Jump to content
Dogomania

Odchudzanie karmą wysokoenergetyczną


Bura

Recommended Posts

Mam takie do Was, ekspertów, zapytanie. Na forum owczarkarzy czytałam, iż można odchudzić psa karma wysoko energetyczną. Rozumiem podstawy tej teorii (wytworzenie energii z białka kosztuje organizm sporo energii) ale teraz pytanie: skoro tak, to co z tłuszczem zawartym w tejże karmie? Lub inaczej, ile może być max tłuszczu w energy, żeby była ona zdatna do odchudzania?Wyobraźcie sobie psa, który nawet na Orijenie (3/4 zalecanej dawki dla psa o wadze "docelowej") nie chudnie.
Problem jest taki, że pies nie dostając dziennie ok 20-30 dkg żarcia wymiotuje żółcią. Więc większe ograniczanie ilości pożywienia nie przechodzi. Pies jest kilkunasto letni, suka po sterylce w młodym wieku. Zgubić musi około 3 kg, pies ma dużo ruchu, ale pewne problemy ze stawami.

Idea odchudzania karmą dla aktywnych przemawia do mnie dość mocno, bo sama jestem na diecie Atkinsa (i czasem mam powera że aż strach).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Karma energy nie jest przeznaczona dla psów na diecie ,ale dla psów pracujących i w niektórych przypadkach suk w ciąży.Nie mam pojęcia kto rozpowszechnia takie teorie,ale są to totalne bzdury,a owczarkarze pewnie dawali 1/4 porcji i psy chudły:evil_lol:Psy mają zupełnie inny przewód pokarmowy od ludzi i inne składniki im służą.Dla człowieka najlepsze są oleje roślinne ,a dla psów zwierzęce.Dla starszego psa najlepszą dietą jest dobra karma light,w przypadku psów skłonnych do alergii polecam Nutro Choice light na jagnięcinie.

Link to comment
Share on other sites

ma sens podawnaie karmy wysokoenergetycznej psu otylemu.. ale tym smam trzeba zapewnic psu odpowiedni ruch, tluszcz szybciej sie spoala itp.. a karmy typu light sa malokaloryczne i zapychaja psu zoladek.. peis na nich marnieje, wypala sie szybko, meczy nie ma energi.. a na karmie wysokoenergetycznej peis ma full energi, tym samym ma sily i checi do pracy i wtedy tluszczyk sie spala i rosna meisnie;p

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SOS Sfora']Karma energy nie jest przeznaczona dla psów na diecie ,ale dla psów pracujących i w niektórych przypadkach suk w ciąży.Nie mam pojęcia kto rozpowszechnia takie teorie,ale są to totalne bzdury,a owczarkarze pewnie dawali 1/4 porcji i psy chudły:evil_lol:Psy mają zupełnie inny przewód pokarmowy od ludzi i inne składniki im służą.Dla człowieka najlepsze są oleje roślinne ,a dla psów zwierzęce.Dla starszego psa najlepszą dietą jest dobra karma light,w przypadku psów skłonnych do alergii polecam Nutro Choice light na jagnięcinie.[/QUOTE]

No to ciekawe, że weci z którymi rozmawiałam od czasu napisania tego posta mówią, że to ma sens. Więc nie wiem czy rzeczywiście to takie bzdury.
Karmy light w mojej suki przypadku doprowadzają tylko do większego otłuszczenia, do spadku energii. Zdecydowałam się spróbować i jak dotąd jestem zadowolona. Co do kwestii chudnięcia będę na bieżąco informować.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bura']No to ciekawe, że weci z którymi rozmawiałam od czasu napisania tego posta mówią, że to ma sens. Więc nie wiem czy rzeczywiście to takie bzdury.
Karmy light w mojej suki przypadku doprowadzają tylko do większego otłuszczenia, do spadku energii. Zdecydowałam się spróbować i jak dotąd jestem zadowolona. Co do kwestii chudnięcia będę na bieżąco informować.[/quote]

Idąc tym tropem rozumowania ,czym karma jest bardziej light tym pies grubszy.Do mnie nie przemawia ta argumentacja ,sama mam 6 psów i temat karmy nie jest mi obcy ,bo się tym zajmuję zawodowo,może jest to sprawa indywidualna.:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SOS Sfora']Idąc tym tropem rozumowania ,czym karma jest bardziej light tym pies grubszy.Do mnie nie przemawia ta argumentacja ,sama mam 6 psów i temat karmy nie jest mi obcy ,bo się tym zajmuję zawodowo,może jest to sprawa indywidualna.:shake:[/QUOTE]

