Jump to content
Dogomania

AST obronny?


Recommended Posts

wiem ze ten temat by juz poruszany wielokrotnie ale chodzi mi o konkretna jasna i klarowna odpowiedz :lol: Czy american staffordshire terriera uznaje sie za rase psow typowo obronnych. W moim przekonaniu do wczoraj byly to psy bojowe, ktore owszem maja warunki i to duze do obrony ale chodzi mi o odgorna systematyke wg ktorej mozna asta uznac za psa obronnego. Wielokrotnie czytalem dyskusje i klotnie wg ktorych raz asty za bardzo kochaly ludzi zeby dobrze bronic, z drugiej strony asta nie powinno uczyc sie gryzc gdyz jego psychika jest taka a nie inna. Czekam na opinie pozdrawiam i mam nadzieje ze sie czegos naucze :D

Link to comment
Share on other sites

Oczywiscie,ze sa KLASA UZYTKOWA - DYPLOM UKOŃCZENIA kursu PO czy nawet IPO :)

Ale pytanie padlo czy AST to TYPOWY pies obronny ????

Ja odpowiadam ,ze NIE AST to nie jest PIES TYPOWO OBRONNY i nigdy NIE byl ani NIE BEDZIE :)

ON-y to faktycznie rasa TYPOWO OBRONNA - z takim zamairem byla wykreowana , po tym jak niebardzo sprawdzily sie jako Pasterze :-? , a jednak sa takze PRZEWODNIKAMI OCIEMNIALYCH , pracuja w sluzbach GOPR itp.

Link to comment
Share on other sites

ON-y to faktycznie rasa TYPOWO OBRONNA - z takim zamairem byla wykreowana , po tym jak nie bardzo sprawdzil sie jako Pasterz :-?
Wedlug moich informaci to rasa typy AST byla wkreowana do walk z tego co czytalem psy te zanim walczyly same ze soba mialy walki z bykami, niedzwiedziami a nawet z lwami. I raczej nazywa sie je psami Bojowymi.
Link to comment
Share on other sites

I tutaj jest często propagowany niedokładny podział bo bullowate należą do grupy psów WALCZĄCYCH, a nie bojowych.

Psy bojowe jak samma nazwa wskazuje brały udział w bojach (ich przodkowie oczywiście), czyli generalnie są to "mastiffy" i ich potomkowie szeroko rozumiani.

A bulowate w tym AST to potomkowie psów walczących , a nie bojowych ale jakoś tak razem do jednego worka wrzucili, zeby było prościej.

A z labradora można zrobic psa co na podwórko nie wpuści jeżeli o to chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Czy american staffordshire terriera uznaje sie za rase psow typowo obronnych.

STANOWCZO NIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :)

chciałabym wiedzieć dlaczego?

skoro piszesz dalej, że Ast to pies bojowy- sorry, ale czasy walk się na szczęście dawno skończyły- i nie wrócą- chyba, że nasza cywilizacja padnie i zaczniemy znowu biegać po drzewach :evilbat: - więc ja się z kolei pytam:

DLACZEGO?

CHODZI PRZECIEŻ O PRZYDATNOŚĆ RASY DZIŚ- A NIE JEJ BOJOWY, CZY WALECZNY CHARAKTER Z PRZESZŁOŚCI.

w końcu żaden normalny hodowca ASTów nie użytkuje ich obecnie w celu, do jakiego zostały stworzone :evilbat:

Co to według Was znaczy PIES TYPOWO OBRONNY?

z naciskiem na słowo "TYPOWO"- bo skoro ktoś uważa, że ON jest typowo obronny tylko dlatego, że w regulaminie hodowlanym pokutuje przestarzały przepis o konieczości przejścia przez psa i sukę ONa kursu PO, aby zaklasyfikować je do hodowli- a nie bierze się pod uwagę, że ONy wystawowe (czyli te, które de facto stają się potem hodowlanymi- gdyż innej drogi nie ma)- mają ze względu na zbyt długotrwałą hodowlę nastawioną w 99% na wyglad najczęściej spapraną psychę i są nadpoubdliwe i nerwowe- to ja się z tym zgodzić nie mogę.

Jeśli się w ogóle tylko regulaminu ZK czepiać- to wg. niego TYLKO Owczarki Niemieckie i Dobermany są TYPOWO obronne :evilbat:

Link to comment
Share on other sites

chciałabym wiedzieć dlaczego?

skoro piszesz dalej, że Ast to pies bojowy- sorry, ale czasy walk się na szczęście dawno skończyły- i nie wrócą- chyba, że nasza cywilizacja padnie i zaczniemy znowu biegać po drzewach :evilbat: - więc ja się z kolei pytam:

DLACZEGO?

