Jump to content
Dogomania

PUDEL- nie taki straszny....+ off


Sonya-Nero

Recommended Posts

Odmiana "arlekin" i "black and tan" oraz każda inna maść (grafit, czerwień, kremowy) poza 5 kolorami wymienionymi we wzrorcu (biały, morelowy, brązowy, srebrny i czarny) są nie uznane przez FCI gdyż w ich wypadku zachodzi podejrzenie "nieczystej krwi" czyli domieszania innych ras, drugą teorią powstania tych kolorów jest ukryty gen łaciatości w pudlu o kolorze białym oraz podpalania w pudlach morelowym i srebrnym (zauważ ze tych odmian czasem są jasniejsze nogi i ciemna prega przez grzbiet - szczególnie w kolorze srebrnym).

Łaciatość powstaje też poprzez łączenie pudli białych niedopigmetnowanych czyli zgodnie z wzorcem FCI wadliwych (rózowa skóra lub skóra w łaty, brak pigmentu lub jego częsciowy brak na wargach, nosie, powiekach, opuszkach) z innym kolorem np. czarnym (1 pokolenie jest czarne, a te osobniki znowu łączone z "wadliwym" niedopigmentowanym osobnikiem koloru białego mogą dać "łaty" czyli w tym wypadku obszary bez pigmentu - wizualnie białe) .

Ale do tego trzeba trochę wiedzy, zaparcia, warunków - z reguły jednak wszelkie "kolorowe pudelki" nie sa pudlami tylko "kun-pundelkami" mniej lub więcej przypominającymi rasę.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 9.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja też jestem przeciwko kryciu pomiędzy kolorami, szczególnie pomiędzy mieszankami w których wystepuje kolor srebrny i morelowy.

Wolę tradycyjne kolory, chociaż ładnie wybarwiony "arlekin" nie wygląda źle. Podpalany i zankowany jednoznacznie kojarzy mi się z kundelkiem.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście w Polsce ani harlekiny ani black & tan nie są uznawane, ale już w Niemczech, Czechach czy w Rosji pudle takie mają rodowody wystawianie przez kluby i mogą uczestniczyć w wystawach klubowych czy krajowych/międzynarodowych jako rasa nie uznana przez FCI.

W zasadzie ośrodkiem hodowli harlekinów i black & tan są Niemcy.

Ja osobiście nie mam nic przeciwko takim odmieńcom :wink: .

A nawet bardzo podobają mi sie takie łaciate duże pudle

sidney02.jpg

W sobotę na klubowej w Lipsku był pokazywany pudel miniaturowy black & tan i całkiem fajnie się prezentował.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście w Polsce ani harlekiny ani black & tan nie są uznawane, ale już w Niemczech, Czechach czy w Rosji pudle takie mają rodowody wystawianie przez kluby i mogą uczestniczyć w wystawach klubowych czy krajowych/międzynarodowych jako rasa nie uznana przez FCI.

W zasadzie ośrodkiem hodowli harlekinów i black & tan są Niemcy.

Ja osobiście nie mam nic przeciwko takim odmieńcom :wink: .

A nawet bardzo podobają mi sie takie łaciate duże pudle

sidney02.jpg

W sobotę na klubowej w Lipsku był pokazywany pudel miniaturowy black & tan i całkiem fajnie się prezentował.

Dziwne rzeczy dzieją się dzisiaj na Dogomanii :evil:

ten post powinien być na siódmej stronie a znalazł się na pierwszej!!!

Do trzech razy sztuka :D

Link to comment
Share on other sites

no wlasnie wyprzedzila mnie az trzy krotnie Sonya- Nero :wink: 8) z tym ze wlasnie zauwazylam ostatnio w anonsach o sprzedaz pudli "black&tan" i "arlekin " tutaj ze i te psiutki maja rodowody.To troche niesprawiedliwe ze tutaj mozna miec dla takiej masci rodowod a w Polsce nie - myslalam ze przepisy sa wszedzie takie same :cry:

Link to comment
Share on other sites

hmm a może coś o srebrnych? ;) poproszę o wskazówki, linki do hodowli gdzie warto pooglądać sobie srebrne pudle, zarówno średniaki jak i duże :) Na co zwrócić uwagę? jak to jest z tym rozjaśnianiem i jaki odcień jest idealny?

witam!

ja mam sredniaka srebnego i musze przyznac ze troche tego tu biega zarowno po ringu jak i po miescie.

Nie siedze jeszcze tak dokladnie w pudlach ( ucze sie ) ale widze ze jesli chodzi o masci w Niemczech pudli to do wyboru do koloru- jesli chcialabys takiego tutaj kupic moge przeslac troche stron, cenny dla porownania jesli chcesz to moge ci dac namiar i w razie czego skontaktowac z hodowca mojego Askoo

Link to comment
Share on other sites

O tak Niemcy lubią pudle, i tak średnio na wystawach pojawia się ok 70-80 sztuk. Dodatkowo drugie tyle pojawia się "towarzysko" na wystawach.To robi wrażenie.