Ja mam jednego psa i o nim właśnie była tu mowa. Za to mam 10 lat doświadczenia z odchudzaniem tegoż właśnie osobnika. 10 lat klęsk totalnych, gdzie próbowałam tych właśnie genialnych karm "light". Do mnie w sumie idea karmy wysoko "skondensowanej" przemawia, jak również idea żywienia ludzi małą ilością węglowodanów, którymi napakowane są karmy light. Dlatego też uważam,że jest szansa aby to się powiodło.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SOS Sfora']Oczywiście zgadzam się ,że węglowodanów nie powinno się podawać ,ale nie wszystkie karmy light są nimi zapakowane.Życzę powodzenia w odchudzaniu ,być może ta metoda okaże się skuteczna :lol:
Daj znać ,bo szczerze powiem zaciekawił mnie ten punkt widzenia:roll:[/QUOTE]

Hm, no cóż, karmy light standardowe składniki ze strony Krak wetu - jak dla mnie zapakowane śrutą, zbożem i kukurydzą.

Bewi dog light: co ciekawe w krakwecie mają inny skład niż na oficjalnej stronie bewidoga więc spisuję z ulotki którą akurat mam:
płatki ryżowe, mączka ze skwarek, pszenica, mączka z mięsa, warzywa ekstrudowane... itd

Acana light:
Mączka z kurczaka (o niskiej zawartości popiołu), parowana mąka owsiana, mielony pełnoziarnisty ryż, otręby ryżowe, tłuszcz z kurczaka

Anf
Kukurydza, mięso drobiowe ( kurczak ), ryż browarniany, pszenica, pochodne warzyw

Belcando
ryż, ziarno kukurydzy, suszone mięso drobiowe, skrobia ziemniaczana, mączka rybna, obłuskane otręby owsiane,

K9
mielona żółta kukurydza, mielona pszenica, mielone mięso kurcząt (mączka), ośrodki pszeniczne, suszona pulpa buraczana,

Eukanuba Restricted Calorie
śruta kukurydziana, mączka z kurcząt, sorgo, jęczmień, suszona pulpa buraczana,

Hilld PD canine r/d
Produkty pochodzenia roślinnego, zboża, wyciągi białka roślinnego, mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, oleje i tłuszcze, nasiona, celuloza, składniki mineralne.


Royal Canin faza 1
Włókna roślinne, suszone mięso drobiowe, kukurydza, gluten pszenny***, hydrolizowane białka roślinne, pszenica, gluten kukurydziany,

Royal Canin Weight & Osteo
Zboża (kukurydza, ryż), suszone mięso drobiowe, gluten pszeniczny, celuloza oczyszczona, izolat białka drobiowego,

Trovet WRD
Mielona kukurydza, mięso z kurcząt /> 30%/, mięso z kurcząt wstępnie trawione enzymami, jęczmień, tłuszcz zwierzęcy, pulpa buraczana,



A teraz karma dla aktywnych którą testuję:
Mięso drobiowe i produkty mięsne, jajka, mleko i produkty mleczne, ryby i produkty rybne, zboża, warzywa, drożdże, witaminy, składniki mineralne


Jak na razie (po 4 dniach stosowania) widzę:
- pies ma duuużo więcej energii (jada połowę dawki dla psa o docelowej wadze), wprost nie daje się go wybiegać co jest miłym urozmaiceniem,
- w końcu mam sytuację, że karma leży w misce - pies nie jest głodny, po wybieganiu i ponawydurnianiu się z piłeczką przychodzi czas na papu i wtedy zjada, ale potem nie żebra, że głodny
- linieje, ale nagle zaczyna znikać łupież który zawsze przy wylince był normą

Zawsze narzekałam, że mam psa bez charakteru, rozlazłego, a dziś pies szaleje nie ma dość - miła odmiana zwłaszcza, że pies ma już swoje lata. Jeśli chodzi o karmę, to nie jest ona aż tak bogata, 26/15 to nie aż taka "mocna" karma, porównując np. do Orijena (40 / 16) ale jej na razie pasuje. Co do wagi to na razie za wcześnie by coś osądzać.

Link to comment
Share on other sites

A ja jeszcze od siebie dodam, że wiele już diet próbowałam na sobie (też) ale od kiedy zaczęłam Atkinsowo-małowęglowodanową dietę to zasuwam do woli a i tak chudnę. I co ciekawe, mój cholesterol wreszcie jest w normie. Za miesiąc badam sukę zobaczymy jak zmienią się wyniki po zmianie karmy.

