Jump to content
Dogomania

Koalicja dla zmiany prawa o zwierzętach domowych


G.Lindenberg

Recommended Posts

Hmm, nie wiem czy nie napiszę teraz czegoś oczywistego.. no, ale czasem bywa tak, że czasem te najbardziej oczywiste rzeczy nam umykają.

Na tym wątku:
[URL]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=106894[/URL]
dowiedziałam się o istnieniu par. 11 (który muszą miec wszystkie instytucje zajmującego się "handlem zwierząt" - nie tylko sklepy zoologiczne, ale też schroniska, domy tymczasowe (bez podatku mogą brać dwa rzuty na rok, cokolwiek to znaczy), hodowle, fundacje itp.)
Par. wydaje weterynarz główny, żeby go dostać trzeba spełnić kilka warunków m.in. praktyki w schronisku, zdanie egzaminów oraz zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki bytowania tzn. pokój z oknem i kaloryferem, wyłożony płytkami (na kwarantanne?)

Potem na podstawie tego par.11 mogą być oczywiście przeprowadzane kontrole.
Ale ja jestem zielona w tym temacie - wiem tyle ile wyczytałam na wątku.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 448
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Mrzewinska

Proponuje, aby jakakolwiek organizacja prozwierzeca, wspolpracujaca w sprawie zmiany przepisow, zwrocila sie oficjalnie - przez ambasady - o podanie praw, przepisow i wymagan odnosnie rejestracji, znakowania, hodowania i sprzedawania psow obowiazujacych w Czechach (oni zawsze byli rozsadni), Francji, Austrii, Holandiii i w Niemczech. Tych najwazniejszych przepisow. Rejestracja, znakowanie, podatki, rozmnazanie, handel.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Witam, jestem studentka weterynarii piatego roku. Za pol roku bede juz po studiach i ze swojej strony moge powiedziec tyle ze jak tylko uzyskam prawo wykonywania zawodu, toschorniskom zaoferuje pomoc w kastracji psow, np koszt tylko za srodki do narkozy, lub moze nawet nie. Mysle ze duzo moich przyjaciol z roku moglo by postapic podobnie.
Oprcz tego chciala bym poruszyc watek obowiazkowej kastracji psow i suk mieszancow. Uwzam to za swietny pomysl jednak z 1 zastrzezeniem.. Niektore psy maja przeciwskazania, np sa uczulone na srodek znieczulajacy, lub np jak moja sunia kundelek ma chore stawy a kastracja neistety wiaze sie z wieksza masa ciala, nieodzownie, chcociaz bysmy biegali i trenowali z psem.... Zwiekszona masa ciapla spowodowala by ze przeastala by chodzic. Mysle ze duzo zalezy tu od odpowiedzialnosci wlasciciela, moja sunia na pewno dzeici miec nie bedzie:) Uwzam ze powinno sie uwzglednic np zaswiadczenia od lekarzy weterynarii z przeciwskazaniem do zabiagu kastracji zwierzat.
Ja biorac psa podpisala ze nie bede go rozmanazac, ale szcze mowiac nie ta umowa mnie zobowiazuje tylko czysty rozsadek.
Aha, spotkalam sie jeszcze z umowa adopcyjna w innym schronisku, na ktorej trzeba bylo podpisac ze w ciagu roku zwierze sie wykastruje. I powiem szczerze- to nic nie daje... jednak w tym przypadku ktory znam ta suczka rowniez jest bardzo dobrze pilnowana:)To tyle z mojej strony:)

Link to comment
Share on other sites

Pani Zofiu, świetny pomysł :).

Cedra, dobrze wiedzieć, że są weterynarze, którzy myślą także o zwierzętach, a nie tylko o swoich portfelach. Niestety większość lekarzy, nie tylko weterynarii, najwidoczniej uważa swój zawód za dobry sposób na zarobek, a nie za powołanie...

