Jump to content
Dogomania

potrzebuję rady przy kupnie jamniczka


Zabajka

Recommended Posts

Witam

Właśnie "noszę" się z zamiarem kupna malutkiego, szorstkowłosego jamniczka. Jestem trochę zagubiona, bo chciałbym, ale...

Nic nie wiem o jamnikach, nie znam ich psychiki, nie wiem jak dobrze wychować takiego psa. Jaki ma charakter ? Gdzie kupić ? Wiem,że forum to nie serwis ogłoszeniowy, ale... Nie chcę popełnić błędu, nie chcę dać sie oszukać, nie chciałabym kupić szczeniaczka od jakiegoś pseudo-hodowcy. Nie wiem na co zwrócić uwagę przy kupnie ?

Od wielu lat jestem hodowcą ( odchowałam już 5 pokoleń) ale... niufów. A to raptem 60 kg różnicy...

I marzy mi sie pies którego NARESZCIE mogę nosić na rękach i dla którego przeżycie 10 lat to nie jest rekord...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 150
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Jaki charakter?

Uparte :evilbat: Trzeba byc konsekwentnym, chodz niektorym to nie wychodzi, np. mojemu tacie :lol: Kazdy sie nabiera na te oczka patrzace litosciwie na czlowieka ktory ma smakolyka w reku :wink: Ja juz sie na to nie nabieram :evilbat:

Hodowle ma Ursus, czasami tu wpada wiec trzeba poczekac na nia 8)

Masz sliczne duze czarne :D

Link to comment
Share on other sites

Hmmm. Konsekwentnym. Wiesz, moje duże czarne są typowymi molosami. Śpią, jedzą , wolno spacerują i ....już nie pamiętam jak szczeka moja Era...? :stupid:

A tu żywa torpeda... Czy sobie poradzę ..?

Czy mogę prosić o radę, na którą hodowlę zwrócić uwagę, a której omijać ? Słyszałam o jakiejś chorobie oczu (PRA ?) , a poza tym nic nie wiem...

Link to comment
Share on other sites

O chorobie oczu nie slyszalam :roll:

Jamnika trzeba wychowywac jak najzwyklejszego psa, bo jak nie to wejdzie na glowe i nie zejdzie :evilbat:

Maja Kaja baaaaardzo lubie ruch, spacerki po lesie, po polach itp. to jest to co ona uwielbia, oprocz kopania :lol: Poradzisz sobie napewno :wink:

Musisz uwazac na kregoslup, bo ma predyspozycje do wypadania dysku. Nie tylko jamnikom moze wypadac, wszystkim psom na krotkich lapciach i dlugich kregoslupch. Ale nie tylko, bo gdzies slyszalam/widzialam (?) ze innym rasom tez moze wypasc i to nie byl niskopodwoziowy pies.

Aha, uwazac trzeba aby nie przekarmic zwierza, bo gruby jamnik juz nie jest jamnikiem. Tyle razy widzialam na ulicach jamniki i az szczeka opada :x tak sa zapasione :shake:

A to moja Kaja czyli wzorcowy jamnik 8)

:drinking: Kaja%20na%20lotnisku.jpg

Link to comment
Share on other sites

Witam

Lubi spacery...He he he to znaczy przeciwieństwo mojej Erki, którą trzeba budzić na spacerek... Może wreszcie będę mieć psa który pojedzie ze mną do lasu, na koniki ?

A o karmieniu to usłyszałam takie rzeczy, że o mało z fotela nie spadłam. Karmiąc moją Erkę , po prostu biorę miarkę, nabieram Eukanubkę i sypię do michy.Raz pełną, czasem jedną i "kawałek"- jak tam mi sie nabierze. A tu hodowczyni mi mówi, że taka dorosła (szczenię 3x dziennie) suczka je ... 15 granulek rano i 15 granulek wieczorem ! :lol: O kurcze...! Tego numeru jeszcze nie znałam, żeby psa karmić licząc "granulki" na sztuki... :D

Link to comment
Share on other sites

Witam

BRAWO !!! Już sama na to wpadłam. Jakiś mały plecaczek... Tylko jak to przymocować...

nice- girl- to się nie ma z czego śmiać. I Ty możesz trafić na jamnika !!!

Ja jeszcze miesiąc temu nie miałam pojęcia, że mnie to spotka...

A z tymi spacerami, to kurcze nie pomyślałam... Co ludzie powiedzą ??? Erka ma 71 cm i waży 58 kg, a "to to" ma 41 cm (długości oczywiście) i waży 1,70 kg...

Link to comment
Share on other sites

Zaraz ...zaraz....(nie myślę o dużej bakterii)... Koniki odpadają ? A to to szybko nie biega....? :stupid:

Hodowczyni mówi, że szybkie jak błyskawica, to miałam nadzieję,że się przyzwyczai do spacerków koło konia (oczywiście hucuła!!! taki Wielkopolski czy hanower Toby ją całkiem zdołował, a ja mogłabym jej nie zobaczyć z góry) :D ...

