Jump to content
Dogomania

sterylizacja a charakter


Falkor

Recommended Posts

Czytałam popprzednie wypowiedzi na temat sterylizacji.Są co najmniej chwalebne.sterylizacja wydaje się być bajką.Napiszcie teraz proszę o minusach,przykrych konsekwencjach sterylki.Z poprzednich wypowiedzi na forum wynika,że sterylka nie ma złego wpływu na charakter psiaka ,a wręcz przeciwnie.A co mnie interesuje:moja sunia-bokserek ma spełniać (z wielu powodów) funkcje psa obronnego,czy sterylizacja nie zachamuje rozwinięcia się cech obronnych?Na razie moja sunia to głupawy dzidziuś.Nie chcę mieć w przyszłości "dużego dziecka".Wydaje mi się ,że rozwój psychiczny idzie w parze z rozwojem płciowym,wydzielanie określonych hormonów kształtuje charakter.Więc oto pytanie:czy jeśli wysterylizuję sunie, bedzie ona w przyszłości poważnym, dojrzałym psem obronnym?

Link to comment
Share on other sites

Jakbyś czytała dokładniej istniejące topiki o sterylce i kastracji to tam jest wszystko już napisane - są opisane relacje z życia kastratów :wink: i niektóre psy z dużym powodzeniem po kastracji uczęszczają na PO... poczytaj jeszcze tamte tematy :fadein:

no i moja Luna - maluch nie szkolony jest ponad miesiąc po sterylce i ani ciut ciut nie spuściła z tonu w swoich zapędach obrończych :-?

Link to comment
Share on other sites

jasne,przeglądam wszystko raz jeszcze.Zastanawiam się (może ktoś sie orientuje)czy prowadzono badania nt wpływu sterylki na rozwój pożądanych,wzorcowych cech charakteru danej rasy. Szczerze mówiąc nie sądzę,żeby np pies myśliwski po sterylce stracił instynkt łowczy.Nie mam wiedzy teoretycznej i moge ulegać obiegowym opinią .Ale może ktoś jest ekspertem? Wracam do czytania

Link to comment
Share on other sites

hejhej :)

Kilka lat temu sterylizowałam dwie suki w odstępie kilkutygodniowym. Jedna miała wtedy pięć lat, druga była starsza (nieokreślone o ile - przygarnięta). Jedna jest do dzisiaj taka sama, tzn. charakterek jej sie nie zmianił ani trochę i ciągle ma tyle samo energii i nic nie jest fajniejsze od aportów, skaknia, wykonywania komend, pływania, szczekania, warczenia itd. itp. Natomiast młodszej wszystko się dokładnie poprzestawiało jak za dotknięciem różdżki. Zrobiła się ospała, wszystkim znudzona, płochliwa i szalenie się wszystkim stresuje. Inny pies. U mnie było dotatkowo o tyle nieciekawie, że młoda była (i jest) ostatnia w stadzie, nigdy się z tym do końca nie mogła pogodzić i sterylka chyba zabrała jej tę "iskierkę", jakąś wolę walki czy coś, po prostu zrezygnowała ze wszystkiego. Jakby ostatnia kropla... Wydaje mi się więc że to "osobista" sprawa psa zależna od wieeelu okoliczności, ale nie słyszałam o wielu psach które tak "zgłupiały" po zabiegu.

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

poruszyłam ten topik z powodu znajomych,którzy kupili wilczura (sunia).Sporo w nią zainwestowali a jej zadaniem było strzeżenie "majątku".Już jako szczeniak sprawdzała się idealnie jako stróż,czy też straszak (nie mogłam sama wejść do podwórka ,jedynie wpuszczona przez właściciela itp). Odwiedziłam ich po dłuższej nieobecności i przywitało mnie piskle, nie wilczur.Suka sie wiła przede mną,lizała po nogach.Myślałam,że jest chora.Okazało się ,że to sterylka.Teraz kocha wszystkich,wpuści do domu każdego,jeszcze poliże.Znajomi załamani.Nie zostawią pieska z tego powodu ale wychodzi na to,że muszą nastepnego psa kupić (Obronnego!!!).Bo z pewnych powodów muszą takiego mieć.Przykre. :cry: Co wy na to?

Link to comment
Share on other sites

napisała już wyżej krzywe_oko - niektóre psy się zmieniają inne nie - z tego co czytamy w topicu - większość zachowuje cechy obronne - moja mała Luna nie zrobiła się ani trochę mniej waleczna tam gdzie była waleczna :-?

więc chyba ten przypadek niczego nie dowodzi - po prostu każdy pies reaguje po swojemu :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 1 month later...

Falkor- boksery, to są ogólnie takie duże dzieci :razz: i ja osobiście uważam to za ich swoistą i niepowtarzalną cechę....co nie koliduje wcale z instynktem obronnym i ich użytkowością

moja sucz- bokserka jest już dwa lata po sterylizacji i...jest nadal dużym dzieckiem....ale jak trzeba, to potrafi pokazać na co ją stać....

dla mnie sterylizacja ma istotnie więcej zalet....a to jakiego będziesz miał/a psa zależy od jego socjalizacji...

Link to comment
Share on other sites

Jakoś u zadnej z moich suk nie zauważyłam specjalnie duzych zmian w psychice po sterylce... :roll: Koralik jak była towarzyska i psokochajaca, tak została do końca zycia, Mi dalej nie cierpiała psów, a KrA niestety ani odrobine sie nie uspokoiła (a miałam nadzieję :evil_lol:), dalej jest obłąkanym owcarkiem.... Gucio, wykastrowany w wieku 7 miesiecy co prawda jest bardziej ugodowy do psów niz mój Pał (niekastrowany), ale jak potrzeba to zeby pokaże i psom i wcale nie jest jakis bardziej ciapkowaty ;)

Link to comment
Share on other sites

moja dziewczynka była sterylizowana 4 lata temu. Charakter jej się nie zmienił jak pieszczocha była taka jest i teraz - no może troszkę bardziej lubi się wypieszczać :cool3:.do innych psiaków jest ok.ale jak jakiś ją .... to potrafi pokazać na co ją stać :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Małgośka z Boksą']Jest jedna zmiana u mojej suki (jeżeli jest ona spowodowana sterylką)
Do sterylizacji pies karmiony niemał łyżeczką, żeby nie padł z głodu- totalny niejadek

Dziś: z dwa lata po sterylizacji ciągnie mnie za rękaw do kuchni, bo ciągle głodna :diabloti: a pańcia grzecznie mówi psu: NIE[/quote]

Hehehe, dla niejadkow to korzystna zmiana, hmmm

Link to comment
Share on other sites

[quote name='martita']Hehehe, dla niejadkow to korzystna zmiana, hmmm[/quote]

Wiesz Martita, ja też tak myślałam....:razz:

Ale serce boli, jak patrzą na ciebie te kocie oczy i widzisz te wiszące bańki za śliny na faflach, a Ty mówisz: Wynocha z kuchni obżartuchu :eviltong::eviltong::eviltong::evil_lol::evil_lol::evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...