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Obowiazkowa kastracja-sterylizacja moim zdaniem powinna dotyczyc psow bezpanskich, schroniskowych, odebranych z nielegalnych hodowli, czy mieszancoow ras, ktorych hodowla jest niejako pod specjalnym nadzorem.
Natomiast nie widze powodu, aby zmuszac odpowiedzialnego opiekuna do kastracji zwierzecia. Wystarczy, aby prowadzenie wszystkich hodowli nie tylko rasowych psow, wiazalo sie z opodatkowaniem i rejestracją, by handel byl utrudniony - dopuszczalny tylko w hodowli i aby np obnizyc czy zniesc obowiazkowe podatki wlascicielom zwierzat wysterylizowanych.

Sama posiadam suke rasową, o doskonalej psychice i doskonalej ocenie na wystawie i nie zamierzalam jej rozmnazac, bo nie wierze w znalezienie dosc odpowiedzialnych rąk na szczeniaki. A wysterylizowalam z koniecznosci, ze wzgledow zdrowotnych. Gdyby nie to - wstrzymalabym sie ze sterylizacja do osiagniecia pelnej dojrzalosci psychicznej co najmniej.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Przeczytalam tamten wątek, odpowiedzialam, ale pisze i tu:
obowiazek opodatkowania spoczywa tylko na prowadzacych hodowle rasowych psow!!!
A producenci pieskow w typie rasy czy mieszancow, ktorych jest najwiecej, nie sa zadnym przepisem zobowiazani do placenia podatkow.
Wiec informowanie o ich dzialanosci nic nie da - nie ma przepisu stwarajacego obowiazek podatkowy dla producentow nierasowych psow!!!!

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cedra']Witam, jestem studentka weterynarii piatego roku. Za pol roku bede juz po studiach i ze swojej strony moge powiedziec tyle ze jak tylko uzyskam prawo wykonywania zawodu, toschorniskom zaoferuje pomoc w kastracji psow, np koszt tylko za srodki do narkozy, lub moze nawet nie. Mysle ze duzo moich przyjaciol z roku moglo by postapic podobnie.
Oprcz tego chciala bym poruszyc watek obowiazkowej kastracji psow i suk mieszancow. Uwzam to za swietny pomysl jednak z 1 zastrzezeniem.. Niektore psy maja przeciwskazania, np sa uczulone na srodek znieczulajacy, lub np jak moja sunia kundelek ma chore stawy a kastracja neistety wiaze sie z wieksza masa ciala, nieodzownie, chcociaz bysmy biegali i trenowali z psem.... Zwiekszona masa ciapla spowodowala by ze przeastala by chodzic. Mysle ze duzo zalezy tu od odpowiedzialnosci wlasciciela, moja sunia na pewno dzeici miec nie bedzie:) Uwzam ze powinno sie uwzglednic np zaswiadczenia od lekarzy weterynarii z przeciwskazaniem do zabiagu kastracji zwierzat.
Ja biorac psa podpisala ze nie bede go rozmanazac, ale szcze mowiac nie ta umowa mnie zobowiazuje tylko czysty rozsadek.
Aha, spotkalam sie jeszcze z umowa adopcyjna w innym schronisku, na ktorej trzeba bylo podpisac ze w ciagu roku zwierze sie wykastruje. .I powiem szczerze- to nic nie daje... jednak w tym przypadku ktory znam ta suczka rowniez jest bardzo dobrze pilnowana:)To tyle z mojej strony:)[/QUOTE]

Świetny pomysł z tymi studentami weterynarii. Od którego momentu oni mogą samodzielnie przeprowadzać takie zabiegi?
A co do zobowiązań adopcyjnych: nie wiem, jak można uczynić je bardziej skutecznymi. Umowa ma dawać do myślenia ale lepiej by było, jakby była prawnym zobowiązaniem, egzekwowalnym za niedotrzymanie zobowiązania. Bo jedna osoba psa przypilnuje, a druga nie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Przeczytalam tamten wątek, odpowiedzialam, ale pisze i tu:
obowiazek opodatkowania spoczywa tylko na prowadzacych hodowle rasowych psow!!!
A producenci pieskow w typie rasy czy mieszancow, ktorych jest najwiecej, nie sa zadnym przepisem zobowiazani do placenia podatkow.
Wiec informowanie o ich dzialanosci nic nie da - nie ma przepisu stwarajacego obowiazek podatkowy dla producentow nierasowych psow!!!!

