Jump to content
Dogomania

jamnik króliczy...jaki jest?


asiunia

Recommended Posts

Hej!

Chciałabym dowiedzieć się czegoś na temat tej wielkości jamnisia;)Czy charakterkiem różnią się bardzo od swoich większych braci?Czy szata ma jakiś wpływ na temperament malucha?I czy łatwo znaleźć szczeniaka tej odmiany?(przejrzałam w pośpiechu kilka podstron na google ale w wprzewadze miniaturki);)
z góry dziękuje za odpowiedzi

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asiunia']intensywnie myśle nad czymś niewielkim ale z charakterkiem...Met nudzi się sama w domu więc myślałam o jakimś towarzyszu dla niej a jakoś miniaturki z grupy 9 do mnie nie przemawiają...
jak to wygląda z ruchem u jamniora?[/quote]

z ruchem tzn??
nie ma żadnych problemów, to żywiołowe i zwinne psy :)
królicze jamniczki naszej forumowej Amiśki trenują agility i to z sukcesami ;)

Link to comment
Share on other sites

Jamnki to zarloki,ile widza tyle zjedza:evil_lol::eviltong:
Wiec ruch jest wskazany:pAle nie sa strasznie wymagajace,zabawa np pilka w ogrodze z wlascicielem spokojnie wystarczy;)
Trzeba uwazac na kregoslup generalnie bo to przegubowce i czesto maja problemy z kregami:cool1:
Co jeszcze,uparte czasem:eviltong:potrafia sie obrazic:eviltong:czasem leniwe;)
Generalnie wielka osobowosc w malym ciele hehe:loveu:
AA i zaczepne ale dopoki wiekszy pies sie nie spojrzy,pozniej jest Pancia bron mnie:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Jestem sama właścicielką szorstkowłosego króliczego jamniczka DARKA DUKE ( zapraszam do galerii jamników w dogomanii ). Serdecznie polecam - to wielki duch w małym ciałku, niesamowity temperament i zawsze ogromna chęć do zabaw. Powinien jeść mięsko wołowe, drobiowe z rozgotowanym ryżem i warzywami, chudy biały ser oraz tylko dobrą - wysokiej klasy karmę ( Royal Canin dla jamników, Purina lub Bosch ), ale za to niewiele, więc koszty nie są zbyt duże - w sam raz na czas kryzysu. Trzeba pilnować, bo to łakomczuchy. Nalepiej zapewnić mu dużo ruchu na dworze i zabawy np. gonitwy z innymi małymi pieskami. Dużych raczej nie lubią a poza tym łatwo o uraz dla malucha i nieszczęście gotowe. Waga dorosłego króliczka do 4 kg przy obwodzie klatki ok. 30 cm. Jest więc to wersja kieszonkowa jamnika, choć nadal pozostaje on wielkim upartym indywidualistą z dużym instynktem myśliwskim ( uwaga w lesie - może pogonić i zginąć na dobre ), jak to jamnik. Nie wymaga za to specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych poza czyszczeniem uszu, ząbków i jeśli ma mało wybiegu - przycinaniem pazurków u weterynarza. Pozdrawiam i jeszcze raz polecam tę rasę.;););)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli będziesz poważnie i na 100% zdecydowana , to mogę polecić naprawdę uczciwe i porządne hodowle w Polsce. Jest ich niewiele ( 2-3, które znam i polecam ). Jeśli zainteresowanie króliczą rasą nie zniknie , to daj znać na PW.
Sprecyzuj tylko, czy chodzi ci o odmianę gładko -, długo- czy szorstkowłosą.
Szorstkie są najbardziej żywiołowe, gładkie chimeryczne czasami zaś długowłose łagodne przytulanki i lizaki.
Pozdrawiam - zakochana od lat w jamnikach.;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asiunia']Hej!

