usunięcie macicy i jajników. Zabieg jest poważny i wymaga znieczulenia ogólnego. W przypadku wiekowych suk (albo kotek, bo choroba ich również dotyczy) najbardziej bezpieczna jest narkoza wziewna.
Ropomacicze najczęściej dotyka samic, u których stosowano środki hormonalne np. w celu zapobiegania niechcianej ciąży, albo w celu zlikwidowania cieczki (rui). Schorzenie częściej dotyka też samic nie mających potomstwa, niż wieloródek.

Link to comment
Share on other sites

[quote]dalej nie wiem czy to to. Myje się tam i co jakiś czas widzę plamkę na podłodze...ale z przeproszeniem pipke ma czystą za to od czasu do czasu...śmierdzi rybą..? [/quote]

To może Twoja sunia ma zapchane gruczoły okołoodbytowe,bo właśnie taki zapach ryb o tym świadczy...i może nie wylizyje sobie sromu tylko miejsce pod ogonem :roll: ?

Link to comment
Share on other sites

Witam

Skonsultowałam się z naszym wetem i wygląda to nie specjalnie. Pierwsza reakcja była że to ropomacicze bo okazałao się ze po uciśnięciu wycieka ropa (z sikawki tzw)
Ale jednak niekoniecznie bo może być stan zapalny , pobralismy wymaz i jest w badaniu, zobaczymy co to wylezie. brrrr...
a swoją drogą jak pies bierze 3 antybiotyli jeden za drugim i do tego sterydy to nie może mu się coś pochrzanić? człowiekowi to się robią różne grzyby itp może jej też?
Dalismy naszej suni drugie imie- AWARIA (ciągle jej coś nawala)

Link to comment
Share on other sites

no przeciez nie rozmnazam niepotrzebnie
pytam sie tylko

znalazlam juz sobie odpowiedz w inym temacie
ale uwielbiam takie odpowiedzi
czlowiek zadaje pytanie a zamiast odpowiedzi dostaje czyjas ocene, kto wogole nie zna sytuacji itp i nie mysli ze ludzie sa dorosli, sprawy przemyslane itp.
niewazne zreszta

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...

[quote name='coztego']Jak moja siadała koło mnie, albo się kładła to odchylałam jej tylną łapę i mówiłam "Wyliż się". Jako, że odchylenie łapy powodowało zainteresowanie "tym obszarem" to sunia się wylizywała. Po kilku takich razach już nie musiałam odchylać łapy, tylko od czasu do czasu przypominałam "Wyliż się" i się sunia myła. 8)
Tak samo sprzątała po sobie, parę razy pokazałam jej plamkę, którą gdzieś zostawiła (wtedy plamkę zlizywała) i potem częściej jak zauważyła, że poplamiła to sprzątała. (oczywiście nie zawsze, większość plamek ja ścierałam mokrą szmatką)

8)[/quote]

a suka ma sie wylizywac ile wlezie?
Bo moja nie robi nic innego poza wylizywaniem sie
non stop tylko sie czysci :crazyeye:
fakt ze po powrocie z pracy nie poznajdywalam plamek (sa tylko jak uda jej sie na 10 sekund zapomniec o ciumkaniu sie i usiadzie gdzies na 2 sekundy)
Pedantka sie trafiła :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...