A oto i mój obiekt badań :)
[URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=w94d5yy03udrvuw1][img]http://images2.fotosik.pl/20/w94d5yy03udrvuw1m.jpg[/img][/URL]

[URL=www.fotosik.pl][IMG]http://images33.fotosik.pl/1/a373940046847cf8.jpg[/IMG][/URL]

Waga obecna : 38 kg docelowa no... powiedzmy na razie 35 a potem pomyślimy :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

[quote name='SOS Sfora']Karma energy nie jest przeznaczona dla psów na diecie ,ale dla psów pracujących i w niektórych przypadkach suk w ciąży.Nie mam pojęcia kto rozpowszechnia takie teorie,ale są to totalne bzdury,a owczarkarze pewnie dawali 1/4 porcji i psy chudły:evil_lol:Psy mają zupełnie inny przewód pokarmowy od ludzi i inne składniki im służą.Dla człowieka najlepsze są oleje roślinne ,a dla psów zwierzęce..[/quote]

Ani pies ani czlowiek nie jest krowa... :razz: A po wgryzieniu sie w temat (zaproszenie do dyskusji dla sportowcow trenujacych ze swoimi psami) mozna sie dowiedziec, ze zywic powinnismy sie BARDZO podobnie... :cool1:
W karmach dla psow pracujacach znajdziemy prawie te same dodatki, ktore przyjmuja ludzie... ;) I tak samo dzialaja w ich wypadku diety. A wiec:

1) Owczarkarze mieli 100% racje. Najlepsze dla psow sa nie tyle karmy wysokoenergetyczne, co wysokomiesne i niskoweglowodanowe. A takie sa wlasnie zwykle sprzedawane jako energy. I oczywiscie nie ma lepszej metody na utuczenie psa jak karmienie go wypychaczami na bazie roslinnej...
Do redukcji masy u psow mozna spokojnie uzywac diety ketogenicznej, bo nie ma chyba bardziej zadowolonego psiego grubasa, ktory zamiast taniej karmy dostanie w misce piekne miesko wymieszane z serem i tluszczem...
Rozpisywac sie nie bede - wrzuce tylko to co mozna znalezc na sieci:

[B]Dieta ketogeniczna polega na wykluczeniu z posiłków wszelkich węglowodanów. Jadłospis powinien być sporządzony tak, aby produkty w nim zawarte składały się tylko i wyłącznie z białek i tłuszczów. Celem tej diety jest doprowadzenie organizmu do ketozy tj. stanu, w którym organizm korzysta z własnych zapasowych tłuszczów jako źródła energii. Jest to bardzo trudne i wymaga bardzo dużej dyscypliny w organizacji i doborze składników, z których będą przygotowywane posiłki. [/B]

2) W ZADNYM wypadku tluszcze roslinne nie sa dobre dla ludzi... To papka serwowana nam przez telewizyjne reklamy... :razz:

[B]Tłuszcze zwierzęce w żółtku jaja i pochodzące z innych produktów zwierzęcych, a więc masło, smalec, słonina, śmietana, łój wołowy, smalec gęsi to te właściwe, są przeznaczone dla ludzi, gdyż są najlepszym źródłem energii i ciepła. Energia powstaje z wodoru, ciepło z węgla. Wodór i węgiel to związki w tłuszczach „węglowodory”. W tłuszczach nasyconych jest więcej wodoru niż węgla. Wodór najlepsze paliwo (napędza rakiety, skutkiem jego spalania jest czysta woda). Węgiel napędza tylko lokomotywy a skutkiem jego spalania jak wiadomo jest dwutlenek węgla. Tłuszcze roślinne nie zawierają w swoim składzie wodoru. Mając podwójne wiązania cząsteczkowe szybko w organizmie utleniają się. W miejsce wiązań podwójnych wchodzi tlen, czego skutkiem jest powstawanie tlenków, nadtlenków, ponadtlenków, czyli zachodzi w organizmie wytwarzanie wody utlenionej, która aktywnym tlenem zabija wszystko co żyje. Powoduje to w tkankach człowieka, uszkodzenia, stany zapalne, miażdżycę, nowotwory a także starzenie się organizmu. Tłuszcze roślinne przynoszą więc człowiekowi same szkody. Są przetwarzane na gazy techniczne, przedtem podtruwając organizm. Nauki podstawowe wielokrotnie udowodniły, że częstość zachorowań na raka jest najwyższe u ludzi spożywających tłuszcze nienasycone czyi oleje roślinne. Tłuszcze nasycone nie są przetwarzane przez wątrobę tak jak roślinne. Są one kierowane bezpośrednio do krwi poprzez naczynia chłonne. Dzięki temu są najlepszym lekarstwem chorujących na wątrobę (marskość wątroby). Lepiej pracuje serce i mózg. Lepszą energię otrzymuje nasze mięśnie, wątroba, płuca, nerki, skóra. Właściwe białko zwierzęca i tłuszcz zwierzęcy gwarantują im właściwą energię i budulec. Dzięki temu szybko się regenerują przez co wychodzimy ze schorzeń i zapobiegamy powstawaniu ich.[/B]