Z moich obserwacji wynika że największą popularnością cieszą się duże pudle, następnie średniaki, natomiast bardzo mało jest toy'ów i tu jestem zaskoczona :( .

Wszystkie pudle są starannie wystrzyżone, przeważnie na federała, nie widziałam żadnego pudla we fryzurze typu "koszmarek", co niestety jest częstym widokiem u nas w Polsce... :(

Link to comment
Share on other sites

W czechach miałam okazje własnie ogladac arlekiny.Dosc ciekawie wygladaja.W Polsce ilosc pudli wogole spada z dnia na dzien chyba :roll: Jeszcze pamietam jak kilka lat temu wystawiajac miniaturke biała miało sie po 4-6 w klasie a teraz 1 albo 0!!Ludzi przezucaja sie na inne rasy co nie kosztuja tyle pracy przed wystawa.A ja mam swojego puelka..niestety jest niewystawowy ale jest doskonałym obronca...a to raczej PUDEL niz pudelek-PUDEL DUŻY CZARNY.

Wielki czarny mokry nochal,niesamowity pieszczoch,kochajacy wszystko co sie rusza 8) PENTU Szemrowicki Dworek.Jedyne co zdobylismy to tytuł PSA Towarzyszącego ale wcale wiecej nie potrzebuje bo jest kochanym psiaczkiem!!

_333922_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Chętnie się poodbijamy od tego dna ale na około rzucają same kłody pod nogi. Właśnie wczoraj dostałam informację od hodowczyni ze Słowacji, że krycie białej średniaczki tym razem się udało ale prawdopodobnie (info od weta) będą tylko 2 szczeniaki. I mam duże obawy, że mam marne szanse na suczkę z tego miotu :( .

Link to comment
Share on other sites

Obecnie jakość i ilość pudli w Polsce sięgła chyba dna ,

ale zaczynamy się powoli odbijać,

Z tym , że ilosć pudli jest tragiczna to się zgodzę, ale jakość :o

Co trzeco wystawiany pudel w Polsce to interchampion a co drugi champion Polski , zmbitne krycia, importy, a dodatkwo osiągnięcia typu Zw.Mł.Europy - mam wymieniać które to psy ??? Takich osiągnięc w historii pudli w Polsce dotąd nie było, owszem stawki pudli sięgały nawet kilkanastu psów na ringu (lata 1970-1990), z czego nieliczne były doskonałe, a często były to oceny dobre.

Wolę chyba dzisiejszy poziom pudli.

Link to comment
Share on other sites

a co drugi champion Polski

ale nie można pominąć faktu, że przeważnie nie ma konkurencji w klasach, a sędziowie są nader łaskawi w przyznawaniu CWC...

Takich osiągnięc w historii pudli w Polsce dotąd nie było

... ale dwukrotne vicezwycięstwo świata dla średniej brązowej polskiej pudlicy to też nie było byle co.... a teraz prawie nikt o tym nie pamięta... :(

Link to comment
Share on other sites

a cio to koszmarek??? :o

Przepis na wykonanie fryzurki "koszmarek":

potrzebny nam będzie pudelek, ale taki najlepiej skołtuniony, bo przecież nie ma czasu go kąpąć i czesać, wyczesujemy go wyrywając z kołtunami sporo włosa, a pozostałych resztek tworzymu taką fryzurkę:

-wygalamy stópki jak najwyżej, żeby nie nosił do domu blota i piasku

-sierść na łapkach zostawiamy nie dłuższą niż 1 cm, ewentualnie modelujemy "spodenki" najwęższe na końcu, rozszerzające się stopniowo ku górze, ale bez przesady

-sierść na tułowiu zostawiamy w podobnej długości

-sierść na pysku dluższa, ewentualnie jakieś sumiaste wąsy

-ogonek modelujemy w formie płaskiego pędzelka, bo chyba pudel powinien mieć jakiś pompom na ogonie

-na główce zostawiamy jakąś czuprynkę, ale wygalamy wysoko czółko, żeby włosy nie padały mu do oczu

-na uszach jakimś cudem uchował sie gęsty włos, ale trzeba go skrócić, bo nie ma innego sposobu na usunięcie resztek jedzenia zaplątanych we włosy.

:wink: :wink: :wink:

Link to comment
Share on other sites

Witaj Irena,

a może jednak urodzi sie ich więcej, u mnie wet też wypatrzył tylko trzy, ale od razu zastrzegł, że to tylko minimalna ilość - urodziła się piątka.

Historia polskich pudli:

marzy mi się jakiś kronikarskie spisanie tego co było, bo wszystko odchodzi w niepamięć, odchodzą hodowcy, odchodzą psy, hodowcy zmieniają rasy.

Niestety znam historię pudli tylko bardzo, bardzo fragmentarycznie, i to w zasadzie w tej części mnie dotyczącej, czyli czarnych i brązowych średniaków. :oops:

A może coś wspólnymi siłami zrobimy?

Co ty na to Aneto i Ireno?

