Jump to content
Dogomania

Profilum - czy warto??


Discus

Recommended Posts

Witam!
Będąc dziś w sklepie zoologicznym wzięłam ulotkę wspomnianej karmy. Produkuje ją Waltham, co nie najlepiej mi się kojarzy, ale postanowiłam się nie uprzedzać...
Sprzedawca powiedział, że to świetna karma ale rzadko biorę serio to co mówią sprzedawcy.
Przeczytałam ulotkę i oto wnioski:
-jest kilka wersji ale jeśli chodzi o zawartość białka, tłuszczów itp. niewiele się od siebie różnią
-30% białek, ok. 37% tłuszczów i ok. 33% węglowodanów; kaloryczność w granicach 360-380kcal/100g
Wydaje mi się, że tego białka jest dużo ale poza tym nie znam się za bardzo na karmach (zawsze kupowałam RC i specjalnie nie wczytywałam się w dane na opakowaniu). Zastanawiam się co jest warta ta karma, produkowana przez tę samą firmę, która robi Pedigree...
Co o tym sądzicie?

Link to comment
Share on other sites

Potrzebne nam składniki karmy by ją ocenić, sama informacja o fubstancjach chemicznych wchodzących w skład tej karmy nie wystarczy. Białka, tłuszcze, węglowodany mogą mieć różne źródła pochodzenia a co za tym idzie inną jakość, przyswajalność itp.

Ta karma jest ostatnio mocno reklamowana wśród sklepów zoologicznych, organizowane są nawet specjalne szkolenia dla sprzedawców i właścicieli - nasza koleżanka była na takim "praniu mózgu" w Warszawie ostatnio :)

Link to comment
Share on other sites

A wiec i ja wtrące swoje trzy grosze. Gdy przyszła ta karma do sklepu zoo w ktorym ja pracuje tez mialam mieszane uczucia Waltham to produkuje, ale znajoma co siedzi w karmach mowila mi bo w Royalu siedzi to,ze im tez bada, tak jak Eukanubie. I Pani weterynarz powiedziala,ze karma jest lepsza jakosciowo niz Dog Chow czy Cat Chow

Link to comment
Share on other sites

Hmm... nie bardzo jest co więcej napisać. Poniżej zacytuję to co jest napisane na temat karmy dla psów dorosłych ras średnich:
białko ogólne-31%, oleje i tłuszcze surowe-15%, Popiół surowy-7%, Włókno surowe-3%, wilgotność-8%, wapń-1%, fosfor-1%, NNKT-3,5%, bezazotowe związki wyciągowe-36%. Piszą też że jest bogaty w kurczaka (ale co to znaczy - bogaty??), że zawiera jakąś kompozycję przeciwutleniaczy, która ma wzmacniać system immunologiczny. Nie ma niestety informacji o minimalnej zawartości mięsa. Może na opakowaniach jest więcej danych??
Tak czy inaczej ulotka, choć ładnie wydana (zdjęcia pięknych psów, opis ponoć ogólnodostępnej farmy dla zwierząt itp.) raczej mnie zniechęciła do zakupu tej karmy, bo tak naprawdę to nic o niej nie wiem :(
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Co do składu karmy to uważam, że jak na produkt produkowany przez firmę Masterfood jest niezły. Karma bardzo smakuje moim psiakom i nie ma żadnych rewolucji żołądkowych.
Skład poszczególnych karm:

Dla szczeniąt: odwodnione odtłuszczone białko zwierzęce (min. 30% z kurczaka (wersja z kurczakiem); min. 20 % z indyka i min. 4 % z jagnięciną (wersja z kurczakiem i jagnięciną)), kukurydza, pszenica, białko kukurydziane, tłuszcz drobiowy, ryż, hydrolizowane białko drobiowe, suszona pulpa buraczana, olej słonecznikowy, sól, sole mineralne, sproszkowana suszona wątroba, inulina, chlorek choliny, colostrum, proszek pomidorowy, mączka z nagietka.

Dorosłe psy ras małych: odwodnione odtłuszczone białko zwierzęce (min. 24% z kurczaka), kukurydza, białko kukurydziane, pszenica, tłuszcz drobiowy, ryż, hydrolizowane białko drobiowe, suszona pulpa buraczana, białko kukurydziane paszowe, olej słonecznikowy, sól, sole mineralne, sproszkowana suszona wątroba, inulina, chlorek choliny, proszek pomidorowy, mączka z nagietka.

