Jump to content
Dogomania

Opieka nad szczeniaczkiem


B0ba

Recommended Posts

Witam was, nie wiem czy był już poruszany ten temat. Proszę was o wskazowki ktore pomoga mi opiekować sie bernardynem długowłosym.
Psiak ma 6 tyg,(jest u mnie tydzien dopiero) raz był odrobaczany jakas pasta przez wczesniejszego wlasciciela, a dzis był szczepiony.
Nie wiem ile powinien ważyć, boje sie ze mało je, pije narazie tylko mleko albo grysik z mlekiem pomimo ze ma miske z karma dobrej jakosci, dawałem mu ryz z mięskiem. Nie chcial tego jesc zmieniam mu to regularnie ale nie ma ochoty jesć, pije tylko mleko. Martwie sie czy nic mi nie jest, Nie wymiotuje ( raz w autobusie zwymiotowal ale to chyba przez jazde. Dostalem od weterynarza preparat na pchły to drapie sie jak szalony jak go wypsikalem. Nie wiem czy przez to nie ma apetytu ze pchły mial\a, albo za mały jest i zacznie potem jesc.
Narazie mam problem ze strasznie chce spac ze mna w lozku i troche marudzi bo nie potrafi wejsc co w tej sytuacji powinienem robic?, pozwalac mu wejsc czy katygorycznie zabraniac ?
W takim wieku pies jest aktywny czy wiecej spi niz bawi sie ?
bo z aktywnościa jego jest roznie ostatnio jak jest chłodniej wieczorem to jest bardziej zywy niz za dnia ( chociaz teraz ze lezy na ziemi to jest smetny bo nie spi na łozku)
Dzieki za poświecony mi czas.

Link to comment
Share on other sites

Co za hodowca wydał Ci 5-tygodniowego szczeniaka?? :crazyeye: To jest absolutnie niedopuszczalne, to conajmniej o 2 tygodnie za wcześnie, a dla tak małego szczeniaka 2 tygodnie to ogromna różnica w rozwoju. Regulamin Związku Kynologicznego zabrania wydawania szczeniąt młodszych niż 7-tygodniowe! Tym bardziej wskazuje a to fakt, że pies nie jest przyzwyczajony do stałego pokarmu, je tylko mleko z dodatkami. To grozi poważnymi wadami rozwojowymi wynikającymi z braku składników pokarmowych w ważnym okresie wzrostu, jak i zaburzeniami psychiki, nadmierną agresją wobec innych psów, nieumiejętnością dogadania sie z nimi w starszym wieku.
Szczeniak miał na dodatek pchły? Przywiózł je od hodowcy? :shake:

Co do wchodzenia na łóżko - jeśli nie masz problemu z konsekwencją wobec psa i poza spaniem w łóżku potrafisz sobie z psem poradzić, jesteś stanowczy i konsekwentny, to nie ma problemu. O ile bierzesz pod uwagę, że psu z wiekiem nie odechce się wcale włazić do łóżka - wręcz przeciwnie, im starszy, tym trudniej będzie go tego oduczyć. Więc zastanów się, czy będzie Ci się podobało, kiedy ten sam pies, ważący już jakieś 80 kilo i wybrudzony po spacerze, będzie się na te łóżko pchał. Ogólnie zasada jest taka, że szczeniakowi nie pozwalamy na zachowania, których nie zaakceptujemy gdy dorośnie. To jest szczególnie ważne u tak dużych ras. Podobnie jest ze skakaniem przy powitaniu, itp. Dopóki pies jest mały, to całkiem zabawne, gorzej kiedy staje się już cięższy od nas, a my zakodowaliśmy mu od szczeniaka, że tak można...

W upalne dni pies zazwyczaj jest mniej aktywny. Dorosły pies zazwyczaj ma rytm dobowy podobny do nas - w nocy śpi, w dzień jest bardziej aktywny. U szczeniaka wygląda to nieco inaczej. Szczeniak jest bardzo aktywny, ale przez krótszy czas, po czym bardzo zmęczony zasypia na jakiś czas i tak w kółko przez całą dobę.

Szczeniak, o ile akurat nie śpi, powinien być aktywny i ciekawy świata, więc jeśli Twój cały dzień jest osowiały, nie interesuje się otoczeniem, nie roznosi Ci mieszkania :) to może być sygnał że dzieje się coś złego.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ja swoją suczkę Maję zabrałam od matki jako ostatnią w wieku 10 tygodni, w brew pozorom nie mieliśmy trudności związanych z jej rozstaniem od maminego cycka :) szybko sie zadomowiła i czuje sie bezpieczna. Od pierwszego dnia u nas jadła już suchy pokarm i wyżej wymieniony przez ciebie ryż z kurczakiem ...
ale boi sie jeszcze otoczenia sa małe trudności z wyjściem poza dom czy też kontaktem z innymi... tyle ile będa ważyć nasze psy w przyszłości i jak wielkie będą miały serca tyle nam trzeba cierpliwości do wychowania takiego malucha :)
myślę i życzę ci tego że twój psiak lada dzień przestanie cie niepokoić wręcz pozytywnie zaskakiwać bo jest jeszcze naprawde młody
co do snu to mój śpi co godzine po półtorej godziny ale za to ta godzina jest nadzwyczaj aktywna :) pomijając czas jeedzenia po którym odpoczywa .....noc zazwyczaj przesypia całą
pozdrawiam:multi:

