Jump to content
Dogomania

suczka z cukrzycą...


Doda_

Recommended Posts

witam, nasza suczka jest kundelkiem, ma 11 lat.
Byla grubiutkim psem, miala nadwage, przez rok jadla karme royal canin odchudzajaca..nie pomagalo, nie schudla wogole i jakies miesiac temu bylismy z nia u weta, przepisal jej leki ScanVet bo miala problemy z chodzeniem, bolaly jej lapki, po tych lekach w ciagu 1-2 tyg schudla az.. 5 kg.. I teraz jest strasznie bardzo chuda. Dajemy jej jak najwiecej jedzenia, tzn tyle, ile da rady zjesc, ale utyc juz nie moze. W czwartek dowiedzielismy sie ze ma cukrzyce, chodzi do weta na kontrole, bierze zastrzyki, dobrze sie czuje. Wet nie powiedzial nam, skad jest ta cukrzyca. Malo nam mówi, dlatego bardzo prosze, jesli ktos z was zna ssie na cukrzycach, niech mi napisze, skad ta cukrzyca? A jeść moze normalnie, to co zwykle..???

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Może to Ci pomoże:

[url]http://www.vetserwis.pl/cukrzyca_pies.html[/url]
[url]http://www.krakvet.pl/forum/viewtopic.php?t=6818&start=0[/url]

Jest odpowiednia karma dla diabetyków:

[url]http://www.krakvet.pl/royal-canin-diabetic-390g-p-908.html[/url]
[url]http://www.krakvet.pl/chore-karmy-weterynaryjne-cukrzyca-c-23_201_202_204_257.html[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Fredii']Jeśli czegoś nie wiesz albo potrzebujesz porady to służę pomocą.[/quote]

Dzięki, suczka dobrze się czuje, tylko strasznie chuda jest, strasznie.. jak lekko ją popychne to przewraca sie.. jezdzimy do weta po zastrzyki, jednak wet tylko daje zastrzyki i nic wiecej nie mówi:angryy: Jesli mozesz, to napisz cos, nie wiemy co moze jesc - normalnie jak przed cukrzyca? dieta jakas? co zrobic zeby sie troche poprawila? suczka je [U]ROYAL CANIN VETERINARY DIET WEIGHT CONTROL DIABETIC 30[/U] dla psow z cukrzyca.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Na jakie zastrzyki jedziecie? Napisz, jaką insulinę podajesz, ile razy dziennie i ile jednostek jednorazowo. Jeśli możesz to napisz, jaka jest obecnie waga Twojego pieska. Na początku leczenia cukrzycy psiak może czuć się osłabiony. Z biegiem czasu, kiedy glukoza będzie wyregulowana powinien nabierać sił i odzyskać apetyt.

Co do diety….. ta karma także ma wpływ na osłabienie organizmu oraz brak apetytu. Ja miałem to samo. Mój wet. od razu powiedział ze najlepiej jest samemu gotować. Przy cukrzycy drugą najważniejszą sprawą jest odpowiednia dieta, która nie pozwoli na wysokie skoki glukozy, ale tym samym jest syta. Najlepiej gotować ryż lub makaron z mięsem ( wołowina, drób oraz ryba) nigdy nie podawaj wieprzowiny. Omijaj także owoce. Dieta psa chorego na cukrzycę jest uboga, dlatego trzeba osobno podawać jakieś witaminy.

Zazwyczaj weterynarze zalecają, aby piesek jadł 30 minut po podaniu insuliny oraz w ósmej godzinie, kiedy jej działanie jest największe. Jest to taka ustalona teoria, która w większości przypadków powinna się sprawdzić. U mnie się to nie sprawdziło. Gdy podam 8 j. o godzinie 7 to o 10 glukoza jest na poziomie 60-70 więc musi coś zjeść. Żebyś wiedziała, kiedy i ile podawać insuliny wypadałoby zrobić krzywą cukrową. Chcąc nie chcąc musisz kupić gleukometr. Jest to wymóg konieczny, aby dobrze leczyć psiaka. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca doprowadza do uszkodzenia nerek a tym samym zatrucia organizmu.