CHODZI PRZECIEŻ O PRZYDATNOŚĆ RASY DZIŚ- A NIE JEJ BOJOWY, CZY WALECZNY CHARAKTER Z PRZESZŁOŚCI.

Amstaff wychowany zgodnie z tym, do czego byl stworzony nigdy nie przejawi agresji w stosunku do czlowieka i w zasadzie taki charakter powinien byc u tej rasy promowany (dot. wszystkich psow walczacych)

To wlasnie rozbudzanie agresji w stosunku do czlowieka jest niebezpieczne i powinno byc zabronione. Pitbulle sa w USA najczesciej kradzionymi !!!! psami.

w końcu żaden normalny hodowca ASTów nie użytkuje ich obecnie w celu, do jakiego zostały stworzone :evilbat:

Wpisz w wyszukiwarke "gamedogs" -> z tym ze amstafa raczej nie zobaczysz.

Link to comment
Share on other sites

@Jarek_Soja

rozumiem, że wydaje Ci się, iż obronność= przejście kursu PO+ rozbudzanie agresji w stosunku do ludzi?

cóż, ja tak tego bynajmniej nie odbieram- dla mnie fakt, że dana rasa może być OBRONNA- nie równa się temu, że mam przedstawiciela tejże szkolić na PO= rozbudzać w nim instynkt gryzienia na komendę (bo raczej w PO nie chodzi o nic innego- a już na pewno nie o rozbudzanie agresji w stosunku do ludzi).

chodzi mi o to, że istnieją rasy o których możemy powiedzieć- obronne, a które NIE PODLEGAJĄ PRÓBOM PRACY- jak dog kanaryjski czy ca de bou- i nadal możemy spokojnie twierdzić, że mimo to, są to rasy obronne, bo mają po prostu taką "konstytucje" psychiczną, mówiąc językiem potocznym- "mają to w genach" i jednocześnie

nie powinno się w nich rozbudzać dodatkowo przez szkolenie- instynktu gryzienia- bo możnaby rozbudzić śpiącego byka i nie móc nad nim zapanować.

I za taką też rasę uważam American Staffordshire Terriera- który wg. regulaminu także nie podlega próbom pracy- a to, że ktoś się podejmuje szkolenia go na PO- robi to na swoją odpowiedzialność- ja bym tego nie uczyniła. :evilbat: tak samo jak, nie pójdę nigdy na PO z moim argentynem.

Link to comment
Share on other sites

@Jarek_Soja

PO= rozbudzać w nim instynkt gryzienia na komendę (bo raczej w PO nie chodzi o nic innego- a już na pewno nie o rozbudzanie agresji w stosunku do ludzi).

Psy walczace nigdy nie byly przeznaczone do gryzienia ludzi-a na PO to chyba pozoranta sie gryzie? Dla mnie juz to jest niedopuszczalne, bo stanowi pewna bariere psychologiczna, ktora pies lamie. Inna sprawa, to fakt, ze na pewno nie wszystkie psy walczace sa na tyle dobrze ulozone, by bez problemow je odwolac-znow wychodzi ich pochodzenie.

chodzi mi o to, że istnieją rasy o których możemy powiedzieć- obronne, a które NIE PODLEGAJĄ PRÓBOM PRACY- jak dog kanaryjski czy ca de bou- i nadal możemy spokojnie twierdzić, że mimo to, są to rasy obronne, bo mają po prostu taką "konstytucje" psychiczną, mówiąc językiem potocznym- "mają to w genach" i jednocześnie

nie powinno się w nich rozbudzać dodatkowo przez szkolenie- instynktu gryzienia- bo możnaby rozbudzić śpiącego byka i nie móc nad nim zapanować.

Nie do konca moge sie z tym zgodzic. Psy stricte obronne WLASNIE MUSZA miec zdany PO- jako potwierdzenie swych cech.

Ca de bou-czy pies stworzony do walk z bykami to pies obronny? :o

I za taką też rasę uważam American Staffordshire Terriera- który wg. regulaminu także nie podlega próbom pracy- a to, że ktoś się podejmuje szkolenia go na PO- robi to na swoją odpowiedzialność- ja bym tego nie uczyniła. :evilbat: tak samo jak, nie pójdę nigdy na PO z moim argentynem.