Link to comment
Share on other sites

Hmmm. No tak. To będzie rzeczywiście problem. Trenuję rajdy długodystansowe. Na ostatnich zawodach wygrałam 20 km w tempie 20,49 km /h a z Petrą byłam druga na 10 km w tempie 22,23 km/h, co dało najszybszy przejazd całych rajdów, a na drugie miejsce spadłyśmy uzyskując AB za odwodnienie (najwyższe jest A za 5 pkt, AB=4 pkt). W rajdach liczy się prędkość x punkty za parametry konia- Tętno, oddech, perystaltyka jelit, odwodnienie, błony śluzowe, wypełnienie naczyń i ruch. Na ogólnopolskich zawodach dochodzi napięcie mięśni i żyła jarzmowa...

Te wspólne spacery to i tak planowałam za około 1,5 roku- pies musiałby się do konia przyzwyczaić, żeby pod kopyta nie wejść. Więc zostaje nam bryczka.... :-?

Link to comment
Share on other sites

Jamnik by pasował...? Nio to super....Kupujesz ? Odstapię Ci tego co ja mam brać...he he he

Trzymaj za nas kciuki, bo za kilka godzin wyjeżdżam do Wałbrzycha, a mam wyleniałą sukę, tuż po szczeniętach....Może sędzia będzie słabo widziała.....?

Link to comment
Share on other sites

Aaacha.

A ja jutro jadę zakupić swojego pierwszego jamnika. Liczyłam, że przed zakupem- tutaj uzyskam jakieś info, no ale... Ludziska jakieś nieśmiałe są chyba, bo nawet tych najlepszych hodowli nie chcą mi podać. Więc kupuję w ciemno, chociaż bardzo tego nie lubię. Dziś kupiłam transportówkę, i kilka drobiazgów. Mam nadzieję, mojej Erze spodoba się nowa koleżanka . I liczę ,że mój nowy nabytek okaże się wspaniałym przedstawicielem swojej rasy...

Czy to będzie królik czy miniatura ...? Oto jest pytanie...

Link to comment
Share on other sites

Alusia od Alberta to Ty ???

Nie pasuje do mnie sierściuszek...? Wiesz, na drugiego niufa narazie za wcześnie, Era ma dopiero 4,5 roku. A samej jej tak smutno. Niedawno wyfrunęły z gniazdka jej dzieci i ma depresję !!! Doszłam do wniosku, że potrzebna jej przyjaciółka. Podobno rozmiar nie ma znaczenia w uczuciach....? :wink:

To już dziś. Jadę po tę małą ok. 16 godziny...

Link to comment
Share on other sites

Liczyłam, że przed zakupem- tutaj uzyskam jakieś info, no ale...

Zabajka, powiedzialam Ci takie najwazniejsze rzeczy dot. jamnika. Nie wiem co jeszcze mozna powiedziec o tych malych diabelkach, nie jestem zadnym hodowca, ktory by Ci nawijal godzinami o wychowaniu, szkoleniu, itp. :wink: Z hodowczyn to tylko czasami Ursus sie tu udziela, jak juz wczesniej pisalam.

bo nawet tych najlepszych hodowli nie chcą mi podać.

Ja nie znam zadnej hodowli jamnikow :wink:

A z jakiej hodowli bedzie maly diabelek tasmanski :evilbat: 8)

Link to comment
Share on other sites

Witam! przykro mi ze tak pozno tu zajzalam. :cry: Mam trzy jaminorki i ONka.Dwie suczki dlugowlose standardowe i pieska dlugowlosego miniature.Jezeli chodzi o spacerki to bedziesz wygladala podobnie jak ja :lol: Moj ONek Haker(40kg) i biegajace wszedzie glosne jamniole(Inka 8kg i Kapsiu 4kg)Staruszka nie chodzi na spacery z nami bo mieszka u rodzicow.Jezeli chodzi o charakter to male madrale ze swoim zdaniem,obrazaja sie i pokazuja co im nie pasuje. :wink: Konsekwencja w wychowaniu i karmieniu to podstawa!Moj 2letni Kapsiu jest prawie tak posluszny jak moj ONek Haker,spokojny i jak na jamnika grzeczniutki. :D Natomiast Inka(prawie 11miesiecy)diabel wcielony!!Wszedzie jej pelno,wszystko ja interesuje i robi wszystko co moj ONek.Pisalas ze interesuja Cie jamniole szorstkie wiec moim zdaniem dobra hodowla to np.Anix,Herbu Kopidolek,Brzdac,Hycon.Jak wpadnie tu Ursus to pewnie jeszcze cos napisze cos madrego.Kobietka ma wiedze i potrafi czlowieka podniesc na duchu. :wink:

Link to comment
Share on other sites

No i stało się ... Godzinkę temu przyjechałyśmy do Rzeszowa. Nazywa się Ułanka Arlet , po Monty Python Catonium, od Nowalijki Arlet. Umaszczenie ma po ojcu. Z pewnym zakłopotaniem rozgląda sie po mieszkaniu , zastanawiając się co to jest za wielkie czarne bydle spoglądające na nią z balkonu...

Pierwsze co znalazła to drogę na łóżko ! Wskoczyła na sam środek mojej poduszki i.... układa się do snu. No to się zaczęło ..!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...