Link to comment
Share on other sites

No więc zaczynam historię to co mi Sonya-Nero przypomniałaś :oops:

KOCKY Sti-Va (po I. Ch. Zw.Pl ATOS Melisa z Brzozowej i TOSCA Elegantissima) - średnia brązowa pudlica od p. Grygiel Wandy , Bytom - jeżeli chodzi Ci o tą sunię to ja wiem o jednokrotnym v-ce Zw.Świata...

Suczka urodzona około 1986 roku, linia ta obecnie zupełnie zanikła a raczej w mizernych ilościach przetrwała w rodowodach czeskich pudli.

Zw.Mł.Eur x 3 zostawiam Sonya Tobie do wymienienia :)

GITTA z Radosnej, miniaturka biała, od Beaty Kałkus , Wrocław, klasa championów II / 8 Wystawa Światowa , gdzie, nie pamiętam... rok albo 1991 albo 1992

Irena - nie martw się, ja tydzień przed 1-szym porodem mojej Panthery powiedziałam właścicielce reproduktora, że nie jest w ciąży :D A po tygodniu - urodziły się 2 piekne kluchy i to nie małe (21 dkg). Teraz wolę poczekać aż do dnia porodu.

Jak ta sunia jest Tobie pisana to Cię nie ominie, prędzej czy później się znajdziecie.

Sonya-Nero a to inny przepis na fryzurkę koszmarek gdzie cię 0X na miejscu:

Bierzesz psa od właścicieli, rozczesujesz go, suszysz strzyżesz i fryzujesz 3 godziny i oddajesz właścicielowi na noc zapowiadając, żeby uważał żeby piesek się nie zmoczył itd.

Na następny dzień widzisz pieska totalnie skudlonego, i mokrego (!) i brudnego (!) po pół godzinnym (czy aby tylko) rannym spacerku dla zdrowia (aby piesek się wybiegał).

Efekt znasz :wink: Nie uratujesz już nic bo masz 10 minut do wejścia na ring.

Link to comment
Share on other sites

TOSCA Elegantissima - rozmawiałam z Grygielową na wystawie w Nowym Targu i faktycznie miała dwa razy vicezwycięstwo swiata, drugie w Izraelu.

linia ta obecnie zupełnie zanikła a raczej w mizernych ilościach przetrwała w rodowodach czeskich pudli

i jest też w rodowodzie pewnego smoliście czarnego pudelka miniaturowego w Polsce :wink:

Zw.Mł.Eur x 3 zostawiam Sonya Tobie do wymienienia

no, ale tak za 10 lat, bo to wtedy będzie historia, a tak jeszcze farba na dyplomach nie przeschła. :wink:

A z historii pudla średniego w Polsce:

Int Ch. Suraliam Flowerhill Spider sędziny Sabiny Palczewskiej, który przyczynił się i do rozkwitu i do upadku czarnych średniaków.

Podobno był przepięknym psem, płynącym po ringu (jesztem szczęśliwą posiadaczką jego zdjęcia).

Link to comment
Share on other sites

Ja będę posiłkować się dostępną literaturą. I tak w czasopiśmie Pies nr 2 (244) z 1994 r. ukazał się artykuł Pana Z. Jakubowskiego pt "Piękne pudle w dobrych rękach". Z. Jakubowski pisze:

"... W pochwałach naszych pudli trudno z radością i satysfakcją nie wspominać o nobilitacji i międzynarodowych sukcesach - ... - białej średniej pudlicy DESSY Bajkowy Świat, pana dr Romana Bednarskiego. Jest ona championem Polski i championem Austrii... ojciec: JOGI Psie Królestwo, matka: BAJKA Psie Królestwo"

W artykule Z. Jakubowski pisze również o sprowadzonych do Polski psach i tak w 1993 r. :

- do M. Supronowicz przyjechał duzy biał pudel Ch. USA DACUN'S DELTA WE LOVE TO FLY

- do A. Musiał z Piekar Śląskich suczka duża biała A-SNOW WONDER Flash of Lighting z Niemiec

- do I. Wójcik pies duży biały ALEXANDER'S FACE z ww. hodowli.

Czy wiecie może czy sprowadzone psy miał jakiś wpływ na polską hodowlę pudli, czy były jakieś szczeniaki?

Link to comment
Share on other sites

Szukając ciekawostek o pudlach zajrzałam na stronę:

http://www.grosspudelzucht.at/

Jeżeli znajdziecie chwilkę czasu na jej przejrzenie to polecam w ramach relaksu. Znalazłam tam przyjemne dla oka zdjęcia "nie wystawowe" pudli dużych białych. Naprawdę warto je obejrzeć np.:

http://members.aon.at/ronthalerguetl/images/Schladming%20114_WEB.JPG

Fajne?

Link to comment
Share on other sites

Sonya Nero - t w końcu ten tyuł zdobyła TOSCA czy KOCKY - bo przy KOCKY widziałam ten tytuł ( był w katalogu), a może jedna i druga? To by b.dobrze świadczyło o poziomie tej odmiany.

No i jednym z najlepszych psów był:Int. Ch. ATOS Melisa z Brzozowej to protoplasta takich linii jak "z Alteyrosei", "Brankonigin", mają go też w rodowodzie psy z Niemiec.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...