Link to comment
Share on other sites

Wiecie co ten piesio mi zmarł :-( od przyjazdu był prawdopodobnie chory bo był ospały cały czas myslałem ze to taka leniwa rasa psow. Pare dni pozniej pojechałem do wet. bo mało jadl, z wet. podejrzewalismy go o nosówke ( wszystkie objawy były widoczne po tygodniu ) psiak był leczony, dostawał kroplówke, witaminy na wzmocnienie i cos tam jeszcze ..po trzech dniach leczenia, gdy wrociłem z nim do domu trzeciego dnia poszedł spac i juz sie nie obudził [*]...
(Hodowca był z pod Krakowa, wieś Terasin 67 (czy teresin) )
nie polecam tego hmm hodowce?o ile to był hodowca pierwszy i ostatni raz kupiłem w taki sposob psa :angryy:
Prosze o zamkniece tego tematu..

Link to comment
Share on other sites

Wypadałoby coś z tym zrobić, po pierwsze, żeby inni się nie nacięli, po drugie, żeby nie cierpiały i nie umierały kolejne psy...

Czy szczeniak był rodowodowy? Jeśli tak, możesz napisać skargę do ZK (jeśli nawet szczeniak był bez papierów, a hodowca jewt zarejestrowany i ma też szczeniaki z rodowodem, to jest naruszenie regulaminu i możesz pisać do ZK). Jeśli jednak to "hodowla na dziko) możesz tylko zainteresować nią organizacje broniące praw zwierząt (jeśli panują tam złe warunki). Napisz na forum do EMIR lub ARKA, może uda się zorganizować kontrolę warunków hodowli...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='B0ba']Witam was, nie wiem czy był już poruszany ten temat. Proszę was o wskazowki ktore pomoga mi opiekować sie bernardynem długowłosym.
Psiak ma 6 tyg,(jest u mnie tydzien dopiero) raz był odrobaczany jakas pasta przez wczesniejszego wlasciciela, a dzis był szczepiony.
[/quote]


1.A ktory to madry wet szczepi szczeniaka, ktory jest w nowym srodowisku tydzien!
2. ktory to wet, szczepi szczeniak po jednym odrobaczeniu, tylko!
3. Kto kupuje szczeniaka bez pierwszych szczepien i w tak mlodym wieku.

4.[B]KTO sprzedaje szczenieta 6 tygodniowe!!![/B]

5.[B] Zglos 'tego hodowce' do TOZ Krakowskiego.[/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ARKA']1.A ktory to madry wet szczepi szczeniaka, ktory jest w nowym srodowisku tydzien!
2. ktory to wet, szczepi szczeniak po jednym odrobaczeniu, tylko!
3. Kto kupuje szczeniaka bez pierwszych szczepien i w tak mlodym wieku.

4.[B]KTO sprzedaje szczenieta 6 tygodniowe!!![/B]

5.[B] Zglos 'tego hodowce' do TOZ Krakowskiego.[/B][/quote]

Nie do mnie kieruj te pytania nie jestem wet. nie znam sie na leczeniu zwierząt to raz, a jadac do wet nie jezdzi człowiem z myśla ukatrupieniu psa nie?, dwa pierwszy raz kupiłem zywe stworzenie od "hodowcy" wiec nie wiem w jakim wieku mialo opuścic matke, skoro sprzedawca sprzedaje to chyba wie co robi a bynajmniej powinien? chyba ze wiedziało ze jest juz chore a mimo tego sprzedało? Zgłosił bym ale nie wiem gdzie i co to te TOZ
towarzystwo obrony zwierząt ? czy co ? wiec prosze cie ARKA nie naskakuj na mnie bo to nie ty kopałas w piach tego psa!! :angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='B0ba']Nie do mnie kieruj te pytania nie jestem wet. nie znam sie na leczeniu zwierząt to raz, a jadac do wet nie jezdzi człowiem z myśla ukatrupieniu psa nie?, dwa pierwszy raz kupiłem zywe stworzenie od "hodowcy" wiec nie wiem w jakim wieku mialo opuścic matke, skoro sprzedawca sprzedaje to chyba wie co robi a bynajmniej powinien? [/quote]

Soory, jak sie ma zamiar miec psa, od szczeniaka to PODSTAWOWA wiedze trzeba miec, jak sie opiekowac(karmienie itd), kiedy szczepic, kiedy odrobaczac i jak chronic w okresie szczepien.
Czyta sie wszystko o szczeniak i hodowlach....a teraz to!!!!:
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showpost.php?p=10891279&postcount=897[/URL]

Link to comment
Share on other sites

I czemu służy naskakiwanie? Można by narobić smrodu koło tyłka kolejenmu pseudohodowcy, ale jeszcze kilka ostrych wypowiedzi i nawet nie dowiemy się, co wynikło ze sprawy.

Choć przyznam rację, przed zakupem psa powinno się dowiedzieć tak podstawowych rzeczy jak to, w jakim wieku szczeniak może byc odłączony od matki.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...