Chciałabym dowiedzieć się czegoś na temat tej wielkości jamnisia;)Czy charakterkiem różnią się bardzo od swoich większych braci?Czy szata ma jakiś wpływ na temperament malucha?I czy łatwo znaleźć szczeniaka tej odmiany?(przejrzałam w pośpiechu kilka podstron na google ale w wprzewadze miniaturki);)
z góry dziękuje za odpowiedzi[/quote]

U mnie w domu rządza jamniki królicze:loveu::loveu:
Dwie piękności długowłose i jedna krótkowłosa:multi::multi::multi:
Charakterek mają jamniczy:lol:
ale mają o wiele wiekszy temperament niż standarty
Długowłose są bardziej posłuszne,
uwielbiają PAŃCIÓW,sa bardziej miziaste:loveu::loveu:
W moim podpisie jest link do galerii-dogo ,
galerii o moich królikach-jamnikach:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Fanka jamników']Jeśli będziesz poważnie i na 100% zdecydowana , to mogę polecić naprawdę uczciwe i porządne hodowle w Polsce. Jest ich niewiele ( 2-3, które znam i polecam ). Jeśli zainteresowanie króliczą rasą nie zniknie , to daj znać na PW.
Sprecyzuj tylko, czy chodzi ci o odmianę gładko -, długo- czy szorstkowłosą.
Szorstkie są najbardziej żywiołowe, gładkie chimeryczne czasami zaś długowłose łagodne przytulanki i lizaki.
Pozdrawiam - zakochana od lat w jamnikach.;)[/quote]


ja od dawana marzę o suczce szorstkowłosej króliczej i też bardzo proszę o namiary na hodowle, z góry dziękuję

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cockermaniaczka']Jamnki to zarloki,ile widza tyle zjedza:evil_lol::eviltong:
Wiec ruch jest wskazany:pAle nie sa strasznie wymagajace,zabawa np pilka w ogrodze z wlascicielem spokojnie wystarczy;)
Trzeba uwazac na kregoslup generalnie bo to przegubowce i czesto maja problemy z kregami:cool1:
Co jeszcze,uparte czasem:eviltong:potrafia sie obrazic:eviltong:czasem leniwe;)
Generalnie wielka osobowosc w malym ciele hehe:loveu:
AA i zaczepne ale dopoki wiekszy pies sie nie spojrzy,pozniej jest Pancia bron mnie:evil_lol:[/quote]

to co piszesz to bardzo tendecyjne pisanie ,
nie majace nic wspólnego z wiadomosciami o rasie.

Link to comment
Share on other sites

Ja mowie z punktu wlasciciela jamnika,nie sa to info suche o rasie:roll:Jak ktos chce suche info to niech czyta wzorzec:eviltong:
Chyba wiadomo ze kazdy pies jest inny,bedzie sie roznil charakterem,wygladem,upodobaniami....
Ale chyba sie zgodzisz ze bywaja uparte,kochaja spac pod koludra i potrzebuja ruchu i wychowania;):loveu:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cockermaniaczka']Ja mowie z punktu wlasciciela jamnika,nie sa to info suche o rasie:roll:Jak ktos chce suche info to niech czyta wzorzec:eviltong:
Chyba wiadomo ze kazdy pies jest inny,bedzie sie roznil charakterem,wygladem,upodobaniami....
Ale chyba sie zgodzisz ze bywaja uparte,kochaja spac pod koludra i potrzebuja ruchu i wychowania;):loveu:[/quote]

A masz jamnika króliczego:-o
Z punktu właściciela jamnika mówisz????

Sądząc po Twojej wypowiedzi
masz jamnika -psa mysliwskiego
z którym nic nie robisz!!!!
Bo jeżeli piszesz że spacerki koło domu:cool3:
i rzucenie piłeczka wystarczają mu do szczęścia:shake:
to jesteś złym włascicielem jamnika
ja nie sprzedałabym Tobie szczeniaka za nic:shake:
,takich przyszłych właścicieli staram sie unikać
Tak samo stwierdzenie -kłopoty z kregoslupem!!
Ja mam jamniki od 1983 roku ,zawsze co najmniej dwa,
i nie wiem co to znaczy!!!