Dorosłe psy ras małych z nadwrażliwością pokarmową: odwodnione odtłuszczone białko zwierzęce (min. 18% z indyka, min. 4% z jagnięciny), białko kukurydziane, ryż (min. 18%), kukurydza, tłuszcz drobiowy, hydrolizowane białko drobiowe, suszona pulpa buraczana, białko kukurydziane paszowe, olej słonecznikowy, sól, sole mineralne, sproszkowana suszona wątroba, inulina, chlorek choliny, proszek pomidorowy, mączka z nagietka.

Dorosłe psy ras średnich: odwodnione odtłuszczone białko zwierzęce (min. 24% z kurczaka), kukurydza, białko kukurydziane, pszenica, tłuszcz drobiowy, ryż, hydrolizowane białko drobiowe, suszona pulpa buraczana, białko kukurydziane paszowe, olej słonecznikowy, sól, sole mineralne, sproszkowana suszona wątroba, inulina, chlorek choliny, proszek pomidorowy, mączka z nagietka.

Dorosłe psy ras średnich z nadwrażliwością pokarmową: taki sam skład jak dla dorosłych psów ras małych z nadwrażliwością pokarmową.

Dorosłe psy ras dużych: odwodnione odtłuszczone białko zwierzęce ( min. 30 % z kurczaka), kukurydza, pszenica, białko kukurydziane, ryż, hydrolizowane białko drobiowe, białko kukurydziane paszowe, tłuszcz drobiowy, suszona pulpa buraczana, olej słonecznikowy, sól, sole mineralne, sproszkowana suszona wątroba, inulina, proszek pomidorowy, chlorek choliny, mączka z nagietka, sproszkowane zielone małże nowozelandzkie.

Dorosłe psy - kontrola wagi: odwodnione odtłuszczone białko zwierzęce ( min. 22 % z kurczaka), kukurydza, pszenica, białko kukurydziane, ryż, hydrolizowane białko drobiowe, suszona pulpa buraczana, białko kukurydziane paszowe, tłuszcz drobiowy, , olej słonecznikowy, sól, sole mineralne, sproszkowana suszona wątroba, inulina, proszek pomidorowy, chlorek choliny, mączka z nagietka, sproszkowane zielone małże nowozelandzkie.

Dla seniorów: odwodnione odtłuszczone białko zwierzęce ( min. 25% z kurczaka), kukurydza, pszenica, ryż, białko kukurydziane, hydrolizowane białko drobiowe, tłuszcz drobiowy, suszona pulpa buraczana, olej słonecznikowy, sól, sole mineralne, sproszkowana suszona wątroba, inulina, proszek pomidorowy, chlorek choliny, mączka z nagietka, sproszkowane zielone małże nowozelandzkie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='nieszkat']Co do składu karmy to uważam, że jak na produkt produkowany przez firmę Masterfood jest niezły. Karma bardzo smakuje moim psiakom i nie ma żadnych rewolucji żołądkowych.
Skład poszczególnych karm:

Dorosłe psy ras średnich: [B]odwodnione odtłuszczone białko zwierzęce (min. 24% z kurczaka), kukurydza, białko kukurydziane, pszenica, tłuszcz drobiowy[/B], ryż, hydrolizowane białko drobiowe, suszona pulpa buraczana, białko kukurydziane paszowe, olej słonecznikowy, sól, sole mineralne, sproszkowana suszona wątroba, inulina, chlorek choliny, proszek pomidorowy, mączka z nagietka.[/quote]

Dzięki Agnieszka za składy karmy, na oficjalnej stronie karmy nie ma o nich wzmianki :) wybitnie je ukrywają:) Co ja mogę powiedzieć na temat składu?

Odwodnione odtłuszczone białko zwierzęce - to nic innego jak zmiana terminu - [B]hydrolizat białka zwierzęcego[/B] - tak popularnie występujący termin, w karmach Pedigree, Friskies, Eukanuba. Cóż to jest to odwodnione odtłuszczone białko zwierzęce (hydrolizat).

