Jump to content
Dogomania

Lekarz ludzi PIES- potrzebne informacje do gazety


Recommended Posts

[SIZE=3][FONT=Times New Roman][COLOR=black]Witam!!![/COLOR][/FONT][/SIZE][COLOR=black][FONT=Times New Roman]Potrzebuję materiałów o byłych psach schroniskowych które są dobrymi sportowcami lub dogoterapeutami. Byłabym bardzo wdzięczna za wszelką pomoc: namiary do osób które takie super psy posiadają lub link do wątku czterołapa [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Wingdings]J[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Times New Roman] z góry bardzo dziękuje za pomoc (usiłuje przekonać redakcję kilku magazynów do cyklu artykułów pt. „Skutki miłości” o psach zabranych ze schronów. Do tego bardzo potrzebne będą mi nie tylko kanapowce a także sportowcy psi [/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Wingdings]J[/FONT][/COLOR][COLOR=black][FONT=Times New Roman] chciałabym udowodnić, że w schroniskach na dom czekają prawdziwe nieoszlifowane diamenty.[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

Słuchaj ... wpadła mi do głowy jedna myśl ;)

Poszukaj na forum, akcji tresury psów ze schroniska ... chyba w Gliwicach ( w każdym razie gdzieś na Śląsku - wątek jest założony przez tresera, więc może on coś doradzi :razz:

Tam są nawet filmy, z tresury tych piesków ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

[quote name='monita']Super - może zachęci ludzi do adopcji :razz:[/quote]

Ale warto pamietać tez o tym, że aby psa przygotować do pracy - trzeba miec kwalifikacje trenera. Pracowac z nim pod kierunkiem trenera, bo cudow nie ma. Niestety bardzo wielu ludzi adoptujacych psy nie radzi sobie z nimi, w naszych schronach psy nie sa przed wydaniem testowane przez kogos, kto potrafi ocenic, na ile pies sie nadaje do adopcji.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ktoś chce pomóc psu ze schroniska może wziąć go do domu jako psa rodzinnego. Nie można wyszkolić psa do pracy w roli psa terapeutycznego jeśli nie ma on wrodzonych cech ! Po to jest cały proces selekcji. A znalezienie w schronisku psa terapeutycznego to uśmiech losu rzadszy niż "szóstka" w Lotto. Uwzględnij proszę, w artykule, że psy ze schroniska uczestniczące w zajęciach z dziećmi są wyjątkiem, a nie regułą. Uważaj aby twój artykuł nie spowodował wprowadzania przypadkowych psów na zajęcia. Bezpieczeństwo podopiecznych\dzieci powinno być zawsze sprawą nadrzędną. Pies ze schroniska zwykle ma nieznaną przeszłość i doświadczenie życiowe, dlatego trudno przewidzieć jak zachowa się w nietypowych sytuacjach, które zdarzają się na zajęciach. Ryzyko bierze na siebie przewodnik, bo to on odpowiada za zachowanie psa. Niektórzy jednak przeceniają swoje umiejętności oceny psa i sytuacji. A niedoświadczony przewodnik + nieprzewidywalny pies, to ryzyko nie do zaakceptowania ! Mam nadzieję, że spojrzysz na tą sprawę także z tego punktu widzenia.

Link to comment
Share on other sites

znam sporo wlascicieli psow ktore wychowywali od szczeniaka i tez ich mozliwosci nie znaja- szczegolnie w nieznanej i nieprzepracowanej sytuacji. Nie demonizowalabym psow ze schronisk, czy znalezionych na ulicy.

Najwazniejsze jest znanie wlasnego psa i jego reakcji na dane sytuacje.
Gryf- 12 lat temu przygarniety z ulicy pol roku temu bral udzial w zbiorce funduszy dla fundacji charytatywnej. Wykazal sie najspokojniejszym podejsciem wsrod wszystkich obecnych psow ratowniczych- do dzieci w wieku 1,5-2 lata, bardzo delikatnie i spokojnie przyjmowal glaskanie i poczestunek, w obecnosci dziecka nie wykonywal sam z siebie zadnych gwaltownych ruchow. Nadmienie tylko ze 12 lat temu jak sie blakal to dzieci z kolonii dokarmialy go. Od tamtej pory jest rewelacyjny w stosunku do dzieci.Im dziecko jest bardzioej przestraszone tym on spokojniej sie zachowuje- z 10-12 latkami bryka jak zrebak.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Ja nie demonizuje psow ze schronisk czy znalezionych na ulicy - ale naprawde trzeba wiedziec, ze regułą jest poswiecenie im wiecej pracy. Bo to przewaznie psy skrzywdzone, pełne lęku, wiec po prostu nie chcialabym, podobnie jak rmx, aby ludzie wychodzili z zalożenia, ze pies azylowy=pies do dogoterapii lub sportu. Będą oczekiwali cudów, a jak pies nie sprosta, to wroci do azylu...
Juz i tak dosc ludzi przekonanych, ze wystarczy kupic husky, alaskana, goldena, labradora (niepotrzebne skreslic) i ma sie na dzien dobry psa terapeutę....

