Jump to content
Dogomania

sterylizacja ogara po 3 cieczce??


Agnes

Recommended Posts

Witam! Bylam dzisiaj ze swoja znajdka u weta na szczepienie. Sunka ma bardzo duzo z ogara polskiego i pewnie takich gabarytow bedzie. Pytalam o sterylizacje (mimo, ze Aza ma dopiero 7-8 m-cy), a wet mi powiedzial, ze o psow tj wielkosci (ogary, dogi, boksery) powinno sie przeprowadzac sterylizacje po 3 cieczce, bo wtedy mamy wieksza pewnosc, ze sunka nie bedize popuszczac moczu. O sterylizacji czytalam naprawde duzo, wiem, ze najlepiej po 1 cieczce, a nawet przed, ale chcialam sie zapytac co o tym sadzicie...bo ja zglupialam:)

Link to comment
Share on other sites

a wet mi powiedzial, ze o psow tj wielkosci (ogary, dogi, boksery) powinno sie przeprowadzac sterylizacje po 3 cieczce, bo wtedy mamy wieksza pewnosc, ze sunka nie bedize popuszczac moczu.
Agnes, wielu wetów w Polsce (ale tylko w Polsce) tak uważa, choć nie słyszałam jeszcze powiązania z wielkością psa :o . Mnie się nawet wydaje, że w końcu zrozumiałam, skąd takie poglądy się biorą i sprowadza się to do... błędu translatorskiego. Ale to takie moje gdybanie. Faktem jest, że było na ten temat przeprowadzane sporo badań, z których jednoznacznie wynika, że to nieprawda - szansa na popuszczanie moczu nie zwiększa się z terminem sterylki przeprowadzonej po 5 miesiącu życia. Do artykułów na ten temat (w języku angielskim) już niejednokrotnie tu na dogomanii podawałam linki).

Jeżeli lubisz tego weta i chcesz sunię u niego leczyć, to ja bym go poprosiła o źródło tej informacji - może uda Ci się go czegoś nauczyć... Natomiast jeżeli nie darzysz go większą sympatią, to ja bym zmieniła weta. Ten wet robi krzywdę suczkom zalecając sterylizację tak późno, bo sterylizując po drugiej cieczce traci się ochronę przed rakiem sutków (który jest najpopularniejszą formą raka u suk).

Link to comment
Share on other sites

Flaire, tak myslalam, ze cos tu nie tak...co do weta to chodzilam do niego z poprzednia sunia, ale niedlugo, bo potem sie przenioslam gdzie indziej. Sama nie wiem czemu. Nie wiem czy ten wet jest dobry, ale w moich bliskich okolicach innego nie znam. Nie chcialam gdzies daleko jezdzic, bo zalezalo mi tylko na szczepieniu - sunka byla badana niedawno przez weta. Jednak tutaj chcialam chodzic, ale moze faktycznie niewarto? Nie wiem...

Co do sterylizacji chyba bede musiala ten zabieg wykonac po pierwszej cieczce, bo teraz nie mam funduszy:( Ale czy po cieczce jest wieksze ryzyko popuszczania niz przed? Tak czytalam na forum, jednak chcialam sie upewnic. Bardzo sie boje tego popuszczania, boje sie tez raka sutka...i juz glupieje - mysle o tym od miesiaca i sama nie wiem. Pytalam dwoch wetow u nas o sterylizacje przed 1 cieczka - robia wielkie oczy i tyle...czy my musimy ze wszystkim byc w tyle?:(

Link to comment
Share on other sites

Agnes, czy po pierwszej cieczce, czy przed - według badań, o których czytałam, nie ma różnicy jeżeli chodzi o ryzyko popuszczanie moczu. Jest róznica jeśli chodzi o ryzyko raka sutków - zwiększa się, im dłużej czekasz ze sterylką.

Jeżeli Ty czy wet masz opory przed sterylizowaniem przed pierwszą cieczką, albo jeśli brak Ci kasy, to na pewno zrobiłabym to jak tylko można najszybciej po tej pierwszej cieczce. Nie czekaj do drugiej, bo wtedy tracisz już właściwie cały zysk jeśli chodzi o raka sutków.