Zgodnie z definicją AFFCO: Materiał pozyskany w trakcie chemicznego lub enzymatycznego procesu hydrolizy tkanek zwierzęcych. Masa pierwotna nie powinna zawierać włosów, rogów, zębów, racic i piór, chyba że w ilości dopuszczonej w trakcie standardowego procesu produkcji. Czasem podawana jest nazwa gatunkowa zwierzęcia z jakiego pochodzi lub podana jest nazwa z jaki rodzaj tkanek został użyty np.: „Chicken” (Roztwór z kurczaka) lub „Poultry liver” (Roztwór z wątróbek drobiowych) Jeśli nie podana jest nazwa gatunkowa w skrajnych przypadkach może oznaczać obecność w karmie mięsa z padłych zwierząt domowych, gospodarskich a nawet zwierząt z ogrodów zoologicznych (przekazanych do utylizacji przez zakłady weterynaryjne lub firmy sprzątające miasto).

W podanym powyżej przykładzie wiemy, że 24% składu hydrolizatu białkowego pochodzi z kurcząt, 76% białek nie jest określone i nie wiemy skąd pochodzą.

Reszta składników to kukurydza i pszenica. Ponieważ został zastosowany zabieg marketingowy polegający na rozbiciu jednego składnika na dwa czyli kukurydza i białko kukurydziane. Realny podstawowy wagowy skład karmy wygląda tak:

Kukurydza, białko zwierzęce (w tym 24% kurczaka), pszenica...

O jakości karmy świadczy również dzienna dawka żywieniowa - a więc przyswajalność karmy i produkcja energii. Wyższa dawka żywieniowa, oznacza gorszą przyswajalność, pies musi zjeść karmy więcej żeby wyprodukować wystarczającą dla jego organizmu ilość energii:

Czyli np. dla psa o wadze od 20 do 25kg - dzienna dawka Profilum to:

280g - 330g

Pedigree:

ok 400g

A karma którą obecnie karmimy nasze psy? To zaledwie 180g-200g. Dziennie.

Nie znam ceny Profilum, ale mam wrażenie, że to kolejna "wydmuszka" marketingowców od żywienia psów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ktrebor']
Odwodnione odtłuszczone białko zwierzęce - to nic innego jak zmiana terminu - [B]hydrolizat białka zwierzęcego[/B] - tak popularnie występujący termin, w karmach Pedigree, Friskies, Eukanuba. Cóż to jest to odwodnione odtłuszczone białko zwierzęce (hydrolizat).[/quote]

Uściślając, Eukanuba nie podaje na opakowaniach ani w swoich materiałach o karmie, że zawiera hydrolizat białka zwierzęcego. Napewno również nie jest karmą klasy Pedigree i Friskes.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

W sklepie kupiłam pół kilograma jako nowośc na probę. Podobno produkowana przez ten sam koncern co Royal Canin. Skusiło mnie to, że jest rodzaj z indykiem, jagnięciną.. Mój karmy z kurczakiem nie jada..
Mały szaleje na jej widok z radości, ale nie karmię ją, jedynie jako przekąska przy ćwiczeniach. Skład karmy jak dla mnie był niejasny i do tego momentu żadnych obiektywnych opinii.
Ale pachnie jak RC :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='darunia-puma']po wszystkich za i przeciw stwierdzam ze nie warto jej podawac wrocilam do royala dla obu moich psow,cena praktycznie taka sama a wartosci odzywcze nieporownywalne[/quote]

[B][ciach - niezgodne z tematem][/B]

przez chwile sie zastanawiałam nad Profilum ale skład i firma mnie nie przekonują wogóle...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

tez sie jej przyjzalem bo jest w kazdym sklepie co przy sile koncernu Masterfood jest raczej oczywiste.

zgodzam postem klebtor: [I] "Nie znam ceny Profilum, ale mam wrażenie, że to kolejna "wydmuszka" marketingowców od żywienia psów."[/I]

Brak czytelnych informacji na opakowaniu jest dla mnie podejżany.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Nie znalazłam jak do tej pory wątku na temat tej karmy, dlatego go zakładam.
Na ich oficjalnej stronie pisze, że Profilum zawiera kwasy Omega, witaminki itp. O mięsie niewiele wiem, bo książeczka mi gdzieś zginęła, a na opakowaniu nic na ten temat nie pisze.
Psu to smakuje, koopasy są OK, ale bąki puszcza powalające :evil_lol:.
Jakie są Wasze opinie na temat Profilum?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...