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Pani Zofio- dlatego napisalam ze trzeba znac swojego psa- nie kazdy szczeniak wyrosnie na super psa dogoterapeute i nie kazdy schroniskowy pies bedzie sie do takiej pracy nadawal.

Na 9 psow 2 byly i sa w naszej rodzinie od szczeniaka a 7 bez znanej przeszlosci dolaczyly do nas jako dorosle.Tak naprawde zaden nie byl bezproblemowy, z kazdym trzeba pracowac, z jednym sukcesem bylo przejscie obok innego psa bez warczenia itd, a z drugim nawet w wieku 12 lat mozna osiagnac cos nowego- pozostanie bez smyczy na sygnal reka, bez slowa....

Kazdy pies jest inny, o innym temperamencie, charakterze itd.

Rowniez nie chce zeby nagle powstala reklama ze cale schroniska to psy super - juz gotowe do osiagania sukcesow w roznych dziedzinach.
Nieprawda. Tak jak z ludzmi- kazdy ma swoje zdolnosci lub nie, i jak ludzie- jeden preferuje byc domatorem a drugi olimpijczykiem sportowym.

Artykul bylby super gdyby zaznaczono ze sukces danego psa to przede wszystkim bardzo ciezka praca wlasciciela z nim.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Chciałabym w tym wątku napisać o mojej Fidze, przygarniętej rok temu w listopadzie. Leżała w nocy pod murem, była to chuda, przerażona, zapchlona bieda. Nie chciałam zostawiać psa w domu..ale nie miałam serca oddawać jej do schroniska. Skontaktowałam się z p. kierowniczka schroniska w Gliwicach i okazało się, że ta psina miała schroniskową przeszłość- była w schronisku dwukrotnie, raz zabrana spod giełdy ze szczeniakami, uciekła pracownikowi i znowu się wałęsała, drugi raz trafiła do schroniska i potem nie wiem, czy oddano ją komuś nieodpowiedzialnemu, czy znowu uciekła (bo uciekać to ona umie, jeśli chce). Szukałam jej nowego domu, ale w międzyczasie zmarła moja 16 letnia sunia i poznałyśmy się tak z Figą, że oddanie jej byłoby zbyt trudne. Wg. mnie Figa to pies o wyjątkowych predyspozycjach do dogoterapii, oczywiście nie jest szkolona, ma to sama z siebie. Jest to nieduży mieszaniec, waga ok 10 kg, pod kolano. Ma z 6-7 lat. Ja poruszam się na zewnątrz z kulą. Figa tak spokojnie idzie na smyczy, w ogóle nie muszę się obawiać, że pociągnie mnie widząc psa czy kota. Schodząc ze schodów na smyczy stawia bardzo powoli łapę za łapą, dostosowując szybkość do mojego schodzenia, co chwilę patrzy na mnie, jakby sprawdzała, czy wszystko dobrze. Nie raz na ulicy, gdy schodziłyśmy po schodach ktoś pytał, czy ten pies jest szkolony :) Ona jest też wspaniała w kontaktach z dziećmi. Małe 4-5 letnie dzieci z sąsiedztwa tulą ją, przewracają, ona zastyga jakby w bezruchu. Na dodatek naprawdę to lubi, gdy widzi dziecko, biegnie do niego, cieszy się. I taka perełka była w życiu poniewierana.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Troche za duzo jest blednych informacji na temat dogoterapii. Pies pracujacy w dogoterapii musi byc wyszkolonym psem, bo swoim postepowaniem, absolutnie kontrolowanym przez przewodnika, ma sklonic dziecko do okreslonych zachowan. Nie istnieje cos takiego jak niewyszkolony pies w tej pracy.
Jezeli pies turlany przez dzieci samorzutnie zastyga bez ruchu, to jest objaw lęku i stresu. Ten sam pies moze biec sie przywitac, okazujac uleglosc - ale warto by mu takiego stresu, jak turlanie przez dzieci, zaoszczedzic. Ustawicznie ogladanie sie na przewodnika tez dowodzi tego samego - pies potrzebuje podparcia ze strony przewodnika, to naturalne i normalne u zwierzatka, ktore juz zycie skrzywdzilo.
Wspaniale, ze sunieczka znalazla opieke i jest jej dobrze - swoim zachowaniem okazuje po prostu uleglosc.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...