No i z tym sie zgadzam w 100%

Link to comment
Share on other sites

A buldogi amerykanski to psy bojowe prawda?Podobnie jak AST-y wychodowane do walki z bykami niedzwiedziami itp. (AST-y maja duza domieszke ich krwi) a jednak osadnicy wykorzystywali je jako psy strozujaco-obronne i to z powodzeniem.Na podstawie znajomosci z AST-m moge stwierdzic obronne tak strozujace nie bardzo

Link to comment
Share on other sites

ON-y to faktycznie rasa TYPOWO OBRONNA - z takim zamairem byla wykreowana , po tym jak niebardzo sprawdzily sie jako Pasterze :-? , a jednak sa takze PRZEWODNIKAMI OCIEMNIALYCH , pracuja w sluzbach GOPR itp.

sory ale mim skromnym zdaniem to bardziej do obrony nadaja nie amstafy niż owczarki, gdyż dsą nieustępliwe i walczą do końca, a z owczarkami to niestety jest tak przerazająca część z nich ucieknie pod graden udeżeń, albo da sie przekupić kiełabasą. a wszystko tą przez "modę na owczarki"i.

Link to comment
Share on other sites

sory ale mim skromnym zdaniem to bardziej do obrony nadaja nie amstafy niż owczarki, gdyż dsą nieustępliwe i walczą do końca, a z owczarkami to niestety jest tak przerazająca część z nich ucieknie pod graden udeżeń, albo da sie przekupić kiełabasą. a wszystko tą przez "modę na owczarki"i.

Pies obronny chyba niekoniecznie powinien sie cechowac walecznoscia do konca? Chyba powinien na komende natychmiast zaprzestac? Przeciez nie chcemy nikogo rozszarpywac na kawalki?

Link to comment
Share on other sites

ON-y to faktycznie rasa TYPOWO OBRONNA - z takim zamairem byla wykreowana , po tym jak nie bardzo sprawdzil sie jako Pasterz :-?
Wedlug moich informaci to rasa typy AST byla wkreowana do walk z tego co czytalem psy te zanim walczyly same ze soba mialy walki z bykami, niedzwiedziami a nawet z lwami. I raczej nazywa sie je psami Bojowymi.

ON czytaj OWCZAREK NIEMIECKI - akurat taki przyklad wpadl mi do glowy :wink:

Kaia przez 12 lat mialam OWCZARKA NIEMIECKIEGO takze absolutnie nie musisz mi mówić - co soba reprezentują charakterologicznie :-? AMSTAFFY mam juz od 10 lat i tez cos o nich wiem :wink:

Jarek Soja OGROMNE SLĘ CI UKLONY :) ,ze nie musialam tego wszystkiego tlumaczyć - dziekuję :D

Ale mam wrażenie ,ze jednak Twoje tlumaczenia sa NIEZROZUMIALE :( , a tak poza tym to cieżko dokladnie wytlumaczyć - CO TO ZNACZY <ZE AST NIE JEST PSEM OBRONNYM ,a np.ON jest - mimo,ze NIE WYKAZUJE KU TEMU ZADAWALAJACYCH "sklonnosci" i co sie z tym wiaze EFEKTÓW OBRONY - no cóż :wink:

Mam nadzieje,ze jednak zrozumiecie kontekst sprawy :)

Link to comment
Share on other sites

ON-y to faktycznie rasa TYPOWO OBRONNA - z takim zamairem byla wykreowana , po tym jak nie bardzo sprawdzil sie jako Pasterz :-?
Wedlug moich informaci to rasa typy AST byla wkreowana do walk z tego co czytalem psy te zanim walczyly same ze soba mialy walki z bykami, niedzwiedziami a nawet z lwami. I raczej nazywa sie je psami Bojowymi.

ON czytaj OWCZAREK NIEMIECKI - akurat taki przyklad wpadl mi do glowy :wink:

Myslalem ze piszac ON chodzilo o jego jako psa ale zeczywiscie chodzilo tu raczej o skrut Owczarek Niemiecki. Ale walnolem kiksa. Sorry.
Link to comment
Share on other sites

Ca de bou-czy pies stworzony do walk z bykami to pies obronny? :o

CDB to pies wychodowany do walki z bykami i obrony portow przed piratami wiec to pies obronny :lol:

No coz, jesli ktos odczuwa paniczny strach na mysl o ataku hordy dzikich piratow, to tylko CDB moze go uratowac. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Do jarek_soja: To czy bedzie puszczał narozkaz czy nie zależy tylko od trasury, a niestety nie nauczysz psa nieustępliwości. Jak cie zaatakuje prawdziwy przestępca to dopiero zobaczysz ile jest warta ta waleczność amstafów. Bo one w genach maja po przodkach zakodowane że lepirj zginąć niż ssie poddać, a owczrki pilnowały stad i bardziej caniono u niech to aby odstaraszały (np. w nocy) wilki i inne drapierzniki. nie sądze aby tak często i tak zarzarcie toczyły ze sobą walki. Jedna ze strona szybko szacowała swoją siłę i dawała drapaka. Nie walczyły ze sobą do śmierci. Jednak prawdziwy napastnik może wcale sie tak szybko nie podawać, a pomyslałec co będzie jak twó pies założy że przeciwnik jest silniejszy??