!!!!!Ale Ty twierdzisz!!!:shake:
ps moje jamniki uprawiaja czynnie agility,
/na treningach są nie do pokonania
reszta psów lezy a one jeszcze,jeszcze...!!/
jeżdzę z nimi na mysliwskie próby i konkursy
i chodza po lesie/10-15km/co najmniej raz na tydzień!!

pozdrowienia;)

Link to comment
Share on other sites

Amiska moje psy sa strasznie nieszczesliwe naprawde:loveu::roll:Podam sie to Tozu bo tak kocham psy ze strasznie zle maja u mnie:multi::eviltong:
Nie wiem wogole o co Ty kobieto masz pretensje do mnie.
Kazdy robi ze swoim psem to co chce,moje psy nie musza zawodowo biegac w aglity zeby byc szczesliwe:eviltong:
Z kregoslupem tez problemow nie ma wiec nie rozumiem Twojej wypowiedzi...
Nie martw sie,jamnika u Ciebie nie kupie raczej bo jeden mi wystarczy do szczescia:loveu:
A bezpapierowy tez jest kochany jak bys nie wiedziala:p

Gratulacje kondycji jesli naprawde chodzisz 10 km z psami:eviltong:

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem wogole o co Ty kobieto masz pretensje do mnie.
Kazdy robi ze swoim psem to co chce,moje psy nie musza zawodowo biegac w aglity zeby byc szczesliwe:eviltong:
Z kregoslupem tez problemow nie ma wiec nie rozumiem Twojej wypowiedzi...

--------------------------------------------------------
mam pretensję tylko i wyłącznie o ten tekst:crazyeye::crazyeye:
------------------------------------------------------


...Jamnki to zarloki,ile widza tyle zjedza:evil_lol::eviltong:
Wiec ruch jest wskazany:pAle nie sa strasznie wymagajace,zabawa np pilka w ogrodze z wlascicielem spokojnie wystarczy;-)
Trzeba uwazac na kregoslup generalnie bo to przegubowce i czesto maja problemy z kregami:cool1:
Co jeszcze,uparte czasem:eviltong:potrafia sie obrazic:eviltong:czasem leniwe;-)
Generalnie wielka osobowosc w malym ciele hehe:loveu:
AA i zaczepne ale dopoki wiekszy pies sie nie spojrzy,pozniej jest Pancia bron mnie:evil_lol:........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Decyduje obwód klatki piersiowej a nie waga. 4-miesięczny króliczy szczeniak, drobnej budowy, dobrze umięśniony waży ok. 2,8 kg. Jamniki miniaturowe i królicze są bardzo żywe. Porzebują bardzo dużo ruchu. Moje psy przechodzą dziennie przeciętnie 5-8 km a w weekendy kilkanaście, nie licząc zabaw w ogródku. Są bardzo skoczne.

Link to comment
Share on other sites

4 miesięczny waży aż 2,8? Moich rodziców jamolka ma 3,5 miesiąca i waży 2,6 kg, je jak mały odkurzacz i zastanawiam się czy rzeczywiście będzie królicza... Przecież królicze powinny ważyć do 3,5 kg... A ona przez 1 miesiąc przybrała prawie 1,5 kg! Jest bardzo aktywna i ma psią przyjaciółkę kundelkę do zabaw, więc ruchu jej nie brakuje.

Link to comment
Share on other sites

Czyli to normalne że w wieku 3,5 miesiąca waży 2,65 kg? Ja z obiema (jamniczką Radi i lisiczką Melą) postaram się chodzić na agility, bo Mela jest niezwykle szybka i skoczna i kocha ruch, jamniczka też, wiec będą miały frajdę :D

Link to comment
Share on other sites

Radi przez półtora miesiąca z 1,5 kg przybrała do 2,66 kg, ale przez ostatni tydzień przybrała 0,15 kg, więc już dużo wolniej rośnie... Jak wyrośnie standard to też będziemy kochać, ale ona ma metrykę, a to chyba hodowcę do czegoś zobowiązuje skoro w metryce jest napisane, że jamnik [U]króliczy[/U] gładkowłosy merle!!!?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='viverna']Amiśka mam pytanie do Ciebie - jako hodowcy: ile powinien ważyć rasowy jamnik króliczy w wieku 3,5 miesiąca? Przy założeniu, że jest bardzo proporcjonalny, nie jest za gruby...[/quote]