Zofia[/QUOTE]

Tu nie chodzi o przepisy związków hodowców psów. Ustawa o podatku dochodowym nie rozróżnia hodowli psów rasowych i nierasowych. Hodowla to hodowla - chodzi o płacenie podatku od dochodu, niezależnie od rasy czy braku rasy, psa.

A do ambasad napiszemy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='G.Lindenberg']Świetny pomysł z tymi studentami weterynarii. Od którego momentu oni mogą samodzielnie przeprowadzać takie zabiegi?[/quote]
;) jak ukonczą studia.

[quote]
A co do zobowiązań adopcyjnych: nie wiem, jak można uczynić je bardziej skutecznymi. Umowa ma dawać do myślenia ale lepiej by było, jakby była prawnym zobowiązaniem[B], egzekwowalnym za niedotrzymanie zobowiązania[/B]. Bo jedna osoba psa przypilnuje, a druga nie.[/quote]
No bo tym jest umowa adopcyjna, zobowiazaniem dotrzymania punktow umowy a jak nie...zwrot psa;) I taka umowa albo bedzie obowiazywala jedna, ogolnopolska, albo zatwierdzana przez powiatowych wet;)

Z tymi zwolnieniemi z zabiegu oczywiscie,ze zabiegi bez p/wskazan lekarskich. I tu bedą 'wrota' staly otworem do uników...ewentulnie, no ale coz-zaden system kontroli itd nie jest szczelny;)

Link to comment
Share on other sites

Pani Zofio tez mi caly czas chodzila ta mysl po glowie, nalozyc podatek na psy tak np. 5 lub 10 zl. w stosumku miesiecznym, ale zwolnic tych, od podatku ktorzy przedloza zaswiadczenie o wysterylizowanej suce lub wykastrowanym psie, lub zaswiadczenie lek. wet. ze pies ze wzgledow zdrowotnych nie moze byc poddany tego typu zabiegowi.

Link to comment
Share on other sites

Umowa umową (umowa adopcyjna), ale nikt tego nie sprawdza... Nie slyszalam jeszcze od nikogo zeby byl sprawdzony po tym jak zaadoptowal psa ze schroniska, zarowno jesli chodzi o warunki utrzymania jak i o kastracje czy rozmnazanie. Mysle ze glowna wine za rozmnazanie sie kundelkow ponosza wlasciele psow, nie suk. Bo wlascicel suki zdaje sobie sprawe ze dla niego samego to bedzie klopot, a psa ludzie wypuszcza, i niech robi co chce. A z kastracja psow samcow jest jeszcze problem natury moralnej nieswiadomych ludzi, ze "jak to pies bez jajek...". I nie wytlumaczysz tłumokowi...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cedra']. Mysle ze glowna wine za rozmnazanie sie kundelkow ponosza wlasciele psow, nie suk.[B] Bo wlascicel suki zdaje sobie sprawe ze dla niego samego to bedzie klopot,[/B] a psa ludzie wypuszcza, i niech robi co chce. A z kastracja psow samcow jest jeszcze problem natury moralnej nieswiadomych ludzi, ze "jak to pies bez jajek...". I nie wytlumaczysz tłumokowi...[/quote]

Ale jak natura i zycie pokazuje to suki rodzą;) wiec z tym pilnowaniem nie jest tak do konca a wrecz, mieszkając w miescie nie da sie na 100% upilowac jak stado psow ciagnie sie za suka. Ja kiedys jakiejs pani, co upracie tez "zganiala' na psy wine, powiedzialam tak: wie pani to tak jakby dziewczyne wypusi nago na ulice i dziwic sie, ze faceci sie ogladaja, conajmnie:evil_lol:

Niestety to suka swoja cieczka przyciaga psy, instynkt prokreacji jest najsilniejszym instynktem u zwierzat, potrafia pokonac wszelkie przeszkody aby sie do suki dostac.
Nie bronie psow-mam oba 'bez jajeczne' i suka tez wykastrowana;)

I dla wlascicieli suk tez nie jest to wielki problem, szczeniaki, odda sie do schroniska, przeciez to humanitarne miejsce, taka jest swiadomosc ludzi:shake::shake::shake:

Jesli juz zroznicowany podatek za psy kastrowane czy nie to bardzo wysoka powina byc roznica. Mysle,ze tak w sumie rocznie to koszt zabiegu sterylki, ok 300zl, za niekastrowane. Nie robilabym wyjatkow-hodowla zwiazkowa czy nie. Nikt nie da tez gawarancji,ze taki hodowlany gdzies przypadkiem jakiejs suki kundelka nie pokryje:shake::shake::shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cedra']Umowa umową (umowa adopcyjna), ale nikt tego nie sprawdza... Nie slyszalam jeszcze od nikogo zeby byl sprawdzony po tym jak zaadoptowal psa ze schroniska[/quote]

Ja byłam sprawdzana ;)
Jak zaadoptowałam Tosie jako szczeniorka z przytuliska to później pan 2 razy do mnie przyjezdzał.Ale to było w pierwszym półroczu po adopcji.
Choć do dzis mamy b.dobry kontakt :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Ustawodawca wyraźnie podal - hodowla psow rasowych.

Wklejam

"Hodowla i chów zwierząt poza gospodarstwem rolnym stanowi dział specjalny produkcji rolnej. Dochody z takiej działalności mogą być opodatkowane na podstawie księgi przychodów i rozchodów, albo też według tzw. norm szacunkowych dochodu rocznego. Normy takie określa minister finansów w rozporządzeniu. Wynoszą one np.:
[LIST]
[*]hodowla psów rasowych: 27zł od sztuki stada podstawowego;
[*]hodowla kotów rasowych: 10zł od sztuki stada podstawowego;
[*]hodowla ryb akwariowych: za 1 dm3 akwarium 0,90zł.[/LIST]Warto dodać, że hodowla ryb akwariowych w akwariach o łącznej objętości do 700dm3 nie podlega opodatkowaniu.
Sprzedaż zwierząt nie podlega PCC, zwierzęta nie są rzeczami. Sprzedaż częstotliwa zwierząt podlega jednak podatkowi VAT 7%, chyba że sprzedawca skorzysta ze [URL="http://www.vat.pl/pages/i/811.php"][COLOR=#0000ff]zwolnienia podmiotowego[/COLOR][/URL] (do 10'000€)."

Wiec nie ma celu zawiadamianie urzedu skarbowego przy obecnie obowiazujacych przepisach o hodowaniu psow nierasowych.

Co do uchylania sie od podatku przy sprzedazy częstotliwej - przy braku pisemnych umow i rejestracji nikt nie udowodni prowadzenia sprzedazy czestotliwej.

Pani Grzegorzu, ja biję głową w mur naszych przepisów od lat, co najmniej od 20 lat. I prosze mi wierzyc, ze projekt zmian, jaki Panu i nie tylko Panu przeslalam, nie powstal od reki, na poczekaniu. Oczywiscie mozna wiele w tym projekcie ulepszyc, ale nie da sie bez rejestracji i ustawowego opodatkowania kazdego rozmnazjacego zwierzeta, rasowe czy nie, bez obowiazkowych pisemnych umow kupna-sprzedazy wygasic produkcji psich fabryczek.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Pani Arko, moi przyjaciele, znajomi, znajome maja suki - dziesiatki tych suczek znam osobiscie. Wszystkie mieszkaja w miescie. Ja tez mieszkam w miescie. Mialam suki przez wiele lat. Zadnej z naszych suk nie przytrafil sie przypadkowy miot.