Sunia jest wysterylizowana?
Zrób suni badania na:

Mocznik
Kreatynina
GOT
GPT
Fosfataza zasadowa
Amylaza w surowicy

[B][COLOR=black]Względem pierwszego postu. Wiek 11 lat to jest już sporo jak na psa. Moja ma 10 lat i od 3 miesięcy także zaczyna chodzić wolniej. Łapki odmawiają posłuszeństwa. Miała robione prześwietlenia i nic nie wyszło. Jednym słowem wiek robi swoje. Jest to normalne i nic na to nie poradzisz. Możesz tylko podawać coś na wzmocnienie ale to za bardzo nie pomoże.. Cukrzyca najczęściej występuje u psów z nadwagą, u suk powyżej 7-go roku które nie miały młodych oraz tych które są nie wysterylizowane. Duży wpływa ma także to czym psy były karmione. Z tego co napisał polski doktor który prowadzi klinikę weterynaryjną w Pensylwanii karmy typu Pedigree a zwłaszcza Chappi wpływają w dużym stopniu na uszkodzenie trzustki. Inne marketowe mieszanki to już w ogóle omijać z daleka[/COLOR][/B]

Link to comment
Share on other sites

Suczka jeździ na zastrzyki - insulina CANINSULIN, 11 mil jednorazowo.
Rano o 8:00 je a o 8:30 bierze zastrzyki.
Waży teraz 9,8 kg, a przez rok walczyła z nadwagą (ok. 15 kg) w lutym wazyla ok. 13 kg, jak tylko zaczęla brac ScanVet to waga spadła do 10,4 kg (to było jakies tydzien temu) a teraz wazy 9,8.. Waga ciągle spaduje.. Suczka ma apetyt, ciągle chce jeść. Je gotowaną marchewkę mieszaną z kurczakiem, ryżem/makaronem. Pije dużo wody, dziennie 1,1/2l. Karmę (royal canin ........) musi jeść dziennie 180 g - rano 90g , po poludniu też 90g.

Jest wysterylizowana. W wieku 7 lat zaszla w ciaze (była to jej pierwsza ciąza) niestety.. chodziliśmy z nią do takiego weta, który sie na psach nie znał. Nie wiedzieliśmy o tym. Jej brzuch rósl, a wet powtarzał ciągle ze jeszcze jest czas, że urodzi za kilka tygodni.. i suczka leżała, nie umiała wstac, brzuch miala duży, pojechalismy do innego weta a ten.. krzyczał, dlaczego nie przyszliśmy z nią wcześniej, miała urodzić kilka tygodni [U]wcześniej[/U]!! I bardzo szybko trafiła na stól operacyjny.. Niestety szczeniaczki juz nie żyly, przed operacja blagalismy,zeby uratowali tez szczeniakow. Niesteyy nie udalo sie, ale suczkę uratowano. Jej macica byla koniecznie do usuniecia.. I ja wysterylizowali.. Po tym wszystkim miała kilka operacje - przepuchlina ciągle rosla. Ma teraz siatke w brzuchu, i niedawno przepuchlina znowu urosla. Jesli nie bedzie wiecej rosnac, to operacji nie bedzie. Przestalismy chodzic do tego weta, wczesniej (przed ciaza suczki) ten wet zabil moje swinki morskie! Mowie, ze zabil, bo nie wiedzial jak je leczyc! jedna miala guze w brzuchu, druga zapalenie macicy.. Do dzis nienawidze tego weta, a tak naprawde, wetke bo to kobieta :mad:

Badania robione dnia 10 kwietnia:
Morfologia
Mocznik - 35,1 (mg/dl)
Kreatynina - 1,0 (mg/dl)
ALP - 1267,0 (IU/L)
GOT - 84,6 (IU/L)
GPT - 194,8 (IU/L)
Amyl - 1965,0 (IU/L)
[U]Glukoza - 396,5 (mg/dl)[/U]

Wczoraj glukoze miała jakies ponad 240 (mg/dl)

Mocz - cukier (+) 1,4 g/l

Suczka jak miała nadwage to chodzila tak wolno, nie dawala rady isc kilkanascie metrow dalej, teraz to jest o wiele lepiej, moze biegac, chyba dlatego, ze schudla strasznie. Ona ma niedowage.