Link to comment
Share on other sites

Do jarek_soja: To czy bedzie puszczał narozkaz czy nie zależy tylko od trasury, a niestety nie nauczysz psa nieustępliwości. Jak cie zaatakuje prawdziwy przestępca to dopiero zobaczysz ile jest warta ta waleczność amstafów. Bo one w genach maja po przodkach zakodowane że lepirj zginąć niż ssie poddać,

Nieprawda. Wiekszosc walk psow konczy(la) sie poddaniem jednego z psow-> nie mowie tu o chorych praktykach dzisiejszych "dresow" koksujacych psy i wymuszjacych agresje przez bicie.

Poza tym napisze to duzymi literami, coby zauwazono :

ILE AMSTAFOW PRZEJDZIE NA TYLE DOBRZE PRZEPROWADZONE SZKOLENIE+POSIADA ODPOWIEDZIALNEGO WLASCICIELA, BY MIEC PEWNOSC, ZE ATAK NIE SKONCZY SIE SMIERCIA DELIKWENTA?

Kolejna sprawa-wlasnie pies powinien odstraszac, nie byc nieustepliwym w ataku. W ponad 90% przypadkow napastnik rezygnuje z ataku, jesli oceni, ze ofiara sprawi mu JAKIEKOLWIEK trudnosci. Bandyta dokonujacy rozboju na ulicy nie ma zamiaru zabijac, ani nawet zazwyczaj bic. On chce szybko i cicho cos ukrasc. Jesli bede szedl ulica ze sporym psem, to prawdopodobienstwo ataku spadnie i tak do niskich wartosci.

Pozostale przypadki-wariaci i.t.p- to juz zaden pies nie pomoze.

Link to comment
Share on other sites

do soji:Sam widzisz na zdjęciu jakiego mam pieska... i po szkoleniu obronnym. A już sie nanim zawiodłam, właśnie dlatego że tylko odstrasza napastnika, bo w sumie jak dochodzi co do czego to szybko daje za wygraną. Raz zwiała jak ją fcet zaczoł pałą obkładać i pobiegła do domu, a raz smuczą skórzaną i tesh w końcu nawiała... i mi zostało tylko dawać dyla za nią. Na szczęście z każdej z tych opresji wyszłam cało, ale myślą żę pod odpowiednim okiem trenera i przy dobrym wychowaniu amstaf może sie świetnie sprawdzić w roli obrońcy. Takie jest moje zdanie, ty masz inne a chłopak i tak postąpi jak bedzie chciał...

Link to comment
Share on other sites

pies powinien odstraszac, nie byc nieustepliwym w ataku

to ty lepiej zaproponuj chopakowi niech se kupi wilczarza. Obronić nie obroni ale bedzie "odstraszał" bo przeciarz taki duzy. A jak ktoś sie zna na pasach to od razu zauwarzy że pies jest jakiś lękliwy albo łagodny.

Link to comment
Share on other sites

No coz, jesli ktos odczuwa paniczny strach na mysl o ataku hordy dzikich piratow, to tylko CDB moze go uratowac. :wink:

No coz, jesli ktos odczuwa strach na mysl o ataku hordy huliganow, to miedzy innymi CDB moze go uratowac. 8) :wink:

Link to comment
Share on other sites

Takie jest moje zdanie, ty masz inne a chłopak i tak postąpi jak bedzie chciał...

Nie wiem czy tym chlopakiem mam byc ja? Ja nie mam asta tylko dozyce argentynska, i nie mam jej po to aby mnie bronila tylko po to zeby miec z kim pogadac czasami :wink: A pytam poniewaz ciekawy jestem po prostu opinii hodowcow astow itp pozdrawiam :D

Link to comment
Share on other sites

pies powinien odstraszac, nie byc nieustepliwym w ataku

to ty lepiej zaproponuj chopakowi niech se kupi wilczarza. Obronić nie obroni ale bedzie "odstraszał" bo przeciarz taki duzy. A jak ktoś sie zna na pasach to od razu zauwarzy że pies jest jakiś lękliwy albo łagodny.

to ciekawe co piszesz o lekliwosci i lagodnosci wszystkich wilczarzy....Az tak dobrze znasz rase ?

To ciekawe bo kiedys Speed dawal fote wilczarza na IPO 8) To szkolenie pewnie bylo po to aby jego lekliwosc przelamac,chociaz wygladalo ze pies jest odwazny,ale pewnie sie myle....

BTW.A skoro przeszlas IPO z psem lekliwym to nic tylko pogratulowac...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...