I nie kazdy z wlascicieli tych suczek chcialby je poddac sterylizacji. Ale rozmnazane sa tylko w pelni swiadomie, ze starannym dobraniem partnera chocby zagranicą - jesli sa rozmnazane w ogole. Bo wielu wlascicieli tych suczek nie rozmnaza ich - z obawy przed komplikacjami mozliwymi przy ciazy, porodzie i z obawy o przyszly los najstaranniej odchowanych szczeniat.

Zofia

PS proponowalam rozwazyc mozliwosc obowiazkowego wykupienia raz w zyciu zwierzecia bonu sterylizacyjnego. Czy sie go wykorzysta czy nie - sprawa wlasciciela. Ale ulga w placeniu podatkow bylaby dopiero po wykorzystaniu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Ustawodawca wyraźnie podal - hodowla psow rasowych.

Wklejam

"Hodowla i chów zwierząt poza gospodarstwem rolnym stanowi dział specjalny produkcji rolnej. Dochody z takiej działalności mogą być opodatkowane na podstawie księgi przychodów i rozchodów, albo też według tzw. norm szacunkowych dochodu rocznego. Normy takie określa minister finansów w rozporządzeniu. Wynoszą one np.:
[LIST]
[*]hodowla psów rasowych: 27zł od sztuki stada podstawowego;
[*]hodowla kotów rasowych: 10zł od sztuki stada podstawowego;
[*]hodowla ryb akwariowych: za 1 dm3 akwarium 0,90zł.[/LIST]Warto dodać, że hodowla ryb akwariowych w akwariach o łącznej objętości do 700dm3 nie podlega opodatkowaniu.
Sprzedaż zwierząt nie podlega PCC, zwierzęta nie są rzeczami. Sprzedaż częstotliwa zwierząt podlega jednak podatkowi VAT 7%, chyba że sprzedawca skorzysta ze [URL="http://www.vat.pl/pages/i/811.php"][COLOR=#0000ff]zwolnienia podmiotowego[/COLOR][/URL] (do 10'000€)."

Wiec nie ma celu zawiadamianie urzedu skarbowego przy obecnie obowiazujacych przepisach o hodowaniu psow nierasowych.

Co do uchylania sie od podatku przy sprzedazy częstotliwej - przy braku pisemnych umow i rejestracji nikt nie udowodni prowadzenia sprzedazy czestotliwej.


Zofia[/QUOTE]
To co Pani cytuje to nie jest ustawa tylko fragment jakiejś strony internetowej, mówiącej o tym, jaką księgowość trzeba prowadzić, a podstawy prawnej nie ma. Ustawa o podatku dochodowym [B]wyraźnie[/B] wskazuje w art.2, że od hodowli zwierząt domowych płaci się podatek dochodowy. Być może Min.Fin. zdecydował się na specjalne płatności dla hodowców psów rasowych (zeby im umilić życie) - ale to [B]NIE [/B]znaczy, że można bez podatku dochodowego hodować psy nierasowe. Konsultowałem to z prawnikiem, którego sama mi Pani poleciła!!!
Co szkodzi spróbować? Ja gotów jestem wszystkim, którzy taki list polecony wyślą do US i dostaną odpowiedź, że nic się nie da zrobić, bo przepisy na to nie pozwalają, zwrócić koszty znaczka dwukrotnie. Najlepiej przekonać się doświadczalnie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='G.Lindenberg']To co Pani cytuje to nie jest ustawa tylko fragment jakiejś strony internetowej, mówiącej o tym, jaką księgowość trzeba prowadzić, a podstawy prawnej nie ma. Ustawa o podatku dochodowym [B]wyraźnie[/B] wskazuje w art.2, że od hodowli zwierząt domowych płaci się podatek dochodowy. Być może Min.Fin. zdecydował się na specjalne płatności dla hodowców psów rasowych (zeby im umilić życie) - ale to [B]NIE [/B]znaczy, że można bez podatku dochodowego hodować psy nierasowe. Konsultowałem to z prawnikiem, którego sama mi Pani poleciła!!!
Co szkodzi spróbować? Ja gotów jestem wszystkim, którzy taki list polecony wyślą do US i dostaną odpowiedź, że nic się nie da zrobić, bo przepisy na to nie pozwalają, zwrócić koszty znaczka dwukrotnie. Najlepiej przekonać się doświadczalnie.[/quote]

Tym bardziej, ze ustawa o ochronie zwierzat mowi,ze:

2. W sprawach nie uregulowanych w ustawie do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy.

Tak jakby ktos produkowal i hadlowal np. butami;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']Ustawodawca wyraźnie podal - hodowla psow rasowych.