A jeszcze lepiej - poszukaj uświadomionego weta, który nie tylko zrobi przed pierwszą ciczeką, ale który również będzie Ci potrafił wytłumaczyć i przekonać Cię, dlaczego tak jest najlepiej. Może taki To nawet by Ci na raty rozłożył??? :niewiem: Ale nawet jeśli to nie wyjdzie i będziesz musiała zabieg odłożyć ze względu na kasę, robiąc to u takiego weta będziesz miała świadomość, że gość jest na bierząco w fachowej literaturze...

Link to comment
Share on other sites

Czyli jak wysterylizuje moją sunie po drugiej cieczce to ani troszke nie zmniejszy się ryzyko zachorowania(guzy sutków) :o :hmmmm: :-? ?
almera, bardzo nieznacznie się zmieni (zmaleje). Jak gdzieś natknę się na te statystyki, to podam.

Oczywiście nadal zyskujesz inne efekty zdrowotne, takie jak całkowite wyeliminowanie ryzyka ropomacicza, oraz raka tych narządów, których już nie będzie :wink: .

Link to comment
Share on other sites

Flaire a co sądzisz o preparacie GALASTOP, którego użwa się, żeby zachamować i skrócić ciążę urojoną?? Bo ja miałam ten preparat od weta ostatnio - i dość szybko zadziałał. Pytam się dlatego, bo pewnie jeszcze raz będę go musiała użyć, bo pomyliłam termin cieczki Luny i już jest za późno na sterylkę bo cieczka będzie za jakieś 2, 3 tygodnie chyba. No i chciałam zapytać czy robi się sterylki latem - jak jest gorąco?? Czy to suce nie szkodzi - tzn czy nie jest zbyt męczący upał??

Link to comment
Share on other sites

Flaire a co sądzisz o preparacie GALASTOP, którego użwa się, żeby zachamować i skrócić ciążę urojoną?? Bo ja miałam ten preparat od weta ostatnio - i dość szybko zadziałał.
Słyszałam, że super, ale sama nigdy nie używałam.
Pytam się dlatego, bo pewnie jeszcze raz będę go musiała użyć, bo pomyliłam termin cieczki Luny i już jest za późno na sterylkę bo cieczka będzie za jakieś 2, 3 tygodnie chyba.
Rzadko u której suczki da się przewidzieć cieczkę z taką dokładnością - więc dlaczego nie machnąć się do weta i sprawdzić, czy nie da się umówić szybciutko na tę sterylkę, jeszcze przed tą cieczką? Nigdy nie słyszałam, żeby dwa tygodnie przed spodziewaną cieczką było "za późno" - nich wet ją zbada i Ci powie.
No i chciałam zapytać czy robi się sterylki latem - jak jest gorąco?? Czy to suce nie szkodzi - tzn czy nie jest zbyt męczący upał??
Robi się i nie szkodzi.

Boszsze, malawaszka, szukasz jak najwięcej powodów, żeby tę sterylkę odłożyć - może warto się zastanowić, dlaczego? A jeśli to nie tak - to do weta, już! :wink:

Link to comment
Share on other sites

No - ja wiem że tak robię Flaire :oops: - bo się strasznie boję, bo nie mam dobrego i zaufanego weta i tu tkwi mój największy problem :-? A poza tym na vetserwosie piszą, że sterylkę robi się podczas ciszy hormonalnej, czyli najlepiej około 6 tyg. po ustąpieniu wszystkich objawów cieczki, chyba że występue ciąża urojona (ale nie napisali już po jakim czasie najlepiej robić sterylkę jak ta ciąża urojona wystąpiła - bo u Luny jest zawsze :( )

Jutro albo we wtorek pojadę do weta do Katowic Giszowca (podobno dobry) i z nim pogadam i ustalimy co robić