Tak naprawdę to nie umiem na to pytanko odpowiedzieć:eviltong:,
i szczerze to nie znam nikogo kto by umiał:evil_lol:.
Nigdy do końca nie wiesz co wyrosnie z szczeniaczka!!
Waga mojej ZINKI w wieku 3,5 miesiaca wynosiła 1,5 kg.
Ona do mnie przybyła w wieku 3,5 miesiaca,
ale ZINKA wyrosła na bardzo mała króliczkę,
jej waga ,no wiesz taka normalna to niecałe 3 kg.
Ale rzadko ma takową:evil_lol:.
Musisz czekać ,bo czesto szczeniaki w wieku 6 miesiecy
potrafia juz stanąć/w rośnieciu/
ale bywa tez tak,
że młodzież waży więcej niz dorosły jamnik,
a to moja MISS MEGI;);),ale waga to nie wszystko,
obwód klatki piersiowej ,itd:p.


[quote name='Frotka']Decyduje obwód klatki piersiowej a nie waga. 4-miesięczny króliczy szczeniak, drobnej budowy, dobrze umięśniony waży ok. 2,8 kg. Jamniki miniaturowe i królicze są bardzo żywe. Porzebują bardzo dużo ruchu. Moje psy przechodzą dziennie przeciętnie 5-8 km a w weekendy kilkanaście, nie licząc zabaw w ogródku. Są bardzo skoczne.[/quote]


FROTKA Ty masz jamniki????:p:p
A jakie???;)

Link to comment
Share on other sites

Dlatego robi sie przegląd kwalifikacyjny dla wielkości jamnika w wieku 15 miesięcy, bo wtedy można już na pewno powiedzieć czy szczenię będzie jamnikiem miniaturowym czy króliczym. Moja jamniczka miniaturowa waży 3,5 kg, ma ponad 2 lata obwód klatki piersiowej 32 cm i jest miniaturowa.Hodowcę zapis w rodowodzie zobowiązuje do tego ,ze szczenię nie może być standardem. co do wielkości miniatura /królik w większości przypadków nie mozna zagwarantować na 100% co wyroście.
Jeżeli chcesz dużej gwarancji to przeglądaj rodowody obojga rodziców do 5 pokolenia wstecz i sprawdzaj ,że w rodowodzie nie było miniatur, wtedy masz wiekszą szansę

Link to comment
Share on other sites

Wzorzec dopuszcza +2 cm tolerancji dla obu ras.
Obwód klatki piersiowej mierzy się w wieku 15 m-cy i wtedy można psa przekwalifikowć... lub nie :eviltong:

Rodowody są do 4 pokolenia :eviltong: Poza tym takie studiowanie nic by nie dalo, bo po królikach rodzą się miniki, a po mnikach króliki. Prześledzenie historii wszystkich szczeniąt jakie dawaly na przelomie lat psy w rodowodzie byloby może bardziej miarodajne, ale jest niemożliwe :evil_lol: Podobnie zweryfikowanie, czy rzekomy królik z IV pokolenia nie byl przypadkiem miniaturą, tylko wtedy nie bylo takiej mody na mierzenie lub w jego kraju nie używa się miar do określenia tego, co widać golym okiem :eviltong:.

Viverna, waga psa zależy też od grubości koścca, potem dochodzi masa mięśniowa.
Niemcy dążą do wyhodowania jak najlżejszych psów i widoczne są tego efekty - mają cienkokostne, rachityczne jamniki.
W polskim wzorcu nie istnieje coś takiego jak maksymalna waga jamnika króliczego. Może ważyć i 4,5 kg, o ile obwód klaty wynosi max 32 cm.

Jeśli macie zwierzątko z W-wy, po polskich rodzicach, na 95% wyrośnie Wam jamnik króliczy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...