Wklejam

"Hodowla i[B][U] chów[/U][/B] zwierząt poza gospodarstwem rolnym stanowi dział specjalny produkcji rolnej. Dochody z takiej działalności mogą być opodatkowane na podstawie księgi przychodów i rozchodów, albo też według tzw. norm szacunkowych dochodu rocznego. [/quote]

No wlasnie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

No to ciekawa jestem, jak to zostanie zinterpretowane po zawiadomieniu, ze ktos prowadzi hodowle zwierzat nierasowych.
Ze na przyklad na podworku suka lancuchowa szczeniaki ma dwa razy w roku.
Kto moze dac obowiazujaca wykladnie tych przepisow, ktore sa?
Ministerstwo Finansow?
Ministerstwo Rolnictwa?

Moze warto - to znowu najlepiej, zeby nie prywatna osoba, a organizacja prozwierzeca - zwrocila sie o to do www. ministerstw?
Sa jakies ustawowe terminym w ktorych muszą dac odpowiedź zdaje sie.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mrzewinska']No to ciekawa jestem, jak to zostanie zinterpretowane po zawiadomieniu, ze ktos prowadzi hodowle zwierzat nierasowych.
Ze na przyklad na podworku suka lancuchowa szczeniaki ma dwa razy w roku.
Kto moze dac obowiazujaca wykladnie tych przepisow, ktore sa?
Ministerstwo Finansow?
Ministerstwo Rolnictwa?

Moze warto - to znowu najlepiej, zeby nie prywatna osoba, a organizacja prozwierzeca - zwrocila sie o to do www. ministerstw?
Sa jakies ustawowe terminym w ktorych muszą dac odpowiedź zdaje sie.

Zofia[/QUOTE]

Jeśli ktoś chce - może się zwracać po wykładnię, mnie jest szkoda czasu.
Jeśli chodzi o sukę łańcuchową - to jeśli tylko takie doniesienia będą składane przez organizacje to albo w Polsce nie ma problemu z pseudohodowlami albo organizacje społeczne to banda idiotów, którzy potrafią tylko czepiać się biednego chłopa, zamiast czepiać się prawdziwych hodowców, którzy SPRZEDAJĄ bez podatku (a nie po prostu dopuszczają do rozmnażanie) swoje psy.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

No to czekajmy na efekt pierwszego powiadomienia o produkcji psow w typie rasy, oglaszanych do spzredazy najchetniej jako "rasowe bez rodowodu sprzedam", albo "po rodzicach rodowodowych sprzedam".

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[URL]http://www.parade.com:80/opencms/opencms/articles/editions/2008/edition_03-16-2008/Intelligence_Report[/URL]

[B]Forced Sterilization For Pets
[/B]Los Angeles has just become the largest U.S. city to pass a law mandating sterilization for most dogs and cats, and Arizona lawmakers are debating a similar bill that would apply statewide. (Professional breeders and their dogs are among the exemptions.) The intent: To reduce the number of animals that shelters put to sleep. Opponents say the laws would be costly and difficult to enforce and would penalize those people who breed dogs or cats as a hobby. Should owners be required to sterilize their pets? [B]Vote in our poll at the right.
[/B]

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Tam zdaje sie uspienie psa jest na kazde zyczenie wlasciciela?

Zdaje sie, ze powstaje w Polsce kolejne stowarzyszenie, ktore bedzie mialo na celu zmiane obecnego prawa. To w koncu musi dac jakies efekty.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...