Link to comment
Share on other sites

malawaszka moj wet mi powiedzial ze moge Hage ciachnac 2-3 tygodnie po cieczce to raz a dwa moja Cortina miala przeprowadzana sterylizacje 2 sierpnia 2002 roku i wtedy dopiero byly upaly i nic sie nie dzialo wiec nie przesadzaj :wink:

Pozdr

Monika z Cortina i Haga

Link to comment
Share on other sites

coztego nic wet nie mowil, powiedzial ze suczka (teraz Aza:)) jest w bardzo dobrym stanie, fakt ze nie zapytalam o tylne lapki, bo zapomnialam :oops: ale sunka chodzila troche po gabinecie, wet nie zwrocil jakos uwagi na jej stawianie nog, a ja mysle ze wszystko oki:)

Link to comment
Share on other sites

coztego nic wet nie mowil, powiedzial ze suczka (teraz Aza:)) jest w bardzo dobrym stanie, fakt ze nie zapytalam o tylne lapki, bo zapomnialam :oops: ale sunka chodzila troche po gabinecie, wet nie zwrocil jakos uwagi na jej stawianie nog, a ja mysle ze wszystko oki:)

A nie mówiłam :D

Link to comment
Share on other sites

Boszsze, malawaszka, szukasz jak najwięcej powodów, żeby tę sterylkę odłożyć - może warto się zastanowić, dlaczego? A jeśli to nie tak - to do weta, już! :wink:

Aaaaaaa umówiłam się z wetem na jutroooo - jak będzie wszystko w porządku to jutro zabieg. :scream_3: umieram ze strachuuuu :(

Link to comment
Share on other sites

Hihi, sorki Flaire, ale opisywałam to już chyba wszędzi oprócz tego topicu :wink: cały off był zajęty trzymaniem kciuków za Lunę :D

Więc jest wszystko super - operacja była w środę - Luna dość długo wybudzała się z narkozy - tak na nią działają różne uspokajacze (po jednej tabletce sedalinu spała kiedyś 24 h z przerwami) - no i jak wróciliśmy od weta i jak kończyłą się wybudzać to zsiusiała mi się na łóżko :roll: ale cóż - jeszcze nie panowała całkowicie nad swoim ciałem :wink:

Wet przed operacją zbadał ją dokładnie - sprawdzał srom i cycusie - czy nie jest za blisko cieczki, ale spoko - potem po zabiegu powiedział, że macica nie była jeszcze przygotowana na cieczkę, więc spoko zdążyliśmy na czas (to dzięki Tobie Falire bo dałaś mi porządnego kopniaka w doopsko :wink: )

Potem z każdym dniem jest coraz lepiej - jeszcze ją wolę wnosić na schody i nie pozwalam skakać na łóżko (zdjęłam materac i śpię koło niej), ale już widzę że zaczyna ją roznosić energia i na dworze muszę ją nieźle hamować bo by już brykała z psiakami :P

Ranka się ślicznie goi - jest suchutka i nie ma opuchlizny - po operacji miała popsikaną takim srebrnym czymś co miało zapobiegać powstaniu zapalenia itp. Lunka jeszcze chodzi w kubraczku, bo jak tylko jej go zdejmę to zaczyna się dziwnie zachowywać i zaglądać na brzucha - a jak tylko założę kubrak uspokaja się - wygląda to tak jakby sama czuła się pewniej w tym opatrunku - jest to diść luźne więc dostęp powietrza jest stały i jakby bardzo chciała to by pewnie się do ranki dostała, ale kilka nocy nie spałam bo jej pilnowałam i już jestem spokojna bo się nie interesuje ranką 8)

Jedyne czego żałuję to tego, że ten wet chyba nie stosuje szwu kosmetycznego, tylko zwykły - na zewnątrz, ale cóż jest wszystko ok więc nie narzekam :P

Aha no i odradził mi narkozę wziewną u takiego malucha jak Luna bo powiedział, że dla małych piesków to się nie za bardzo nadaje (tylko nie potrafię powtórzyć dlaczego, bo byłam wtedy w szoku :oops: ), i powiedział, że korzyści z niej byłyby niewielkie w stosunku do kosztów :roll: więc nie wiem jak to jest

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...