Link to comment
Share on other sites

Yyy.. a tak przekładając z Polskiego na nasze ;) : lepiej 'sprawdzają się' karmy wysokoenergetyczne niż np. RC Obesity czy Hill's r/d (chodzi o weterynaryjne)? Jeśli tak- to jakie polecacie- Orijen jest [B]mocny[/B]- co to znaczy? A ty Bura jaką karmę (nazwa) podajesz? Przepraszam, że się wcinam w wątek :oops:, ale właśnie mam za zadanie odchudzić moje psiaki i jestem na etapie wybierania dla nich karmy :roll: ;).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiok133']Yyy.. a tak przekładając z Polskiego na nasze ;) : lepiej 'sprawdzają się' karmy wysokoenergetyczne niż np. RC Obesity czy Hill's r/d (chodzi o weterynaryjne)? Jeśli tak- to jakie polecacie- Orijen jest [B]mocny[/B]- co to znaczy? A ty Bura jaką karmę (nazwa) podajesz? Przepraszam, że się wcinam w wątek :oops:, ale właśnie mam za zadanie odchudzić moje psiaki i jestem na etapie wybierania dla nich karmy :roll: ;).[/QUOTE]

Czytałam Twoje wypowiedzi też na wątku o karmach odchudzających ;) Z RC Obesity jest tak, że jedne psy reagują na nią rewelacyjnie, ładnie chudną i są w dobrej kondycji, ale jest też duża grupa, która ma najróżniejsze sensacje po tej karmie, z zatruciami włącznie.

Ja jestem bardziej przekonana do odchudzania wysokobiałkowego - ale małych porcji pokarmu.

Moja suka na klasycznych lightach też chudła, ale była osowiała, psuła jej się sierść... Za to na karmie wysokobiałkowej (w zasadzie nie karmie ale na barfie) schudła, ale przy tym wygląda świetnie, ma ładną sierść i mięśnie, choć ma już swoje lata.

Link to comment
Share on other sites

Orijen jest właśnie typowym przykładem karmy która świetnie się sprawdzi przy odchudzaniu psa - dużo białka, mało tłuszczu. Jedyne zastrzeżenie że psy pracujące mają troche za mało energii na Orijenie, ale zawsze można podlać trochę oliwy :)
Ja sukę np przed sezonem startowym (wp, wp sprint itd) odchudzam i rzeźbię jednocześnie, właśnie obcinajać karmę i wprowadzając produkty wysoko białkowe - mięso wołowe, ser biały itd. Niektórzy nawet używają serwatki... Efekt, silny, osuszony pies :)

Link to comment
Share on other sites

I chodzi tu o normalną karmę Orijen Adult ( [URL]http://www.krakvet.pl/orijen-adult-25kg-p-7430.html[/URL] ), tak? Czy o inną "odmianę" tej karmy? A może RC Energy 4300? Mam większe zaufanie do RC..

Jest to lepszy sposób na odchudzenie psiaka (z nadwagą nieco ponad 15%) od podawania mu karmy RC Obesity?

Link to comment
Share on other sites

Tak chodzi o normalnego Orijena...
Moim zdaniem RC się nie umywa do Orijena (żeby nie było- sama nim nie karmię bo suka nie toleruje, wypowiadam się tylko o jakości, żrodłach białka, przyswajaniu itd), raz że RC nafaszerowany chemicznymi konserwantami, a dwa śruta nie karma... jedzie na dawno wypracowanej marce a już obecna karma nie z nią zbyt wiele wspólnego...

TOTW też jest świetną alternatywą, ale już ma więcej tłuszczu także pies tak nie będzie chudł jak na Orijenie ale przy sporej dawce ruchu da radę. :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Katica']Orijen jest właśnie typowym przykładem karmy która świetnie się sprawdzi przy odchudzaniu psa - dużo białka, mało tłuszczu. [/quote]