Link to comment
Share on other sites

A nie zastanawiałaś się nad zmianą insuliny? NSULINUM LENTE WOS jest lepsza dla psa. Ile razy mierzysz poziom glukozy? Jeśli raz dziennie to jest to stanowczo za mało. Nawet po podaniu insuliny może być taka sytuacja, że poziom glukozy wzrasta zamiast maleć. Jest to dość powszechne wśród cukrzyków. Jeśli sunia ma 240 glukozy a Ty dasz jej jeść to chcąc nie chcąc cukier wzrasta do poziomu krytycznego. Dzisiaj u mojego psa jest właśnie taka sytuacja. Dzisiaj łącznie dostała około 25 j. insuliny a zjadła tylko raz. Glukometr tylko dzisiaj był w użyciu aż 10 razy. Musisz kupić glukometr, jeśli chcesz dobrze leczyć psa. Doktor Czerwiecki oraz mój wet. zabronili podawać marchewkę. Być może to właśnie przez nią Twoja sunia ma taki poziom cukru.

Tego weta to powinnaś do sądu podać lub urwać jej łeb. Nie rozumiem, po co takie coś prowadzi lecznicę? Dla zysku?

Co do badań.


Z tym ALP to się nie pomyliłaś? Norma to jest około 170-175 a tu taki wynik? A co na to weterynarz?

Jeśli faktycznie jest taki wynik to szukałbym dobrego weterynarza.
Taki wynik wyskakuje przy:[LIST]
[*]stanach zwiększonej aktywności osteoblastów (komórek rozkładających kości) do czego dochodzi w nadczynność przytarczyc, osteomalcji, nowotworach pierwotnych i przerzutowych
[*]w niektórych schorzeniach dróg żółciowych
[*]posocznicy
[*]przewlekłymo zapaleniu
[*]tyreotoksykozie[/LIST]są to oczywiście teoretyczne założenia, ale nie ma czasu by je lekceważyć.
GOT i GPT tez są o wiele za duże.
Amylaza to normalka przy problemach z trzustką także tym sobie głowy nie zawracaj.

Zmień weterynarza, bo widać, że to następny niedouk.
Dla przykładu złego leczenia napisze wyniki mojego psa przed leczeniem i po leczeniu

Przed
GOT 105 U/L
GPT 209 U/L
Fosfataza zasadowa 1056 U/L

Po
GOT 19 U/L
GPT 40 U/L
Fosfataza 200 U/L
[FONT=&quot][SIZE=3]Także naprawdę poszukaj innego lekarza bo szkoda pieska.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Tak naprawdę, to nasza suczka jest u dziadków. Pisałam do nich fax, nie odpisali jeszcze, więc na niektore twoje pytanie odpowiem później. Wiem o glukometrze, kupimy. Nie wiedzielismy ze suczka nie może jeść marchewki, bo nasz wet nie mówi, co moze, co nie! Już wczoraj go zmienilismy, nowy wet wie o suczce, potrzebuje tylko papierki leczenia suczki u starego weta, teraz próbujemy wyciągnac kartorekę jesli nam sie uda to ją damy do nowego weta. ALP - nie pomyliłam się. Suczka ma tyle. Zobaczymy co na to nowy wet.

Link to comment
Share on other sites

Weterynarz zmieniony!
Stary wet dal nam papierki leczenia suni. Nowy wet przeczytal dokladnie i bardzo dlugo rozmawial z moja babcia o suni. W piatek sunia glukoze miala 196 :razz: W poniedzialek bedzie miala od nowa robione badania u nowego weta. Wazy 10,40 kg. Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Suczka dobrze się czuje, ale badanie krwi ma fatalne.
Jej wątroba i trzustka źle pracują. Będzie dostawała leki na wątrobę.
Karma Royal Canin - musi jeść troszeczkę mniej. Nadal chuda jest, waga rośnie ale bardzo bardzo powoli. Weterynarz mówił ze z cukrzycą to tak jest, ciągła walka. Insulina - dajemy od wczoraj o 2 jednostki więcej.

Najważniejsze, że suczka dobrze się czuje :)

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Wątroba jest powiększona czy uszkodzona i jakie leki dostaje.