Diety ketogeniczne bazuja na duzej ilosci bialka i duzej ilosci tluszczu. :razz: Dzieki temu pies jest syty a.. chudnie... ;)
Ale cos takiego jest juz wylacznie mozliwe na BARFie, bo wiekszosc psich karm to w wiekszym lub mniejszym stopniu weglowodany ze zboz, itp...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiok133']Yyy.. a tak przekładając z Polskiego na nasze ;) : lepiej 'sprawdzają się' karmy wysokoenergetyczne niż np. RC Obesity czy Hill's r/d (chodzi o weterynaryjne)? Jeśli tak- to jakie polecacie- Orijen jest [B]mocny[/B]- co to znaczy? A ty Bura jaką karmę (nazwa) podajesz? Przepraszam, że się wcinam w wątek :oops:, ale właśnie mam za zadanie odchudzić moje psiaki i jestem na etapie wybierania dla nich karmy :roll: ;).[/quote]
My mamy Taste of the Wild z rybą i jest świetnie. Plus galaretka z łapek.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Admin']
Ale cos takiego jest juz wylacznie mozliwe na BARFie, bo wiekszosc psich karm to w wiekszym lub mniejszym stopniu weglowodany ze zboz, itp...[/QUOTE]

Na żadnej suchej karmie moja suka nie schudła, je ostatnio TOTW. Jedynie schudła na Barfie 3 kg. Druga suka natomiast nie umie przytyć na suchej, potrafi tylko na Barfie :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Czyli sądząc po waszych wypowiedziach tu najlepiej będzie teraz odchudzić moje psiaki na Orijenie (już poprosiłam o sprowadzenie go na szopku ;) ), a potem przejść na BARF'a.. chyba tak zrobię, bo już ostatnio myślałam o gotowanych karmach, ale wtedy nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak BARF :oops:. Dobrze myślę? Przepraszam, że w sumie na prawie ten sam temat wypowiadam się w 3 wątkach, ale chcę mieć pewność, bo muszę zakupić od razu 7kg worek karmy...

[SIZE=1]PS.Przy okazji zainteresowanym chciałabym polecić sklep szopek.pl-różnica cenowa(w porównaniu np.do Krakvetu)np.z karmą Orijen Puppy 13,5kg pomiędzy tymi dwoma sklepami wynosi 43,90zł, a z właśnie 7kg Adult'a(od jutra)-29zł :) -to nie jest reklama, a raczej rada ;)[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Admin']Diety ketogeniczne bazuja na duzej ilosci bialka i duzej ilosci tluszczu. :razz: Dzieki temu pies jest syty a.. chudnie... ;)
Ale cos takiego jest juz wylacznie mozliwe na BARFie, bo wiekszosc psich karm to w wiekszym lub mniejszym stopniu weglowodany ze zboz, itp...[/quote]
Tak ja wiem na czym polega dieta ketogeniczna.... mówię z własnego doświadczenia odchudzania kilku psów karmami... Na Orijenie chudły lepiej-szybciej, ale nie miały siły do pracy, na TOTW wolniej ale też skutecznie, i cały czas pełne energii. Jest to więc dobra alternatywa, ja np dla mojej suki pracującej potrzebuję więcej powera, wiec Orijenem jej odchudzać nie mogę, ale są ludzie których psy nie mają tyle ruchu i to już jest dobre wyjście... ;) Pozatym raczej w TOTW jak i Orijenie nie można mówić o węglowodanach ze zbóż gdyż te karmy ich nie zawierają ;/ Są w nich jedynie ziemniaki - ale również w małej ilości...

CO do zakupów w Krakvecie- jeśli wskażesz inny internetowy sklep w którym cena karmy jest niższa niż u nich, kupisz tą karmę w Krakvecie o 2% taniej niz w tamtym sklepie ;) Warto doczytać regulamin ;)

Link to comment
Share on other sites

Katica, doczytałam regulamin ;) . Zwłaszcza, że robiłam tam zakupy kilkanaście miesięcy :evil_lol:. Krakvet dałam jako przykładowy sklep, gdyż ceny [B]w ofercie[/B] nie są wcale takie najniższe, a takie jak w reszcie sklepów. Nie chodziło mi o "jaki ten Krakvet jest złyy i drogi!", ale chciałam was poinformować o takich cenach w szopku, bo ja prawie spadłam z krzesła widząc tą różnicę :crazyeye::cool3:.

[SIZE=1]P.S. A z krakvetu odeszłam tylko dlatego, iż szopek ma dla mnie wiecej interesujących produktów również dla królika i kota ;) .[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='diabelkowa']jaka karme polecice na odchudzanie i wieksza ilosc energii ale bez zawartosci drobiu. czytalam o karmie taste of wild bo tam jest chyba jagniecina na tej karmie mozna odchudzac ?[/quote]
Ten temat ma zaledwie 3 strony, i miedzy innymi TOTW polecaliśmy jako fajną karmę do odchudzanka

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...