Z cukrzyca nie ma żadnej walki. Podajesz insulinę rano. Pół godziny po wstrzyknięciu troszkę jedzenia. Insulina zaczyna działać po dwóch godzinach. Po 4-5 godzinach mierzysz poziom glukozy. Jeśli jest więcej niż 110 czekasz 120 minut i dajesz coś do jedzenia, ponieważ w ósmej godzinie insulina działa najsilniej. Po 4 godzinach mierzysz poziom glukozy (12 godzin minęło i insulina przestała działać). Jest poniżej 120.., nie podajesz ani insuliny ani jedzenia. Jeśli chcesz, aby psiak zjadł…wstrzykujesz połowę zalecanej dawki i troszeczkę jedzonka. Przed spaniem znowu badanie krwi i oceniasz, co trzeba zrobić. Zostawić tak jak jest czy podać karmę. Jest to najprostsza metoda do utrzymania glukozy na dostatecznym poziomie. Gdybym polegał tylko na weterynarzu to znaczy jeździł na zastrzyki czy aby zmierzyć poziom glukozy to nerki suni byłyby jak gąbka. Ja zużywam od 5 do 8 testów paskowych dziennie. Jak trzeba to zwiększam dawkę insuliny lub zmniejszam. Gdy się tego nauczysz to leczenie cukrzycy wyda się prościutkie (zresztą takie jest). Z początku to wszystko wydawało mi się horrorem-…ale teraz? Nic trudnego. Sunia jest zdrowa, badania krwi jak u zdrowego młodego psa.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Witam. Tez mam ten problem , wczoraj byłam u weterynarza i dowiedziałam sie ze moja 9 letnia Saba ma cukrzycę. zrobili jej USG badanie moczu i krwi. Jednak cukrzyca jest spowodowaniem chorej nerki i trzustki. No nie mam zielonego pojęcia o cukrzycy ale czas sie nauczyc. tak ze odpowiednia dieta musi byc i posiłki o tych samych porach. jednak pani nie powinna podawac psu tyle jedzenia ile wciśnie. pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

[quote name='megii50']Witam !! Miesiąc temu stwierdzono u mojej suni cukrzyce.Przeczytałam na forum wszystko ale moja p wet kazała mi podawać innsuline po jedzwniu 30 Ja sama nie potafie sprawdzac poziomu cukru jak to mażna zrobić bezboleśnie u pieska??[/QUOTE] No niestety- inaczej się nie da jak przez nakłucie.Nie wiem co prawda gdzie się psa nakłuwa ale wet pewnie Ci powiedział.Czy na pewno dobrze zrozumiałaś,że insulinę trzeba podawać po jedzeniu? Idę o zakład,że chodziło o 30 minut przed jedzeniem.Inaczej nie widzę sensu. Ukłucie nie jest bolesne- no chyba,że masz pieska- histeryka :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']można posłuzyc sie paskami do moczu(ketodiastix sa na receptę),albo nakłuwać ucho(zyłki widać) albo z opuszka łapy(igła 0,7 lub 09)[/QUOTE] Paski do badania moczu pokażą kiedy poziom cukru jest bardzo wysoki. Zresztą są dość nieprecyzyjne jeśli chodzi o dokładne ustalenie poziomu cukru.Co do kłucia w żyłę- krew z żyły nie ma takiej samej wartości jak podskórna.Nie pamiętam tylko czy z żyły poziom cukru jest wyższy czy niższy niż spod skóry.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje za rady,moja Megunia jest bardzo dzielna spokojnie znosi zastrzyki ,przestała sikać w nocy ,ale bardzo słabo z jedzeniem .Staram sie pilnować diety ale ona nauczona jest na gotowe jedzonko i nie bardzo chce gotowanego musze dawac więcej mięska i wedlinki niz kaszy czy ryzu .Uwielbia surowe mięso watrobę ryby ,czy moze to jeśc

Link to comment
Share on other sites

[quote name='megii50']Dziękuje za rady,moja Megunia jest bardzo dzielna spokojnie znosi zastrzyki ,przestała sikać w nocy ,ale bardzo słabo z jedzeniem .Staram sie pilnować diety ale ona nauczona jest na gotowe jedzonko i nie bardzo chce gotowanego musze dawac więcej mięska i wedlinki niz kaszy czy ryzu .Uwielbia surowe mięso watrobę ryby ,czy moze to jeśc[/QUOTE]
może,może.cukrzyka nie mozna głodzic.z dwojga złego niech je cokolwiek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...